УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2015 р.Справа № 524/11814/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бартош Н.С.
Суддів: Донець Л.О. , Мельнікової Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області на постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 24.02.2015р. по справі № 524/11814/14-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м.Кременчука Полтавської області , Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоплаченої частини грошової допомоги на оздоровлення за 2014 рік,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м.Кременчука Полтавської області, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, в якому просив визнати неправомірною відмову управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука Полтавської області здійснити нарахування і виплату щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 р. в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Автозаводської районної ради м. Кременчука донарахувати ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення за 2014 рік в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, згідно ст.48 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12), з урахуванням вже проведеної виплати, зобов'язати центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області після нарахування Управлінням праці та соціального захисту населення Автозаводської районної ради м. Кременчука щорічної допомоги на оздоровлення за 2014р. в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, згідно ст.48 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) - сплатити ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення за 2014 рік в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, згідно ст.48 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12), з урахуванням вже проведеної виплати, зобов'язати відповідачів (управління праці та соціального захисту населення Автозаводської районної ради м. Кременчука та центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області) подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Постановою Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 24.02.2015 р. позовні вимоги задоволено частково.
Визнано неправомірною відмову управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука Полтавської області в перерахунку та виплаті ОСОБА_1, щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат відповідно до положень ч.2,5 ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука Полтавської області нарахувати ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення за 2014 рік в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат відповідно до положень ч. 2,5 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням проведених виплат.
Зобов'язано центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області виплатити ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення за 2014 рік в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням проведених виплат.
Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, не погоджуючись з вказаним рішенням суду, в апеляційній скарзі вказує, що рішення є необґрунтованим та незаконним, прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 24.02.2015 р. та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
У відповідності до положень ст. 197 КАС України, зазначена адміністративна справа розглянута в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (категорія 1) виданим Полтавською обласною державною адміністрацією 15.03.1993 року та вкладкою до нього НОМЕР_2 від 10.09.2010 року.
Внаслідок захворювання, пов'язаного з аварією на Чорнобильській АЕС, позивачу з 01.07.2007 року безстроково встановлено II групу інвалідності. Вказане підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3, виданим УПСЗН Виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука 19.11.2007 року та копією довідки МСЕ № 0398204 від 06.09.2010 року.
Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука довідкою № 1 від 22.01.2015 року підтвердило, що згідно виписки управління Державної Казначейської служби України у м. Кременчуці від 18.04.2014 року сума 120,00 грн. по відомості т. 12 "Щорічна допомога на оздоровлення" за 2014 рік перерахована на ПАТ КБ "ПриватБанк" ОСОБА_1
Позивач 03.11.2014 року звернувся до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука Полтавської області з заявою про донарахування та виплату йому щорічної допомоги на оздоровлення, а саме - п'ять мінімальних заробітних плат, відповідно до норм ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука Полтавської області викладеним у формі листа від 04.11.2014 року за вих. № 08-8743 відповідачем вказано, що нарахування та виплата щорічної допомоги на оздоровлення ОСОБА_1 здійснюється на підставі постанови Кабінету міністрів України від 12.07.2005 року №562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та становить 120 гривень.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом своїх прав.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відмова відповідача позивачу в перерахунку та виплаті допомоги на оздоровлення, з посиланням на те, що Кабінет Міністрів України має всі достатні правові підстави врегулювати питання здіснення соціальних виплат та допомоги в межах фінансових ресурсів, передбачених ЗУ "Про Державний бюджет України на 2014 рік", є необґрунтованою та такою, що порушує права, свободи та законні інтереси позивача.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду з наступних підстав.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до підпункту 11 пункту 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» текст статті 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було викладено в наступній редакції: «Одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України».
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, зазначені вище зміни, внесені Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до Закону 796-XII, визнані неконституційними.
Згідно із ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані неконституційними, втрачають силу з дня ухвалення Конституційним судом рішення про їх неконституційність.
Отже, статтею 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено виплату щорічної допомоги на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії - у розмірі 5 мінімальних заробітних плат.
Згідно частини 7 статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що розмір мінімальної заробітної плати для обчислення щорічної допомоги на оздоровлення визначається на момент виплати.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» від 31.07.2014 року, який набув чинності 3 серпня 2014 року, доповнено Розділ «Прикінцеві положення» ЗУ «Про державний бюджет України на 2014 рік» пунктом 6-7, яким установлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» установлено громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, такий розмір щорічної допомоги на оздоровлення: інвалідам I і II групи - 120 гривень; учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії - 100 гривень; інвалідам III групи та дітям-інвалідам - 90 гривень; учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, кожній дитині, яка втратила внаслідок Чорнобильської катастрофи одного з батьків, та евакуйованим із зони відчуження у 1986 році, включаючи дітей, - 75 гривень.
За таких обставин, при нарахуванні та виплаті позивачу грошової допомоги на оздоровлення відповідачі в порушення вимог законодавства керувалися постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З огляду на загальні засади пріоритетності законів над підзаконними актами, слід зазначити, що Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має вищу юридичну силу в порівняні з постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562.
Крім того, колегія суддів зазначає, що норми підзаконних нормативних актів не можуть суперечити нормам законів, а тим більше змінювати їх при вирішенні питання щодо розміру щорічної допомоги на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Оскільки Закон України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» в редакції чинній на час здійснення нарахування позивачу вказаної виплати не передбачав обмеження дії статті 48 Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука неправомірно у 2014 році нараховано грошову допомогу на оздоровлення ОСОБА_1 в розмірі меншому, ніж це передбачено ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Таким чином, судова колегія приходить до висновку, що ОСОБА_1 має право на одержання щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2014 рік відповідно до розмірів, передбачених ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто у розмірі 5 мінімальних заробітних плат.
Отже, переглянувши постанову суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що при її прийнятті суд першої інстанції у повному обсязі з'ясував обставини справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст.ст. 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області залишити без задоволення.
Постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 24.02.2015р. по справі № 524/11814/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Бартош Н.С.Судді Донець Л.О. Мельнікова Л.В.