КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 750/2274/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Литвиненко І.В.
Суддя-доповідач: Міщук М.С.
ПОСТАНОВА
Іменем України
29 травня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді суддів: Міщука М.С. Бєлової Л.В., Вівдиченко Т.Р.розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради на постанову Деснянського районного суду м. Чернігова у справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області про скасування постанови про накладення штрафу, постанови про стягнення з боржника виконавчого збору, -
ВСТАНОВИВ:
10 березня 2015 року Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради (далі Управління або відповідач) звернулося до Деснянського районного суду м. Чернігова із позовом до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Чернігівській області (далі ВПВР УДВС ГУЮ в Чернігівській області або відповідач), у якому просило скасувати постанови про накладення штрафу від 25.02.2015 року та про стягнення виконавчого збору від 25.02.2015 року, винесені державним виконавцем в рамках виконавчого провадження ВП № 43239319, при виконанні виконавчого листа № 2-а/2506/406/12, виданого Деснянським районним судом м. Чернігова 07.05.2014 року.
Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 21 квітня 2015 року у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове, яким позов задовольнити.
Відповідно до частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши за матеріалами справи наведені у скарзі доводи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконанні у ВПВР УДВС ГУЮ в Чернігівській області знаходиться виконавчий лист № 2-а/2506/406/12, виданий Деснянським районним судом м. Чернігова про зобов'язання Управління здійснити нарахування і виплату ОСОБА_4 щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік в розмірі трьох мінімальних заробітних плат, за відрахуванням раніше виплаченої суми.
На виконання постанови про відкриття виконавчого провадження ОСОБА_4 було проведено перерахунок пенсії відповідно до рішення суду. Рішення суду виконано частково в частині перерахунку пенсії.
Проте, виплата коштів не здійснена боржником у зв'язку з відсутністю бюджетних коштів.
25.02.2015 року державним виконавцем було винесено постанови про накладення штрафу та постанову про стягнення з боржника виконавчого збору.
Підставою до прийняття зазначеного рішення стало невиконання судового рішення Деснянського районного суду м. Чернігова, на підставі якого видано виконавчий лист № 2-а/2506/406/12 виданий 07.05.2014 року.
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не наведено жодного переконливого доводу, який би свідчив про поважність причин невиконання судового рішення.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції.
З матеріалів справи вбачається, що Управління звернулося до суду із вказаним позовом до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Чернігівській області про скасування постанови про скасування постанови про накладення штрафу, постанови про стягнення з боржника виконавчого збору.
Відповідно до частини 3 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби.
Статтею 3 Закону України «Про державну виконавчу службу» №606-XIV від 21.04.1999 року передбачено, що органами державної виконавчої служби є:
- Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, до складу якого входить відділ примусового виконання рішень;
- управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких входять відділи примусового виконання рішень;
- районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції.
Колегія суддів зауважує, що відповідачем у справах з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби (ст. 181 КАС України), а саме:
- Державна виконавча служба України, до складу якої входить відділ примусового виконання рішень;
- Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких входять відділи примусового виконання рішень;
- районні, районні в містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що в даній категорії справ відповідачами можуть бути лише перераховані органи державної виконавчої служби, оскільки структурні підрозділи органів державної виконавчої служби: відділ примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України, відділи примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі - не визначені Законом України «Про державну виконавчу службу» як самостійні органи державної виконавчої служби, що виключає можливість їхньої участі як відповідачів у таких справах.
Отже, даний позов заявлено до неналежного відповідача, відповідачем у цій справі має бути Головне управління юстиції у Чернігівській області, і позивач має право звернутись з позовом до належного відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 52 КАС України, суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Під час розгляду справи суд першої інстанції не врахував, що в даній справі позивач звернувся до неналежного відповідача та не допустив його заміну, що призвело до суттєвого порушення норм процесуального законодавства.
Крім того, слід зазначити, що суд апеляційної інстанції позбавлений права допустити заміну неналежного відповідача під час апеляційного розгляду справи, відповідно, підстави для задоволення позову відсутні.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що мотивувальна частина постанови суду першої інстанції підлягає зміні в частині підстав для відмови у задоволенні позову.
Згідно із статтями 198, 201 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право змінити постанову суду, якщо суд першої інстанції правильно по суті вирішив справу, але з помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
Керуючись статтями 160, 195, 197, 198, 201, 205, 207 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради задовольнити частково.
Постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 21 квітня 2015 року змінити.
У задоволенні позову відмовити з підстав, викладених у постанові апеляційного суду.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені статтею 212 КАС України.
Головуючий суддя
Судді:
Головуючий суддя Міщук М.С.
Судді: Гром Л.М.
Бєлова Л.В.