Постанова № 4440475, 22.06.2009, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2009
Номер справи
2а-3518/09/0470
Номер документу
4440475
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Категорія статобліку - 2 Справа № 2-а-3518/09/0470

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2009 року м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Єфанової О.В.

при секретарі Попович Н.М.

за участю представників:

позивача - ОСОБА_1 довір №НОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_1р.

відповідача - 1 - ОСОБА_2довір №НОМЕР_2 відІНФОРМАЦІЯ_2р.

відповідача - 2 - ОСОБА_3, довір НОМЕР_3 від ІНФОРМАЦІЯ_3р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства «Дніпрометиз»

до Головного управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області,

до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Дніпропетровську

про стягнення бюджетної заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство "Дніпрометиз /ДМВО/" звернулось із адміністративним позовом до Головного управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області, Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську про стягнення з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області на користь ВАТ "Дніпрометиз /ДМВО/" бюджетної заборгованості з податку на додану вартість по деклараціях з ПДВ за липень, серпень та вересень 2008 року у розмірі 13943778,00 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач подав до податкового органу декларації з податку на додану вартість за відповідні періоди із розрахунками бюджетного відшкодування та заяви про повернення на розрахунковий рахунок Позивача суми такого відшкодування. Відповідачем - 2 проведені позапланові документальні невиїзні (камеральні) перевірки з питань підтвердження відшкодування, якими порушень податкового законодавства не встановлено, про що видано відповідні довідки. У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, із посиланням на підпункт 7.7.1. пункту 7.1., 7.7.3. пункту 7.7. статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" просив позов задовольнити.

Відповідач -1 надав до суду письмові заперечення, в яких пояснив, що документи, відповідно до яких повинно здійснюватись відшкодування податку на додану вартість на користь позивача надходили. В той же час, відповідно до «Порядку взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики» Державна податкова адміністрація України надає Державному казначейству України реєстр суб'єктів підприємницької діяльності з визначенням розміру відшкодування податку на додану вартість. Та в наданих до Головного управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області реєстрах не було зазначено ВАТ "Дніпрометиз /ДМВО/" на відшкодування ПДВ в розмірі 13943778,00 грн. Представник відповідача -1 у судовому засіданні підтримала заперечення проти позову.

Представник відповідача - 2 проти позову заперечив, зазначивши про відсутність з його боку порушень законодавства та прав позивача, неодноразове формування та направку у встановленому законодавством порядку відповідачу -1 відповідних висновків. Клопотав про виключення його зі складу відповідачів у справі, оскільки до нього не звернуто позовних вимог, порушень прав позивача не допущено.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та підтверджується сторонами, що 18 серпня 2008 року відкрите акціонерне товариство "Дніпрометиз /ДМВО/" надало до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2008 року із розрахунком суми бюджетного відшкодування. Згідно із розрахунком суми бюджетного відшкодування та заяви про повернення на розрахунковий рахунок позивача суми бюджетного відшкодування за липень 2008 року позивачем заявлено до відшкодування з бюджету суму податку на додану вартість в розмірі 6311257, 00 грн. (рядок декларації 25.1.), із документами, передбаченими Законом України "Про податок на додану вартість".

За результатами позапланової документальної невиїзної перевірки з питань підтвердження відшкодування з бюджету податку на додану вартість за липень 2008 року порушень податкового законодавства щодо відшкодування Відповідачем - 2 не встановлено, про що19 вересня 2008 року видано Довідку №54-08-02/2-51/05393145, якою підтверджене суму заявлену до бюджетного відшкодування у розмірі 6 311 257,00 грн. в повному обсязі.

18 вересня 2008 року позивач подав до відповідача - 2 податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2008 року із розрахунком бюджетного відшкодування. Згідно із розрахунком суми бюджетного відшкодування та заяви про повернення на розрахунковий рахунок позивача суми бюджетного відшкодування за серпень 2008 року позивачем заявлено до відшкодування з бюджету суму податку на додану вартість в розмірі 4 419 188, 00 грн. (рядок декларації 25.1.), із документами, передбаченими Законом України "Про податок на додану вартість".

За результатами позапланової документальної невиїзної (камеральної) перевірки з питань підтвердження відшкодування з бюджету податку на додану вартість за серпень 2008 року порушень податкового законодавства щодо відшкодування Відповідачем 2 не встановлено, про що17 жовтня 2008 року видано Довідку №61/08-02/2-53/05393145, якою підтверджене суму заявлену до бюджетного відшкодування у розмірі 4 419 188,00 грн. в повному обсязі.

 17 жовтня 2008 року позивач подав до відповідача - 2 податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2008 року із розрахунком бюджетного відшкодування. Згідно із розрахунком суми бюджетного відшкодування та заяви про повернення на розрахунковий рахунок позивача суми бюджетного відшкодування за вересень 2008 року позивачем заявлено до відшкодування з бюджету суму податку на додану вартість в розмірі 3 213 333, 00 грн. (рядок декларації 25.1.), із документами, передбаченими Законом України "Про податок на додану вартість".

За результатами позапланової документальної невиїзної (камеральної) перевірки з питань підтвердження відшкодування з бюджету податку на додану вартість за вересень 2008 року порушень податкового законодавства щодо відшкодування Відповідачем - 2 не встановлено, про що 14 листопада 2007 року видано Довідку №66-08-02/2-53/05393145, якою підтверджене суму заявлену до бюджетного відшкодування у розмірі 3 213 333,00 грн. в повному обсязі.

З матеріалів справи вбачається, що податковим органом складені та направлені до Головного управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області відповідні висновки. Зокрема, відповідачем - 2 відповідачу -1 подавались наступні висновки щодо відшкодування податку на додану варстість:

- по декларації за липень 2008 року у сумі 6 311 257, 00 грн.: від 19.09.08 №1394, 30.09.08 №1467, 13.10.08. №1539, 23.10.08. №1591, 31.10.08 №1650, 13.11.08 №1714, 26.11.08 №1777, 08.12.08. №1842, 22.12.08. №1926, 30.12.08 р. №1985, 13.01.09 р. №28, 23.01.09. р. №88, 30.01.09. р. №152, 13.02.09. р. №219, 24.02.08. №283, 11.03.09. №364, 25.03.09. №435, 06.04.09. №522, 15.04.09. №603; 27.04.09 №688; 14.05.09 №784;

- по декларації за серпень 2008 року у сумі 4 419 188, 00 грн.: від 23.10.08. №1592, 31.10.08 №1651, 13.11.08 №1715, 26.11.08 №1778, 08.12.08. №1843, 22.12.08. №1927, 30.12.08 р. №1986, 13.01.09 р. №29, 23.01.09. р. №89, 30.01.09. р. №153, 13.02.09. р. №220, 24.02.08. №284, 11.03.09. №365, 25.03.09. №436, 06.04.09. №523, 15.04.09. №583; 27.04.09 №689; 14.05.09 №785;

- по декларації за вересень 2008 року у сумі 3 123 333, 00 грн.: від 08.12.08. №1844, 22.12.08. №1928, 30.12.08 р. №1987, 13.01.09 р. №30, 23.01.09. р. №90, 30.01.09. р. №154, 13.02.09. р. №221, 24.02.08. №285, 11.03.09. №366, 25.03.09. №437, 06.04.09. №524, 15.04.09. №584; 27.04.09 №690; 14.05.09 №786.

Вищевказані висновки про відшкодування сум ПДВ повернути відповідачем - 1 відповідачу - 2 у зв'язку із відсутністю реєстру суб'єктів підприємницької діяльності із визначенням розмірі відшкодування ПДВ.

Відповідно до підпункту 7.7.1. пункту 7.1. статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Пунктом 7.7.3. вказаного Закону встановлено, що платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.

Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.

До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.

Протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних.

Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Згідно пункту 4 "Порядку відшкодування податку на додану вартість", затвердженого наказом Державної податкової адміністрації, Державного казначейства України від 02 липня 1997 р. N 209/72 (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України, Державного казначейства України від 21 травня 2001 р. N 200/86), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 червня 2001 р. за N 489/5680, відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів (форма наведена в додатку 2) або за рішенням суду.

 Відповідно до підпункту 7.7.10. пункту 7.7. статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі бюджетного боргу) є загальні доходи Державного бюджету України.

 Матеріалами справи підтверджується наявність від'ємного значення податку на додану вартість позивача за липень, серпень, вересень 2008 року у розмірі 13 943 778, 00 грн., яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг), що є узгодженим з податковим органом та підтверджено представником податкового органу у судовому засіданні.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську позивачем не заявлено позовні вимоги, інспекція вчинила необхідні дії по виконанню вимог Закону України "Про податок на додану вартість" стосовно видачі та направленню до казначейства висновків щодо сум, які підлягають бюджетному відшкодуванню, що не заперечується позивачем та підтверджується матеріалами справи. Зазначене свідчить, що відповідач - 2 не є належним відповідачем у справі, та дає підстави для виключення його як неналежного відповідача.

У зв'язку із викладеним, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 72, 86, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов відкритого акціонерного товариства "Дніпрометиз /ДМВО/" задовольнити.

Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області на користь Відкритого акціонерного товариства «Дніпрометиз» (ЄДРПОУ 05393145, адреса 49000, м.Дніпрпетрвоська, пр..Газети «Правда» б.20, р\р №26003010003070 (UAH) в філії УніКредит Банк, ТОВ в м.Київі, МФО 300744) бюджетну заборгованість з податку на додану вартість по деклараціях з податку на додану вартість за липень, серпень та вересень 2008 року у розмірі 13 943 778,00 грн. (тринадцять мільйонів дев'ятсот сорок три тисячі сімсот сімдесят вісім гривень 00 коп.)

Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача - Відкритого акціонерного товариства «Дніпрометиз» (ЄДРПОУ 05393145, адреса 49000, м.Дніпрпетрвоська, пр..Газети «Правда» б.20, р\р №26003010003070 (UAH) в філії УніКредит Банк, ТОВ в м.Київі, МФО 300744) судові витрати в розмірі 1700 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження відповідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі, та подальшої подачі апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В.Єфанова

З оригіналом згідно О.В.Єфанова