ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"25" травня 2015 р.Справа № 924/413/15
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Мухи М.Є., розглянувши матеріали справи
за позовом Прокурора Ізяславського району в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області м. Хмельницький, Ізяславської районної державної адміністрації м. Ізяслав , Хмельницької області
до Фермерського господарства "Прогрес-Канарчуки" с. Христівка, Ізяславського району
про внесення змін до договору оренди землі
Представники сторін:
позивача 1 : не з'явився
позивача 2: не з'явився
відповідача: не з'явився
за участю Грамчук Т.А. прокурора відділу прокуратури Хмельницької області
В судовому засіданні відповідно до ч.2 ст.85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору: прокурор в інтересах позивачів звернувся із позовом до суду в якому просить внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 15.11.2006р. площею 7,3544 га із земель державної власності за межами населених пунктів на території Христівської сільської ради Ізяславського району, зареєстрованого в Ізяславському відділі Хмельницької районної філії центру Державного земельного кадастру № 040675400004, а саме: викласти пункт 9 Договору у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Христівської сільської ради в розмірі не менше 3 відсотків нормативно-грошової оцінки земельної ділянки в рік. Річна орендна плата становить 8 307,4 грн. та вноситься щомісячно в рівних частинах до місцевого бюджету Христівської сільської ради Ізяславського району на рахунок № 33215812700232, одержувач: УК в Ізяславському районі /с. Христівка/ 18010600, код одержувача - 37327772 ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013 та внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 15.11.2006р. площею 2,0101га із земель державної власності за межами населених пунктів на території Христівської сільської ради Ізяславського району, зареєстрованого в Ізяславському відділі Хмельницької районної філії центру Державного земельного кадастру №040675400005 виклавши пункт 9 Договору у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Христівської сільської ради в розмірі не менше 3 відсотків нормативно-грошової оцінки земельної ділянки в рік. Річна орендна плата становить 2270,5 грн. та вноситься щомісячно в рівних частинах до місцевого бюджету Христівської сільської ради Ізяславського району на рахунок № 33215812700232, одержувач: УК в Ізяславському районі /с. Христівка/ 18010600, код одержувача 37327772 ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Головне управління Держземагенства у Хмельницькій області явку повноважного представника в судове засідання не забезпечило. Натомість 07.04.15р. від позивача 1 надійшов лист в якому управління позовні вимоги підтримує та просить розглядати справу без участі представника.
Ізясловська районна державна адміністрація явку повноважного представника в судове засідання не забезпечила. Натомість 17.04.15р. від позивача 2 надійшло клопотання в якому адміністрація позовні вимоги підтримує та просить розглядати справу без участі представника.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, та письмового відзиву на позов не подав.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
15.11.2006р. між Ізяславською районною державною адміністрацією (орендодавець) та фермерським господарством „Прогрес-Канарчуки" (орендар) укладено договори оренди землі (далі - договори), відповідно до п. 1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування на умовах оренди земельні ділянки для ведення фермерського господарства згідно розпорядження державної адміністрації від 11.08.2006р., які знаходяться на території Христівської сільської ради.
Згідно з п. 2 договорів об'єктами оренди є земельні ділянки загальною площею 2,0101 га та 7,3544га (рілля) із земель запасу.
Відповідно до п. 8 договорів вони укладені терміном на 49 років. Після закінчення строку договорів орендар має переважне право поновлення їх на новий строк.
Пунктом 9 договорів передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 120грн. в рік та у розмірі 441,60грн. в рік. Орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату в розмірі 12грн. та 36,75грн. не пізніше 30 числа кожного місяця на спеціальний рахунок УДК по Христівській сільській раді.
Згідно п.12 договорів розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів орендної плати, підвищення цін, тарифів, у т.ч. внаслідок інфляції, погіршення стану орендованих земельних ділянок не з вини орендаря, що підтверджується документами, в інших випадках, передбачених законом.
Договори підписані представниками сторін, скріплені печатками, зареєстровані у Державному реєстрі земель 17.11.2006р. за №040675400005 та за №04067500004.
Додатковими угодами від 22.05.2008р. у договори оренди землі від 15.11.2006р. внесено зміни та викладено п.9 у такій редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 411,02грн. (1503,80грн.) щорічно. Орендна плата вноситься щомісячно в розмірі 34,25грн. (125,32грн. по іншому договору) не пізніше 30 числа поточного місяця на спеціальний рахунок Лютарської сільської ради та Христівської сільської ради Ізяславського району.".
Рішенням сесії Ізяславської районної ради від 30.01.15р. №5 затверджено технічні документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок виготовлені на замовлення фермерського господарства "Прогрес-Канарчуки" Земельно-Аграрним центром "Карат" для ведення фермерського господарства і розташовані на території Христівської сільської ради Ізяславського р-ну Хмельницької області площею 7,3544 та 2,0101га.
Листом від 01.12.14р. відділ Держземагенства в Ізяславському районі Хмельницької області звертався до відповідача з вимогою відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України, переглянути договори оренди земельних ділянок укладені між ФГ "Прогрес-Канарчуки" та Ізяславською РДА, а саме внести зміни в частині розміру орендної плати, встановивши річну суму відповідно до Податкового кодексу України. Зазначений лист залишений відповідачем без відповідного реагування.
Згідно довідки відділу Держземагенства в Ізяславському районі №10-2212-0.4-513/2-15 від 10.03.2015р. нормативно грошова оцінка земельних ділянок наданих відповідачу розміром 2,0101га становить 76 682,52грн. (3% - 2270,5грн.), розміром 7,3544га становить 276 901,38грн. (3% - 8 307,4грн.)
Оскільки відповідні зміни в договір оренди не були внесені, прокурор в інтересах позивачів звернувся із позовом, відповідно до якого просить суд внести зміни до Договорів оренди землі від 15.11.2006р.
Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.
Відповідно до ст. 21 Закону України „Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно зі ст. ст. 288.1-288.3 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Відповідно до ст. 288.4 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно зі ст. 288.5 цього Податкового кодексу (зі змінами, внесеними відповідно до Закону України від 27.03.2014 р. "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні") розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (п. 288.5.1 Податкового кодексу) та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, 12 відсотків нормативної грошової оцінки (пп. „в" п. 288.5.2 Податкового кодексу).
Згідно ст.289.1 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до п.14.1.125.ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII, глави 2 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Згідно п. 277.1 ст. 277 Податкового кодексу України встановлено, ставки земельного податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено (до яких відноситься земельна ділянка орендована відповідачем) та вказано, що ставка податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.
В договорах оренди землі від 15.11.2006р. із змінами внесеними додатковими угодами від 22.05.2008р. визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в сумі 411,02грн. щодо земельної ділянки розміром 2,0101га та щодо земельної ділянки розміром 7,3544га - 1503,80грн. щорічно. Орендна плата вноситься щомісячно в розмірі 34,25грн. та відповідно 125,32грн. (по іншому договору) не пізніше 30 числа поточного місяця на спеціальний рахунок Лютарської сільської ради та Христівської сільської ради Ізяславського району.
Як слідує із довідки відділу Держземагенства в Ізяславському районі №10-2212-0.4-513/2-15 від 10.03.2015р. нормативно грошова оцінка земельних ділянок наданих відповідачу розміром 2,0101га становить 76 682,52грн. (3% - 2270,5грн.), розміром 7,3544га становить 276 901,38грн. (3% - 8 307,4грн.)
Тобто, орендна плата, яка була передбачена в договорах, в сумі 1503,80грн. та в сумі 411,02грн. на рік, є такою, що не відповідає вимогам Податкового кодексу України, оскільки значно менша, ніж передбачено нормами чинного законодавства.
Відповідно до ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Відповідно, ч.1,2 ст.651 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Суд бере до уваги п. 12 договорів оренди від 15.11.2006р., яким встановлено право перегляду орендної плати у разі зміни розмірів орендної плати, підвищення цін, тарифів, у т.ч. внаслідок інфляції.
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміни умов договору оренди землі здійснюються за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Наявний в матеріалах справи лист від 01.12.14р. із вимогою внести зміни до договорів оренди свідчить про те, що позивач скористався правом досудового врегулювання питання про внесення змін до договорів, однак згоди на зміну умов договорів не отримав.
За таких обставин, враховуючи те, що розмір орендної плати за землю законодавчо було змінено, а умовами договору оренди передбачена можливість зміни умов договору, в тому числі й щодо розміру орендної плати, яка є регульованою ціною відносно земельних ділянок державної та комунальної власності, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду умов укладеного між сторонами договору в частині розміру орендної плати.
Така ж правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 27.12.2010р. №10/58 та від 30.05.2011р. №11/042, які є обов'язковими для всіх судів України згідно із ст. 111-28 ГПК України, а також у п.2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин".
Відтак, зміна умов договору зумовлена причинами, які орендодавець не міг уникнути, оскільки зміна розміру земельного податку, який входить в розмір орендної плати, змінювався на законодавчому рівні, і орендар не міг не виконати вимогу закону.
За таких обставин, суд доходить висновку, що позов є обґрунтованим, підтверджений належними доказами та підлягає задоволенню.
Згідно зі ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору (ст. 32 ГПК України ).
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі усіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Витрати по сплаті судового збору у зв'язку із задоволенням позову покладаються на відповідача згідно зі ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст.1, 12, 32, 33, 34, 43, 44, 49, 78, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Прокурора Ізяславського району в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області м. Хмельницький, Ізясловської районної державної адміністрації м. Ізяслав, Хмельницької області до Фермерського господарства "Прогрес-Канарчуки" с. Христівка, Ізяславського району про внесення змін до договору оренди землі задовольнити.
Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 15.11.2006р. площею 7, 3544 га із земель державної власності за межами населених пунктів на території Христівської сільської ради Ізяславського району, зареєстрованого в Ізяславському відділі Хмельницької районної філії центру Державного земельного кадастру № 040675400004, зокрема п. 9 договору викласти в наступній редакції:
"Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Христівської сільської ради в розмірі не менше 3% нормативно - грошової оцінки земельної ділянки в рік. Річна орендна плата становить 8 307,4грн. та вноситься щомісячно в рівних частинах до місцевого бюджету Христівської сільської ради Ізяславського району на рахунок № 33215812700232, одержувач: УК в Ізяславському районі (с.Христівка) 18010600, код одержувача - 37327772 ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013.".
Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 15.11.2006р. площею 2,0101га із земель державної власності за межами населених пунктів на території Христівської сільської ради Ізяславського району, зареєстрованого в Ізяславському відділі Хмельницької районної філії центру Державного земельного кадастру № 040675400005, зокрема п. 9 договору викласти в наступній редакції:
"Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Христівської сільської ради в розмірі не менше 3% нормативно - грошової оцінки земельної ділянки в рік. Річна орендна плата становить 2 270,50грн. та вноситься щомісячно в рівних частинах до місцевого бюджету Христівської сільської ради Ізяславського району на рахунок № 33215812700232, одержувач: УК в Ізяславському районі (с.Христівка) 18010600, код одержувача - 37327772 ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013.".
Стягнути з Фермерського господарства "Прогрес-Канарчуки" (с. Христівка, Ізяславського району пр. Жовтневий 4 код ЄДРПОУ 31424558) в доход державного бюджету України по коду класифікації доходів 22030001, символ звітності 206, р/р 31218206783002 УДКСУ у м. Хмельницькому, код отримувача 38045529, банк одержувача ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013 судовий збір в розмірі 2 436грн. (дві тисячі чотириста тридцять шість гривень ).
Видати наказ.
Повний текст рішення складено 28.05.2015р.
Суддя М.Є. Муха
Віддрук. 4 прим. : 1 - до справи, 2,3 - позивачам (29016, м. Хмельницький, вул. Інститутська 4/1;30300, Хмельницька область, м. Ізяслав, вул. Незалежності,2), 4 - відповідачу (30337, Хмельницька область, Ізяславський район, с. Христівка, пр. Жовтневий,4).