ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
Справа № 819/1441/15
27 травня 2015 рокум.Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області, в якому просить:
- скасувати податкове повідомлення-рішення від 23.10.2014 року № 0072581704;
- відмовити Тернопільській об'єднаній державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області у стягненні штрафних санкцій у розмірі 2820,60 грн.
У відповідності до вимог пункту 3 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 КАС України, та містить такі недоліки.
Згідно з пунктами 3, 4 частини першої статті 106 КАС України у позовній заяві зазначаються: ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Відповідно до частини четвертої статті 105 КАС України позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності. Адміністративний позов суб'єкта владних повноважень може містити інші вимоги у випадках, встановлених законом (частина п'ята статті 105 КАС України).
В порушення наведених вимог процесуального закону позивачем у позовній заяві не вказано поштова адреса відповідача, а також його номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі. Також зміст позовних вимог, а саме вимога позивача відмовити Тернопільській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області у стягненні штрафних санкцій у розмірі 2820,60 грн., не узгоджується з положеннями частини четвертої і п'ятої статті 105 цього Кодексу, які наведені вище та передбачають вимоги, які може містити позов.
В порушення вимог пункту 4 частини першої статті 106 КАС України у позовній заяві не викладені обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги - це конкретні юридичні факти, з настанням яких суб'єкти публічного права вступають між собою у спірні правовідносини. Позивачем не наведено документального та нормативно-правового обґрунтування вимог до відповідача Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області.
Частиною другою статті 106 КАС України визначено, що на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Позивачем до позовної заяви не додано жодних доказів, на підтвердження протиправності оскаржуваного рішення, зокрема, податкового-повідомлення рішення № 0072581704 від 23.10.2014 року, доказів на підтвердження його реєстрації підприємцем тощо. До позовної заяви долучено лише копії паспорта та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера позивачу (в одному примірнику). Крім того, зазначаючи про свій правовий статус підприємця, позивач не вказує відносно кого прийняте оскаржуване податкове повідомлення-рішення: щодо фізичної особи ОСОБА_1 чи щодо фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
Відповідно до частини третьої статті 106 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Позивачем до позовної заяви не додано копії всіх документів, що приєднуються до позовної заяви, для відповідача.
Також позивачем не сплачено судовий збір за подання адміністративного позову до Тернопільського окружного адміністративного суду. Долучена до позовної заяви квитанція від 22.05.2015 року не є належним доказом сплати судового збору, оскільки такий судовий збір сплачено не в повному розмірі та на неналежний рахунок. Так, одержувачем за даною квитанцією є Чернігівський окружний адміністративний суд, а сплачена сума судового збору становить 57,00 грн.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Відповідно до частини першої статті 4 цього ж Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 зазначеного Закону визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру - 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальних заробітних плат; немайнового характеру - 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги (частина третя статті 4 Закону № 3674-VI).
Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014 року № 80-VIII з 01 січня 2015 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі 1218 грн. 00 коп. Отже, ставка судового збору за подання до адміністративного суду позовної заяви немайнового характеру становить 73 грн. 08 коп., майнового характеру - 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1827,00 грн. та не більше 4872,00 грн.
Позивачем не сплачено судовий збір у встановленому законом розмірі за подання до суду позовної заяви з вимогою майнового характеру. При цьому суд звертає увагу, що заявлена позивачем вимога про скасування податкового повідомлення-рішення є майновою, оскільки оскарження такого рішення спрямоване на захист порушеного права у публічно-правових відносинах з метою збереження належного особі майна і реалізація цього рішення має безпосереднім наслідком зміну складу майна позивача. Така позиція суду узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини (рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України»), за якою вимога про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, яке впливає на склад майна позивача, у тому числі шляхом безпідставного стягнення податків, зборів, штрафних санкцій тощо, є майновою.
Разом з тим, позивачем до позовної заяви не долучено копії оскаржуваного рішення, в позовній заяві також немає чіткого посилання на суму грошового зобов'язання, визначену в податковому повідомленні-рішенні, відтак, позивачу необхідно самостійно визначити розмір судового збору, виходячи з вимог Закону України «Про судовий збір», що зазначені вище, а саме: сплатити 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1827,00 грн. та не більше 4872,00 грн. Під час подання адміністративного позову майнового характеру необхідно сплатити 10 відсотків розміру ставки судового збору.
За подання адміністративного позову до Тернопільського окружного адміністративного суду судовий збір слід сплачувати за такими платіжними реквізитами: отримувач коштів УДКСУ у місті Тернополі, код отримувача 37977726, банк отримувача ГУДКСУ у Тернопільській області, код банку отримувача 838012, рахунок отримувача 31216206784002, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу «Судовий збір, за позовом _____(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Тернопільський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35157712».
Згідно з частиною четвертою статті 106 КАС України позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.
Позовна заява, подана до суду ОСОБА_1, не містить дати її підписання.
Відповідно до частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 106 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк, достатній для усунення недоліків. Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви у такий спосіб: 1) оформити позовну заяву відповідно до вимог статті 106 КАС України, зокрема, чітко вказати правовий статус позивача (фізична особа чи фізична особа - підприємець), зазначити поштову адресу відповідача, а також його номер засобу зв'язку, якщо такий відомо, викласти обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги до відповідача, визначити вимогу захисту, передбачену частинами четвертою, п'ятою статті 105 КАС України, зазначити дату підписання позовної заяви; 2) подати суду докази на підтвердження обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги (в тому числі копію оскаржуваного податкового повідомлення-рішення № 0072581704 від 23.10.2014 року); 3) подати до суду позовну заяву та копії документів, що приєднуються до неї, для вручення відповідачу; 4) сплатити судовий збір у встановленому законом розмірі на належним рахунок та представити до суду належні докази такої сплати або докази звільнення від сплати судового збору.
Керуючись статтею 108 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення залишити без руху.
Надати позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви до 05 червня 2015 року.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
У випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатись неподаною та повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Чепенюк О.В.
Копія вірна
Суддя Чепенюк О.В.