Ухвала суду № 44430201, 27.05.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2015
Номер справи
286/8579/14-а
Номер документу
44430201
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Гришковець А.Л.

Суддя-доповідач:Зарудяна Л.О.

УХВАЛА

іменем України

"27" травня 2015 р. Справа № 286/8579/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Зарудяної Л.О.

суддів: Іваненко Т.В.

Кузьменко Л.В.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "27" січня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, АТ "Державний ощадний банк України" в особі філії Житомирського обласного управління АТ "Ощадбанк" Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про зобов'язання провести донарахувння та виплату коштів ,

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2014 ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом, в якому просила зобов'язати відповідача - АТ "Державний ощадний банк України" (в особі філії Житомирського обласного управління АТ "Ощадбанк") провести їй донарахування доплати до заробітної плати у відповідності із ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.06.2014 року по 02.08.2014 року, як особі, яка працює в зоні гарантованого добровільного відселення, виходячи з розміру 3-х мінімальних заробітних плат та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомир, та зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести донарахування та виплату на неї та її неповнолітніх дітей, щомісячної допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбаченої ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.06.2014 року по 02.08.2014 року, в розмірі 40% мінімальної заробітної плати, мотивуючи тим, що вона є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, працює в ТВБВ №10005/06 с. Рудня філії Житомирського обласного управління АТ "Ощадбанк", має неповнолітніх дітей та проживає в м. Овручі, Житомирської області. Отримувала спірні виплати, визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, а згідно Постанови КМУ №836 від 26.07.1996 року , що призвело до порушення її прав.

Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 27.01.2015 , зокрема зобов'язано АТ "Державний ощадний банк України" в особі філії Житомирського обласного управління АТ "Ощадбанк" провести донарахування ОСОБА_3 доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, в розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.06.2014 року по 02.08.2014 року, що дорівнює трьом мінімальним заробітним платам, розмір якої встановлений Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно та подати розрахункові документи до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира.

Не погоджуючись з вказаною постановою стосовно зобов"язання банку подати розрахункові документи позивача, Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира подало апеляційну скаргу, в якій просить постанову скасувати і ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до ст.ст. 195,197 КАСУ справа розглядається в межах доводів скарги, в порядку письмового провадження.

Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального й процесуального права, дослідивши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що відсутні підстави для її задоволення з огляду на таке.

Судом першої інстанції, зокрема встановлено, що позивачка є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, працює в ТВБВ №10005/06 с. Рудня філії Житомирського обласного управління АТ "Ощадбанк" та проживає в м. Овручі, Житомирської області. Отримувала спірну доплату до заробітної плати в меншому розмірі, ніж визначено Законом.

Вказані обставини підтверджуються довідкою про проведені виплати.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року, с. Рудня Овруцького району Житомирської області відноситься до зони безумовного (обов'язкового) відселення.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні безумовного (обов'язкового) відселення - 3 мінімальні заробітні плати.

Постановою №836 усупереч Закону № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри компенсацій і доплат, зокрема:

для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні безумовного (обов'зкового) відселення - 1320 тис.крб. (13,20 грн. за гр.реф.).

Закони України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та «Про Державний бюджет України на 2013 рік», встановлювали обмеження щодо виплат додаткових пенсій, доплат особам, постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС, та пенсії по інвалідності.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16 січня 2014 року № 719-VІІ, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п. 1 Прикінцевих положень Закону) такі обмеження не були встановлені. Лише Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31.07.2014 року, який набрав чинності 03.08.2014 року, було встановлено, що норми і положення ст.ст. 20,21,22,23,30,31,37,39,48,50,51,52,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 5,6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Таким чином, починаючи з 1 січня 2014 року і до 02.08.2014 року є чинними і підлягають застосуванню норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без будь-яких обмежень.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян, визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.

Згідно з п. п. 5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України №936 від 20.09.05 (далі - Порядок), нарахування та виплата коштів за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводиться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці, а тому підприємства, установи, організації та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності виступають в даних правовідносинах як суб'єкти владних повноважень на основі законодавства.

Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.

Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку.

Виходячи з викладеного, на думку апеляційного суду, АТ "Державний ощадний банк України" в особі філії Житомирського обласного управління АТ "Ощадбанк" є належним відповідачем по виплатах, що стосуються нарахування коштів за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира - уповноваженим органом.

Як вже зазначалось, розмір нарахованих відповідачем доплат не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати, а тому вимога про їх нарахування та виплату в розмірах, визначених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підлягає задоволенню.

Судова колегія вважає за необхідне також зазначити про правомірність зобов"язання банку подати до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира розрахункові документи.

З огляду на вищевикладене, як вважає колегія суддів, постанова в оскарженій частині законна і обґрунтована, відповідає матеріалам справи та вимогам чинного законодавства.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Підстави для скасування постанови відсутні, а тому апеляційний суд залишає її без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира залишити без задоволення, а постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "27" січня 2015 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Л.О. Зарудяна

судді: Т.В. Іваненко

Л.В. Кузьменко

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3,4- відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області вул. Леніна, 17,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100 АТ "Державний ощадний банк України" в особі вул.Госпітальна,12 Г,м.Київ,01023 Філія Житомирського обласного управління АТ "Ощадбанк" вул.Перемоги,15,м.Житомир,10000

5- Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира - вул.Перемоги,55,м.Житомир,10014,