Справа № 433/566/15-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.05.2015 року, Троїцький районний суд Луганської області у складі :
Головуючого судді по справі Ляшенко М.А.
При секретарі Івановій Н.В.
За участю прокурора Бондарева С.М.
розглянувши у відкритому судовому цивільну справу за позовом прокурора Троїцького району в інтересах держави до Троїцької селищної ради, ОСОБА_2 про визнання незаконним рішення органу місцевого самоуправління,-
В С Т А Н О В И В:
До суду звернувся прокурор з позовною заявою і обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішенням 55 сесії Троїцької селищної ради VI скликання №55/20 від 24.04.2014 р. селищному голові ОСОБА_3 надано дозвіл на розроблення технічної документації з відведення земельної ділянки комунальної власності територіальної громади смт. Троїцьке в особі Троїцької селищної ради для розміщення тимчасових споруд за адресою: АДРЕСА_1.
27.08.2014 року 59 сесією Троїцької селищної ради VI скликання прийнято рішення № 59/24 «Про затвердження проекту землеустрою», пунктом 1 якого затверджено проект землеустрою щодо впорядкування частини території населеного пункту та формування окремої земельної ділянки площею 30 м. кв., кадастровий номер НОМЕР_2 територіальній громаді смт. Троїцьке Троїцького району Луганської області за адресою: АДРЕСА_1, розроблений ФОП ОСОБА_4 та п. 3 вказаного рішення передано із земель комунальної власності для розмішення тимчасової споруди гр. ОСОБА_2 вказану земельну ділянку.
На підставі вищевказаного рішення, між Троїцькою селищною радою та громадянином ОСОБА_2 27.08.2014 року укладено договір встановлення земельного сервітуту б/н із терміном дії до 31.12.2019 року.
Відповідно до інформації Держземагенства в Троїцькому районі від 06.03.2015 року № 10-28-02-258/2-15 вартість земельної ділянки складає 2 793, 53 грн.
Наведене рішення Троїцької селищної ради і договір про встановлення земельного сервітуту є незаконними та такими, що суперечать Конституції України і чинному законодавству, а тому підлягають скасуванню з урахуванням наступного.
Відповідно до ст.3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Пунктом 34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що вирішення відповідно до Закону питань земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до ст.12 Земельного кодексу України та п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належать повноваження щодо розпорядження землями територіальних громад.
Статтею 83 Земельного кодексу України встановлено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю: у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Відповідно до ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Відповідно до ст.123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нових земельних ділянок. Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою. Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Згідно зі ст.98 Земельного кодексу України право земельного сервітуту - це право власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками). Земельні сервітути можуть бути постійними і строковими.
Статтею 99 Земельного кодексу України зазначено, що власники або землекористувачі земельних ділянок можуть вимагати встановлення таких земельних сервітутів: право проходу та проїзду на велосипеді; право проїзду на транспортному засобі по наявному шляху; право прокладання та експлуатації ліній електропередачі, зв'язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій; право прокладати на свою земельну ділянку водопровід із чужої природної водойми або через чужу земельну ділянку; право відводу води зі своєї земельної ділянки на сусідню або через сусідню земельну ділянку; право забору води з природної водойми, розташованої на сусідній земельній ділянці, та право проходу до природної водойми; право поїти свою худобу із природної водойми, розташованої на сусідній земельній ділянці, та право прогону худоби до природної водойми; право прогону худоби по наявному шляху; право встановлення будівельних риштувань та складування будівельних матеріалів з метою ремонту будівель та споруд; інші земельні сервітути.
Згідно з ч.1 ст.100 ЗК України сервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду. Сервітут може належати власникові (володільцеві) сусідньої земельної ділянки, а також іншій конкретно визначеній особі (особистий сервітут).
Відповідно до ст.402 ЦК України договір про встановлення земельного сервітуту підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому для державної реєстрації прав на нерухоме майно. При цьому, під земельним сервітутом, згідно із ст.ст. 403, 404 ЦК України, розуміється право користування чужою земельною ділянкою, яке полягає у можливості проходу, проїзду через чужу земельну ділянку, прокладання та експлуатації ліній електропередачі, зв'язку і трубопроводів, забезпечення водопостачання, меліорації тощо.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За ст.1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької діяльності та інших видів діяльності.
Таким чином, з огляду на положення ст.93 ЗК України, ст.1 Закону України "Про оренду землі", фактично сторонами було підписано не договір земельного сервітуту, а договір оренди земельної ділянки, тобто, в розумінні ст.235 ЦК України, вчинено удаваний правочин.
Системний аналіз зазначених правових норм, зміст оскаржуваних рішень, свідчить про те, що сервітут не відноситься до документів, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, яке б надавало право на забудову території. Сервітут передбачає обмежене використання земельної ділянки для тимчасових заходів. При цьому, природа земельного сервітуту, охоплюється такими ознаками. По-перше, відносини земельного сервітуту передбачають наявність двох, як правило суміжних земельних ділянок, з яких одна (обслуговуюча) обслуговує іншу (панівну). В межах земельного сервітуту обслуговуюча земельна ділянка своїми зручностями, перевагами, природними ресурсами компенсує недоліки пануючої земельної ділянки.
При встановленні земельного сервітуту обслуговування однієї ділянки іншою відбувається не безсистемно, а в межах прав, що надаються власнику пануючої земельної ділянки щодо користування обслуговуючою ділянкою. За своєю юридичною природою такі права є обмеженими речовими правами і передбачають користування лише невеликою частиною обслуговуючої земельної ділянки для чітко визначених потреб.
Згідно ст.401 ЦК України право користування чужим майно (сервітут) може бути встановлений щодо земельної ділянки, інших природних ресурсів (земельний сервітут) або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені іншим способом, тобто підставою встановлення сервітуту є відсутність у будь-якої особи, у тому числі і у власника майна, можливості задовольнити свої потреби іншим способом як сервітут.
Відповідно до інформації відділу держземагентсва в Троїцькому районі та Троїцької селищної ради, у ОСОБА_2 немає у власності чи в користуванні сусідніх земельних ділянок.
В даному випадку має місце перевищення встановлених законом повноважень, внаслідок надання права певній особі на користування земельною ділянкою без проведення конкурсу чи аукціону, що проявилися в ігноруванні відповідачем норм ст. 93, ч.2 ст.124 ЗК України, ч.2 ст.6 Закону України "Про оренду землі" щодо конкурентних засад отримання права тимчасового користування земельними ділянками.
Таким чином, рішення 59 сесії Троїцької селищної ради VI скликання № 59/23 та рішення 59 сесії Троїцької селищної ради VI скликання № 59/24 не відповідають вимогам законодавства, що згідно з ч. 2 ст. 144 Конституції України, ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України, ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є підставою для визнання його незаконним у судовому порядку.
Необхідність захисту інтересів держави покладає на прокуратуру обов'язок по представництву інтересів в суді відповідно до ст.121 Конституції України.
Відповідно до ст.ст. 20, 36-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурор має право звертатись до суду з позовами в інтересах держави. Підставою для представництва інтересів держави в суді є порушення або загроза порушення інтересів держави.
Центральним органом виконавчої влади відповідно до Указу Президента України від 13 квітня 2011 року № 459/2011 є Державна інспекція сільського господарства України.
Разом з тим ст.ст. 6,9,10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», якими передбачено повноваження зазначеного органу, визначено способи здійснення державного контролю за використанням та охороною земель та встановлені повноваження державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель, про те не передбачено повноважень щодо звернення центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, до суду про визнання рішень органів виконавчої влади недійсними та скасування договорів оренди землі.
Не передбачено таких повноважень і Положенням про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженим Указом Президента України від 13.04.2011 № 459/2011.
Зважаючи на викладене та враховуючи відсутність повноважень у Державної інспекції сільського господарства в області щодо звернень до суду, прокурор пред'являє цей позов у інтересах держави як позивач.
Відповідно до п.3 Постанови Пленуму ВССУ № 3 від 01.03.2013 року «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» двома основними критеріями розмежування судової юрисдикції між загальними та адміністративними, господарськими судами: наявність спору про право та суб'єктний склад.
Згідно пунктів 6,7 зазначеної постанови спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі ст.15 ЦПК України розглядаються в порядку цивільного судочинства.
Підставою звернення прокурора до суду є порушення земельного законодавства, внаслідок яких неправомірно з користування держави вибули земельні ділянки.
В залі суду прокурор підтримав у повному обсязі заявлені позовні вимоги і просить визнати незаконним п.4 рішення 59 сесії Троїцької селищної ради 6 скликання від 27.08.2014 року № 59/24 « Про затвердження проекту землеустрою», яким надано дозвіл ОСОБА_2 зареєструвати речове право (право сервітуту) на земельну ділянку у встановленому законодавством порядку.
Визнати недійсним договір земельного сервітуту б/н. від 27.08.2014 року.
Зобов'язати ОСОБА_2 звільнити. та повернути до земель Троїцької селищної ради земельний участок.
ОСОБА_2 до суду звернувся с письмовою заявою с проханням справу розглянути за його відсутністю.
Представник Троїцької селищної ради Домашова О.І. позовні вимоги не визнала і суду пояснила, що селищна рада діяла відповідно до чинного законодавства і просить відмовити прокурору Троїцького района у задоволенні позовних вимог.
Суд вислухавши сторони по справі, дослідивши матеріали справи вважає за можливе задовільнити позовні вимоги прокурора району у повному обсязі.
Керуючись ст. 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ч. 2 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», на підставі ст. ст. 3, 12, 83, 98, 99, 100, 116, 123, 124 Земельного кодексу України ст.ст. 401, 402, 403, 404 Цивільного кодексу України, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги прокурора Троїцького району в інтересах держави до Троїцької селищної ради, ОСОБА_2 про визнання незаконним рішення органу місцевого самоврядування - задовольнити.
Визнати незаконним п. 3 рішення 59 сесії Троїцької селищної ради VI скликання від 27.08.2014 № 59/24 «Про затвердження проекту землеустрою», яким передано із земель комунальної власнотідля розміщення тимчасової споруди гр. ОСОБА_2 який зареєстрований за адресою : АДРЕСА_2, земельну ділянку площею 0.0030 га, кадастровий номер НОМЕР_2 за адресою: АДРЕСА_1.
Визнати незаконним п. 4 рішення 59 сесії Троїцької селищної ради VI скликання від 27.08.2014 № 59/24 «Про затвердження проекту землеустрою», яким надано дозвіл ОСОБА_2 зареєструвати речове право (право сервітуту) на земельну ділянку у встановленому законодавством порядку.
Визнати недійсним договір встановлення земельного сервітуту б/н від 27.08.2014 року, укладеного між Троїцькою селищною радою та фізичною особою ОСОБА_2.
Зобов'язати ОСОБА_2 який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер облікової картки НОМЕР_1) звільнити та повернути до земель Троїцької селищної ради земельну ділянку вартістю 2 793,53 грн. розташовану за адресою: АДРЕСА_1., кадастровий номер НОМЕР_2.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Луганської області на протязі десяти днів з дня його оголошення через Троїцький районний суд.
Суддя: М.А. Ляшенко