Справа№751/5133/15-а
Провадження №2-а/751/187/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 травня 2015 року м. Чернігів
Новозаводський районний суд міста Чернігова
у складі: головуючого-судді Косач І.А.,
при секретарі Летяга М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Чернігові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради, Департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації, Міністерства соціальної політики України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради, Департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації, Міністерства соціальної політики України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, мотивуючи свої вимоги наступним.
Позивач є пенсіонером, інвалідом війни другої групи в зв'язку з захворюванням, одержаним при виконанні службових обов'язків під час ліквідації аварії на ЧАЕС, учасник ліквідації аварії на Чорнобильській Атомній електростанції першої категорії.
У відповідності до вимог пункту 14 ст. 20 Закону України від 28.02.1991 року № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 1, надаються гарантовані державою компенсації та пільги. Однією з таких норм Законом передбачено компенсацію 50 відсотків вартості продуктів харчування за фізіологічними (медичними) нормами, встановленими Міністерством охорони здоров'я України.
Позивач розрахував суму, що повинні йому виплачуватися відповідно до закону, однак він вже кілька років щомісяця отримує компенсацію за продуктовий набір у розмірі 301,00 грн., а з 01 січня 2015 року УПСЗН Новозаводської районної у м. Чернігові ради фактично взагалі припинено виплату щомісячної часткової компенсації вартості продуктів харчування позивачеві.
Позивач звернувся до УПСЗН Новозаводської районної у місті Чернігові ради з заявою щодо здійснення йому перерахунку щомісячної часткової компенсації вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, однак отримав відмову.
30.03.15. позивач направив запит до Департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації щодо нарахування компенсації вартості продуктів харчування для осіб, віднесених до категорії 1 і 2, підстави для таких нарахувань, на що роз'яснення, що відповідно до законодавства розмір щомісячної вартості продуктів харчування компенсації для постраждалих громадян категорії 1 становить 301 грн.
Крім того, 30.03.15. позивач також звернувся з запитом до Міністерства соціальної політики України щодо отримання публічної інформації стосовно наказів Мінсоцполітики з приводу встановлення розміру компенсації вартості продуктів харчування для постраждалих осіб, на 2012-2015 роки. На що отримав відповідь, згідно якої наголошено, що накази Мінсоцполітики «Про встановлення розмірів грошової компенсації вартості продуктів харчування громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 2012-2015 роки розроблені в межах виділеного бюджетного фінансування відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 року № 936 (зі змінами).
Вважає дії Відповідачів щодо нарахування йому компенсації 50 % вартості продуктів харчування та виплаті у розмірі, значно меншому, ніж це встановлено за фізіологічними (медичними) нормами, що передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 1992 року № 258, є неправомірними.
Просив прийняти адміністративний позов і відкрити скорочене провадження по справі відповідно до п. 2 частини 1 ст. 183-2 КАСУ; поновити строк звернення до адміністративного суду на підставі ст. 100 КАСУ з поважних причин, враховуючи інвалідність та обмежену можливість в реалізації моїх порушених конституційних прав, а також те, що на дані позовні вимоги згідно чинного законодавства не розповсюджується строк позовної давності та звернення до суду; визнати дії УПЗНЗ Новозаводської районної у місті Чернігові ради, Департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації, Міністерства праці та соціальної політики України щодо нарахування та виплати йому компенсації 50 відсотків вартості продуктів харчування за фізіологічними (медичними) нормами, в розмірі меншому, ніж це встановлено пунктом 14 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - неправомірними; зобов'язати Відповідача-1 (Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у місті Чернігові ради) з моменту подання адміністративного позову до суду виконувати розрахунки, а Відповідача-2 (Департамент соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації) та Відповідача-3 Міністерство соціальної політики України) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (встановивши її у розмірі 50 % вартості продуктів для осіб категорії 1), згідно пункту 14 статті 20, враховуючи положення част. З ст. 67 Закону України від 28.02. 1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.1992 року № 258 (пункту 4 згідно Додатку № 4 і № 5, як інваліду війни другої групи, починаючи з 01.01.2012 року, з урахуванням виплачених сум за вказаний період; зобов'язати Відповідача-1 (Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у місті Чернігові ради) з моменту подання адміністративного позову до суду виконувати розрахунки, а Відповідача-2 (Департамент соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації) та Відповідача-3 Міністерство соціальної політики України) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (встановивши її у розмірі 50 % вартості продуктів для осіб категорії 1), згідно пункту 14 статті 20, враховуючи положення част. З ст. 67 Закону України від 28.02. 1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.1992 року № 258, відповідно до Додатку № 4 і № 5, як інваліду другої групи, без обмеження строку проведення виплат; звернути постанову суду до негайного виконання на підставі ст. 256 КАС України; звільнити позивача, як інваліда війни другої групи та учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії від судових витрат на підставі пункту 18 частини першої ст.20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Позивач в судове засідання не з'явився, про день та час слухання справи повідомлявся в установленому законом порядку (а.с.22). Від нього до суду надійшла заява, в якій просить розглянути справу по суті за його відсутності, позов підтримує, просить задовольнити всі його позовні вимоги в повному обсязі (а.с.28)
Представник відповідача Департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації в судове засідання не з'явивсь, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.25). Від представника відповідача на адресу суду надійшло заперечення, в якому просили в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити, розглянути адміністративний позов без участі представника Департаменту (а.с.35).
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради в судове засідання не з'явивсь, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.27). Від представника відповідача на адресу суду надійшло заперечення, в якому просили в задоволенні позовних вимог відмовити повністю, розгляд справи проводити без участі представника Управління (а.с.29).
Представник відповідача Міністерства соціальної політики України в судове засідання не з'явивсь, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.26), причини неявки суду не відомі, заяви про відкладення слухання справи до суду не надходило.
Згідно ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причину неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, внаслідок чого його було визнано інвалідом 2-ої групи, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 17 травня 2007 року, та надано 1-у категорію, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2, виданого 06 березня 2007 року (а.с.19).
Відповідно до п. 14 ст. 20 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 1 (пункт 1 статті 14), надаються гарантовані державою компенсації та пільги, в тому числі забезпечення продуктами харчування за медичними нормами з обов'язковим прикріпленням до відповідних магазинів за місцем проживання. Зазначеним особам компенсується 50 процентів вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановлюваними Міністерством охорони здоров'я України.
Дана норма передбачає обов'язок компетентних органів державної влади відшкодовувати 50 процентів вартості продуктів харчування за медичними нормами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 1992 року № 258 «Про норми харчування та часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановлені фізіологічні (медичні) норми забезпечення продуктами харчування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (на місяць), а також додатковий набір продуктів харчування, понад фізіологічні норми, для осіб, віднесені до 1 категорії (на місяць).
Порядок розрахунку та виплати вищезазначеної компенсації, визначений постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 211 «Про внесення змін до постанови кабінету Міністрів України з питань соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З відповіді УПСЗН Новозаводської районної у м. Чернігові ради вбачається, що розмір грошової компенсації на підставі наказів Міністерства соціальної політики з 2010 року по 2015 рік, для громадян віднесених до категорії 1 становить - 301,00 грн. (а.с.11),
Позивач надав до суду довідку з зазначеними середніми роздрібними цінами на окремі продовольчі товари в Чернігівській області у 2012 - березні 2015 років, з якої вбачається, що вартість продуктів харчування згідно фізіологічних (медичних) норм на одну особу на місяць, зокрема, на 2015 рік, становить 1722 грн., а також вартість додаткового набору продуктів харчування, понад фізіологічні норми, для осіб, віднесених до 1 категорії на одну особу, на місяць, зокрема, для 2015 року становить 810,42 грн. (а.с.14-18).
Отже з викладеного вбачається, що компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, позивачу виплачувалось в розмірі, меншому, ніж це передбачено ст. 20 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Виплата компенсацій та допомоги певних видів, передбачених Законом, проводиться центрами по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, управліннями праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад за місцем реєстрації громадян. За таких обставин, суд приходить до висновку, що належним відповідачем по справі є Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України особа має право звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Виплата компенсації вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи носить постійний, щомісячний характер, доказів порушення прав позивача на подальше, суду не надано, тому суд приходить до висновку, що відсутні підстави для задоволення вимог в частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у місті Чернігові ради з моменту подання адміністративного позову до суду виконувати розрахунки, а Департамент соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації, Міністерство соціальної політики України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (встановивши її у розмірі 50 % вартості продуктів для осіб категорії 1), згідно пункту 14 статті 20, враховуючи положення част. З ст. 67 Закону України від 28.02. 1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.1992 року № 258, відповідно до Додатку № 4 і № 5,без обмеження строку проведення виплат.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи те, що про порушення своїх прав позивач дізнався 23.03.2015 р., а саме після отримання листів від Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради, Департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації, Міністерства соціальної політики України, тому суд вважає, що строк звернення до суду позивачем пропущено з поважних причин.
На підставі викладеного, суд вважає за можливе поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з позовною заявою; визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 компенсації 50 % вартості продуктів харчування за фізіологічними (медичними) нормами, в розмірі меншому, ніж це встановлено п. 14 ст. 20 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - неправомірними; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановивши її у розмірі 50 % вартості продуктів для осіб категорії 1, згідно п. 14 ст. 20, враховуючи положення ч. 3 ст. 67 Закону України від 28.02.1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.1992 року № 258 (п. 4 згідно Додатку № 4 і № 5, як інваліду війни другої групи, починаючи з 01.01.2012 року, з урахуванням виплачених сум за вказаний період.
На підставі ст. ст. 69, 70, 71, 99, 100, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з позовною заявою.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради, Департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації, Міністерства соціальної політики України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 компенсації 50 % вартості продуктів харчування за фізіологічними (медичними) нормами, в розмірі меншому, ніж це встановлено п. 14 ст. 20 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - неправомірними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановивши її у розмірі 50 % вартості продуктів для осіб категорії 1, згідно п. 14 ст. 20, враховуючи положення ч. 3 ст. 67 Закону України від 28.02.1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.1992 року № 258 (п. 4 згідно Додатку № 4 і № 5, як інваліду війни другої групи, починаючи з 01.01.2012 року, з урахуванням виплачених сум за вказаний період.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова в частині стягнення компенсації підлягає негайному виконанню у межах суми платежу за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Новозаводський районний суд міста Чернігова шляхом подачі апеляційної скарги на протязі десяти днів.
Суддя І.А. Косач