Постанова № 44402675, 12.05.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2015
Номер справи
805/1274/15-а
Номер документу
44402675
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 травня 2015 р. Справа № 805/1274/15-а

приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Дмитрієва В.С., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом Костянтинівського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю, -

В С Т А Н О В И В:

Костянтинівський міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 05.10.2012 ОСОБА_1 звернулась до позивача за сприяння у своєму працевлаштуванні та написала заяву про надання їй статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, в якій вказала, що вона не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, не укладала цивільно-правових договорів, пенсію не отримує. 12.10.2012 ОСОБА_1 надано статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. У період з 12.10.2012 по 16.06.2013 відповідачу була нарахована допомога по безробіттю на загальну суму 7970,97 грн. та була перерахована на її особистий рахунок. На підставі обміну даними Державним центром зайнятості з Державною податковою адміністрацією, акту розслідування № 79 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення встановлено, що Леонова працювала за договором цивільно-правового характеру та отримувала винагороду в той час, коли перебувала на обліку в Костянтинівському міському центрі зайнятості та отримувала допомогу по безробіттю. 08.05.2014 позивачем прийнято рішення про стягнення незаконно отриманого матеріального забезпечення по безробіттю за період з 20.05.2013 по 16.06.2013 у розмірі 811,82 грн. 12.05.2014 відповідачу була направлена претензія про добровільне повернення незаконно отриманого матеріального забезпечення у розмірі 811,82 грн. На теперішній час допомога відповідачем не повернута.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. На адресу суду надіслав заяву, в якій просив розглянути справу без його участі.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності відповідач суду не надавав.

Відповідно до ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 122, ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку письмового провадження та фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що 12.10.2012 ОСОБА_1 звернулась до Костянтинівського міського центру зайнятості для вирішення питання її працевлаштування та надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», де відповідач зазначила, що на даний час не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, не є найманим працівником, не укладала договору цивільно-правового характеру, пенсію не отримує, не має права на пенсію за віком, в тому числі на пільгових умовах, та на пенсію за вислугою років (а.с.14).

З 12.10.2012 Костянтинівським міським центром зайнятості надано ОСОБА_1 статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю.

Відповідно до даних про виконані платежі Костянтинівським міським центром зайнятості у період з 12.10.2012 по 16.06.2013 нараховано та виплачено ОСОБА_1 допомогу по безробіттю в сумі 7970,97 грн.

На підставі наказу Горлівського міського центру зайнятості № 138 від 17.03.2014 та листа Костянтинівського міського центру зайнятості № 02379 від 29.01.2014 та відповідно до п. 18 ст. 22 Закону України «Про зайнятість населення», постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат на загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням», Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітних, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 № 60/62, з метою забезпечення цільового та ефективного використання коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття проведено звірку (перевірку) з підприємством Горлівське представництво ТОВ «М.С.Л.».

11.04.2014 за результатами проведеної перевірки Горлівським міським центром зайнятості складено акт № 79 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про зайнятість населення».

З висновку акту № 79 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» вбачається, що на підставі поданих документів, громадянка ОСОБА_1 співпрацювала з Горлівським представництвом ТОВ «М.С.Л.» за цивільно-правовим договором про розповсюдження державних лотерей № 144/13 з 20.05.2013 по 11.09.2013 та отримувала винагороду за 2-3 квартали 2013 року у сумі 8600,94 грн.

Крім того, обставини, які викладені у акті розслідування страхових випадків підтверджуються цивільно-правовим договором про розповсюдження державних лотерей №144/13 від 20.05.2013, який укладений між Горлівським РП ТОВ «М.С.Л.» та ОСОБА_1. та додатком до особового рахунку за період 01.05.13-31.12.13.

Наказом Костянтинівського міського центру зайнятості від 08.05.2014 № 139 «Про повернення коштів» наказано зарахувати на дебіторську заборгованість суму незаконно отриманого безробітною ОСОБА_1. матеріального забезпечення по безробіттю у розмірі 811,82 грн. та стягнути з останньої незаконно отримане матеріальне забезпечення по безробіттю за період з 20.05.2013 по 16.06.2013 у розмірі 811,82 грн.

12.05.2014 Костянтинівським міським центром зайнятості направлено претензію за № 01/2011 на адресу відповідача, в якій запропоновано добровільно повернути незаконно отримане забезпечення за період з 20.05.2013 по 16.06.2013 у розмірі 811,82 грн. на протязі 15 календарних днів з моменту отримання претензії.

На теперішній час відповідачем добровільне не повернута сума допомоги по безробіттю в розмірі 811,82 грн.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про зайнятість населення» від 05 липня 2012 року № 5067-VI (далі - Закон № 5067-VI) безробітний - це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.

Статтею 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що одним з видів забезпечення за цим Законом є допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності, а до соціальних послуг за цим Законом та Законом № 5067-VI належить професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах, організаціях; профорієнтація; пошук підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, у тому числі шляхом організації громадських робіт для безробітних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; надання роботодавцям, які працевлаштовують громадян, зазначених у частині першій статті 14 Закону України «Про зайнятість населення», компенсації відповідно до статті 26 Закону України «Про зайнятість населення»; надання роботодавцям - суб'єктам малого підприємництва, які працевлаштовують безробітних, компенсації відповідно до статті 27 Закону України «Про зайнятість населення»; надання громадянам віком старше 45 років, страховий стаж яких становить не менше 15 років, ваучера для підтримання їх конкурентоспроможності шляхом перепідготовки, спеціалізації, підвищення кваліфікації за професіями та спеціальностями для пріоритетних видів економічної діяльності;інформаційні та консультаційні послуги, пов'язані з працевлаштуванням.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пунктом 1 статті 23 цього Закону передбачено, що застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу: до 2 років - 50 відсотків; від 2 до 6 років - 55 відсотків; від 6 до 10 років - 60 відсотків; понад 10 років - 70 відсотків.

Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.

Відповідачем особисто підписано заяву від 12.10.2012, де значила, що на даний час не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, не є найманим працівником, не укладала договору цивільно-правового характеру, пенсію не отримує, не має права на пенсію за віком, в тому числі на пільгових умовах, та на пенсію за вислугою років.

Абзацом 1 частини 2 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове держане страхування на випадок безробіття» передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Згідно до п. 4 ч. 2 ст. 44 Закону № 5067-VI зареєстровані безробітні зобов'язані інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.

Частиною 1 ст. 45 Закону № 5067-VI передбачено, що реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі, зокрема, встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг.

Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття» виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі, зокрема, працевлаштування безробітного.

Статтею 1 Закону № 5067-VI визначено, що зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.

З огляду на викладене, відповідач у період перебування на обліку у Костянтинівському міському центру зайнятості відносився до категорії зайнятого населення.

Таким чином, суд вважає, що відповідач безпідставно отримав допомогу по безробіттю за період з 20.05.2013 по 16.06.2013 в сумі 811,82 грн.

Частиною 3 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Статтею 39 вказаного Закону визначено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що позов Костянтинівського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 23, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Костянтинівського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) на користь Костянтинівського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (р/р 37174300901058, в УДКСУ у м. Костянтинівні Донецької області, код ЄДРПОУ 23119554, МФО 834016) безпідставно отриману допомогу по безробіттю в розмірі 811 (вісімсот одинадцять) гривень 82 копійки.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Дмитрієв В.С.