Ухвала суду № 44401385, 26.05.2015, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2015
Номер справи
820/145/15
Номер документу
44401385
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Спірідонова М.О.

Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2015 року справа №820/145/15

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:

головуючого судді: Ляшенко Д.В.

суддів: Ястребової Л.В.

Василенко Л.А.

розглянувши в порядку

письмового провадження

апеляційні скарги Державної фіскальної служби України

Державної податкової інспекції у м. Іллічівську

Головного управління Міндоходів в Одеській області

на постанову Харківського окружного адміністративного суду

від 12 лютого 2015 року

по адміністративній справі № 820/145/15 (суддя Спірідонова М.О.)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮГ-ГАЗ»

до Державної фіскальної служби України

Спеціалізованої державної податкової інспекції

по роботі з великими платниками податків

у м. Луганську Державної податкової служби

третя особа Державна податкова інспекція у м. Іллічівську

Головного управління Міндоходів в Одеській області

про визнання протиправним рішення та бездіяльності, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮГ-ГАЗ» (далі - позивач, товариство, підприємство) звернулось до адміністративного суду з позовом до Державної фіскальної служби України (далі фіскальна служба), Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби (далі податкова служба), третя особа - Державна податкова інспекція у м. Іллічівську ГУ Міндоходів в Одеській області (далі - податкова інспекція) про визнання незаконним та скасування рішення Державної Фіскальної служби України від 5 грудня 2014 року №8171/99-99-20-04-02-15-ВПП «Про зміну основного місця обліку великого платника податків ТОВ «ЮГ-ГАЗ» податковий номер 30194498 шляхом переведення його на облік до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі за місцезнаходженням: м. Одеса, пр-кт Шевченка 15/1; визнання протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України, що полягає у не направленні до 15 жовтня поточного 2014 року (поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення) товариству з обмеженою відповідальністю «ЮГ-ГАЗ» повідомлення про включення підприємства до Реєстру Великих платників податків на наступний 2015 рік за формою № 1-ВПП та визнання протиправною бездіяльності Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків м.Луганськ Державної податкової служби. що полягає у невжитті заходів щодо зміни основного місця обліку товариства з обмеженою відповідальністю «ЮГ-ГАЗ». (арк. справи 3-4).

Постановою суду першої інстанції від 12 лютого 2015 року позовні вимоги задоволені частково, скасовано рішення Державної фіскальної служби України від 5 грудня 2014 року № 8171/99-99-20-04-02-15-ВПП «Про зміну основного місця обліку великого платника податків товариства з обмеженою відповідальністю "ЮГ-ГАЗ" податковий номер 30194498 шляхом переведення його на облік до Спеціалізованої державної податкової інспекції з по роботі з великими платниками податків у м. Одесі за місцезнаходженням: м. Одеса, пр-кт Шевченка, буд. 15/1. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено (арк. справи 87-91).

Ухвалюючи рішення суд першої інстанції виходив з протиправності дій податкового органу щодо зміни місця податкового обліку.

Не погоджуючись з висновком суду першої інстанції, позивач 1 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права (арк. справи 105-106).

Не погоджуючись з висновком суду першої інстанції, третя особа також подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права (арк. справи 102-103).

Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

За правилами частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційних скарг, встановила наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Юг-Газ», є юридичною особою, зареєстрованою у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за кодом 30194498, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (арк. справи 67-75), перебував на податковому обліку в Державній податковій інспекції у м. Іллічівську Головного управління Міндоходів в Одеській області як платник податків з 22 грудня 1998 року згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (арк. справи 67-68).

Наказом Державної фіскальної служби України від 26 вересня 2014 року №145 "Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2015 рік" затверджений реєстр великих платників податків на 2015 рік, до якого включено товариство з обмеженою відповідальністю «Юг-Газ».

На адресу позивача 25 грудня 2014 року засобами факсимільного зв'язку надійшло Рішення Державної Фіскальної служби України від 5 грудня 2014 року № 8171/99-99-20-04-02-15-ВПП «Про зміну основного місця обліку та переведення на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, чи інший контролюючий орган за Формою № 2-ВПП» (Додаток 3 до Порядку формування Реєстру великих платників податків (пункт 3.4 Порядку формування Реєстру великих платників податків затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 27 листопада 2013 року N 717).

Спірні правовідносини регулюються нормами Податкового кодексу України.

Підпунктом 14.1.24. пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що великий платник податків - юридична особа, у якої обсяг доходу від усіх видів діяльності за останні чотири послідовні податкові (звітні) квартали перевищує п'ятсот мільйонів гривень або загальна сума сплачених до Державного бюджету України податків за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, за такий самий період перевищує дванадцять мільйонів гривень.

За вимогами пункту 64.7 статті 64 Податкового кодексу України центральний орган державної податкової служби визначає порядок обліку платників податків в органах державної податкової служби та порядок формування Реєстру великих платників податків на відповідний рік. У разі включення платника податків до Реєстру великих платників податків на нього поширюються особливості, визначені цим Кодексом для великих платників податків. Після включення платника податків до Реєстру великих платників податків та отримання повідомлення центрального органу державної податкової служби про таке включення платник податків зобов'язаний стати на облік у спеціалізованому органі державної податкової служби, що здійснює податкове супроводження великих платників податків, з початку податкового періоду (календарного року), на який сформовано Реєстр. Щодо великих платників податків, які самостійно не стали на облік у спеціалізованому органі державної податкової служби, центральний орган державної податкової служби має право приймати рішення про зміну основного місця обліку та переведення їх на облік у спеціалізовані чи інші органи державної податкової служби.

У разі відсутності за місцем реєстрації великого платника податків спеціалізованого органу державної податкової служби, облік такого платника податків за рішенням центрального органу державної податкової служби здійснюється або територіально найближчим спеціалізованим органом державної податкової служби, або іншим органом державної податкової служби.

У разі прийняття рішення про переведення великого платника податків на облік у спеціалізовану державну податкову інспекцію чи інший орган державної податкової служби відповідні органи державної податкової служби зобов'язані протягом 20 календарних днів після прийняття такого рішення здійснити взяття на облік/зняття з обліку такого платника податків.

Великий платник податків, щодо якого центральним органом державної податкової служби прийнято рішення про переведення на облік у спеціалізовану державну податкову інспекцію чи інший орган державної податкової служби, після взяття його на облік за новим місцем обліку зобов'язаний сплачувати податки за місцем попереднього обліку в органах державної податкової служби, а подавати податкову звітність та виконувати інші обов'язки, передбачені цим Кодексом, за новим місцем обліку.

За приписами підпункту 1 пункту 10.22. Порядку обліку платників податків і зборів затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 9 грудня 2011 року N 1588, якщо відповідно до критеріїв, визначених підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 розділу I, та згідно з пунктом 64.7 статті 64 глави 6 розділу II Податкового кодексу України в установленому порядку платника податків включено/не включено до Реєстру великих платників податків на наступний рік, внаслідок чого змінюється основне місце обліку платника податків, контролюючі органи здійснюють переведення такого платника податків до/з контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, з урахуванням таких особливостей: 1) у разі отримання платником податків повідомлення про включення платника податків до Реєстру великих платників податків такий платник податків зобов'язаний не пізніше 15 листопада поточного року подати до вказаного у такому повідомленні контролюючого органу за новим місцем обліку заяву за формою N 1-ОПП про взяття на облік з початку календарного року, на який сформовано реєстр.

Платник податків, якого включено до Реєстру великих платників податків на наступний рік, подає заяву за формою N 1-ОПП до контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, за самостійно обраним новим основним місцем обліку.

Згідно з пунктом 3.1. Порядку формування Реєстру великих платників податків затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 27 листопада 2013 року N 717 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 грудня 2013 року за N 2134/24666, структурний підрозділ Міндоходів України, за яким закріплено функцію моніторингу ефективності супроводження великих платників податків, до 15 жовтня поточного року надсилає (поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення) кожному платнику податків, якого включено до Реєстру великих платників податків, повідомлення про включення такого платника податків до такого Реєстру на наступний рік за формою N 1-ВПП (додаток 2).

Як встановлено судом першої інстанції, підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами, підприємство станом на 1 січня 2015 року у повній мірі відповідало критеріям великого платника податків, що відповідає вимогам підпункту 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України.

З матеріалів справи вбачається, що на адресу позивача поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення не надходило повідомлення за формою № 1-ВПП (Додаток 2 до Порядку формування Реєстру великих платників податків (пункт 3.1 Порядку формування Реєстру великих платників податків затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 27.11.2013 N 717) про включення до Реєстру великих платників податків, зазначений факт підтвердив представник відповідача в судовому засіданні.

Судова колегія не приймає посилання відповідачів на наявність конверта про відправлення позивачу повідомлення за формою № 1-ВПП, оскільки згідно поштового повідомлення зазначений лист було повернуто відповідачу за закінченням терміну зберігання.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що достатніх підстав для зміни товариством місця податкового обліку не виникає.

Пунктами 10.4, 10.14 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 9 грудня 2011 року N 1588 (надалі по тексту Порядок) визначено про неможливість проведення процедури переведення платника податків шляхом взяття на облік/зняття з обліку (зміни основного місця обліку) у зв'язку з наявністю незавершеної планової виїзної перевірки та процедури судового оскарження.

Матеріалами справи підтверджено, що в провадженні Вищого адміністративного суду України знаходилась нерозглянута справа № К800/38049/14 за касаційною скаргою Міністерства доходів і зборів України на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2014 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Юг-Газ» до Державної податкової інспекції у м. Іллічівську Головного управління Міндоходів в Одеській області по справі № 815/978/14 про визнання протиправними дії зобов'язання вчинити певні дії. Ухвала по даній справі була винесена 3 лютого 2015 року, тобто після прийняття відповідачем 1 Рішення № 3678/6/08-0015-ВПП від 5 грудня 2014 року.

Відповідно до пункту 10.4 Порядку обліку платників податків і зборів затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 9 грудня 2011 року N 1588 процедури переведення платника податків шляхом взяття на облік/зняття з обліку (зміни основного місця обліку) розпочинаються та проводяться контролюючими органами у разі надходження хоча б одного з таких документів: відомостей державного реєстратора про внесення змін до відомостей про місцезнаходження (місце проживання) платника податків; заяви за формою N 1-ОПП або за формою N 5-ОПП із позначкою "Зміни", поданої платником податків до контролюючого органу за новим місцезнаходженням.

Пунктом 10.14 Порядку обліку платників податків і зборів затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 9 грудня 2011 року N 1588 передбачено, що після зняття платника податків з основного місця обліку в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням платник податків продовжує перебувати на обліку в такому органі з ознакою обліку за неосновним місцем обліку, а контролюючий орган стосовно платника податків продовжує адмініструвати податки, збори у частині завершення процедур такого адміністрування до: закінчення документальної перевірки та узгодження сум грошових зобов'язань за її результатами, якщо перевірка була розпочата або призначена та контролюючий орган вже повідомив платника податків про її проведення; повернення надміру сплачених платежів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюють контролюючі органи, або їх відшкодування платнику податків, якщо останній відповідно до поданих заяв чи податкових декларацій (звітів, розрахунків) претендує та має право на таке повернення чи відшкодування, у разі якщо до кінця бюджетного періоду спливає строк повернення або відшкодування і відповідно висновки щодо відшкодування виконані в повному обсязі; закінчення процедур судового оскарження сум грошових зобов'язань та інших справ адміністративного судочинства, крім випадків заміни такого контролюючого органу (як сторони або третьої особи в адміністративній справі) іншим контролюючим органом).

З комплексного аналізу наведених норм колегія суддів дійшла висновку, що продовження терміну перебування платника податків на обліку в органі державної податкової служби за попереднім місцезнаходженням, відбувається зокрема у випадках наявності незавершених документальних перевірок, надмірно сплачених податків, невідшкодованих сум податку на додану вартість, процедур адміністративного та судового оскарження тощо.

Таким чином, колегія суддів вважає, що відповідач не мав законних підстав для прийняття рішення за формою № 2-ВПП від 5 грудня 2014 року № 8171/99-99-20-04-02-15-ВПП «Про зміну основного місця обліку великого платника податків товариства з обмеженою відповідальністю "ЮГ-ГАЗ" податковий номер 30194498 шляхом переведення його на облік до Спеціалізованої державної податкової інспекції з по роботі з великими платниками податків у м. Одесі.

Отже, посилання апелянтів на наявність підстав для зміни основного місця обліку великого платника податків є необґрунтованими та безпідставними.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права.

З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для залишення апеляційних скарг без задоволення та постанови суду першої інстанції без змін відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 11, 24, 94, 184, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційні скарги Державної фіскальної служби України та Державної податкової інспекції у м. Іллічівську Головного управління Міндоходів в Одеській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2015 року по справі №820/145/15 - залишити без задоволення, а постанову суду без змін.

Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили. Ухвала прийнята за наслідками розгляду в письмовому проваджені набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.

Головуючий суддя : Д.В. Ляшенко

Судді: Л.В. Ястребова

Л.А. Василенко