Постанова № 44431364, 21.05.2015, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2015
Номер справи
814/560/15
Номер документу
44431364
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв.

21 травня 2015 року Справа № 814/560/15

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Желєзного І.В. секретар судового засідання Зощак В.В. розглянувши адміністративну справу

за позовомФізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54056

доДержавної податкової інспекції у Ленінському районі м.Миколаєва Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області , вул. Гмирьова, 1/1, м. Миколаїв, 54028

провизнання протиправним та скасування рішень про застосування фінансових санкцій, ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі по тексту також - позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому, відповідно до уточнених позовних вимог, просив визнати протиправними та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області (далі по тексту - відповідач, ДПІ) від 28.11.2014 року, зокрема:

- рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0060511702/2747 від 28.11.2014р. скасувати в частині стягнення 98,62грн.

- рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0060501702/2748 від 28.11.2014р. скасувати в частині стягнення 186,27грн.

- рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0060491702/2749 від 28.11.2014р. скасувати в частині стягнення 186,27грн.

- рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0060521702/2750 від 28.11.2014р. скасувати в частині стягнення 202,37грн.

- рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0060531702/2751 від 28.11.2014р. скасувати в частині стягнення 111,50грн.

В обґрунтування вимог ОСОБА_1 вказав на те, що ним протягом 2013-2014 років відповідно до поданої звітності здійснювалась оплата єдиного внеску у повному обсязі. Помилка в зазначені рахунку при перерахуванні єдиного внеску в сумі 2388грн. 06коп. за звітний період січень-червень 2013 року (на рахунок за найманих працівників, а не рахунок за фізичну-особу підприємця), яка не змінила суті сплачених зобов'язань, потягла за собою неправомірне нарахування контролюючим органом штрафних санкцій та пені в частині, що не визнається позивачем.

Відповідач позов не визнав, обґрунтувавши свої заперечення тим, до позивача правомірно застосовані штрафні (фінансові) санкції за несвоєчасну сплату єдиного внеску, в тому числі в зв'язку з помилкою в зазначені рахунку при перерахуванні єдиного внеску за період січень-червень 2013 року в сумі 2388грн. 06коп..

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 зареєстрований суб'єктом господарювання 01.03.2004 року та як платник єдиного внеску перебуває на обліку в ДПІ у Ленінському районі м. Миколаєва ГУ Міндоходів у Миколаївській області.

28.11.2014 року відповідачем прийняті рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкції за несвоєчасну сплату єдиного внеску:

- № 0060501702/2748 в розмірі 357,01 грн.;

- № 0060491702/2749 в розмірі 465,67 грн.;

- № 0060531702/2751 в розмірі 243,54 грн.;

- № 0060521702/2750 в розмірі 344,89 грн.;

- № 0060511702/2747 в розмірі 344,98 грн.;

- № 0060541702/2752 в розмірі 130,60 грн.

До висновків, що слугували підставою для прийняття оспорюваних рішень, ДПІ дійшла дослідивши платіжні доручення та квитанції сплати сум нарахованого єдиного внеску, які свідчать про несвоєчасну сплату позивачем єдиного внеску за січень-червень 2013 р., липень-грудень 2013р., січень 2014 р., І квартал 2014 р., ІІ квартал 2014 р., ІІІ квартал 2014 р. та ІV квартал 2014 р.. При цьому, однією з підстав для висновку про прострочення строку сплати єдиного внеску, слугувала та обставина, що при перерахуванні суми внеску за січень-червень 2013 р позивач помилково перерахував внески на рахунок НОМЕР_1 «за найманих працівників» замість перерахування коштів на рахунок НОМЕР_2 «за фізичну-особу підприємця»). В подальшому за заявою суб'єкта господарювання кошти були перераховані на відповідний рахунок НОМЕР_2.

Частиною 8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі по тексту - Закон) передбачено обов'язок платників єдиного внеску, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом ( ч. 11 ст. 9 Закону).

Частинами 6 та 7 ст.13 Закону визначено право органів доходів та зборів на застосування фінансових санкцій та стягнення з платників несплачених сум єдиного внеску.

Згідно з п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Як встановлено ч.14 ст.25 Закону, про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску. Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів доходів і зборів , відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу доходів і зборів вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу доходів і зборів , яким прийнято це рішення.

При розгляді справи встановлено, що позивачем дійсно протягом 2013-2014 років здійснювалось перерахування єдиного внеску відповідно до поданих ним звітностей у повному обсязі, однак з порушенням граничного терміну -встановленого Законом.

Несвоєчасність перерахування позивачем єдиного внеску підтверджується квитанціями та платіжними дорученнями та не спростовується позивачем.

При цьому, суд погоджується з доводами позивача про те, що помилкове перерахування єдиного внеску на інший рахунок (визначений для сплати єдиного внеску) Державного казначейства не є підставою вважати, що перерахування не відбулося.

Відповідно до Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів, Міністерства фінансів України №493/815 від 19.09.2013 року, розрахунково-касове обслуговування коштів єдиного внеску здійснюється органами казначейства відповідно до умов договорів, укладених між органами казначейства і власниками рахунків - Міністерством доходів і зборів України та його територіальними органами.

Казначейство України надає Міністерству доходів і зборів Довідник адміністративно-територіальних одиниць України в електронному вигляді. У разі виникнення змін упродовж двох тижнів надається оновлений файл Довідника.

Міністерство доходів і зборів надає Казначейству України інформацію про перелік своїх органів (код, найменування, розташування, код за ЄДРПОУ) та в яких органах казначейства вони будуть обслуговуватись. У разі виникнення змін у складі або розташуванні територіальних органів Міндоходів упродовж трьох робочих днів має надати відповідну інформацію Казначейству.

Для зарахування та розподілу коштів єдиного соціального внеску та фінансових санкцій Міністерству доходів і зборів України та його територіальним органам відкриваються в органах казначейства небюджетні рахунки за балансовим рахунком 3719 "Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування". Рахунки відкриваються на підставі заяв цих органів у розрізі категорій платників, визначених Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Єдиний внесок сплачується шляхом безготівкового перерахування платником коштів з його банківського рахунка на відповідний рахунок органу доходів і зборів, відкритий у територіальному органі казначейства.

Сплачені платниками страхові кошти зараховуються на рахунки за балансовим рахунком 3719 "Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування", відкриті в головних управліннях казначейства на ім'я територіальних органів Міндоходів.

Із наведено слідує, що основною вимогою є зарахування коштів зі сплати єдиного внеску на рахунок 3719 "Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування"

На підставі листа позивача від 16.07.2014р. останній просив перерахувати кошти з рахунку НОМЕР_1 на інший рахунок НОМЕР_2.

Відповідачем не оспорюється, що ОСОБА_1 помилково було перераховано суму єдиного внеску на рахунок НОМЕР_1 та в подальшому прийнято рішення про перерахування коштів в с умі 2388,06 грн. на рахунок НОМЕР_2.

При цьому зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України (п. 9.3 ст. 9 ПК України).

Пунктами 4 і 5 ст. 45 Бюджетного кодексу України встановлено, що податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном). Податки та збори (обов'язкові платежі) рахуються зачисленими в дохід Державного бюджету з дня їх зарахування на єдиний казначейський рахунок.

Поняття «єдиний казначейський рахунок» закріплене в Положенні про єдиний казначейський рахунок», затвердженому Наказом Державного казначейства України від 26.06.2002р. №122, та визначається як консолідований рахунок, відкритий Державному казначейству України в Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України. Єдиний казначейський рахунок консолідує кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством (п. 2.1 цього Положення).

Зі змісту пунктів 2.2 і 2.3 Положення слідує, що всі сплачені податки і збори (обов'язкові платежі), не залежно від того, до якого бюджету вони сплачені, в будь-якому випадку зараховуються та акумулюються на один консолідований рахунок - єдиний казначейський рахунок, а зарахування податку на відповідний рахунок має значення лише для обліку коштів.

Відповідно до п. 109.1 ст. 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Суд погоджується з позицією позивача про те, що сплата ним зобов'язання на рахунок НОМЕР_1, а не на рахунок НОМЕР_2 не може бути підставою для застосування штрафу з цих підставі, оскільки кошти зараховані до Державного бюджету України у визначений законом строк, що свідчить про виконання зобов'язання зі сплати єдиного внеску.

Аналогічну позицію висловлена в рішенні Вищого адміністративного суду України в ухвалах від 13.03.2014 року К-№9991/73904/12.

Таким чином, в правовідносинах, що були предметом судового дослідження, відповідач діяв не на підставі та не в спосіб, що передбачені законами України, без дотримання принципу рівності перед законом та без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямовані дії.

Вищенаведене в сукупності є підставою для задоволення позову.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 11, 70, 71, 86, 159-163, 167 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0060511702/2747 від 28.11.2014року в частині стягнення 98 гривень 62 копійки.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0060501702/2748 від 28.11.2014року в частині стягнення 186 гривень 27 копійок.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0060491702/2749 від 28.11.2014року в частині стягнення 186 гривень 27 копійок.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0060521702/2750 від 28.11.2014року в частині стягнення 202 гривні 37 копійок.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0060531702/2751 від 28.11.2014року в частині стягнення 111 гривень 50 копійок.

Присудити з Державного бюджету України на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 182 гривні 70 копійок сплаченого судового збору.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.

Суддя І. В. Желєзний