Постанова № 44402037, 20.05.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2015
Номер справи
821/263/15-а
Номер документу
44402037
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 травня 2015 р.м.ОдесаСправа № 821/263/15-а

Категорія: 10.1 Головуючий в 1 інстанції: Циганій С.І.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Джабурія О.В., Шляхтицького О.І.,

секретаря Жукової Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 02 березня 2015 року у справі за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства "Каховський завод електрозварювального устаткування" до Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних санкцій, -

В С Т А Н О В И В:

28 січня 2015 року публічне акціонерне товариство "Каховський завод електрозварювального устаткування" звернулося до суду з позовом до Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 10 грудня 2014 року №0015331702, №0015341702, №0015371702, №0015471702, №0015481702, №0015501702, №0015631702 та вимогу про сплату боргу (недоїмку) від 14 січня 2015 року №Ю-603-17.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 02 березня 2015 року позов задоволений.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судовим розглядом встановлено, що відповідачем було проведено документальну планову виїзну перевірку ПАТ «КЗЕСО» за період з 01 жовтня 2012 року по 31 грудня 2013 року, за результатами якої складено акт від 08 жовтня 2014 року №248/22/00213993.

Перевіркою встановлено порушення позивачем: пп.1 п.2 ст.6 розділу ІІ та пп.1 п.1 ст.7 розділу ІІ ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення від 27 жовтня 2014 року №0012091702, №0001422200, №0001432200, №0001442200, №0001452200.

Позивач не погоджуючись з висновками, викладеними у акті перевірки від 08 жовтня 2014 року №248/22/00213993 подав первинну скаргу до ГУ ДФС у Херсонській області. /а.с.25-33/

02 грудня 2014 року прийнято рішення №330/10/21-22-10-04-06 про результати розгляду первинної скарги. Скарга позивача була частково задоволена, оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 27 жовтня 2014 року №0012091702 було скасовано, відповідач був зобов'язаний винести рішення у відповідності до чинного законодавства. /а.с.35-38/

За результатами рішення про результати розгляду первинної скарги були прийняті оскаржувані рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 10 грудня 2014 року №0015331702, №0015341702, №0015371702, №0015471702, №0015481702, №0015501702, №0015631702. /а.с.13-19/

15 грудня 2014 року вказані рішення були отримані позивачем.

18 грудня 2014 року позивачем подано повторну скаргу до Державної фіскальної служби України. /а.с.39-42/

22 грудня 2014року відповідачем отримано повторну скаргу ПАТ «КЗЕСО», про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення. /а.с.43/

20 січня 2015 року позивачем отримано рішення ДФС України від 14 січня 2015 року №373/6/99-99-10-01-07-15 про залишення скарги без розгляду. /а.с.47-48/ Рішення обґрунтоване тим, що позивачем не була подана первинна скарга на оскаржувані рішення до Каховської ОДПІ. Одночасно позивачем було отримано вимогу про сплату боргу (недоїмку) від 14 січня 2015 року №Ю-603-17 на суму 896 946,73 грн.

Згідно п.2.1 Порядку розгляду органами доходів і зборів скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09 вересня 2013 року № 452, у разі якщо скаржник вважає, що орган доходів і зборів у районі, місті (крім міст Києва та Севастополя), районі у місті, об'єднаний чи спеціалізований, неправильно визначив суму недоїмки або прийняв рішення про накладення штрафу та нарахування пені, що суперечить законодавству про загальнообов'язкове державне соціальне страхування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, він має право оскаржити таке рішення у відповідному головному управлінні Міндоходів в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до п.п. 2.2 - 2.3 зазначеного Порядку, скарга на вимоги та на рішення органів доходів і зборів у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, об'єднаних чи спеціалізованих, про нарахування пені та накладення штрафу подається відповідно до головних управлінь Міндоходів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі в письмовій формі разом з документами, що підтверджують неправильність рішення.

Первинна скарга повинна бути подана до відповідного головного управління Міндоходів в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання скаржником вимоги або рішення територіальних органів доходів і зборів про нарахування пені та накладення штрафу.

Згідно п. 3.1 Порядку, у разі коли головні управління Міндоходів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі надсилають скаржнику рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий скаржник має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до Міністерства доходів і зборів України. Строк, встановлений для подання повторної скарги, не вважається пропущеним, якщо до його закінчення скаргу та інші документи до неї передано на пошту.

Відповідно до п.4.3 Порядку скарга, подана з порушенням порядку і строків, визначених пунктом 2.3 розділу II та пунктом 3.1 розділу III цього Порядку, а також у разі її відкликання відповідно до цього Порядку не підлягає розгляду органами доходів і зборів, про що виноситься рішення про залишення скарги без розгляду (додаток 2) та робиться відмітка в журналі реєстрації скарг.

Згідно п.п. 56.1 та 56.2 ст. 56 Податкового кодексу України, рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку

З матеріалів справи вбачається, що пiд час розгляду первинної скарги вiдповiдачем порушено пп.2,3 П.7.2 Iнструкцii' про порядок нарахування i сплати единого соцiального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме: було винесено податкове повiдомлення рішення i не складено рiшення про застосування штрафних санкцiй та нарахування пенi за формою згiдно з додатком 9 та рiшення про застосування штрафних санкцій за донарахування територiальним органом доходiв i зборiв, або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску за формою згiдно з додатком 10 вказаної Гоструктури (на суму 407,76 грн. (815,53 х 50 % ). Отже, дане порушення пiдлягало виправленню, але не спростовувало суми штрафних санкцiй та пенi.

За таких обставин, керуючись п.4.4 роздiлу ІV, п.5.3 роздiлу V Порядку розгляду органами доходiв i зборiв скарг на вимоги про сплату недоїмки зi сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рiшення про нарахування пенi та накладення штрафу, затвердженого наказом Мiндоходiв України вiд 09 вересня 2013 року №452, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 вересня 2013 року за №1593/24125, керівником Головного управлiння ДФС у Херсонськiй областi було вирiшено, що податкове повiдомлення-рiшення Каховськог ОДПI ГУ Мiндоходiв у Херсонськiй областi вiд 27 жовтня 2014 року №0012091702 про застосування штрафних санкцій з єдиного внеску на суму 704 111,45 грн. має бути скасовано та повинно вважатися вiдкликаним з дня прийняття рішення. Скаргу позивача вiд 05 листопада 2014 року №18/1489 - задовольнити частково, та зобов'язати Каховську ОДПI винести нові рiшення, з урахуванням вищенаведеного у відповідності до чинного законодавства.

Таким чином, вiдповiдно до вимог п.2 ч. ст. 11 ст.25 Закону України № 2464- VI вiд 08 липня 2010 року Про збiр та облiк єдиного внеску на загальнообов' язкове державне соцiальне страхування, було нараховано штрафну санкцiю 10 вiдсоткiв за кожен податкових перiод (мicяць) недоплати в бюджет та не бiльше 50 вiдсоткiв донарахованої суми, що становить за розрахунком 407,77 грн. єдиного соцiального внеску. Також, було розраховано пеню 0,1 вiдсоток недоїмки за кожен день прострочки, що становить 75,60 грн.

В результаті, за результатами розгляду первинної скарги позивачу вручено рiшення за № 0015631702 вiд 10 грудня 2014 року про необхiднiсть сплатити в бюджет суми штрафної санкції по єдиному соцiальному внеску у сумі 407,77 грн. та пенi у сумі 75,60 грн.

Крім того, за результатами розгляду первинної скарги, вiдповiдно вимог п.2 ст.25 Закон України №22464-VI вiд 08 липня 2010 року «Про збiр та облiк єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування», було нараховано штрафну санкцiю 10 вiдсоткiв вiд суми єдиного соцiального внеску, що було нараховано та не було сплачено в бюджет одночасно з виплаченою заробiтною платою, та пеню 0,1 вiдсоток несвоєчасно сплаченої суми за кожен день прострочки. За результатами розгляду первинної скарги платнику вручено рiшення вiд 10 грудня 2014 року за № № 0015331702; 0015341702; 0015371702; 0015471702; 0015481702; 0015501702 року вiдповiдно до встановлених порушень у кожному перевіряємому податковому перiодi на загальну суму 703 779,29 грн. донарахованих штрафних санкцiй та 219 507,81 грн. пенi.

18 грудня 2014 року позивачем подано скаргу до Державної фіскальної служби України на рiшення вiд 10 грудня 2014 року за № № 0015331702; 0015341702; 0015371702; 0015471702; 0015481702; 0015501702; 0015631702, якi прийняттi Каховською ОДПI Головного управлiння ДФС у Херсонськiй областi відповідно до рішення від 02 грудня 2014 року №330/21-22-10-07-06 про результати розгляду первинної скарги.

Оскільки рішення про застосування штрафних санкцій нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 10 грудня 2014 року № № 0015331702; 0015341702; 0015371702; 0015471702; 0015481702; 0015501702; 0015631702 прийняті Каховської ОДПІ ГУ Міндоходів у Херсонській області позивачем в адміністративному порядку до Головного управління ДФС у Херсонській області позивачем не оскаржувалися, Державною фіскальною службою України прийнято рішення про залишення скарги без розгляду на підставі п.4.3 розділу VI Порядку розгляду органами доходів і зборів скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладання штрафу.

Таким чином, колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги про те, що позивачем порушено порядок подання скарги визначений пунктом 2.3 розділу ІІ вище переліченого порядку, адже перший раз позивач звернувся із скаргою на податкове повідомлення-рішення від 27 жовтня 2014 року № 0012091702, а другий раз він повинен був звернутися зі скаргою знов таки до ГУ ДФС у Херсонській області, але вже на інше рішення які були прийнятті від 10 грудня 2014 року.

Що стосується тверджень позивача щодо не отримання вмотивованого рішення від відповідача протягом 20 календарних днів, наступних за днем отримання скарги слід зазначити наступне.

Відповідно до п.4 ст.25 розділу VI Закону України №2464 орган доходів і зборів, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. Якщо протягом цього строку вмотивоване рішення платнику єдиного внеску не надсилається, то така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника.

Отже, колегія суддів вважає, що рішення від 10 грудня 2014 року про застосування штрафних санкцій нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 10 грудня 2014 року № № 0015331702; 0015341702; 0015371702; 0015471702; 0015481702; 0015501702; 0015631702 та вимоги про сплату (недоїмки) від 14 січня 2015 року № Ю- 603-17 є правомірними та такими, що повністю відповідають вимогам чинного законодавства.

На підставі викладеного, оскільки судом першої інстанції при вирішенні справи помилково застосовано норми матеріального права, тому постанова суду в порядку ст. 202 КАС України підлягає скасуванню.

Керуючись, ст.ст. 198, 202, 205, 207 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області - задовольнити, постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 02 березня 2015 року скасувати.

Прийняти у справі нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог публічного акціонерного товариства "Каховський завод електрозварювального устаткування" до Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних санкцій.

Постанова суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі.

Головуючий: А.В. Крусян

Суддя: О.В. Джабурія

Суддя: О.І. Шляхтицький