Постанова № 44475684, 30.04.2015, Берестинський районний суд Харківської області (до 25.04.2025 - Красноградський районний суд Харківської області)

Дата ухвалення
30.04.2015
Номер справи
626/883/15-а
Номер документу
44475684
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 626/883/15-а

Провадження № 2-а/626/35/2015

ПОСТАНОВА

Іменем України

30.04.2015 року м. Красноград

Красноградський районний суд Харківської області у складі:судді Гусар П.І., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Красноградському районі Харківської області про визнання протиправним і скасування рішення про відмову в призначенні пенсії та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Красноградському районі про визнання протиправним і скасування рішення про відмову в призначенні пенсії та зобов'язання вчинити певні дії, а саме зобов'язати УПФУ в Красноградському районі вчинити дії по врахування періодів трудового стажу з 02.12.1989 року по 13.12.1991 рік у спеціальний стаж, що дає право на пенсію за вислугою років та зобов'язати УПФУ в Красноградському районі Харківської області вчинити дії по призначенню пенсії з 20.02.2015 року, як працівнику освіти у відповідності до п. «е» ст. 55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він 24.06.1989 року закінчив Красноградське педагогічне училище по спеціальності викладач у початкових класах загальноосвітньої школи. 15.08.1989 року був призначений учителем початкових класів Одринської восьмирічної школи Нововодолазького району Харківської області. 27.11.1989 року звільнений з посади вчителя початкових класів у зв'язку з призовом на військову службу. 01.12.1989 року по 13.12.1991 року проходив строкову військову службу у лавах збройних сил СРСР. 02.01.1992 року призначений вчителем трудового навчання Попівської сільської школи Красноградського району Харківської області. 26.04.2002 року обраний сільським головою Попівської сільської ради Красноградського району Харківської області. Позивач зазначає, що 20.02.2015 року він звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в Красноградському районі із заявою про призначення йому пенсії за вислугу років на підставі ст. 52, 54, 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», як працівник освіти незалежно від віку та при наявності спеціального стажу більш як 25 років.

Рішенням № 33 від 23.02.2015 року Управління Пенсійного Фонду України в Красноградському районі Харківської області йому було відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років, оскільки на думку відповідача, його загальний стаж працівника освіти становить 23 роки 5 місяців 3 дні, а також ст. 7 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються лише при залишенні роботи, що дає право на цей вид пенсії.

Позивач вказує, що Рішення № 33 від 23.02.2015 року Управління Пенсійного Фонду України в Красноградському районі Харківської області про відмову у призначенні йому пенсії як працівнику освіти є протиправними і підлягає скасуванню, оскільки ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Відповідачем по справі подано письмові заперечення, з яких витікає, що управління ПФУ в Красноградському районі правомірно відмовило ОСОБА_2 в призначення пенсії за вислугою років, так як комплексний аналіз норм ЗУ «Про пенсійне забезпечення» свідчить про те, що спірний період стажу позивача з 01.12.1989 року по 13.12.1991 року за час служби позивача в складі Збройних Сил СРСР не підлягає зарахуванню до спеціального стажу, оскільки даний період не є роботою за спеціальністю, а є періодом служби. Крім того, відповідач керуючись роз'ясненнями Мінпраці та соцполітики України вважає, можливим призначення пенсії за вислугою років лише за умови залишення позивачем роботи на виборній посаді, у якості голови сільської ради.

Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, вважаю, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач 24.06.1989 року закінчив Красноградське педагогічне училище по спеціальності викладач, що підтверджується копією диплома серія НОМЕР_4 (а.с. 10). 15.08.1989 року був призначений учителем початкових класів Одринської восьмирічної школи Нововодолазького району Харківської області. 27.11.1989 року звільнений з посади вчителя початкових класів у зв'язку з призовом на військову службу. 01.12.1989 року по 13.12.1991 року проходив строкову військову службу у лавах збройних сил СРСР. 02.01.1992 року призначений вчителем трудового навчання Попівської сільської школи Красноградського району Харківської області. 26.04.2002 року обраний сільським головою Попівської сільської ради Красноградського району Харківської області і по теперішній час працює на даній посаді. Вище вказані факти підтверджуються копією трудової книжки ОСОБА_2 НОМЕР_2 та воєнним квитком НОМЕР_3 (а.с. 11-16).

Відповідно п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається КМУ, незалежно від віку. В ст. 62 вказаного передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Відповідно п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ № 637 від 12.08.93 р., зазначено, що в тих випадках, коли у трудовій книжці немає відомостей, які визначають право на пенсію на пільгових умовах чи за вислугою років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, у якій має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу, професія або посада, характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач після роботи в школі з 01.12.1989 року по 13.12.1991 року проходив службу у лавах Збройних СРСР, після проходження якої знову повернувся працювати учитилем в закладі освіти.

Відповідно ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

У постанові КМУ № 909 від 04.11.93 р. «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» передбачені посади вчителів, викладачів, вихователів, директорів та їх заступників загальноосвітніх навчальних закладів, музичних та художніх шкіл. Робота за вищевказаними спеціальностями і на посадах до 01.01.92 р. дає право на пенсію за вислугою років, враховуючи при цьому перелік і додатки, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР № 1397 від 17.12.59 р., де вказано про зарахування служби в Збройних силах до спеціального стажу.

Як зазначено у ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», час проходження такої служби зараховується громадянам до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно абз. 2 п. 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, судом встановлено, що на день призову на строкову військову службу ОСОБА_2 працював учителем початкових класів Одринської восьмирічної школи Нововодолазького району Харківської області, тобто в закладі освіти на посаді, робота на якій дає право на пенсію за вислугу років відповідно до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою КМУ № 909 від 04.11.93 р., а тому перебування позивача на військовій службі повинно бути зараховано не лише до загального стажу, а і до спеціального. В зв'язку з чим у позивача спеціальний стаж складає більше 25 років.

Що стосується перебування позивача на посаді голови Попівської сільської ради Красноградського району Харківської області та призначенні йому пенсії без залишення даної посади, суд вважає, що залишення зазначеної посади є необов'язковим при призначенні пенсії виходячи з наступних підстав.

Згідно зі статтею 51 Закону № 1788-ХІІ пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Відповідно до пункту «е» статті 55 Закону № 1788-ХІІ право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

Частиною другою статті 7 цього ж Закону встановлено, що пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.

Системний аналіз викладених норм дає підстави стверджувати, що виплата пенсії за вислугу років безпосередньо пов'язана з важким та шкідливим характером роботи, виконання якої може спричинити втрату професійної працездатності до досягнення загального пенсійного віку. Тому законодавець надав можливість окремим категоріям спеціалістів за своїм бажанням припинити таку роботу за наявності достатнього спеціального стажу, та отримувати пенсію за вислугу років. У випадку, коли спеціаліст вважає себе придатним продовжувати виконувати таку роботу - пенсія не виплачується. При цьому, влаштування після призначення пенсії за вислугу років на іншу (не шкідливу) роботу не є перешкодою для її виплати.

Таким чином, пенсія за вислугу років є соціальною гарантією, яка надається державою окремим спеціалістам, і полягає у матеріальній компенсації, пов'язаній із залишенням роботи, яка призводить до втрати професійної працездатності або придатності, та можливістю влаштуватись на іншу (більш безпечну) роботу або залишитись непрацюючим.

При цьому, факт отримання необхідного стажу вже під час роботи сільським головою не може бути перешкодою для призначення пенсії, оскільки це суперечитиме іншій державній гарантії - охороні трудових прав осіб, які займають виборні посади.

Так, відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» на сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.

За правилами частини четвертої статті 33 Закону України від 11 липня 2002 року № 93-IV «Про статус депутатів місцевих рад» час роботи депутата у місцевій раді на постійній основі зараховується до загального і безперервного стажу роботи (служби) депутата, а також стажу роботи (служби).

Крім того, як вбачається з позовних вимог та зі змісту самого позову позивач просить вчинити дії по виплаті з 20.02.2015 року пенсії за вислугу років, як працівнику освіти, без залишення посади голови сільської ради.

Однак, зважаючи на те, що станом на 01.04.2015 року відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» відбулися зміни до пенсійного законодавства, суд вважає за необхідне роз'яснити позивачеві, що тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються.

Аналізуючи вище зазначене, вбачається, що ОСОБА_2 має спеціальний стаж роботи як працівник освіти більш ніж 25 років, а отже має право на пенсію за вислугою років без залишення посади голови Попівської сільської ради Красноградського району Харківської області до 01.04.2015 року.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ЗУ "Про пенсійне забезпечення", Постановою КМУ від 12.08.1993 року №637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", постановою КМУ № 909 від 04.11.93 р, ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», абз. 2 п. 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» ст.ст. 8, 86, 183-2 КАС України, суд-

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Красноградському районі Харківської області про визнання протиправним і скасування рішення про відмову в призначенні пенсії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Красноградському районі Харківської області №33 від 23.02.2015 року в пенсійній справі про відмову ОСОБА_2 в призначенні пенсії за вислугою років як працівнику освіти.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Красноградському районі Харківської області, ідентифікаційний код 22682796, вчинити дії по врахуванню періодів трудового стажу ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, з 02.12.1989 року по 13.12.1991 року у спеціальний стаж, що дає право на пенсію за вислугу років.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Красноградському районі Харківської області, ідентифікаційний код 22682796, вчинити дії по призначенню і виплаті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, з 20.02.2015 року пенсії за вислугу років як працівнику освіти та врахувати при виплаті йому пенсії вимоги ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII про тимчасове зупинення виплати пенсій відповідним категоріям пенсіонерів з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року у період їх роботи.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 10 днів з моменту отримання копії цієї постанови через Красноградський районний суд в апеляційний адміністративний суд Харківської області з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя