ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/566/15-а10 год. 39 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Варняка С.О.,
при секретарі: Леутській Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до голови військово-лікарської комісії Чумаченко Ірини Анатоліївни, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог у справі - Херсонський обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправними та скасування постанови по винесенню рішення про придатність до військової служби,
встановив:
Звернувшись до суду, позивач посилається на те, що 17.02.2015 року закінчив проходження лікарської комісії на предмет придатності до проходження військової служби в лавах Збройних сил України. В цей же день йому було поставлено діагноз та визначено статті ст.39 "б", та ст.41 "в", відповідно до яких визначався ступінь стану здоров'я та можливість проходження військової служби. За постановою військово-лікарської комісії його було визнано придатним до проходження військової служби.
Вважає, що військово-лікарська комісія зробила неправильний висновок про його придатність для проходження служби у Збройних силах України, оскільки було невірно трактовано ст.39 "б" Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України, 17 листопада 2008 р. за № 1109/15800 (надалі Положення) а саме: військово-лікарською комісією помилково було застосовано положення ст. 39 "в" графи II Положення.
Просить суд визнати незаконними та протиправними дії військово-лікарської комісії при Херсонському об'єднаному міському військовому комісаріаті по винесенню постанови про придатність до військової служби.
Скасувати постанову військово-лікарської комісії при Херсонському об'єднаному міському військовому комісаріаті по винесенню рішення про придатність до військової служби, та зобов'язати винести нову постанову відповідно до чинного законодавства України за результатами проходження медичного обліку позивача.
Суд своєю ухвалою від 16.03.2015 року замінив первинного відповідача військово-лікарську комісію при Херсонському міському об'єднаному військовому комісаріаті на належного відповідача - голову позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії Херсонського міського об'єднаного військового комісаріату Чумаченко Ірину Анатоліївну.
В той же день суд ухвалою залучив Херсонський обласний військовий комісаріат до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог у справі.
Відповідачка у судовому засіданні по суті позову заперечувала, просила у задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи у судовому засіданні по суті позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши сторони та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
Наказом управління охорони здоров'я Херсонської міської ради від 26.09.2013 р. № 228 "Про роботу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії міського військомату" створена міська позаштатна постійно діюча військово-лікарська комісія. Головою комісії призначена лікар Херсонського об'єднаного міського військового комісаріату Чумаченко І.А.
ОСОБА_1 є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку у Херсонському об'єднаному міському військовому комісаріаті (надалі ХОМВК).
Згідно указу Президента України "Про часткову мобілізацію" № 15 від 14.01.2015 року, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про часткову мобілізацію" від 15 січня 2015 року, ХОМВК викликав військовозобов'язаного ОСОБА_1. для проходження медичного огляду та формування у команди для відправки до військової частини.
17.02.2015 року позаштатною постійно діючою військово-лікарською комісією Херсонського міського об'єднаного військового комісаріату року при проведенні медичного огляду військовозобов`язанного ОСОБА_1 було встановлений діагноз: гіпертонічна хвороба II ступеню, кризова течія, ДДЗП II ступеню, дисциркуляторна гіпертензивна енцефалопатія І-ІІ ступеню з помірною вегетативною дисфункцією, ангіопатія сітківки.
Постановою відповідача від 17.02.2015 р. ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служб із посиланням на ст. 39 "б", та ст.41 "в" Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби Положення (далі Розкладу хвороб).
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Відповідно до п.3 Указу Президента України "Про часткову мобілізацію" від 14 січня 2015 року № 15/2015, затвердженого Законом України № 113-VIII від 15 січня 2015 року (далі - Указ № 15/2015) постановлено здійснити призов військовозобов'язаних, резервістів та поставку транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, інших військових формувань України в обсягах, визначених мобілізаційними планами з урахуванням резерву.
Згідно п. 2.6.1., 2.6.3., 2.6.7., 2.10.1. розділу І "Основи організації військово-лікарської експертизи" Положення до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: ВЛК військових комісаріатів.
До складу ВЛК (ЛЛК), що створюється у військовому комісаріаті, ТЦК, лікарі і секретар комісії залучаються з місцевих лікувально-профілактичних закладів рішенням голови районної державної адміністрації (виконавчого органу міської ради) за погодженням з головою відповідної штатної ВЛК регіону.
Головою позаштатної постійно діючої ВЛК призначається лікар, найбільш підготовлений з питань військово-лікарської експертизи, який має досвід роботи у військових лікувальних, цивільних лікувально-профілактичних закладах та пройшов підготовку (удосконалення) з військово-лікарської експертизи.
ВЛК військового комісаріату створюється у районному (міському) військовому комісаріаті.
Головою ВЛК районного (міського) військового комісаріату призначається лікар, найбільш підготовлений та досвідчений з питань військово-лікарської експертизи, наказом районного військового комісара після погодження з головним лікарем районної (міської) лікарні МОЗ України (головою ВЛК обласного військового комісаріату, Автономної Республіки Крим або Київського міського військового комісаріату).
Виходячи з системного аналізу зазначених норм голова ВЛК повинен мати підготовку з військово-лікарської експертизи, що дає йому можливість робити висновки про придатність до військової служби.
У судовому засіданні відповідач не надала доказів (сертифікату, свідоцтва, тощо) про свою кваліфікацію як експерта, що унеможливлює проведення нею військово-лікарської експертизи.
Відповідно до ч.1,2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Крім того, суд зазначає, що наказ управління охорони здоров'я Херсонської міської ради від 26.09.2013 р. № 228 "Про роботу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії міського військкомату", якою відповідач була призначена на посаду голови ВЛК не відповідає вимогам пункту 2.6.3. розділу І "Основи організації військово-лікарської експертизи" Положення, а саме не погоджений з головою відповідної штатної ВЛК регіону.
Відповідно до п. 1.1., 1.2. розділу II "Медичний огляд" Положення медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності: до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
У додатку 1 до Положення Розклад хвороб у графі "Стаття" 39 "б" у строчці "Назва хвороби, ступінь порушення функції" зазначено "гіпертонічна хвороба II стадії" : графа I "Непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час", графа II, III "Непридатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально".
Таким чином, статтею 39 "б", Розкладу хвороб не передбачений такий висновок, який був зроблений відповідачем, тобто "Придатний до військової служби".
Виходячи з викладеного, на підставі ст.ст. 8, 9, 12, 19, 158, 159, 161, 162, 163 КАС України,
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати незаконними дії голови позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії Херсонського об'єднаного міського військового комісаріату Чумаченко Ірини Анатоліївни по винесенню постанови про придатність до військової служби ОСОБА_1 від 17.02.2015 року.
Скасувати постанову голови позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії Херсонського об'єднаного міського військового комісаріату Чумаченко Ірини Анатоліївни від 17.02.2015 року по винесенню рішення про придатність ОСОБА_1 до військової служби, та зобов'язати винести нову постанову відповідно до чинного законодавства України за результатами проходження медичного огляду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 29 травня 2015 р.
Суддя Варняк С.О.
кат. 3