Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"21" травня 2015 р. № 820/570/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонов М.О.
за участю секретаря судового засідання Шевченко А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
Приватного акціонерного товариства "УКпостач" до Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення ,
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "УКпостач" до Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення. У своєму позові позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 0000341501 від 14.08.2014 р. про зменшення суми бюджетного відшкодування по ПДВ у розмірі 362471,00 грн., та нараховані штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 181235,50 грн., винесене по результатам акту перевірки № 679/20-11-15-01-22/30169718 від 01.08.2014 року. Судові витрати покласти на відповідача.
В обґрунтування позову вказано, що Дергачівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Харківській області Міністерства доходів і зборів України було проведено документа льну позапланову виїзну перевірку достовірності нарахування від'ємного значення та бюджетного відшкодування податку на додану вартість по результатам якої було складено акт № 679/20-11-15-01-22/30169718 від 01.08.2014р. «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПрАТ „УКпостач", код ЄДРПОУ - 30169718, з питань правомірності нарахування, від'ємного зна чення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок в банку за січень - квітень 2014 року». По висновкам акту перевірки відповідачем було винесене податкове повідомлення - рішення № 0000341501 від 14.08.2014р. про зменшення суми бюджетного відшкодування по ПДВ у розмірі 362 471,00 грн., та нараховані штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 181235, 50 грн. Позивач вважає зазначене податкове повідомлення - рішення № 0000341501 від 14.08.2014 року прийняте з порушенням норм чинного законодавства, а тому підлягають скасуванню.
Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання з'явився, щодо задоволення позову заперечував у повному обсязі, посилаючись на те, що фахівцями Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області при проведенні перевірки ПАТ "УКпостач" були встановлені порушення вимог податкового Кодексу України.
Судом встановлено, що працівниками Дергачівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області була проведена документальна позапланова виїзна перевірка ПрАТ «УКпостач» з питань правомірності нарахування, від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок в банку за січень - квітень 2014 року.
За наслідками перевірки було складено акт від 01.08.2014 № 679/20-11-15-01-22/30169718 яким встановлено порушення позивачем п. 192.1.1 п.192, п. 192.3 ст. 192, п.198.2 ст. 198, п 198.6 ст. 198, п.п. 201.2, 201.10 ст. 201 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755 - VI, ПрАТ «УКпостач» завищено податковий кредит з ПДВ за січень - квітень 2014 року у сумі - 448 903, 03 грн., в т. ч. за квітень 2014 року 86 433, 24 грн., та бюджетного відшкодування ПДВ у сумі -362 469, 79грн., в т. ч. Лютий 2014 року - 97 097, 59 грн.; Березень 2014 року - 201 070, 63 грн.; Квітень 2014 року -64 301,57 грн.
На підставі вище зазначеного акту перевірки керівником Дергачівської ОДПІ ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області було винесено податкове повідомлення-рішення від 14.08.2014 №0000341501 яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 362 471,0 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції - 181 235,5 грн.
Судом встановлено, що підставою для вище зазначених тверджень відповідача є той факт, що 19.03.2014 ПрАТ «УКпостач» до Красноперекопської ОДПІ (вх. №. 9014684536 ) надано декларацію з податку на додану вартість за лютий 2014 року разом з додатком № 8 «Заява про відмову постачальника надати податкову накладну (порушення ним порядку заповнення) та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних». Листом від; 20.03.2014 №020/05/1177 ПрАТ «УКпостач» до ОДПІ надано всі необхідні документи до додатку № 8 до декларації з податку на додану вартість за лютий 2014 року по взаємовідносинам з ПАТ «ДТЕК Крименерго», ТОВ «Перший стандарт».
Також, 18.04.2014 платником до Дергачівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області (вх. № 9021884831) подана декларація з податку на додану вартість за березень 2014 року разом з додатком № 8 «Заява про відмову постачальника надати податкову накладну (порушення ним порядку заповнення) та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних». Підприємство листом від 18.04.2014 № 020/05/1634 (вх. ОДПІ № 2489/10/10 від 25.042014) до Дергачівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області надано всі необхідні документи до додатку № 8 до декларації з податку на додану вартість за березень 2014 року по взаємовідносинам з контрагентом ТОВ «Славута - Сервіс».
Враховуючи зазначене, перевіркою зроблено висновок, що на порушення пункту 201 Податкового кодексу України ПрАТ «УКпостач» за березень-квітень 2014 року в граничні терміни подання декларації до заяви (додаток № 8) не надано копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку в зв'язку з придбанням таких товарів або копії первинних документів та за лютий 2014 року до перевірки не надано лист про надання копій підтверджуючих документів із штампом вхідної кореспонденції податкової інспекції, що призвело до завищення податкового кредиту у загальному розмірі 263 351,36 грн., в тому числі: за лютий 2014 року - на суму 199 049,79 грн. (по взаємовідносинам з ПАТ «ДТЕК Крименерго», ТОВ «Перший стандарт»), по взаємовідносинам з ТОВ «Славута - Сервіс»: за березень 2014 року - на суму 64 301,57 грн.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 розділу V Податкового Кодексу України та Порядку здачі звітності по ПДВ (наказ Мінфіну №1492 від 25.11.2011, наказ Мінфіну № 678 від 13.11.2013) у разі відмови постачальника надати податкову накладну (порушення ним порядку за повнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних) до декларації додаються заява про відмову постачальника надати податкову накладну (порушення ним порядку заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних) за фо рмою згідно з (додаток 8) та копії документів, передбачених нормами законодавства України.
Уразі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушен ня ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. Таке право зберігається за ним протягом 60 календарних днів, що на стають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або порушено порядок її заповнення та/або по рядок реєстрації в Єдиному реєстрі. До заяви додаються копії товарних чеків або інших роз рахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отриман им таких товарів/послуг.
Платники, які подають податкову звітність в електронному вигляді, подають копії таких документів окремо у порядку, визначеному для подання податкової звітності у паперовому вигляді. - тобто до 20 числа місяця, що йде за звітним.
Судом встановлено та зазначений факт сторонами не заперечувався, що ПрАТ «УКпостач», 20 березня 2014 року надав до Красноперекопської ОДПІ, де перебував на обліку у той період, документи до Додатку № 8 до декларації за лютий 2014 року по контрагентах: ПАТ «ДТЕК КРИМЕНЕРГО» ( код ЗКПО 001314001096) та ТОВ «Перший стандарт» (код ЗКПО 0368860401136) зі всіма необхідними документами (вказане звернення було надано до податкової при проведенні перевірки).
Отже, ПрАТ «УКпостач», у встановлені законодавством строки, своєчасно надіслав до податкового органу відповідні документи до декларації за лютий 2014 року.
25 квітня 2014 року, ПрАТ «УКпостач» надав до Дергачевської МДПІ, документи до Додатку № 8 до декларації за березень 2014 і року по контрагенту: ТДВ «Славута - Сервіс» (код ЄДРПОУ 13632486) зі всіма необхідними додатками (вказане звернення також було надано до податкової при проведенні перевірки).
26 травня 2014 року, ПрАТ «УКпостач» надав до Дергачевської МДПІ, документи до Додатку № 8 до декларації за квітень 2014 року по контрагенту: ТДВ «Славута - Сервіс» (код ЄДРПОУ 13632486) зі всіма необхідними додатками (вказане звернення було надано до податкової при проведенні перевірки).
Згідно до наказу ГНАУ "Про затвердження Порядку застосування норм пунктів 102.6-102.7 статей 102 Податкові кодекси України" від 24.12.2010 р. № 1044 вказано, що обставини непере борної сили (форс-мажорні обставини) - непереборна за даних умов сила (стихійне лихо, ого лошена і неоголошена війна, загроза війни, терористичний акт, блокада, революція, заколот, повстання, масові хвилювання, громадська демонстрація, блискавка, пожежа, буря, повінь, землетрус, накопичення снігу або ожеледиця, вибух і тому подібне), яка є обставиною, що зві льняє фізичну або юридичну особи від відповідальності за невиконання зобов'язань, передбаче них податковим законодавством.
15 квітня 2014 року, Верховною Радою України ухвалений Закон України "Про забезпечен ня прав і свобод громадян і правовий режим на тимчасово окупованій території України" № 1207 -VII від 15.04.2014 р. (далі - Закон № 1207). Закон також підтверджує суверенітету України віднос но території АРК і збереження територіальної цілісності України згідно Конституції.
Згідно ст. 2 Закони № 1207, він визначає статус території, тимчасово окупованій в результа ті озброєної агресії Російській Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів і органів місцевого самоврядування, підпри ємств, установ і організацій в умовах такого режиму, дотримання і захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб.
Виходячи з аналізу вище зазначених норм суд приходить до висновку, що як було встановлено судом, що ПрАТ «УКпостач» у квітні і травні знаходився у процесі евакуації ви робничої бази з території АР Крим у м. Дергачі, та був змушений надсилати вказані звернення з Криму, що призвело до порушення термінів звернення, однак суд приходить до висновку, що зазначене порушення позивачем відбулось не з вини позивача, а в наслідок форс - мажорних обставин, а саме в результаті окупації Російською Федерацією території АР Крим.
Згідно до ст.180 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755 - VI для цілей оподаткування платником податку є:
1) будь-яка особа, що провадить господарську діяльність і реєструється за своїм добровільним рішенням як платник податку у порядку, визначеному статтею 183 цьо го розділу;
2) будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник подат ку;
3) будь-яка особа, що ввозить товари на митну територію України в обсягах, які підлягають оподаткуванню, та на яку покладається відповідальність за сплату податків у разі переміщення товарів через митний кордон України відповідно до Мит ного кодексу України, а також:
особа, на яку покладається дотримання вимог митних режимів, які передбача ють повне або часткове умовне звільнення від оподаткування, у разі порушення таких митних режимів, встановлених митним законодавством;
особа, яка використовує, у тому числі при ввезенні товарів на митну терито рію України, податкову пільгу не за цільовим призначенням та/або всупереч умовам чи цілям її надання згідно із цим Кодексом, а також будь-які інші особи, що використо вують податкову пільгу, яку для них не призначено.
Норми цього пункту не застосовуються до операцій з ввезення на митну тери торію України фізичними особами (громадянами) чи суб'єктами підприємницької діяльності, які не є платниками податку, культурних цінностей, зазначених у пункті 197.7 статті 197 цього Кодексу;
4) особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без утворення юридичної особи;
5) особа - управитель майна, яка веде окремий податковий облік з податку на додану вартість щодо господарських операцій, пов'язаних з використанням майна, що отримане в управління за договорами управління майном.
Для цілей оподаткування господарські відносини між управителем майна з вла сної господарської діяльності та його діяльності з управління майном прирівнюються до відносин на основі окремих цивільно-правових договорів;
6) особа, що проводить операції з постачання конфіскованого майна, знахідок, скарбів, майна, визнаного безхазяйним, майна, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання, та майна, що за правом успадкування чи на інших законних підста вах переходить у власність держави (у тому числі майна, визначеного у статті 172 Митного кодексу України), незалежно від того, чи досягає вона загальної суми опера цій із постачання товарів/послуг, визначеної пунктом 181.1 статті 181 цього Кодексу, а також незалежно від того, який режим оподаткування використовує така особа згідно із законодавством;
7) особа, що уповноважена вносити податок з об'єктів оподаткування, що виникають внаслідок поставки послуг підприємствами залізничного транспорту з їх ос новної діяльності, що перебувають у підпорядкуванні платника податку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно статті 200. Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755 - VI сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою подат кового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту та кого звітного (податкового) періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим роз ділом.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого ві дповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бю джету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території Украї ни - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетно го відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Не мають права на отримання бюджетного відшкодування особи, які: були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів);
мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів).
Платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (по даткових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазна чене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він по дає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бю джетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.
Суд зазначає, що відповідачем не заперечується та в судовому засіданні було підтвердженого факт фактичної сплати позивачем ПДВ в вартості товару.
Згідно Статті 198. Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755 - VI Право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення опе рацій з:
а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну терито рію України) та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезен ням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на ба ланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оператив ного або фінансового лізингу.
Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається:
дата тієї події, що відбулася раніше:
дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату това рів/послуг;
дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою на кладною.
Для операцій із ввезення на митну територію України товарів та з постачання послуг нерезидентом на митній території України датою виникнення права на віднесення сум подат ку до податкового кредиту є дата сплати (нарахування) податку за податковими зобов'язання ми згідно з пунктом 187.8 статті 187 цього Кодексу.
Датою виникнення права орендаря (лізингоотримувача) на збільшення податкового кре диту для операцій фінансової оренди (лізингу) є дата фактичного отримання об'єкта фінансо вого лізингу таким орендарем.
Датою виникнення права замовника на віднесення сум до податкового кредиту з договорів (контрактів), визначених довгостроковими відповідно до пункту 187.9 статті 187 цього Кодек су, є дата фактичного отримання замовником результатів робіт (оформлених актами викона них робіт) за такими договорами (контрактами).
Для товарів/послуг, постачання (придбання) яких контролюється приладами обліку, факт постачання (придбання) таких товарів/послуг засвідчується даними обліку.
Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв 'язку з:
придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому чи слі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необо ротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари р її/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах/ господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного по даткового періоду.
Якщо платник податку придбає (виготовляє) товари/послуги та необоротні активи, які призначаються для їх використання в операціях, що не є об'єктом оподаткування або звільня ються від оподаткування, то суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), не відносяться до податкового кредиту зазначеного платника.
Якщо у подальшому такі товари/послуги фактично використовуються в операціях, які не г об'єктом оподаткування або звільняються від оподаткування відповідно до цього розділу (за винятком випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу), чи основні фонди переводяться до складу невиробничих фондів або встановлено факти недостачі (крадіжки), то з метою оподаткування такі товари/послуги, основні фонди вважаються проданими за їх звичайною ціною у податковому періоді, на який припадає та їв використання або переведення, але не нижче ціни їх придбання (виготовлення, будівництва, спорудження), у тому випадку, якщо платник податку скористався правом на податковий кредит за цими товарами/послугами.
Датою використання товарів/послуг вважається дата визнання витрат відповідно до розділу ІІІ цього Кодексу.
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згі дно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу).
Згідно ст. 201. Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755 - VI платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну, у якій зазна чаються в окремих рядках:
а) порядковий номер податкової накладної;
б) дата виписування податкової накладної;
в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану ва ртість, - продавця товарів/послуг;
г) податковий номер платника податку (продавця та покупця);
ґ) місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку;
д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану ва ртість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;
є) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є ціна постачання без урахування податку;
ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;
з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку, є вид цивільно-правового договору.
Форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним ор ганом державної податкової служби.
Уразі звільнення від оподаткування у випадках, передбачених статтею 197 цього розді лу, у податковій накладній робиться запис "Без ПДВ" з посиланням на відповідний пункт та/або підпункт статті 197 цього Кодексу.
Податкова накладна виписується у двох примірниках у день виникнення податкових зо бов'язань продавця. Оригінал податкової накладної видається покупцю, копія залишається у продавця товарів/послуг.
Для операцій, що оподатковуються, і операцій, звільнених від оподаткування, склада ються окремі податкові накладні.
Податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податко вих зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих по даткових накладних покупця.
Органи державної податкової служби за даними реєстрів виданих та отриманих пода ткових накладних, наданих в електронному вигляді, повідомляють платника податку про ная вність у такому реєстрі розбіжностей з даними контрагентів. При цьому платник податку протягом 10 днів після отримання такого повідомлення має право уточнити податкові зобов'язання без застосування штрафних санкцій, передбачених розділом II цього Кодексу.
Податкова накладна виписується на кожне повне або часткове постачання това рів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
У разі якщо частка товарів/послуг, послуг не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом державної податкової служби, та враховується при визначенні загальних податкових зобов'язань.
Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключ но особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.
Не дає права на віднесення сум податку до податкового кредиту податкова накладна, виписана платником, звільненим від сплати податку за рішенням суду.
Податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачан ня товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відно сяться до податкового кредиту.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець то варів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну після реєстрації в Єдиному ре єстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахун ку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в елект ронному вигляді до Державної податкової адміністрації України є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з пору шенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприй няття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відпо відність Ь даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податко вих накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та порушення порядку заповнення по даткової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до по даткового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану ва ртість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звіт ний період.
Виявлення розбіжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення органами державної податкової служби документаль ної позапланової виїзної перевірки продавця тау відповідних випадках покупця товарів/послуг.
Уразі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких това рів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із ска ргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу подат кового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позап ланової виїзної перевірки зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нара хування ним зобов'язанъ з податку за такою операцією.
Підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту без отримання податкової накладної, також є:
а) транспортний квиток, готельний рахунок або рахунок, який виставляється платни ку податку за послуги зв'язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками прила дів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця, крім тих, форма яких встановлена міжнародними стандартами;
б) касові чеки, які містять суму отриманих товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального номера та податкового номера постачальника). При цьо му з метою такого нарахування загальна сума отриманих товарів/послуг не може перевищу вати 200 гривень за день (без урахування податку).
У разі використання платниками для розрахунків із споживачами реєстраторів розра хункових операцій касовий чек повинен містити дані про загальну суму коштів, що підлягає сплаті покупцем з урахуванням податку, та суму цього податку, що сплачується у складі зага льної суми.
Порядок обчислення та накопичення електронними контрольно-касовими апаратами сум податку встановлює Кабінет Міністрів України.
Уразі ввезення товарів на митну територію України документом, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларація, оформлена ві дповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку.
Для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України докумен том, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, вважається податкова накладна, податкові зобов'язання за якою включені до податкової декларації попереднього періоду.
Для фізичних осіб, не зареєстрованих як суб'єкти господарювання, що ввозять товари (предмети) на митну територію України в обсягах, які підлягають оподаткуванню згідно з за конодавством, оформлення митної декларації прирівнюється до подання податкової накладної.
Платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з постачання та придбан ня товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, а також які не є об'єктами оподаткування та звільнені від оподаткування згідно з цим розділом.
Зведені результати такого обліку відображаються в податкових деклараціях, форма яких встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу. Платник податку веде реєстр виданих та отриманих податкових накладних в електронному вигляді, у якому за значаються порядковий номер податкової накладної, дата її виписки (отримання), загальна сума постачання та сума нарахованого податку, а також реєстраційний номер платника по датку - продавця, який видав податкову накладну такому платнику податку. Форма і порядок заповнення реєстру виданих та отриманих податкових накладних встановлюються відповідно до вимог розділу II цього Кодексу.
Платники податку щомісяця в терміни, що передбачені для подання податкової звітно сті (календарний місяць), у тому числі для яких цим розділом встановлено звітний податковий період - квартал, подають органу державної податкової служби копії записів у реєстрах вида них та отриманих податкових накладних за такий період в електронному вигляді.
Таким чином, Податковий кодекс чітко та однозначно встановив процедуру нараху вання, сплату до бюджету та відшкодування з бюджету податку на додану вартість.
Бюджетному відшкодуванню підлягає сума податку, фактично оплачена отримувачем товарів у попередньому податковому періоді поставнику таких товарів, а доказом такої оплати є документ, який підтверджує фактичну сплату грошей покупцем продавцю в розмірі вартос ті товару з нарахуванням податку на додану вартість. Більш того,
Відповідно до Закону України "Про створення вільної економічної зони Криму та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованої території України", а саме: Стаття 15. Евакуація бізнесу з тимчасово окупованої території України
15.1. Будь-якій юридичній особі - резиденту України, яка змінює (змінила) своє місце знаходження з тимчасово окупованої території на іншу територію України:
а) списується податковий борг за будь-якими податками (зборами, обов'язковими платежами), що виникає протягом тимчасової окупації;
До платників податків, які станом на початок тимчасової окупації мали місцезнаходження на території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя, починаю чи з 1 числа місяця, на який припадає початок тимчасової окупації, не застосовуються фінансові санкції, штрафні санкції за порушення порядку подання, обчислення, правильності заповнення податкових декларацій та повноти сплати сум податків і зборів, допущені під час здійснення діяльності на території Автономної Республіки Крим і міста Се вастополя.
Виходячи з вище викладеного суд приходить до висновку, що податковим органом неправомірно знято суму з податкового кредиту ПрАТ «УКпостач» у розмірі 345 122, 84 грн. в тому числі: За лютий 2014 року - 199 049, 79 грн.; За березень 2014 року - 64 301, 57 грн.; За квітень 2014 року - 81 771, 48 грн., а отже податкове повідомлення-рішення № 0000341501 від 14.08.2014 року про зменшення суми бюджетного відшкодування по ПДВ у розмірі 362471,00 грн., та нараховані штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 181235,50 грн. винесено Дергачівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Харківській області з порушенням норм чинного законодавств України.
Судові витрати підлягають стягненню згідно положень ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "УКпостач" до Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити у повному обсязі.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області № 0000341501 від 14.08.2014 року про зменшення суми бюджетного відшкодування по ПДВ у розмірі 362471,00 грн., та нараховані штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 181235,50 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на корить Приватного акціонерного товариства "УКпостач" суму сплаченого судового збору у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.
Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова у повному обсязі виготовлена 26 травня 2015 року.
Суддя Спірідонов М.О.