Справа № 761/26142/14-а
Провадження №2-а/761/24/2015
П О С Т А Н О В А
іменем України
22 травня 2015 року Шевченківський районний суд м. Києва
у складі:
головуючого судді Осаулова А.А.
при секретарі Вольда М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві адміністративну справу за позовом Державного територіально-галузевого об?єднання «Південно-Західна залізниця» до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області про зобов'язання вчинити дії та стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Державне територіально-галузеве об'єднання «Південно-Західна залізниця» звернулась із позовом до суду до відповідача, де просить суд зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області в частині невиконання вимог пункту 6 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, а саме: здійснити реєстрацію за період з 1 жовтня 2013 року по 31 грудня 2013 року додаткових зобов'язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею окремих категорій громадян по місту Ірпінь за вказаний період та надіслати інформацію про додаткові зобов'язання щомісяця до 18 числа фінансовому органу Ірпінської міської ради Київської області; стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області на користь Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» витрати на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах, за період з 1 жовтня 2013 року по 31 грудня 2013 року в сумі - 75507 гривень 47 копійки та 256 гривень судового збору.
В обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що державним територіально-галузевим об'єднанням «Південно-Західна залізниця» в особі відокремленого підрозділу Київської дирекції залізничних перевезень згідно діючому законодавству щодо пільг, компенсацій і гарантій протягом 2013 року надаються послуги по пільговому перевезенню окремих категорій громадян у приміському сполученні зі станції Ірпінь, яка розташована у м. Ірпінь Київської області.
ЗУ «Про Державний бюджет України на 2013 рік», ЗУ «Про залізничний транспорт», Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року №256, визначений, як владна управлінська функція відповідача, його обов'язок відшкодувати залізниці витрати на перевезення пільгових категорій громадян.
З метою виконання вимог діючого законодавства між сторонами було укладено договір про розрахунки за надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян від 08 лютого 2013 року.
Залізниця здійснює всі дії щодо виконання договірних зобов'язань з надання послуг по перевезенню пільгових категорій громадян та обліку цих пасажирів. З початку 2013 року до 31.12.2013 р. залізницею надано послуги по перевезенню пільгових категорій громадян зі станції Ірпінь на загальну суму - 201 447,47 грн.
На підтвердження розміру своїх витрат на перевезення пасажирів, що користуються пільгами, залізницею надсилались на адресу відповідача протягом 3 місяців 2013 року акти звіряння розрахунків та облікові форми. Однак відповідачем проводились відшкодування збитків від перевезення пільгових категорій громадян не в повному обсязі, тобто Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області компенсувало залізниці лише - 125 940 грн. Заборгованість Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області перед ДТГО "Південно-Західна залізниця" за перевезення пільгових категорій громадян по місту Ірпінь на 31 грудня 2013р. становить - 75 507,47 грн.
Внаслідок невиконання державної програми соціального захисту населення порушується законне право залізниці як суб'єкта господарювання, внаслідок чого суб'єкт господарювання не отримує гарантовану державою та передбачену законом компенсацію понесених збитків при виконанні державної програми соціального захисту населення. Збитковість приміських перевезень може потягнути за собою скорочення залізницею кількості приміських поїздів, закриття залізничних станцій та зупиночних платформ, що спричинить незручності для великої кількості громадян.
Таким чином, відповідачем в цій частині порушується право ДТГО «Південно-Західної залізниці» на отримання компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізницею в повному обсязі.
Отже, протиправними є і дії, і бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області.
В судовому засіданні представник Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» позов підтримав та просив його задовольнити з викладених у ньому підстав.
Представник відповідача в судовому засіданні просив в задоволенні позову відмовити, надавши суду заперечення проти позову, оскільки позивачу було сплачено лише передбачену коштористом суму коштів. Вказана сума була передбачена бюджетними асигнуваннями на відповідний рік, інших коштів на відшкодування коштів позивачу виділено не було.
Вислухавши представників позивача і відповідача, дослідивши зібрані в справі докази, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що 08 лютого 2013 року між державним територіально-галузевим об'єднанням «Південно-Західна залізниця», що є платником податку на прибуток на загальних умовах, в особі начальника Київської дирекції залізничних перевезень Пащенка В.І., діючого на підставі довіреності № 4234-НЮ від 27 грудня 2012 року, з однією сторони, та Ірпінською міською радою в особі начальника Саприкіної Л.А., діючого на підставі Положення про управління, з другої сторони, був укладений договір про розрахунки за надані послуги по перевезенню пільгових категорій.
Відповідно до п.п.3.2. вказаного договору залізниця зобов'язалася здійснювати перевезення пільгових категорій громадян, передбачених діючим законодавством України.
В той же час відповідач, згідно ЗУ «Про Державний бюджет України на 2013 рік», за рахунок субвенцій з державного бюджету до місцевих бюджетів зобов'язується щомісячно проводити компенсаційні виплати за здійснення пільгових перевезень залізничним транспортом у приміському сполученні окремих категорій громадян відповідно до умов постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 року №1359 «Про затвердження порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян» та постанови КМУ №256 від 04.03.2002 року.
Відповідно до п.3.2.1. договору, для проїзду залізничним транспортом пільгові категорії громадян регіону купуватимуть квитки на умовах, передбачених відповідними законодавчими актами України. Залізниця зобов'язується вести облік цих громадян на підставі інформації автоматизованої системи керування пасажирськими перевезеннями та реєстраторів розрахункових операцій про оформленні та видачі пасажирам безплатні або пільгові прохідні документи (квитки) та подавати щомісячно Засновнику не пізніше 25 числа місяця наступного звітного періоду зведену відомість по типам квитків, акти звірок розрахунків (форма 3-пільга) та облікову форму.
Згідно до п.3.3.2. договору, замовник щомісячно, на підставі поданих Залізницею розрахунків, забезпечує перерахування на рахунок Залізниці сум компенсаційних виплат за пільгове перевезення окремих категорій громадян залізничним транспортом при надходженні коштів з державного до місцевого бюджету в межах кошторисних призначень.
Пунктом 4.4 договору, передбачено, що оплата проводиться протягом п'яти банківських днів після надходження субвенцій з державного бюджету на рахунок Замовника на підставі документів наданих Залізницею.
Вказані умови договору узгоджуються з п.п. 4.2. Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, затвердженим постановою кабінету Міністрів України від 16 грудня 2009 року №1359.
За період з 1 жовтня 2013 року по 31 грудня 2013 року залізницею було надано послуги по перевезенню пільгових категорій громадян зі станції м. Ірпінь на суму - 201 447, 47 грн., розмір та підстави обрахування якої не оспорюється сторонами в судовому засіданні, що в силу ч.3 ст.72 КАС України доказуванню не підлягає.
При цьому відповідачем було компенсовано Київській дирекції залізничних перевезень ДТГО «Південно-Західна залізниця» тільки - 75 507,47 грн. Таким чином, заборгованість УСНЗ Ірпінської міськради перед ДТГО «Південно-Західна залізниця» за перевезення пільгових категорій громадян зі станції м. Ірпінь станом на 31 грудня 2013 року становить - 75 507,47 грн. Дані обставини підтверджуються актами звіряння розрахунків по субвенціям за надані послуги перевезення пільгових категорій громадян у приміському сполученні між Київською дирекцією залізничних перевезень ДТГО «Південно-Західна залізниця» та головним розпорядником коштів місцевого бюджету УПСЗ Ірпінської міської ради Київської області (а.с.7,13,20), правильність нарахування всієї суми з відшкодування коштів на перевезення пільгової категорії пасажирів викладена у рахунках і облікових формах Київської дирекції залізничних перевезень (а.с.7-24).
Відповідно до п. 3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою КМ України №256 від 4 березня 2002 року головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Згідно з п.5 даного Порядку головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг.
Також відповідно до п.6 Порядку, у разі виникнення додаткових зобов'язань головні розпорядники коштів місцевих бюджетів надсилають щомісяця до 18 числа фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми. Зазначені фінансові органи готують уточнені реєстри нарахованих у поточному місяці сум та подають їх до 20 числа Міністерству фінансів АРК, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби Автономної Республіки Крим, областях, міст Києві та Севастополі.
Також, суд не приймає до уваги заперечення відповідача в частині того, що розрахована сума - 324 тис.грн. за 2013 рік є такою, що значно перевищує суму бюджетних призначень відповідача на цей рік, а тому в силу ч.5 ст.51 Бюджетного кодексу України не можуть бути внесень в кошторис та відшкодовані з огляду на наступне.
Зокрема, твердження відповідача про недостатність фінансування та відсутність коштів на розрахунковому рахунку, суд не приймає до уваги, оскільки реалізація встановленого законом права не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань не виправданням їх несплати, оскільки у справі «Кечко проти України» Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Крім того, відсутність фінансування не є підставою для звільнення від виконання зобов'язань, оскільки відповідно до ст.617 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку, або непереборної сили.
Така правова позиція відповідає статті 1 протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини та основних свобод, а також рішенням Європейського суду з прав людини. Відсутність бюджетних коштів передбачених у видатках Державного бюджету України не виправдовує бездіяльність відповідача і не є підставою для звільнення його від відповідальності за порушення зобов'язання, взятого на себе державою в особі органу виконавчої влади.
Чинним законодавством не врегульовано порядку проведення погашення заборгованості бюджетних установ у випадках, коли поточні бюджетні асигнування не покривають всі зобов»язання за укладеними договорами.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 13.10.2009 року по справі №21-384во09.
Судом також враховано, що відповідно до ч. 1.2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Стороною відповідача не було надано суду доказів щодо правомірності своїх дій щодо нездійснення реєстрацію за період з 01 жовтня 2013 року по 31 грудня 2013 року своїх зобов'язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею окремих категорій громадян по місту Ірпінь, не надіслання інформації про такі зобов'язання до фінансового управління Ірпінської міської ради Київської області і не сплати відповідних витрат.
За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню, оскільки за надані послуги відповідач не розрахувався в повному обсязі.
Суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги частково в частині надсилання інформації відповідачем про свої зобов»язання до фінансового управління Ірпінської міської ради, але не щомісячно до 18 числа, оскільки зобов»язати вчинити дії які повинні були б бути вчинені в 2013 році, тобто на минуле, не є можливим.
Крім того, відповідач повинен був надіслати уточнену інформацію щодо необхідності компенсування пільг, наданих залізницею відповідним категоріям громадян, фінансовим органам, які складають уточнені реєстри. Проте, відповідачем не було виконано вимоги п.6 Порядку, не зареєстровані додаткові зобов'язання, чим порушено права позивача.
Суд вважає за можливе визнати за поважною причину пропуску позивачем строку звернення до суду із вказаним позовом і поновити строк звернення із ним до суду, оскільки несвоєчасне фінансування підприємства позивача є причиною несвоєчасної сплати судового збору, а також з метою захисту законних прав і інтересів держаного підприємства.
В порядку ст. 94 КАС України, підлягає стягненню з Державного бюджету на користь позивача сплачений ним судовий збір в сумі - 256 грн. 00 коп, що підтверджується відповідною квитанцією про його оплату.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1, 2, 8, 10, 11, 13, 17-19, 69-71, 86, 94, 99, 100, 104, 128, 158-163, 167, 185, 186, 254 КАС України, постановою КМ України №256 від 4 березня 2002 року, постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2009 року №1359 «Про затвердження Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян», суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов державного територіально-галузевого об?єднання «Південно-Західна залізниця» до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області про зобов'язання вчинити дії та стягнення заборгованості, - задовольнити частково.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області вчинити дії щодо виконання вимог пункту 6 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року №256, а саме: здійснити реєстрацію за період з 01 жовтня 2013 року по 31 грудня 2013 року своїх зобов'язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею окремих категорій громадян по місту Ірпінь за вказаний період та надіслати інформації про такі зобов'язання до фінансового управління Ірпінської міської ради Київської області.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області (ідентифікаційний код 03317252) на користь Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» (код ЄДРПОУ 04713033) витрати на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах, за період з 01 жовтня 2013 року по 31 грудня 2013 року кошти в сумі - 75 507 гривень 47 копійок та кошти судового збору в сумі - 256 гривень 00 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
У разі проголошення судом вступної та резолютивної частини постанови, а також прийняття судом постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10-ти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: