Справа № 2а-478/11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.01.2011 року. Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області в складі :
головуючого судді - Обревко Л.О.
при секретарі Щербакової К.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «МіС» до ОСОБА_2 міської ради Полтавської області про визнання протиправним і скасування окремих положень рішення суб»єкта владних повноважень,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю звернулось в суд з даним адміністративним позовом до ОСОБА_2 міської ради Полтавської області про визнання протиправним і скасування окремих положень рішення суб»єкта владних повноважень.
В позові вказували, що 31 серпня 2010 року ОСОБА_2 міською радою Полтавської області було прийнято рішення «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду фізичним і юридичним особам в м. Кременчуці», пунктом 2 якого ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «МіС» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою для експлуатації та обслуговування вбудовано-прибудованого магазину непродовольчих товарів з кафе з надбудовою другого поверху над кафе (суші-бар) та прибудовою окремого входу по вул. Леніна, 23, а також передано ТОВ «МіС» в оренду терміном на пятнадцять років земельну ділянку площею 325 кв.м.
Згідно пп. 2.1.3. п. 2 вказаного рішення, ТОВ «МіС» зобовязано «в місячний термін після державної реєстрації документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою сплатити орендну плату за земельну ділянку в розмірі 5 % від грошової оцінки землі за період з 01.02.2010 року до дня державної реєстрації документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою».
ТОВ «МіС» не погоджується з підпунктом 2.1.3. пункту 2 рішення ОСОБА_2 міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду фізичним і юридичним особам в м. Кременчуці» від 31 серпня 2010 року, вважає зазначені пункти рішення субєкта владних повноважень протиправними, прийнятими поза межами його повноважень та всупереч положенням Конституції України, Законам України «Про оренду землі», «Про плату за землю» та «Про місцеве самоврядування».
Позивач ТОВ «МіС» не погоджується з підпунктом 2.1.3. пункту 2 рішення ОСОБА_2 міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду фізичним і юридичним особам в м. Кременчуці» від 31 серпня 2010 року, вважає його безпідставним, необґрунтованим, протиправним й такими, що підлягає скасуванню, виходячи з наступного:
При прийнятті рішення в оскаржуваній частині Відповідач вийшов за межі своїх повноважень, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування», взявши на себе функції Державної податкової служби України.
Тому, зважаючи на неправомірний вихід органу місцевого самоврядування за межі наданих законом повноважень та відсутність правових підстав для прийняття, рішення ОСОБА_2 міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду фізичним і юридичним особам в м. Кременчуці» від 31 серпня 2010 року в оскаржуваній частині (підпункт 2.1.3. пункту 2) являється протиправним та підлягає скасуванню.
Рішення субєкта владних повноважень в оскаржуваній частині прийнято всупереч Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування».
Рішення ОСОБА_2 міської ради Полтавської області в оскаржуваній частині фактично має зворотну дію у часі та змінює правовідносини, що вже відбулись та припинились, внаслідок чого на ТОВ «МіС» покладаються додаткові нічим не передбачені грошові зобовязання зі сплати орендної плати за земельну ділянку за минулі періоди, які вже з боку ТОВ «МіС» оплачені.
Таким чином, зважаючи на грубі порушення відповідачем положень Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування», наявні всі передбачені КАС України підстави для визнання протиправним та скасування підпункту 2.1.3. пункту 2 рішення ОСОБА_2 міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду фізичним і юридичним особам в м. Кременчуці» від 31 серпня 2010 року.
Рішення субєкта владних повноважень в оскаржуваній частині взагалі не містить мотивувальної частини та прийнято всупереч положенням Законів України «Про плату за землю» та «Про оренду землі».
Рішення ОСОБА_2 міської ради Полтавської обл. від 31 серпня 2010 року взагалі не містить мотивувальної частини, що позбавляє ТОВ «МіС» можливості зрозуміти підстави та причини внесення підпункту 2.1.3. до пункту 2 рішення.
Окрім цього, рішення ОСОБА_2 міської ради Полтавської області від 31 серпня 2010 року в оскаржуваній частині суперечить імперативним нормам матеріального права, а саме положенням Закону України «Про оренду землі» та Закону України «Про плату за землю».
Відповідно ж до п. 9 укладеного ОСОБА_2 міською радою Полтавської області та ТОВ «МіС» договору оренди земельної ділянки від 21 березня 2005 року, орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 10 ставок земельного податку щорічно.
Будь-які зміни, у тому числі, і зміни розміру орендної плати, до згаданого договору оренди землі сторонами не вносились, додаткові угоди не укладались.
У звязку із закінченням 01 лютого 2010 року строку дії договору оренди землі та відсутністю заперечень будь-якої із сторін договору щодо його продовження, нарахування та сплата орендної плати проводилась ТОВ «МіС» самостійно, своєчасно та в повному обсязі на підставі вищевказаних положень п. 9 договору оренди земельної ділянки, що закінчився. При цьому, ТОВ «МіС» безперервно оформлювало всю необхідну документацію для укладення нового договору оренди земельної ділянки.
Правомірність вказаного порядку нарахування та сплати орендної плати за землю підтверджено і самим виконавчим комітетом ОСОБА_2 міської ради Полтавської області, у наданому ним розясненні щодо проведення нарахування орендної плати за земельні ділянки, по яких закінчилися терміни дії договорів оренди (вих. № 01-19/3472 від 19 червня 2009 року), де зазначено «… нарахування орендної плати проводиться самостійно за умовами договорів, що закінчилися.».
Отже, враховуючи допущені органом місцевого самоврядування порушення Законів України «Про плату за землю» та «Про оренду землі», ТОВ «МіС» обґрунтовано вважає, що наявні всі передбачені законом підстави для скасування підпункту 2.1.3. пункту 2 рішення ОСОБА_2 міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду фізичним і юридичним особам в м. Кременчуці» від 31 серпня 2010 року.
Всупереч закріпленим КАС України принципам, Відповідачем ОСОБА_2 міською радою Полтавської області рішення «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду фізичним і юридичним особам в м. Кременчуці» від 31 серпня 2010 року в оскаржуваній частині (підпункт 2.1.3. пункту 2) було прийняте з порушенням ст.ст. 19, 58, 144 Конституції України та всупереч Законам України «Про плату за землю» і «Про оренду землі», з перевищенням наданих Законом України «Про місцеве самоврядування» повноважень, необґрунтовано та без урахування всіх обставин справи та наявних документів, допускаючи дискримінацію добросовісного орендаря та платника податків ТОВ «МіС», що, в свою чергу, підтверджує законність та обґрунтованість позовних вимог.
Обґрунтовано вважаємо, що рішення субєкта владник повноважень в оскаржуваній частині має бути визнано протиправним та скасовано саме з моменту прийняття, адже оскаржувані окремі положення цього рішення саме з моменту прийняття порушили законні права та охоронювані законом інтереси Позивача.
Просили суд визнати протиправним та скасувати з моменту прийняття підпункт 2.1.3. пункту 2 рішення ОСОБА_2 міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду фізичним і юридичним особам в м. Кременчуці» від 31 серпня 2010 року наступного змісту:
«2.1.3. В місячний термін після державної реєстрації документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою сплатити орендну плату за земельну ділянку в розмірі 5 % від грошової оцінки землі за період з 01.02.2010 року до дня державної реєстрації документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою.»
В судовому засіданні представником позивача надано доповнення до позовної заяви в якому вказували, що оскаржуваний підпункт 2.1.3. пункту 2 рішення ОСОБА_2 міської ради Полтавської області від 31 серпня 2010 року містять положення щодо покладення на позивача податкових зобовязань зі сплати орендної плати за земельну ділянку за період з 01 лютого 2010 року до дня державної реєстрації документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Так, ОСОБА_2 ОДПІ в Полтавській області було здійснено перевірку правильності нарахування та сплати плати за землю та орендної плати за землю за період з 01 квітня 2009 року по 30 червня 2010 року (у тому числі, і стосовно правильності нарахування та сплати ТОВ «МіС» орендної плати за земельну ділянку загальною площею 0,0325 га по вул. Леніна, 23 протягом періоду, що перевірявся).
Результати перевірки зафіксовані ОСОБА_2 ОДПІ в Полтавській області в Акті № 6081/23-209/31194504 «Про результати планової виїзної перевірки ТОВ «МіС» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2009 р. по 31.06.2010 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2009 р. по 31.03.2010 р.» від 16 листопада 2010 року.
Згідно висновку податкового органу, за період, що перевірявся, «орендна плата за землю по земельній ділянці загальною площею 0,0325 га по вул. Леніна, 23 нарахована та сплачена в повному обсязі».
Таким чином, компетентним податковим органом ОСОБА_2 ОДПІ в Полтавській області, встановлено та зафіксовано, що за період з 01 квітня 2009 року по 31 червня 2010 року жодних порушень щодо нарахування та сплати ТОВ «МіС» орендної плати за земельну ділянку по вулиці Леніна, 23 не виявлено, орендна плата за земельну ділянку позивачем нарахована та сплачена в повному обсязі.
Отже, з вищевикладених документально підтверджених обставин та фактів вбачається, що рішення відповідача в оскаржуваній частині «за період з 01 лютого 2010 року по 31 червня 2010 року» визначило податкове зобовязання безпідставно та протиправно, що підтверджується висновками податкового органу про відсутність будь-яких порушень податкового законодавства з боку ТОВ «МіС» під час нарахування і сплати орендної плати за землю по вул. Леніна, 23 у м. Кременчуці.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 заявлений позов підтримала посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, просила суд його задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 міської ради ОСОБА_4 проти задоволення позову не заперечував.
Вивчивши матеріали справи та письмові докази, подані позивачем в обґрунтування власних вимог, заслухавши представника позивача, представника відповідача, , повно та всебічно оцінивши надані докази, в сукупності із обставинами справи суд встановив наступне.
31 серпня 2010 року ОСОБА_2 міською радою Полтавської області було прийнято рішення «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду фізичним і юридичним особам в м. Кременчуці», пунктом 2 якого ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «МіС» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою для експлуатації та обслуговування вбудовано-прибудованого магазину непродовольчих товарів з кафе з надбудовою другого поверху над кафе (суші-бар) та прибудовою окремого входу по вул. Леніна, 23, а також передано ТОВ «МіС» в оренду терміном на пятнадцять років земельну ділянку площею 325 кв.м.
Згідно пп. 2.1.3. п. 2 вказаного рішення, ТОВ «МіС» зобовязано «в місячний термін після державної реєстрації документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою сплатити орендну плату за земельну ділянку в розмірі 5 % від грошової оцінки землі за період з 01.02.2010 року до дня державної реєстрації документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою».
Відповідно до ч. 2 ст. 144 Конституції України, рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх обєднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування», плата за землю (у тому числі, і орендна плата за земельні ділянки комунальної власності) віднесена до загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів).
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданням органів державної податкової служби є, зокрема, здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів), а також неподаткових доходів.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про плату за землю», контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Усі вищенаведені норми діючого законодавства України підтверджують той факт, що ОСОБА_2 міська рада Полтавської області протиправно та безпідставно перебрала на себе функції органів державної податкової служби по контролю за правильністю обчислення і справляння орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, внаслідок чого протиправно та поза межами наданих їй повноважень здійснила донарахування ТОВ «МіС» орендної плати за земельні ділянки за минулі періоди.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про місцеве самоврядування» і жодним іншим нормативним актом України не передбачено право органу місцевого самоврядування на власний розсуд вносити зміни до договорів оренди землі, строк дії яких закінчився, так само як і не передбачено право/повноваження донараховувати та стягувати податки (у т.ч., орендну плату за землю) за минулі періоди.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про плату за землю», підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі», розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю»).
Відповідно ж до п. 9 укладеного ОСОБА_2 міською радою Полтавської області та ТОВ «МіС» договору оренди земельної ділянки від 21 березня 2005 року, орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 10 ставок земельного податку щорічно.
Будь-які зміни, у тому числі, і зміни розміру орендної плати, до згаданого договору оренди землі сторонами не вносились, додаткові угоди не укладались.
У звязку із закінченням 01 лютого 2010 року строку дії договору оренди землі та відсутністю заперечень будь-якої із сторін договору щодо його продовження, нарахування та сплата орендної плати проводилась ТОВ «МіС» самостійно, своєчасно та в повному обсязі на підставі вищевказаних положень п. 9 договору оренди земельної ділянки, що закінчився. При цьому, ТОВ «МіС» безперервно оформлювало всю необхідну документацію для укладення нового договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до Інформаційного листа № 1145/11/13-10 Вищого адміністративного суду України від 27 липня 2010 року, за змістом статті 162 КАС України суд під час прийняття рішення про скасування незаконного рішення субєкта владних повноважень має право визначити, з якого моменту відповідне рішення втрачає чинність.
ОСОБА_2 ОДПІ в Полтавській області було здійснено перевірку правильності нарахування та сплати плати за землю та орендної плати за землю за період з 01 квітня 2009 року по 30 червня 2010 року (у тому числі, і стосовно правильності нарахування та сплати ТОВ «МіС» орендної плати за земельну ділянку загальною площею 0,0325 га по вул. Леніна, 23 протягом періоду, що перевірявся).
Результати перевірки зафіксовані ОСОБА_2 ОДПІ в Полтавській області в Акті № 6081/23-209/31194504 «Про результати планової виїзної перевірки ТОВ «МіС» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2009 р. по 31.06.2010 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2009 р. по 31.03.2010 р.» від 16 листопада 2010 року.
Згідно висновку податкового органу за період, що перевірявся, «орендна плата за землю по земельній ділянці загальною площею 0,0325 га по вул. Леніна, 23 нарахована та сплачена в повному обсязі».
Таким чином, компетентним податковим органом ОСОБА_2 ОДПІ в Полтавській області, встановлено та зафіксовано, що за період з 01 квітня 2009 року по 31 червня 2010 року жодних порушень щодо нарахування та сплати ТОВ «МіС» орендної плати за земельну ділянку по вулиці Леніна, 23 не виявлено, орендна плата за земельну ділянку позивачем нарахована та сплачена в повному обсязі.
Відповідно до ст. 19 Конституції України та ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України.
Згідно вимог ст. 124 Земельного Кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, здійснюється в порядку встановленому статтею 123 Земельного Кодексу України.
Згідно ст. 123 Земельного Кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Таким чином, зважаючи на порушення відповідачем положень Конституції України та Закону України « Про місцеве самоврядування», суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «МіС» підлягає задоволенню.
Керуючись ч. 2 ст. 19, ст. 58, ч. 2 ст. 144 Конституції України, ст.ст. 13, 27 Закону України «Про плату за землю», ст.ст. 21, 33 Закону України «Про оренду землі», ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування», ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст.ст. 25, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст.ст. 11, 71, 159-163 КАС України, суд
П о с т а н о в и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «МіС» задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати з моменту прийняття підпункт 2.1.3. пункту 2 рішення ОСОБА_2 міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду фізичним і юридичним особам в м. Кременчуці» від 31 серпня 2010 року наступного змісту:
«2.1.3. В місячний термін після державної реєстрації документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою сплатити орендну плату за земельну ділянку в розмірі 5 % від грошової оцінки землі за період з 01.02.2010 року до дня державної реєстрації документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою.»
Апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня проголошення постанови..
Суддя: