ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ16 квітня 2015 р. Справа № 804/4257/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Неклеса О.М., одноособово розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Державного підприємства «Науково-виробничий комплекс «Автоматика та машинобудування» про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Верхньодніпровська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі - Верхньодніпровська ОДПІ, позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Науково-виробничий комплекс «Автоматика та машинобудування» (далі - ДП «НВК «Автоматика та машинобудування», відповідач), в якому, з урахуванням уточнень до адміністративного позову просить стягнути кошти у банках, обслуговуючих ДП «НВК «Автоматика та машинобудування», на суму податкового боргу в розмірі 763525, 30 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідачем не сплачено зобов'язань, визначених платником податків самостійно та визначених контролюючим органом, у зв'язку з чим виник податковий борг з податку на додану вартість та з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, в загальному розмірі 763525, 30 грн. Відповідачем своєчасно не сплачено податкові зобов'язання в добровільному порядку в повному обсязі, що зумовило звернення контролюючого органу до суду з даним позовом. Представником позивача подано до суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника, позовні вимоги позивач підтримав.
На адресу відповідача судом направлено повістку про виклик у судове засідання, призначене на 16.04.2015 р., яка була отримана представником підприємства 04.04.2015 р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Згідно до ч. 8 ст. 35 КАС України відповідач вважається належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи. Згідно ч. 4 ст. 128 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності відповідача.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
У відповідності до ст. 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази по справі, проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ДП «НВК «Автоматика та машинобудування» (ідентифікаційний номер 36004020) зареєстроване 15.04.2009 р. Виконавчим комітетом Жовтоводської міської ради, перебуває на обліку платників податків у Верхньодніпровській ОДПІ.
Згідно ч. 1 ст. 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлений законом.
Відповідно до п.п.16.1.3, п.п.16.1.4 п.16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний: подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно до п. 36.1, п. 36.2 ст. 36 ПК України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.
У відповідності до п. 46.1 ст. 46 ПК України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку
Положеннями п. 54.1 ст. 54 ПК України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
19.11.2014 р. відповідачем подано до Верхньодніпровської ОДПІ звітну податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2014 р. із самостійно задекларованою сумою податкових зобов'язань в розмірі 67274, 00 грн.
18.12.2014 р. відповідачем подано до Верхньодніпровської ОДПІ звітну податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2014 р. із самостійно задекларованою сумою податкових зобов'язань в розмірі 57152, 00 грн.
23.12.2014 р. підприємством подано до контролюючого органу уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за грудень 2014 р., відповідно до якого відповідачем збільшено суму, що підлягала сплаті, на 444, 48 грн., в тому числі, грошове зобов'язання - 408, 00 грн., штрафні санкції - 12, 00 грн. та пеня - 24, 48 грн.
20.01.2015 р. відповідачем подано до Верхньодніпровської ОДПІ звітну податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2014 р. із самостійно задекларованою сумою податкових зобов'язань в розмірі 323034, 00 грн.
20.03.2015 р. відповідачем подано до Верхньодніпровської ОДПІ звітну податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2015 р. із самостійно задекларованою сумою податкових зобов'язань в розмірі 61793, 00 грн.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 100.1 ст. 100 ПК України визначено, що розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному п. 129.4 статті 129 цього Кодексу.
Відповідно до п. 100.2 ст. 100 ПК України платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов'язання.
Згідно п. 100.6 ст. 100 ПК України розстрочені суми грошових зобов'язань або податкового боргу (в тому числі окремо - суми штрафних (фінансових) санкцій) погашаються рівними частками, починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, у якому прийнято рішення про надання такого розстрочення.
Пунктом 100.8 ст. 100 ПК України передбачено, що рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань чи податкового боргу у межах одного бюджетного року приймається стосовно загальнодержавних податків та зборів керівником контролюючого органу (його заступником).
Згідно з п. 100.11 ст. 100 ПК України, розстрочення або відстрочення надаються окремо за кожним податком та збором.
Судом встановлено, що між Жовтоводською ОДПІ та ДП «НВК «Автоматика та машинобудування» з метою спрощення надходження податкової звітності з використанням телекомунікаційних каналів зв'язку укладено договір № 252 від 13.01.2011 р. про визнання електронних документів, на підставі якого відповідач подає до контролюючого органу податкову звітність в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису.
Матеріалами справи підтверджено, що 29.08.2014 р. заступником начальника Жовтоводського відділення Верхньодніпровської ОДПІ за результатами розгляду заяви ДП «НВК «Автоматика та машинобудування» прийнято рішення № 29/04 про розстрочення грошових зобов'язань з податку на додану вартість у розмірі 42430, 00 грн. з 30.08.2014 р. по 24.12.2014 р. рівними частинами по строках сплати 25.09.2014 р., 27.10.2014 р., 27.11.2014 р., 24.12.2014 р.
24.09.2014 р. заступником начальника Жовтоводського відділення Верхньодніпровської ОДПІ, розглянувши заяву відповідача, керуючись ст. 19 розділу І та ст. 100 ПК України, прийнято рішення № 31 про перенесення раніше визначених термінів розстрочення грошових зобов'язань в сумі 10607, 50 грн. з 26.09.2014 р. на 24.12.2014 р.
Положеннями п. 100.12 ст. 100 ПК України передбачено, що договори про розстрочення (відстрочення) можуть бути достроково розірвані з ініціативи контролюючого органу в разі, якщо: платник податків визнається таким, що має податковий борг із грошових зобов'язань, які виникли після укладення зазначених договорів; платник податків порушує умови погашення розстроченого грошового зобов'язання чи податкового боргу або відстроченого грошового зобов'язання чи податкового боргу.
Судом встановлено, що рішеннями № 2 та № 3 від 02.12.2014 р. заступником начальника Жовтоводського відділення Верхньодніпровської ОДПІ скасовані рішення від 29.08.2014 р. № 29 та від 30.09.2014 р. № 31 про розстрочення грошових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з тим, що платник податків визнається таким, що має податковий борг із грошових зобов'язань, які виникли після укладення зазначеного договору.
У зв'язку зі скасуванням рішень про розстрочення грошових зобов'язань з податку на додану вартість № 29 та № 31 відповідачу нараховані платежі у розмірі 42430, 00 грн. та 97500, 00 грн. відповідно.
Відповідно до п. п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Згідно з п.п.129.1.2 п. 129.1 ст. 129 ПК України пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження.
На виконання вищенаведених норм Верхньодніпровською ОДПІ за період з 19.02.2015 р. по 20.02.2015 р. ДП «НВК «Автоматика та машинобудування» нараховано пеню з податку на додану вартість в розмірі 776, 98 грн.
Суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість, самостійно визначені платником податків у податкових деклараціях за жовтень-грудень 2014 р., лютий 2015 р. та нараховані контролюючим органом у зв'язку зі скасуванням рішень про розстрочення грошових зобов'язань з податку на додану вартість, а також пені, в загальному розмірі 635429, 46 грн. відповідачем в добровільному порядку своєчасно сплачено не було.
Судом також встановлено, що 18.07.2014 р. позивачем на підставі акту перевірки від 08.07.2014 р. № 808/04-16-22-01/36004020 винесено податкове повідомлення-рішення № 0001452201, яким збільшено суму грошового зобов'язання відповідача з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, за основним платежем на 109720, 00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на 54860, 00 грн.
Податкове повідомлення-рішення № 0001452201 отримане головним бухгалтером підприємства 18.07.2014 р., відповідачем не оскаржено, докази зворотнього суду не надано; сума грошового зобов'язання є узгодженою.
Матеріалами справи підтверджено, що 29.07.2014 р. заступником начальника Жовтоводського відділення Верхньодніпровської ОДПІ прийнято рішення № 28/04 про розстрочення грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, у розмірі 137813, 58 грн. з 29.07.2014 р. по 25.12.2014 р. рівними частинами по строках сплати 25.08.2014 р., 25.09.2014 р., 25.10.2014 р., 26.11.2014 р. та 25.12.2014 р.
Рішенням № 1 від 02.12.2014 р. контролюючим органом скасовано рішення від 29.07.2014 р. № 28 про розстрочення грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, у зв'язку з тим, що платник податків визнається таким, що має податковий борг із грошових зобов'язань, які виникли після укладення зазначеного договору.
У зв'язку зі скасуванням рішення про розстрочення грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності № 28 по податковому повідомленню-рішенню від 18.07.2014 р. № 0001452201 відповідачу нараховане грошове зобов'язання в загальному розмірі 127931, 98 грн., в тому числі, основний платіж - 69789, 40 грн., штрафні санкції - 54860, 00 грн. та пеня - 3282, 58 грн.
Згідно положень п.п. 129.1.1 ст. 129 ПК України Верхньодніпровською ОДПІ за період з 29.12.2015 р. по 02.02.2015 р. ДП «НВК «Автоматика та машинобудування» нараховано пеню з податку на прибуток підприємств в розмірі 163, 86 грн.
Суми грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, нараховані контролюючим органом у зв'язку зі скасуванням рішень про розстрочення грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності № 28 по податковому повідомленню-рішенню від 18.07.2014 р. № 0001452201 та пені в загальній сумі 128095, 84 грн. відповідачем в добровільному порядку своєчасно сплачено не було.
У відповідності до п. 14.1 п.п. 14.1.156 ст. 14 ПК України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно з п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий борг - сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Таким чином, узгоджена сума податкового зобов'язання відповідача з податку на додану вартість в сумі 635429, 46 грн. та з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, в сумі 128095, 84 грн. в загальному розмірі 763525, 30 грн. не сплачена відповідачем у строк, передбачений ПК України, є податковим боргом.
Пунктом 59.1 ст. 59 ПК України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Керуючись положеннями ст. 59 ПК України, позивачем сформовано податкову вимогу форми «Ю» № 9831-15 від 04.12.2014 р. про обов'язок відповідача сплатити податковий борг у розмірі 207204, 00 грн. Зазначена вимога була направлена відповідачу засобами поштового зв'язку.
Згідно п. 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Податковий борг за податковою вимогою в повному обсязі сплачений не був, тому з урахуванням вищенаведеної норми нові податкові вимоги на адресу відповідача не направлялись.
Відповідно п. п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
У відповідності до п. 95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно п. 95.2 ст. 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Пунктом 95.3 ст. 95 ПК України встановлено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
За таких підстав, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню. На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків Державного підприємства «Науково-виробничий комплекс «Автоматика та машинобудування» у банках на користь державного бюджету податковий борг в розмірі 763525 (сімсот шістдесят три тисячі п'ятсот двадцять п'ять) грн. 30 коп., а саме:
- з податку на додану вартість в сумі 635429 (шістсот тридцять п'ять тисяч чотириста двадцять дев'ять) грн. 46 коп.;
- з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності в сумі 128095 (сто двадцять вісім тисяч дев'яносто п'ять) грн. 84 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.
Суддя О.М. Неклеса