ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2015 року м. Київ К/800/57959/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:Головуючий суддя:Вербицька О.В.Судді: Муравйов О.В. Рибченко А.О.розглянувши у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області, Головного управління Міндоходів у Запорізькій області, Державної фіскальної служби України
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 14.08.2014 р.
та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.10.2014 р.
у справі № 808/3751/14
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-торгове підприємство «Будкомплекс»
до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області, Головного управління Міндоходів у Запорізькій області, Міністерства доходів і зборів України
про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю Виробничо-торгове підприємство «Будкомплекс» (далі - ТОВ ВТП «Будкомплекс») звернулось до суду з позовом до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області, Головного управління Міндоходів у Запорізькій області, Міністерства доходів і зборів України визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 14.08.2014 р. позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Бердянської ОДПІ №0000082201 від 21.01.2014 р. В іншій частині в задоволенні позову відмовлено.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.10.2014 р. постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 14.08.2014 р. залишено без змін.
У касаційній скарзі відповідачі, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просять скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 14.08.2014 р. та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.10.2014 р. в частині скасування податкового повідомлення-рішення і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Позивач письмових заперечень на касаційну скаргу відповідача не надав.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі касаційної скарги, дійшла висновку про наступне.
Бердянською ОДПІ проведено невиїзну документальну перевірку ТОВ ВТП «Будкомплекс» з питань дотримання вимог податкового законодавства з плати за землю за період з 01.10.2010 року по 18.11.2013 року по земельній ділянці площею 2,1466 га, розташованої за адресою: Запорізька обл., м. Бердянськ, вул. Комунарів, 75-а, за результатами якої було складено акт №088/08-22-22-11/30321507 від 24.12.2013 року.
В акті перевірки зроблено висновок про порушення позивачем розділу 7 наказу №548 від 23.07.2010 р., пункту 1.4 «Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», затвердженого Наказом №18/15/21/11 від 27.01.2006 р. та ст. 271 Податкового кодексу України, що призвело до заниження бази оподаткування орендної плати за землю та відповідно до заниження податкових зобов'язань орендної плати за землю ТОВ ВТП «Будкомплекс» на загальну суму 607714,55 грн., в т.ч. по періодах: 2010 р. - 48487,50 грн., 2011 р. - 193950,18 грн., 2012 р. - 193950,18 грн., 2013 р. - 171326,63 грн.
При цьому з акта перевірки вбачається, що платником не було додержано умов договору оренди земельної ділянки в частині цільового використання землі, оскільки земельна ділянка використовувалась за комерційним призначенням, у зв'язку з чим при визначені нормативної грошової оцінки земельної ділянки, з метою обчислення суми орендної плати, необхідно застосовувати коефіцієнт функціонального використання зі значенням 2,5.
На підставі акта перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення - рішення від 21.01.2014р. №0000082201, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб у розмірі 694993,12 грн., в т.ч. за основним платежем - 575389,51 грн. та штрафні санкції - 119603,61 грн.
Суди першої та апеляційної інстанцій визнали необґрунтованими такі висновки податкового органу, з чим погоджується суд касаційної інстанції, з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 25.09.2007 р. між ТОВ Виробничо-торгове підприємство «Будкомплекс» (Орендар) та Бердянською міською радою (Орендодавець) укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне володіння і користування земельну ділянку для розміщення та обслуговування виробничо - торгових приміщень, яка знаходиться в м. Бердянську, Запорізької області, по вул. Комунарів, 75-а. Згідно пункту 2 вказаного договору, в оренду передається земельна ділянка площею 2.1466 га.
Відповідно до п.5 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з довідкою Бердянського міського управління земельних ресурсів №1046 від 18.09.2007 р. становить 9578361,00 грн.
Пунктом 9 Договору встановлено, що річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 2% від її нормативної грошової оцінки (на підставі рішення тридцять третьої (ІІ частина) сесії міської ради IV скликання від 30.12.2004 р. №1 «Про затвердження переліку розмірів орендної плати за земельні ділянки в м. Бердянськ».
З витягу (довідки) з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель №1046 від 18.09.2007 р., виданої Бердянським міським управлінням земельних ресурсів, судом встановлено, що надана в оренду позивачу земельна ділянка призначена для розміщення та обслуговування виробничо-торгових приміщень, грошова оцінка 1 кв.м земельної ділянки - 77,71 грн., коефіцієнт функціонального призначення - 2,5, загальна грошова оцінка з урахуванням щорічної індексації 9578361,00 грн.
Передача позивачу в користування земельної ділянки підтверджено актом прийому - передачі земельної ділянки від 25.09.2007 р.
17.11.2009 р. сторонами підписано додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки, відповідно до якої п.5 договору викладено в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з довідкою управління Держкомзему у м. Бердянськ №736 від 22.10.2009 р. становить 5635423 грн. 60 коп. з урахуванням щорічної індексації».
З витягу (довідки) з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель №736 від 22.10.2009 р., виданої управлінням Держкомзему у м. Бердянськ ГУ Держкомзему у Запорізькій області, судом встановлено, що надана в оренду позивачу земельна ділянка призначена для розміщення та обслуговування виробничих приміщень, грошова оцінка 1 кв.м земельної ділянки - 77,71 грн., коефіцієнт функціонального призначення - 1,2, загальна грошова оцінка з урахуванням щорічної індексації 5635423,60 грн.
Згідно з підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Пунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 цього ж Кодексу передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ вищевказаного кодексу (п.п. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 ПК України).
Механізм визначення нормативної грошової оцінки земель врегульований Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженим спільним наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 N 18/15/21/11.
Пунктом 3.1 цього Порядку визначено, що в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.
Згідно з пунктом 3.5 Порядку коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), враховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.
Відповідно до п.2-1 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №213 від 23.03.1995 р., дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держземагентства за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує семи робочих днів з дати надходження відповідної заяви. При цьому одним з множників у формулі, за якою визначається нормативно грошова оцінка кадастрового метра земельної ділянки населених пунктів відповідно до п.3.3 названого Порядку, є Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки.
В частині відмови в задоволенні позову ТОВ ВТП «Будкомплекс» сторонами рішення першої та апеляційної інстанцій в касаційному порядку не оскаржувались.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що в межах касаційної скарги порушень судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено, правова оцінка обставин у справі дана вірно.
За таких обставин, касаційні скарги відповідачів підлягає відхиленню, а постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 14.08.2014 р. та ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.10.2014 р. залишенню без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 210, 214 - 215, 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
1.Касаційну скаргу Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області відхилити.
2.Касаційну скаргу Головного управління Міндоходів у Запорізькій області відхилити.
3.Касаційну скаргу Державної фіскальної служби України відхилити.
4.Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 14.08.2014 р. та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.10.2014 р. залишити без змін.
5.Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя О.В. Вербицька
Судді О.В. Муравйов
А.О. Рибченко