Ухвала суду № 44402652, 27.05.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2015
Номер справи
804/6683/15
Номер документу
44402652
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КОПІЯ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

27 травня 2015 р. 804/6683/15

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Горбалінський В.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністра Кабінету Міністрів України Онищенко Ганни Володимирівни про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,-

ВСТАНОВИВ:

26.05.2015 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Міністра Кабінету Міністрів України Онищенко Ганни Володимирівни, в якій позивач просить:

1. прийняти на підставі ст.8, 55 Конституції України позовну заяву «про порушення Міністром Кабінету Міністрів України Онищенко Г.В. ст. 40 Конституції України при розгляді звернення ОСОБА_1 від 12.02.2015 року за № 951, поновлення порушеного права ОСОБА_1 та відшкодування шкоди, на підставі ст. 56 Конституції України, за порушене право» до розгляду, звільнити позивача, на підставі ст.8, 55 Конституції України, від сплати судового збору та розглянути справу у письмовому провадженні;

2. визнати, що ненадання Міністром Кабінету Міністрів України Онищенко Г.В. документу засвідченого словами «з оригіналом згідно», підписом посадової особи і печаткою КМУ, який засвідчує, що Яценюк А.П. особисто ознайомлений із матеріалами справи № 804/20750/14 «Про бездіяльність посадової особи Кабінету Міністрів України Прем'єр-міністра України Яценюка Арсенія Петровича при розгляді питання щодо забезпечення конституційних прав громадян та інтересів держави в енергетичній та екологічній сфері, поновлення порушення права та відшкодування шкоди за порушене право», таким, що порушує ч.2 ст.19 та ст.40 Конституції України, а також Закони України «Про звернення громадян», «Про доступ до публічної інформації», Закон України «Про Кабінет Міністрів України», а саме: щодо економічної самостійності України та виконання Конституції та законів України, щодо забезпечення прав і свобод людини та громадянина, створення сприятливих умов для вільного і всебічного розвитку особистості, щодо соціального захисту, охорони здоров'я, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування, щодо розроблення і виконання загальнодержавних програм економічного, науково-технічного, соціального, культурного розвитку, охорони довкілля, а також розроблення, затвердження і виконання інших державних цільових програм, щодо забезпечення розвитку і державної підтримки науково-технічного та інноваційного потенціалу держави, щодо забезпечення рівних умов для розвитку всіх форм власності, на підставі частини 1 ст. 276 Цивільного кодексу України негайно поновити порушене право ОСОБА_1 та надати документ засвідчений словами «з оригіналом згідно», підписом посадової особи і печаткою КМУ, який засвідчує, що Яценюк А.П. особисто ознайомлений із матеріалами справи № 804/20750/14 «Про бездіяльність посадової особи Кабінету Міністрів України Прем'єр-міністра України Яценюка Арсенія Петровича при розгляді питання щодо забезпечення конституційних прав громадян та інтересів держави в енергетичній та екологічній сфері, поновлення порушення права та відшкодування шкоди за порушене право», а також на підставі частини 2 ст. 276 Цивільного кодексу України , ст. 49 Закону України «Про інформацію», п.2) ч.1 ст. 24 та ч. 2 ст. 24 Закону України «Про доступ до публічної інформації», ст. 25 Закону України «Про звернення громадян», ст. 56 Конституції України, пунктів 1,2,3,4,5,10-1 Постанови пленуму Верховного суду України № 5 від 25.05.2001 року «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» задля гарантії інтересів юридичної особи та гарантії захисту прав і свобод громадян ОСОБА_1 моральні збитки за порушене право щодо надання інформації по суті запиту № 951 від 12.02.2015 року у розмірі 10 (десять) мінімальних заробітних плат, а також на підставі п. 18 Постанови пленуму Верховного суду України № 4, при розгляді справи про відшкодування маральної шкоди виявити і всебічно з'ясувати причини й умови, що привели до порушення прав фізичних осіб і юридичної особи та заподіяли їм моральну шкоду та відреагувати на них окремою ухвалою суду.

Пунктом 3 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.

До позовної заяви не додано документ про сплату судового збору, а в пункті 1 прохальної частини позовної заяви позивач просить звільнити його від сплати судового збору.

Відповідно до частини 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Відповідно до ч. 2 ст. 87 Кодексу адміністративного судочинства України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір».

Відповідно до ст. 1 вказаного Закону судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Згідно ст. 2 цього Закону, платники судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Розміри ставок судового збору встановлюються статтею 4 Закону України «Про судовий збір», згідно якої за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру сплачується 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати, а за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру сплачується 0,06 розміру мінімальної заробітної плати. Судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» визначено вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору:

1) позивачі - за подання позовів про стягнення заробітної плати, поновлення на роботі та за іншими вимогами, що випливають із трудових правовідносин;

2) позивачі - за подання позовів про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також смертю фізичної особи;

3) позивачі - за подання позовів про стягнення аліментів;

4) позивачі - за подання позовів щодо спорів, пов'язаних з виплатою компенсації, поверненням майна, або за подання позовів щодо спорів, пов'язаних з відшкодуванням його вартості громадянам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні";

5) особи, які страждають на психічні розлади, та їх представники - за подання позовів щодо спорів, пов'язаних з розглядом питань стосовно захисту прав і законних інтересів особи під час надання психіатричної допомоги;

6) позивачі - за подання позовів про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення;

6-1) позивачі - за подання позовів щодо спорів, пов'язаних із дискримінацією;

7) державні органи, підприємства, установи, організації, громадські організації та громадяни, які звернулися у випадках, передбачених законодавством, із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб, а також споживачі - за позовами, що пов'язані з порушенням їхніх прав;

8) інваліди Великої Вітчизняної війни та сім'ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи;

9) інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів I та II груп;

10) позивачі - громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;

11) органи прокуратури - при здійсненні своїх повноважень;

12) Антимонопольний комітет України та його територіальні відділення у справах, що вирішуються на підставі законодавства про захист економічної конкуренції та законодавства про здійснення державних закупівель;

12-1) Державне агентство резерву України - у справах, що вирішуються на підставі законодавства про державний матеріальний резерв;

13) Міністерство юстиції України - за подання позовів про відшкодування збитків, завданих Державному бюджету України внаслідок виконання рішень Європейського суду з прав людини, постановлених проти України;

14) позивачі - за подання позовів про уточнення списку виборців;

15) органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування - за подання позовів щодо спорів, пов'язаних з відчуженням земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності;

16) військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори і проходять службу у військовому резерві, - за подання позовів, пов'язаних з виконанням військового обов'язку;

17) позивачі - за подання позовів про відшкодування збитків, завданих внаслідок неповернення у строки, передбачені договорами або установчими документами, грошових та майнових внесків, залучених до акціонерних товариств, банків, кредитних установ, довірчих товариств та інших юридичних осіб, які залучають кошти та майно громадян;

18) Пенсійний фонд України та його органи; органи Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального захисту інвалідів і його відділення;

19) громадські організації інвалідів (спілки та інші об'єднання громадських організацій інвалідів), їх підприємства, установи та організації, громадські організації ветеранів, їх підприємства, установи та організації - за подання позовів, з якими вони звертаються до суду;

20) органи праці та соціального захисту населення - за подання позовів щодо призначення і виплати всіх видів державної соціальної допомоги, компенсації, виплат та доплат, установлених законодавством;

21) Міністерство фінансів України, місцеві фінансові органи, органи доходів і зборів, Державна казначейська служба України, Державна фінансова інспекція України та їх територіальні органи, Державна служба фінансового моніторингу України і Національний банк України - у справах, пов'язаних з питаннями, що стосуються повноважень цих органів;

22) уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб - у справах, пов'язаних із здійсненням тимчасової адміністрації та ліквідації банку;

23) позивачі - за подання позовів у порядку, визначеному статтею 12 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту";

24) Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи - у справах, пов'язаних з питаннями, що стосуються повноважень цих органів.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

З огляду на викладене, позивачем не надано доказів про наявність обґрунтованих підстав для звільнення його від сплати судового збору, тому він повинен був сплатити судовий збір за подання даного позову до суду.

Згідно з ч. 1 ст. 88 КАС України, суд враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх від оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Із клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору за подання адміністративного позову не вбачається підстав для застосування положень ч. 1 ст. 88 КАС України, тому воно не підлягає задоволенню.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем не надано суду доказів сплати судового збору за подання даної позовної заяви.

У відповідності до ч.1 ст.108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.

Отже, оскільки позовна заява ОСОБА_1 подана без додержання вимог, встановлених ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства, а саме: не додано документ, що підтверджує факт сплати судового збору та не надано доказів наявності підставі для звільнення позивача від сплати судового збору, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 106, 108 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання ОСОБА_1 про звільнення його від сплати судового збору за подання позовної заяви до Міністра Кабінету Міністрів України Онищенко Ганни Володимирівни про визнання дій протиправними залишити без задоволення.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністра Кабінету Міністрів України Онищенко Ганни Володимирівни про визнання дій протиправними - залишити без руху.

Позивачеві в строк до 09 червня 2015 р. усунути недоліки позовної заяви, а саме: надати до суду документ, що підтверджує сплату судового збору за подання даного адміністративного позову.

Реквізити для сплати судового збору:

Отримувач: УДКСУ у Красногвардійському р-ні м. Дніпропетровська, Дніпропетровської обл.

Код ЄДРПОУ(отримувача): 37989253

Рахунок: 31210206784008 за кодом бюджетної класифікації 22030001

Банк: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ

МФО: 805012

Копію ухвали направити позивачу.

Ухвала набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у порядку і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) В.В. Горбалінський Ухвала не набрала законної сили станом на 27.05.2015 року Суддя З оригіналом згідно Помічник суддіВ.В. Горбалінський А.О. Кошля