Постанова № 44442989, 21.05.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2015
Номер справи
820/20394/14
Номер документу
44442989
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

21 травня 2015 р. Справа № 820/20394/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Мельникова Р.В.,

за участю секретаря судового засідання Чиркіної А.А.,

представників відповідача - Сапрунова О.М., Шейченко Т.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сєвєродонецьке управління екскавації" про стягнення податкового боргу, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Рубіжанська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Луганській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сєвєродонецьке управління екскавації", у якому просить суд стягнути кошти за податковим боргом з орендної плати за землю з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сєвєродонецьке управління екскавації", код 34596496 у сумі 37237,91грн. з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих цього платника податків.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач є платником податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України. Відповідач не виконав обов'язок сплачувати податки в розмірах, у строки та в порядку, що визначені законодавством. Відповідач самостійно не сплатив суми податків та фінансових санкцій. Внаслідок цього у відповідача виник податковий борг з орендної плати за землю в сумі 37237,91грн, з яких 37009,64грн - основний платіж та 228,27грн - пеня. У зв'язку з тим, що вказана податкова заборгованість погашена не була, дану суму боргу позивач просить стягнути з відповідача в судовому порядку.

В судове засідання 21.05.2015 року представник позивача не з'явився, про день та час судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином, про що свідчить повідомлення про отримання судової повістки, у поданій позовній заяві просив розглядати справу без його участі.

Представник відповідача Сапрунов О.М. проти позовних вимог заперечував та просив у їх задоволенні відмовити, оскільки вважає, що суб'єктів господарювання звільнено від сплати за користування земельними ділянками, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичнох операції.

Представник відповідача Шейченко Т.С. проти позовних вимог заперечував в повному обсязі та просив у їх задоволенні відмовити.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.

З матеріалів справи вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Сєвєродонецьке управління екскавації" зареєстроване як юридична особа 22.09.2006 року № 13831020000001804 за адресою: 93400, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, 70 та перебуває на податковому обліку з 26.09.2006 року, код ЄДРПОУ 34596496.

Суд зазначає, що за відповідачем рахується податковий борг перед бюджетом за не сплачені узгоджені податкові зобов'язання з орендної плати за землю в загальній сумі 37237,91 грн., де основний платіж 37009,64 грн. та пені у розмірі 228,27 грн., який виник внаслідок несплати ТОВ "СУЕ" самостійно визначених у податкові декларації № 9002338421 від 27.01.2014 року.

Суд зазначає, що відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового Кодексу України (далі - ПК України) податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно з п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний: сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Згідно ст. 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Згідно п.54.1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Підпунктом 57.1 ст. 57 ПК України зазначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 56.11 ст. 56 ПК України грошове зобов'язання самостійно визначене платником податків не підлягає оскарженню.

Відповідачем до Рубіжанської об'єднаної ОДПІ подано податкову декларацію з плати за землю (земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік, у якій визначено щомісячний платіж з січня по листопад 10027,41 грн..

Відповідно до ст. 287 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у податковій декларації, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Судом встановлено, що відповідач не сплатив у повному обсязі суми плати за землю у порядку та у строки, встановлені податковим законодавством, тобто заборгованість відповідача з урахуванням часткової сплати за період з червня по жовтень 2014 року складає 37009,64 грн..

На підставі п.п. 129.1.1 п. 129 ст. 129 Податкового кодексу України на суму податкового боргу відповідача була нарахована пеня в сумі 228,27 грн..

На час розгляду справи податковий борг у добровільному порядку не сплачений, доказів самостійної сплати заборгованості у повному обсязі відповідачем до суду не надано.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з п. 59.4 ст. 59 ПК України податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Податковою інспекцією було винесено та направлено до відповідача податкову вимогу № 225-25 від 05.09.2014 року, яка була отримана уповноваженою особою 11.09.2014 року.

Відповідач не скористався своїм правом апеляційного або судового оскарження, тому сума заборгованості підприємства перед бюджетом є узгодженою та підлягає сплаті.

Таким чином, суд дійшов висновку, що податковим органом було здійснено заходи по стягненню податкового боргу платника податків, передбачені діючим законодавством, однак вони не призвели до погашення в повному обсязі податкового боргу.

Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на те, що він звільнений від сплати податку з орендної плати за землю, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02.09.2014 року № 1669-VІІІ, зазначено що під час проведення антитерористичної операції звільнити суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Пунктом 5 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" №1559 зобов'язано Кабінет Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону: забезпечити прийняття відповідно до своєї компетенції нормативно-правових актів, що випливають із цього Закону; затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення; у десятиденний строк з дня закінчення антитерористичної операції прийняти остаточний перелік; привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити розробку і перегляд міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади України їх нормативно-правових актів, що випливають із цього Закону.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.14р. №1053-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція. Однак, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 №1079-р дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.14р. №1053-р зупинено, що також унеможливлює віднесення відповідача до переліку суб'єктів господарювання у зоні проведення АТО.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", якою передбачено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п.п.20.1.28 п.20.1 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби мають право, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ "Сєвєродонецьке управління екскавації" має відкриті рахунки в установах банків, а саме: АТ "Укрсиббанк", МФО 351005, р/р 26001201298200, р/р 26045201298200, валюта: українська гривня; ПУАТ "Фідобанк", МФО 300175, р/р 26051000305902, валюта: українська гривня.

Згідно п.95.1 ст. 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Згідно зі статтею 2 Податкового кодексу України, зміна положень цього Кодексу може здійснюватися виключно шляхом внесення змін до цього Кодексу. Будь - які зміни на підставі Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" не вносились до Податкового кодексу України.

Частиною 1 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За відповідачем лічиться податковий борг перед бюджетом у сумі 37237,91 грн., який на час розгляду справи не сплачений.

Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.

Враховуючи вимоги ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Сєвєродонецьке управління екскавації" про стягнення податкового боргу - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Сєвєродонецьке управління екскавації" (адреса: вул. Гагаріна, 70, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93400, ідентифікаційний код юридичної особи 34596496) на користь Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області (адреса: вул. Менделєєва, 14-б, м. Рубіжне, Луганська область, 93000, ідентифікаційний код юридичної особи 38534171) кошти з податкового боргу з орендної плати за землю в сумі 37237 (тридцять сім тисяч двісті тридцять сім) грн 91 коп. з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих цього платника податків.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 26 травня 2015 року.

Суддя Мельников Р.В.