Рішення № 44444165, 18.05.2015, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
18.05.2015
Номер справи
908/1648/15-г
Номер документу
44444165
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 12/52/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.05.2015 Справа № 908/1648/15-г

Суддя Господарського суду Запорізької області Смірнов О.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні господарського суду справу № 908/1648/15-г

за позовом: Комунального підприємства "Водоканал", м. Запоріжжя

до відповідача: Публічного акціонерного товариства "Запорізька кондитерська фабрика", м. Запоріжжя

про стягнення 48299,28 грн.

за участю представників:

від позивача - Подсвірова Н.С., довіреність № 56 від 05.06.14 р.

від відповідача - Сергач К.О., довіреність № 161 від 01.12.14 р.

СУТЬ СПОРУ: Комунальне підприємство "Водоканал" звернулося до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства "Запорізька кондитерська фабрика" про стягнення плати за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію за період з 01.05.2014 року - по 31.07.2014 року в розмірі 48299,28 грн.

15.05.2015 року на адресу суду від позивача у справі надійшли пояснення згідно ст. 22 ГПК України, в яких останній зазначає, що нормативне обґрунтування заявлених вимог базується на нормативно-правових актах, а також на умовах договору № 157/2 від 03.01.2012 року. Так, позивач вказує, що відповідно до п. 2.1. «Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики від 19.02.2002 року № 37 (далі - Правила № 37) водоканали мають право: контролювати якість, кількість та режими скиду стічних вод підприємств, пред'являти підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні цих Правил, так і місцевих Правил приймання, здійснювати раптовий (у будь-який час доби), не погоджений з підприємством заздалегідь відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються, порядок та періодичність відбору проб визначаються в місцевих Правилах приймання. При цьому, згідно з п. 2.1.2 «Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя», затверджених рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.2003 року № 167 (далі - Правила № 167) водоканал має право проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем будь-якого абонента, приладів та пристроїв на них, контролювати раціональне водоспоживання і т. ін., і складати акти за результатами цих обстежень. При виявленні представником водоканалу порушень підприємством вимог Правил та договору в акті встановлюються терміни їх усунення, акт оформлюється підписами представників водоканалу та обстежуваного абонента. Якщо останній відмовляється підписати акт, він підписується представником водоканалу, і в акті робиться відповідний запис про відмову ( з вказівкою дати П.І.Б. і посади представника, що відмовився від підпису), оформлений таким чином акт є обов'язковим для виконання у вказані у ньому терміни, а також є підставою для вжиття відповідних заходів. Разом з тим, позивач зазначає, що відповідно до п. 3.6. «Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стяжних вод у системи каналізації населених пунктів», затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики від 19.02.2002 № 37 (далі - Інструкція № 37) період, за який стягується плата за скид підприємством стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, установленим разовим аналізом, визначається згідно з місцевими Правилами приймання, але не більше трьох календарних місяців (місяця, у якому відібрана проба, та двох попередніх місяців). Поряд з цим відповідно до п. 9.2. Правил № 167 при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин в стічних водах підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими Правилами ДК, підприємства зобов'язані провести оплату за скид понаднормативних забруднень водоканалу, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 м3 стічних вод із вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нn), об'ємом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Vпз) та коефіцієнтом кратності (Кк). Позивач вказує, що згідно з п. 9.3. Правил № 167 при виявленні водоканалом в ході контролю якості стічних вод, які скидаються підприємством, перевищення фактичної концентрації одного виду забруднення (Сф) над установленою договором або Правилами допустимою концентрацією коефіцієнт кратності для розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень визначається за формулою: Кк = Сф/ДК-1. Коефіцієнт кратності при перевищенні ДК однієї речовини не може перевищувати « 5», крім випадків, передбачених пунктами 9.2 і 9.2.2. Правил № 167. Разом з тим, до пояснень позивач долучив наступні документи: телефонограми від 03.07.2014 року та 07.07.2014 року, відомості із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо ПАТ "Запорізька кондитерська фабрика", рішення Запорізької міської ради № 476 від 19.11.2009 року та довіреність на представника.

Представник позивача в судовому засіданні 18.05.2015 року підтримав позовні вимоги у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні.

Безпосередньо в судовому засіданні 18.05.2015 року представник відповідача надав суду клопотання, в якому зазначає, що позов визнає у повному обсязі. При цьому вказує, що оскільки на сьогодні його підприємство не працює в стані простою, обігових коштів вистачає тільки на виплату заробітної плати та оплату податків, зборів та обов'язкових платежів, просить розглянути можливість розстрочення вказаної суми на десять місяців рівними частинами.

Представник позивача проти клопотання відповідача про надання розстрочки виконання рішення суду не заперечив.

З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи та правову норму, яка підлягає застосуванню, приймаючи до уваги доводи позивача, пояснення відповідача, суд встановив:

Позов мотивовано тим, що 03.01.2012 року між Комунальним підприємством "Водоканал", надалі Водоканал, та Публічним акціонерним товариством "Запорізька кондитерська фабрика", надалі Абонент, було укладено договір № 157/2 про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації, далі Договір, відповідно до пункту 1.1. якого Водоканал забезпечує Абоненту подачу питної води на господарсько-питні, побутові та технічні потреби, а також приймання стічних вод по майданчиках: вул. Артема, 7 - І майданчик фабрики, вул. Чапаєва, 14 - ІІ майданчик, вул. Артема, 8а - житловий будинок, відділ охорони праці. При цьому умовами вказаного пункту передбачено, що сторони керуються Законом України «Про питну воду та водопостачання» від 10 січня 2002 року № 2918-111, Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року № 1875-IV, діючими «Правилами користування централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затвердженими наказом Мінжитлокомунгоспу України від 27 червня 2008 року, далі за текстом цього Договору «Правила користування…», «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», затвердженими наказом Держбуду України від 19.02.2002 року № 37, далі за текстом цього Договору «Правила приймання…», «Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скидання промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів», зареєстрованою Міністерством юстиції України 26 квітня 2002 року № 402/6690, далі за текстом цього Договору «Інструкція…», «Правилами приймання стічних вод у систему каналізування міста Запоріжжя», затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.2003 року, далі за текстом цього Договору «Правила приймання …м. Запоріжжя», «Правилами експлуатації та технічними вимогами до приладів обліку питної, технічної води, промислових та госпфекальних стоків» від 20.12.1993 року, далі за текстом цього Договору «Правила експлуатації», «ДСанПІН 2.2.4-171.-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», ДБН 360-92, СНіП 2.04.02-84, «Правилами технічної експлуатації систем комунального водопостачання і каналізації населених пунктів України» КДП 204-12 Укр. 242-95.

До вказаного Договору між сторонам були підписані додаткові угоди, а саме додаткова угода № 8 від 14.05.2013 року, додаткова угода № 9 від 14.05.2013 року, додаткова угода № 10 від 28.04.2014 року.

Згідно п. 1.2. Договору для здійснення розрахунків між Водоканалом і Абонентом встановлені тарифи по групам споживачів у розмірі:

- водопостачання іншим споживачам - 4,692 грн./м куб. (з ПДВ) та 3,91 грн./м куб. (без ПДВ);

- водовідведення - 3,192 грн./м куб. (з ПДВ) та 2,66 грн./м куб (без ПДВ).

За умовами пункту 1.3. Договору ( в редакції додаткової угоди № 10 від 28.04.2014 року до Договору) Водоканал виконує подачу питної води та приймання стічних вод на момент укладання договору в наступних об'ємах (м. куб.):

- по ПАТ "Запорізька кондитерська фабрика" з лімітами: вода - 170,274 м куб./на добу, стічні води 158,322 м куб./на добу;

- по майданчику вул. Артема, 7 з лімітами: вода - 153,836 м куб./на добу, стічні води 143,067 м куб./на добу;

- по майданчику вул. Артема, 8а - житловий будинок з лімітами: вода - 9,863 м куб./на добу, стічні води 9,863 м куб./на добу;

- по майданчику вул. Чапаєва, 14 - житловий будинок з лімітами: вода - 6,575 м куб./на добу, стічні води 5,392 м куб./на добу.

Відповідно до п. 3.1.1 Договору, Водоканал зобов'язаний забезпечити Абоненту подачу питної води з напором в точці підключення вводу Абонента до мереж Водоканалу не менше 20 м водяного стовпа і якістю у відповідності з ДСанПіН 2.2.4-171.-10 "Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною" в точці підключення вводу Абонента до мереж Водоканалу згідно розподілу зон обслуговування та балансової належності, а також приймання стоків в кількості, вказаній в цьому Договору, з забрудненнями, не перевищуючими допустимі концентрації.

Підпунктом 3.1.2 Договору визначено, що Водоканал зобов'язаний перевіряти правильність зняття Абонентом показів засобів обліку води, та надання ним відомостей про об'єми і показники якості скинутих стічних вод.

Як зазначено в пункті 3.2.9. Договору, Абонент зобов'язаний виконувати скид стоків, якість та температура яких в контрольних точках по майданчикам - вул. Артема, 7: КК-1 (верхня труба), КК-2 (верхня труба), КК-3, КК-4, - вул. Чапаєва, 14: К-3 повинна відповідати вимогам "Правил приймання...", "Правил приймання...м. Запоріжжя" і допустимим концентраціям, далі ДК. Допустимі концентрації забруднюючих речовин, що скидаються в міську каналізацію, додаються (див. Додаток № 1 до п. 3.2.9. на 1 аркуші), щодо температурного показника - не перевищувати 40 C0 (згідно з п. 4.3.7 "Правил приймання…м. Запоріжжя"). У випадку зміни ДК Водоканал повідомляє Абонента письмово. Одночасно вказаним пунктом договору передбачено, що відбір проб стічних вод Водоканалом здійснюється у будь-який час доби без попередження Абонента. При перевищенні складу забруднюючих речовин та температурного показника в стічних водах Абонента, які скидаються в систему каналізації, в порівнянні з ДК, Абонент вносить плату за скид понаднормативних забруднень Водоканалу, у відповідності з "Правилами приймання...", "Правилами приймання... м. Запоріжжя", "Інструкцією...".

Додатком № 1 до Договору сторонами визначено допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування. Так, показники якості стічних вод щодо БСК5 та ХСК

- БСК5 для підприємств, стічні води яких надходять до ЦОС-1 - 175,00 мг/дм куб.;

- ХСК для підприємств, стічні води яких надходять до ЦОС-1 - 360,00 мг/дм куб.

Підпунктом 5.2.2. Договору визначено порядок розрахунків за порушення умов цього Договору по водовідведенню, зокрема за скид стоків з перевищенням ДК, встановлених разовим аналізом, а при необхідності, середньодобових проб, Абонент зобов'язаний сплатити Водоканалу претензію за скид в систему каналізації понаднормативних забруднень, складену у відповідності з "Правилами приймання...", "Правилами приймання... м. Запоріжжя", "Правилами користування.." та "Інструкцією...". Період, за який стягується плата за скид Абонентом понаднормативних забруднень складає три календарних місяці (поточний місяць та два попередніх). Перелік документів для оформлення Водоканалом плати за скид понаднормативних забруднень та стічних вод з температурою вище 40 C0 (в контрольних точках): акт відбору проб, протокол якості скиду стічних вод, розрахунок додаткової плати, рахунок за понаднормативний скид забруднень, претензія.

Як вбачається з матеріалів справи, 02.07.2014 року представниками лабораторії охорони навколишнього середовища Комунального підприємства "Водоканал", в присутності представника Публічного акціонерного товариства "Запорізька кондитерська фабрика" - начальника котельної Лісіциної С.Г., здійснено відбір проб стічних вод, за результатами якого складений акт відбору проб стічних вод від 02.07.2014 року.

Так, відповідно до проведеного аналізу виявлено перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах відповідача, а саме показників якості БСК5 - 470,00 мг/дм3 при допустимій концентрації 175,00 мг/дм3 та показників якості ХСК - 880,00 мг/дм3 при допустимій концентрації 360,00 мг/дм3, що знайшло своє відображення в протоколі аналізу стічних вод від 02.07.2014 року. Тому позивачем розраховано додаткову плату за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Запоріжжя, яка становить 48299,28 грн. за період травень 2014 року, червень 2014 року, липень 2014 року, яку він намагається стягнути.

Позивач в позові вказує, що відповідач в порушення умов п. 3.2.9., 5.2.2. Договору оплату за скид понаднормативних забруднень не здійснив, внаслідок чого у останнього виникла заборгованість в сумі 48299,28 грн. за виставленим рахунком № 157/2 від 15.08.2014 року, у зв'язку з чим намагається стягнути її з останнього в судовому порядку.

Надавши правову кваліфікацію правовідносинам сторін, з'ясувавши правову норму, яка підлягає застосуванню у спірних відносинах, суд вважає доводи позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав:

За своєю правовою природою між сторонами склалися правовідносини, які виникли в процесі виконання договору про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення і пов'язані з наданням і отриманням вказаних послуг, які регулюються Законом України «Про питну воду та питне водопостачання» № 2918-ІІІ від 10.01.2002 року, Законом України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-ІV від 24.06.2004 року, Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 190 від 27.06.2008 року (далі - Правила користування № 190).

Сторони досягли всіх суттєвих умов договору, встановили його предмет, ціну, строк дії, а тому в розумінні вимог ст. ст. 638, 639 ЦК України договір вважається укладеним. Укладений договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, а саме майново-господарських зобов'язань згідно зі статтями 173, 174, 175 ГК України (статтями 11, 202, 509 ЦК України) і відповідно до ст. 629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами.

Матеріали справи свідчать, що за наслідками контрольного відбору Комунальним підприємством "Водоканал" проб стічних вод відповідача, який здійснено у присутності представника відповідача, було виявлено наявність БСК5 в об'ємі - 470,00 мг/дм3 при допустимій концентрації 175,00 мг/дм3, та ХСК в об'ємі 880,00 мг/дм3 при допустимій концентрації 360,00 мг/дм3, тобто встановлено перевищення допустимих концентрацій забруднення по цих показниках.

Відповідно до п. 2.1. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених Наказом Держбуду України 19.02.2002 року № 37, далі Правила, Водоканали мають право, зокрема пред'являти Підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил, так і місцевих Правил приймання та пред'являти Підприємствам претензії та позови (в установленому порядку) щодо відшкодування збитків, заподіяних системам комунальної каналізації, а також виставляти рахунки за скид понаднормативних забруднень.

Рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради № 167 від 29.05.2003 року затверджені "Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя", далі - Правила 2.

До вказаного рішення були внесені зміни рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради № 476 від 19.11.2009 року, зокрема в частині додатку 1 до Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя: затверджені допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування (ДК) у новій редакції.

За умовами п. 7.7. Правил-2 при виявленні перевищень ДК забруднень, встановлених Договором або Правилами, Водоканал після завершення аналізу надсилає Підприємству повідомлення виявлене перевищення ДК забруднень (листом або телефонограмою) в продовж 15 діб після закінчення аналізу. Протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення ДК Водоканал надсилає підприємству претензію, до якої додаються: протокол якості скиду стічних вод, розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод, рахунок для оплати за понаднормативний скид забруднень (передаються лише ті документи, які відсутні на Підприємстві).

З матеріалів справи вбачається, що про встановлені порушення відповідач був повідомлений телефонограмами від 03.07.2014 року та 07.07.2014 року.

Матеріали справи свідчать, що позивач на виконання умов п. 7.7. Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя направив на адресу відповідача претензію № 9609 від 15.08.2014 року на сплату суми додаткової плати за скид понаднормативних забруднень в сумі 48299,28 грн. разом із розрахунком додаткової оплати, протоколом якості стічних вод від 02.07.2014 року та рахунком № 152/2 від 15.08.2014 року, що підтверджується засвідченою копією фіскального чеку від 18.09.2014 року та описом вкладення від 18.09.2014 року (а.с. 26).

Пунктом 9.3. Правил-2 визначено, що при виявленні Водоканалом в ході контролю якості стічних вод, які скидаються Підприємством, перевищення фактичної концентрації одного виду забруднення (Сф) над установленою Договором або Правилами допустимою концентрацією коефіцієнт кратності для розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень визначається за формулою: Кк = Сф/ДК-1. Вказані положення кореспондуються з п. 2.3. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Державного комітету будівництва архітектури та житлової політики України від 19 лютого 2002 року № 37.

Відповідно до п. 9.6. Правил-2, період, за який стягується плата за скид підприємством стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, встановлених разовим аналізом, складає не більше трьох календарних місяців (поточного місяця та двох попередніх місяців). Підвищена плата стягується за весь об'єм стічних вод, скинених Підприємством за цей період з даного об'єкту.

Поряд з цим, умовами п. 5.22. Договору сторони диспозитивно погодили, що за скид стоків з перевищенням ДК, встановлених разовим аналізом, Абонент зобов'язаний сплатити Водоканалу претензію за скид в систему каналізації понаднормативних забруднень за період, що складає три календарних місяці (поточний місяць та два попередніх).

Таким чином, розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на весь обсяг стічних вод, що скинуті підприємством у мережу міської каналізації за період з 01.05.2014 року по 31.07.2014 року на суму 48299,28 грн. відповідає приписам пунктів 9.3, 9.6. Правил-2 та положенням п. 5.2.2. Договору.

Разом з тим, пунктом 7.9.16. Правил 2 передбачена можливість використання як Водоканалом так і Підприємством паралельного аналізу проб для перевірки та уточнення результатів основного аналізу. Так вказаним пунктом Правил-2 визначено, що паралельний аналіз проби - це аналіз проби, відібраної паралельно з основним та виконаний Підприємством.

Згідно з п. 7.9.18. Правил-2 паралельний аналіз може проводитися Підприємством тільки в хімічній лабораторії, що акредитована на право проведення вимірювань хімічних показників стічних вод. Відповідальність за достовірність результатів аналізу несе лабораторія, яка проводила аналіз.

Однак, як свідчать матеріали справи відповідач правом на проведення паралельного аналізу проби стічних вод не скористався.

Умовами п. 2.4.4. Правил-2 передбачений обов'язок Підприємства сплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників, перевищенні договірних обсягів, а також порушенні Правил в терміни, встановлені Договором.

Втім відповідач всупереч умов Договору та Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя оплату рахунка № 157/2 від 15.08.2014 року за скид понаднормативних забруднень не здійснив.

В силу загальної норми передбаченої у статті 599 ЦК України та спеціальної нормі визначеної у частині першої ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Стаття 33 ГПК України зобов'язує сторін довести ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень. Вимоги статті 34 ГПК України визначають, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Втім, ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили і оцінюються судом в розумінні вимог статті 43 ГПК України за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Позивач довів суду факт перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин (БСК5 та ХСК) у стічних водах відповідача. Відповідач доказів оплати додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на весь обсяг стічних вод, що скинуті у мережу міської каналізації за період з 01.05.2014 року по 31.07.2014 року суду не надав, заявлених до нього вимог не спростував.Однак визнав позов у повному обсязі.

За таких обставин, позовні вимоги Комунального підприємства "Водоканал" до Публічного акціонерного товариства "Запорізька кондитерська фабрика" про стягнення плати за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію за період з 01.05.2014 року по 31.07.2014 року в сумі 48299,28 грн. обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Щодо надання розстрочки виконання рішення суду, слід зазначити наступне.

Статтею 121 ГПК України визначено, що при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.

Законодавець визначає, що розстрочка означає виконання рішення частками, встановленими господарським судом, з певним інтервалом у часі. Строки виконання кожної частки також повинні визначатись господарським судом. При цьому слід мати на увазі, що розстрочка можлива при виконанні рішення, яке стосується предметів, що діляться (гроші, майно, не визначене індивідуальними ознаками; декілька індивідуально визначених речей тощо).

Згідно з п. 7.2. Постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 року № 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Клопотання відповідача про надання розстрочки виконання рішення суду обґрунтоване приписами статті 121 ГПК України, які передбачають наявність обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

До обставин, що ускладнюють виконання рішення відповідач відносить складний фінансовий стан підприємства, наявність режиму простою на підприємстві та відсутність коштів.

Вказані обставини боржник вважає винятковими, оскільки вони перешкоджають своєчасно виконати рішення у спосіб та порядок визначені судом, а тому просить задовольнити його клопотання про надання розстрочки виконання рішення суду.

Відповідно до п. 10 Пленуму Верховного суду України "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження" № 14 при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку або розстрочку виконання рішення, встановлення або зміну способу й порядку його виконання суду потрібно мати на увазі, що відповідно до ст. 121 ГПК України їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення.

Винятковість обставин, які повинні бути встановлені судом щодо надання розстрочки або відстрочки виконання судового рішення, має бути підтверджена відповідними засобами доказування, а до заяви повинні бути додані докази щодо неможливості чи ускладнення виконання рішення.

Так, законодавець встановлює, що підставою неможливості виконання судового акту можуть бути обставини, визначені боржником за допомогою приписів статей 1, 8, 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», Положення (стандарти) бухгалтерського обліку: 2 «Баланс»; 3 «Звіт про фінансові результати»; 10 «Дебіторська заборгованість»; 11 «Зобов'язання»; 5 «Звіт про власний капітал».

Втім на підтвердження виняткових обставин неможливості виконання рішення суду Боржник всупереч вимог ст. 33 ГПК України зазначених документів не надав. Документів, які можуть підтвердити фінансове становище підприємства суду не надано.

Разом з тим відповідачем не обґрунтовано належними та допустимими доказами необхідність надання розстрочки виконання рішення суду саме на 10 місяців.

За такими обставинами, у задоволенні клопотання відповідача у справі - Публічного акціонерного товариства "Запорізька кондитерська фабрика" щодо розстрочення виконання рішення Господарського суду Запорізької області від 18.05.2015 року на 10 календарних місяців зі сплатою сум рівними частинами слід відмовити.

Разом з тим, суд вважає за необхідне роз'яснити відповідачу, що він не позбавлений можливості звернутися до суду із заявою в порядку ст. 121 ГПК України знову в загальному порядку, надавши відповідні докази стосовно фінансового стану підприємства.

Витрати по сплаті судового збору в сумі 1827,00 грн. покладаються на відповідача у справі - Публічне акціонерне товариство "Запорізька кондитерська фабрика", відповідно до вимог ст. ст. 44, 49 ГПК України.

У судовому засіданні, яке відбулося 18.05.2015 року, згідно частини 2 статті 85 ГПК України, було проголошено скорочений текст рішення, а саме його вступну та резолютивну частини.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33, 34, 44, 49, 82, 82-1, 84, ч. 2 ст. 85 ГПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги Комунального підприємства "Водоканал" до Публічного акціонерного товариства "Запорізька кондитерська фабрика" задовольнити.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Запорізька кондитерська фабрика", 69063, м. Запоріжжя, вул. Артема, буд. 7, код ЄДРПОУ 00382094, на користь:

- Комунального підприємства "Водоканал", 69002, м. Запоріжжя, вул. Артема, буд. 61, код ЄДРПОУ 03327121, плату за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію за період з 01.05.2014 року по 31.07.2014 року в сумі 48299 (сорок вісім тисяч двісті дев'яносто дев'ять) грн. 28 коп. та витрати зі сплати судового збору в сумі 1827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп., видавши наказ.

Повне рішення складено - 25.05.2015 року.

Суддя О.Г. Смірнов

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.