ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"25" травня 2015 р.Справа № 916/189/15-г
за позовом Заступник військового прокурора Білгород-Дністровського гарнізону в інтересах держави в особі Адміністрації Державної прикордонної служби України та в особі Військової частини 1474 (Ізмаїльський прикордонний загін) державної прикордонної служби України
до відповідача: Болградської районної державної адміністрації Одеської області
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Новотроянівська сільська рада Болградського району Одеської області, Відділ Держкомзема у Болградському районі Одеської області та ОСОБА_1
про визнання незаконним та скасування розпорядження
Суддя Літвінов С.В.
Представники:
Представники:
Від прокуратури: Попазогло В.С. по довіреновті №1599 від 10.11.2014р.
Від позивача (Адміністрація Державної прикордонної служби України): не з'явився.
Від позивача (Військова частина 1474 (Ізмаїльський прикордонний загін) державної прикордонної служби ): не з'явився.
Від відповідача: - не з'явився;
Від третьої осби (Новотроянівська сільська рада Болградського району Одеської област): - не з'явилися;
Від третьої особи (Відділ Держкомзема у Болградському районі Одеської області): - не з'явився;
Від третьї особи (ОСОБА_1): - не з'явився.
Суть спору: Заступник військового прокурора Білгород-Дністровського гарнізону Південного регіону України в інтересах держави в особі Адміністрації Державної прикордонної служби України , Військової частини 1474 (Ізмаїльський прикордонний загін) Державної прикордонної служби України звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Болградської районної державної адміністрації Одеської області про визнання незаконним та скасування розпорядження Болградської райдержадміністрації Одеської області від 05.04.2006р. №223 „Про приватизацію земельної ділянки гр. ОСОБА_1 для ведення особистого господарства".
Ухвалою господарського суду Одеської області від 20.01.2015р. порушено провадження у справі №916/189/15-г (суддя Погребная К.Ф.) та залучено до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Новотроянівську сільську раду Болградського району Одеської області та Відділ Держкомзему у Болградському районі Одеської області.
04.02.2015р. представник прокуратури надав клопотання про залучення до участі у справі у якості третьої осіби, яка не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_1.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 04.02.2015р. залучено до участі у справі №916/189/15-г третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_1.
04.02.2015р. та 23.03.2015р. від Військової частини 1474 (Ізмаїльський прикордонний загін) державної прикордонної служби України надійшли клопотання про розгляд справи за відсутності представника в/ч 1474.
17.02.2015р. від відповідача надійшли заперечення на відзив відповідно яких просить суд відмовити в задоволенні позову заступнику військового прокурора Білгород-Дністровського гарнізону з підстав викладених у запереченнях.
В зв"язку з перебування судді Погребної К.Ф. з 11.03.2015р. на лікарняному, згідно автоматизованої системи документообігу суду та розпорядженням керівника апарату суду №309 від 11.03.2015р., справу №№916/189/15-г передано на розгляд господарського суду Одеської області Літвінову С.В.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 11.03.2015р. справу №916/189/15-г прийнято до розгляду суддею господарського суду Одеської області Літвіновим С.В.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 08.04.2015р. строк розгляду справи продовжено до 26.05.2015р. відповідно до ст. 69 ГПК України.
Представник прокуратури позов підтримує, наполягає на його задоволенні.
Позивачи - Адміністрація Державної прикордонної служби України , Військова частина 1474 (Ізмаїльський прикордонний загін) Державної прикордонної служби України ( далі- В\ч 1474) позов заступника військового прокурора Білгород-Дністровського гарнізону Південного регіону України підтримують у повному обсязі .
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивачів та прокуратури , суд встановив:
Розпорядженням Болградської райдержадміністрації Одеської області від 05.04.2006р. №223 „Про приватизацію земельної ділянки гр. ОСОБА_1 для ведення особистого господарства" дана згода на передачу у власність земельної ділянки площею 1,20 га ріллі громадянці ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, раніше виділеної їй у постійне користування ( державний акт серії НОМЕР_1), яка знаходиться на території Новотроянівської сільської ради Болградського району Одеської області за межами населеного пункту. Дозволити гр.. ОСОБА_1 замовити державний акт на право власності для ведення особистого селянського господарства.
Заступник військового прокурора Білгород-Дністровського гарнізону Південного регіону України в інтересах держави в особі Адміністрації Державної прикордонної служби України , В/ч 1474 вважає, що зазначене розпорядження має бути визнане судом незаконним та скасоване посилаючись на таке:
Відповідно до ст.115 Земельного кодексу України уздовж державного кордону України встановлюється прикордонна смуга , у межах якої діє особливий режим використання земель. Зазначена норма міститься також у ст.3 Закону України "Про використання земель оборони", відповідно до якої уздовж державного кордону України відповідно до закону встановлюється прикордонна смуга, в межах якої діє особливий режим використання земель. Землі в межах прикордонної смуги та інші землі, необхідні для облаштування та утримання інженерно-технічних споруд і огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій та інших об'єктів, надаються в постійне користування військовим частинам Державної прикордонної служби України. Навколо військових частин та оборонних об'єктів можуть створюватися зони з особливим режимом використання земель з метою забезпечення функціонування цих військових частин та об'єктів, збереження озброєння, військової техніки, іншого військового майна, охорони державного кордону України, захисту населення, господарських об'єктів і довкілля від впливу аварійних ситуацій, стихійних лих і пожеж, що можуть виникнути на цих об'єктах. Розмір та правовий режим зон з особливим режимом використання земель встановлюються відповідно до закону.
Згідно ст.22 Закону України "Про державний кордон України" з метою забезпечення на державному кордоні України належного порядку Кабінетом Міністрів України встановлюється прикордонна смуга , а також можуть установлюватися контрольовані прикордонні райони. Прикордонна смуга встановлюється безпосередньо вздовж державного кордону України на його сухопутних ділянках. Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.1998р. №1147 "Про прикордонний режим" ширина прикордонної смуги не може бути меншою від ширини смуги місцевості , що знаходиться в межах від лінії державного кордону до лінії прикордонних інженерних споруджень. Встановлена вздовж державного кордону на його сухопутних ділянках і вздовж берегів прикордонних річок, озер та інших водойм прикордонна смуга у межах прилеглих до кордону територій селищних і сільських рад, де запроваджується прикордонний режим.
Розпорядженням Одеської обласної адміністрації від 30.09.2010р. №898/А-2010 "Про відведення земельних ділянок військовій частині 1474 (Ізмаїльський прикордонний загін) для розташування прикордонної смуги державного кордону між Україною та Республікою Молдова на території Болградського району Одеської області" затверджено проект із землеустрою , яким передбачено надання В\ч 1474 в постійне користування земельних ділянок загальною площею 19,05 га за рахунок земель,які не надані у власність та не передані у користування , перебувають у запасі , тому числі 6,81 га земель сільськогосподарського призначення, 12,07 га земель лісогосподарського призначення та 0,17 га водного фонду. При цьому, із земель Новотроянівської сільської ради - всього 8,64га із них: пасовищ -0,83га, під господарськими шляхами і прогонами - 2,97га, полезахисних лісосмуг - 4,84 га. Проектом землеустрою передбачено відведення земельних ділянок у постійне користування В\ч 1474 шириною 5 метрів від демаркаційної зони.
Заступник військового прокурора Білгород-Дністровського гарнізону в інтересах держави в особі Адміністрації Державної прикордонної служби України , В/ч 1474 зазначає, що окрім вищезазначених земель смуги кріплення прикордонних знаків вздовж всієї лінії Державного кордону, які вже відведені , існує необхідність відведення земель в межах прикордонної смуги для облаштування та утримання інженерно-технічних споруд і огорож, прикордонних просік, комунікацій та інших об'єктів . При цьому, заступник прокурора вважає, що під лінії прикордонних інженерних споруд вздовж державного кордону між Україною та Республікою Молдова необхідна земельна ділянка шириною 18,4 метрів в бік від смуги кріплення прикордонних знаків, яка повинна бути відведена В\ч 1474 на підставі законодавства України, адже, позивач- В\ч 1474 , виконуючи своє завдання відповідно до ст.1 Закону України "Про Державну прикордонну службу України", з метою реалізації своїх повноважень та обов'язків, на підставі Настанови по інженерному забезпеченню охорони державного кордону СРСР, затвердженої наказом КДБ СРСР від 26.06.1988р. №424/ДСК розробив проект лінії прикордонних інженерних споруджень розміром 18,4 м. Враховуючи 5 метрів, передбачених Договором між Україною та Республікою Молдова про державний кордон від 18.08.1999р. , який ратифіковано Законом від 06.04.2000р. №1633-ІІІ .
Заступник військового прокурора Білгород-Дністровського гарнізону зазначає, що відповідно до листа відділу Держкомзему у Болградському районі Одеської області від 05.09.2012р. №7-7-06/1277 , спірна земельна ділянка розташована вздовж державного кордону та відстань їх крайніх точок до лінії кордону становить менш ніж 25 м.
Заступник військового прокурора Білгород-Дністровського гарнізону вважає, відповідач- Болградська райдержадміністрація, знаючи про те, що між Україною та Республікою Молдова державний кордон на місцевості не позначений, прийняла розпорядження 05.04.2006р. №223 „Про приватизацію земельної ділянки гр. ОСОБА_1 для ведення особистого господарства" без урахування п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.1994р. №100 "Про стан виконання рішень Президента України і Уряду з питань додержання вимог прикордонного та митного законодавства", згідно якого Державному комітету у справах охорони державного кордону України доручено внести у тримісячний термін до відповідних місцевих рад народних депутатів пропозиції про відведення у постійне користування Прикордонним військам вздовж державного кордону земельні смуги завширшки 30-50 метрів для облаштування державного кордону.
В обґрунтування подачі позову в інтересах Адміністрації Державної прикордонної служби України , Військової частини 1474 (Ізмаїльський прикордонний загін) Державної прикордонної служби України заступник військового прокурора Білгород-Дністровського гарнізону зазначає, що згідно з п.2 ст. 121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадян або держави в суді у випадках, визначених законом. Зазначене конституційне положення знайшло своє відображення в ст. 5 Закону України "Про прокуратуру", де зазначено, що прокуратура виконує функцію представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави. Представництво інтересів громадянина або держави здійснюється прокурором також на підставі заподіяння громадянину або державі шкоди внаслідок вчинення кримінального правопорушення чи іншого суспільно небезпечного діяння, передбаченого законом про кримінальну відповідальність.
Ч.1 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України, в якій визначено підстави порушення справ у господарському суді, відносить до таких підстав позовні заяви прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Відповідно до положень ч.3 цієї статті прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Як зазначено в п. 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 р. N 3-рп/99 (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді), поняття "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", що міститься в частині другій статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України, означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Відповідно до п. 2 резолютивної частини зазначеного Рішення Конституційного Суду України під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", зазначеним у частині другій ст. 2 Арбітражного процесуального кодексу України, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Адміністрація Державної прикордонної служби України , Військова частина 1474 (Ізмаїльський прикордонний загін) Державної прикордонної служби України здійснюють повноваження щодо охорони державного кордону України .
Представник позивачів - Адміністрації Державної прикордонної служби України , Військової частини 1474 (Ізмаїльський прикордонний загін) Державної прикордонної служби України ( далі- В\ч 1474) позов заступника військового прокурора Білгород-Дністровського гарнізону Південного регіону України підтримує у повному обсязі , вважає його обґрунтованим та таким , що підлягає задоволенню.
Розглянув матеріали справи суд доходить до такого висновку:
Акт державного чи іншого органу -це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов язковий характер для суб єктів цих відносин. Підставами для визнання акта недійсним, є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації-позивача у справі.
Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням Болградської райдержадміністрації Одеської області від 05.04.2006р. №223 „Про приватизацію земельної ділянки гр. ОСОБА_1 для ведення особистого господарства" дана згода на передачу у власність земельної ділянки площею 1,20 га ріллі громадянці ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, раніше виділеної їй у постійне користування ( державний акт серії НОМЕР_1), яка знаходиться на території Новотроянівської сільської ради Болградського району Одеської області за межами населеного пункту. Дозволити гр.. ОСОБА_1 замовити державний акт на право власності для ведення особистого селянського господарства..
Дійсно, відповідно до ст.3 Закону України "Про використання земель оборони", відповідно до якої уздовж державного кордону України відповідно до закону встановлюється прикордонна смуга, в межах якої діє особливий режим використання земель. Землі в межах прикордонної смуги та інші землі, необхідні для облаштування та утримання інженерно-технічних споруд і огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій та інших об'єктів, надаються в постійне користування військовим частинам Державної прикордонної служби України. Згідно ст..1 зазначеного Закону землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України (далі - військові частини).
Але, з матеріалів справи не вбачається і заступником військового прокурора Білгород-Дністровського гарнізону Південного регіону України та позивачами до матеріалів справи не надано належних та допустимих доказів того, щодо зазначеним вище розпорядженням Болградська райдержадміністрація розпорядилася землями, які відносилися до земель оборони.
Лише розпорядженням Одеської обласної адміністрації від 30.09.2010р. №898/А-2010 "Про відведення земельних ділянок військовій частині 1474 (Ізмаїльський прикордонний загін) для розташування прикордонної смуги державного кордону між Україною та Республікою Молдова на території Болградського району Одеської області" затверджено проект із землеустрою , яким передбачено надання В\ч 1474 в постійне користування земельних ділянок загальною площею 19,05 га за рахунок земель,які не надані у власність та не передані у користування , перебувають у запасі , тому числі 6,81 га земель сільськогосподарського призначення, 12,07 га земель лісогосподарського призначення та 0,17 га водного фонду. При цьому, із земель Новотроянівської сільської ради - всього 8,64га із них: пасовищ -0,83га, під господарськими шляхами і прогонами - 2,97га, полезахисних лісосмуг - 4,84 га. Проектом землеустрою передбачено відведення земельних ділянок у постійне користування В\ч 1474 шириною 5 метрів від демаркаційної зони.
Слід також зауважити, що на момент прийняття Болградською райдержадміністрацією оспорюваного розпорядження, останній не було відомо та не могло бути відомо , що спірні земельні ділянки у майбутньому будуть розташовані безпосередньо біля українсько-молдавського кордону, та для потреб оборони ( для облаштування прикордонної смуги) буде необхідна земельна ділянка шириною 18,4 метрів в бік від смуги кріплення прикордонних знаків.
Відповідно до ст.115 Земельного кодексу України зони особливого режиму використання земель створюються навколо військових об'єктів Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України, для забезпечення функціонування цих об'єктів, збереження озброєння, військової техніки та іншого військового майна, охорони державного кордону України, а також захисту населення, господарських об'єктів і довкілля від впливу аварійних ситуацій, стихійних лих і пожеж, що можуть виникнути на цих об'єктах. Уздовж державного кордону України встановлюється прикордонна смуга, у межах якої діє особливий режим використання земель. Розмір та правовий режим прикордонної смуги встановлюються відповідно до закону.
Відповідно до ст..2 Закону України "Про використання земель оборони" військовим частинам для виконання покладених на них функцій та завдань земельні ділянки надаються у постійне користування відповідно до вимог Земельного кодексу України. Особливості надання земельних ділянок військовим частинам під військові та інші оборонні об'єкти визначаються Кабінетом Міністрів України. Розміри земельних ділянок, необхідних для розміщення військових частин та проведення ними постійної діяльності, визначаються згідно із потребами на підставі затвердженої в установленому порядку проектно-технічної документації.
Згідно ст..22 Закону України „Про державний кордон України" з метою забезпечення на державному кордоні України належного порядку Кабінетом Міністрів України встановлюється прикордонна смуга, а також можуть установлюватися контрольовані прикордонні райони. Прикордонна смуга встановлюється безпосередньо вздовж державного кордону України на його сухопутних ділянках або вздовж берегів прикордонних річок, озер та інших водойм з урахуванням особливостей місцевості та умов, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
За таких обставин, виходячи з наведених вище нормативних актів, розмір земельної ділянки, необхідної для встановлення прикордонної смуги, має бути визначений у встановленому законодавством порядку на підставі затвердженої в установленому порядку проектно-технічної документації, у тому числі з урахуванням необхідності розташування прикордонних інженерних споруджень. .
Крім того, слід зауважити, що оспорюване розпорядження Болградської райдержадміністрації є ненормативними актами індивідуальної дії одноразового застосування , які вичерпують свою дію фактом їхнього виконання , у даному випадку - оформленням громадянам Державних актів на право власності на землю.
Статтею 41 Конституції України передбачено, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності . Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку , встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об'єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного та надзвичайного стану.
Згідно ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. У відповідності до ст.32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського суду.
Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.У задоволенні позову відмовити повністю.
2.Стягнути з Адміністрації Державної прикордонної служби України (01601, м. Київ, вул. Володимирська, 26, код ЄДРПОУ 00034039) на користь державного бюджету України (р/р 31210206783008, отримувач УКу м. Одесі/Приморський район, код отримувача ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997) судовий збір у розмірі 609 (шістсот дев'ять) грн.
3.Стягнути з Військової частини 1474 (Ізмаїльський прикордонний загін) Державної прикордонної служби України (68600, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Гаврила Музиченка, 31, код ЄДРПОУ 14321860) на користь державного бюджету України (р/р 31210206783008, отримувач УКу м. Одесі/Приморський район, код отримувача ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997) судовий збір у розмірі 609 (шістсот дев'ять) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення підписано 28 травня 2015 р.
Суддя С.В. Літвінов