Ухвала суду № 44401352, 27.05.2015, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2015
Номер справи
805/1183/15-а
Номер документу
44401352
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Галатіна О.О.

Суддя-доповідач - Арабей Т. Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2015 року справа №805/1183/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії Арабей Т.Г., Геращенка І.В., Міронової Г.М., розглянувши у порядку письмового провадження Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 квітня 2015 року у справі № 805/1183/15-а за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Красноармійського регіонального виробничого управління комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправними дії, визнання не чинним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

02 квітня 2015 року, Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» в особі Красноармійського регіонального виробничого управління комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», звернулось до суду із позовом про визнання протиправними дії податкової щодо винесення рішення № 002061702 від 18 березня 2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в розмірі 76 491,34 грн.; визнати рішення податкової № 002061702 від 18 березня 2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 76 491,34 грн.; скасувати рішення відповідача № 002061702 від 18 березня 2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 76 491,34 грн. (а.с. 5-8).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21 квітня 2015 року у справі № 805/1183/15-а адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області щодо надання Комунальному підприємству "Компанія "Вода Донбасу" в особі Красноармійського регіонального виробничого управління комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" рішення № 002061702 від 18 березня 2015року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у сумі 76 491,34грн. Визнано протиправним та скасовано рішення Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області № 002061702 від 18 березня 2015року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у сумі 76 491,34грн (а.с. 74-76).

Не погодившись із судовим рішенням , Костянтинівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області подало апеляційну скаргу, в обґрунтування якої зазначено, що відповідно до розділу VІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з урахуванням змін внесених на підставі Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» платники єдиного внеску, які перебувають на обліку у фіскальних органах, розташованих на території визначених переліком населених пунктів, де проводилася АТО або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, на період АТО, звільняються від своїх обов'язків, зокрема, щодо своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, подання звітності тощо. Однак, Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» не скасовує обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а надає можливість платникам єдиного внеску на період АТО не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі. Умовою для такого звільнення (відстрочення) є заява у довільній формі, яка подається до фіскального органу не пізніше тридцяти календарних днів наступних за днем закінчення АТО та сертифікат Торгово-промислової палати України. При цьому, платники єдиного внеску здійснювали господарську діяльність, продовжували нараховувати, обчислювати і сплачувати заробітну плату, зобов'язані виконувати всі встановлені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» вимоги. Отже обов'язки мають бути виконані платниками єдиного внеску після закінчення АТО у повному обсязі.

На підставі вищевикладеного, Красноармійська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області просила суд скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 квітня 2015 року та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі (а.с. 79-81).

Представник позивача, Курбанова О.Є. до суду з'явилась, надала клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні без участі представника позивача (а.с. 93).

27 травня 2015 року до канцелярії суду надійшли заперечення на апеляційну скаргу від представника позивача, в яких підприємство просило суд постанову суду першої інстанції залишити без змін (а.с. 91-92).

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Колегія суддів розглядає дану справу відповідно до вимог ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне залишити постанову суду першої інстанції без змін, з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» (код ЄДРПОУ 00191678) є юридичною особою, зареєстрованою Виконавчим комітетом Донецької міської ради 03 вересня 2007 року; місцезнаходження: 87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. К. Лібкнехта, буд. 177а; включене до Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за № 1 266 145 0000 026990 (а.с. 25, 34).

Красноармійське регіональне виробниче управління Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» є відокремленим підрозділом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (код ЄДРПОУ 35397811), місцезнаходження: 85300, Донецька область, м. Красноармійськ, вул. Дніпропетровська, буд. 11 (а.с. 35); перебуває на обліку у Красноармійській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області з 04 вересня 2007 року за № 05-32-01-1467/05323, як платник єдиного внеску (зворотній бік а.с. 35).

18 березня 2015 року Красноармійською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області прийнято рішення № 002061702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на підставі п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування застосовано до Красноармійського регіонального виробничого управління Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» штраф у розмірі 54 889,95 грн. та нарахована пеня у розмірі 21 601,39 грн. (загальний розмір штрафних санкцій 76 491,34 грн.)за період з 21 серпня 2014 року по 03 жовтня 2014 року (а.с. 9).

Спірним питанням у справі, є правомірність нарахування податковим органом штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску позивачем, якого звільнено від виконання обов'язків передбачених Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на період проведення антитерористичної операції.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що позивачу, який виконав всі вимоги для звільнення від виконання обов'язків передбачених Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на період проведення антитерористичної операції, податковим органом неправомірно нараховані штрафні санкції та пеня за несвоєчасну сплату єдиного внеску.

Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції з наступних підстав.

Пунктом 10 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464) страхувальники - роботодавці та інші особи відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до абз.1 п.1 ст. 4 Закону № 2464, платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Як вбачається з положень ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який набув чинності 15 жовтня 2014 року (далі - Закон № 1669).

Підпунктом «б» п. 8 розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 доповнено пунктом 9-3 наступного змісту: платники єдиного внеску, визначені ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у ст. 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів де проводилася антитерористична операція, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу.

Як вбачається з матеріалів справи, 05 листопада 2014 року позивачем до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області подано заяву №1819 відповідно до ст. 9-3 Закону № 2464 (а.с. 11)

Відповідно до ст. 10 Закону № 1669 протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

29 жовтня 2014 року Красноармійському регіональному виробничому управлінню Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» видано Сертифікат Торгово-промислової палати України № 1196 (а.с. 12).

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що позивачем виконані приписи ст. 6 Закону № 2664 та ст. 10 Закону № 1669 в частині направлення відповідачу заяви за № 1819 від 05 листопада 2014 року про звільнення від виконання своїх зобов'язань та Сертифікат № 1196 від 29 жовтня 2014 року.

Відповідно до ст. 2 Закону № 1669 на час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов'язань за кредитними договорами та договорами позики з 14 квітня 2014 року громадянам України, які зареєстровані та постійно проживають або переселилися у період з 14 квітня 2014 року з населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, а також юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.

Згідно з ст. 1 Закону № 1669 територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

30 жовтня 2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1053-р, яким затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р до зазначених пунктів належало м. Красноармійськ Донецької області.

Як вбачається із матеріалів справи, місцезнаходженням Красноармійського регіонального виробничого управління Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» є вул. Дніпропетровська, буд. 11, м. Красноармійськ, Донецька область та і на теперішній час перебуває на обліку у Красноармійській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області (а.с. 35).

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку,що положення п. 9-3 Закону № 2464 щодо звільнення від виконання обов'язків, визначених у ст. 6 цього Закону, поширюються на позивача, як платника єдиного внеску, який перебував на території проведення антитерористичної операції.

Системний аналіз нормативно-правових актів в редакції, що регулювали спірні правовідносини на час їх виникнення, дають колегії суддів підстави вважати, що платники єдиного внеску, які перебувають на обліку у фіскальних органах, і знаходилися на території визначених переліком населених пунктів, де проводилася АТО або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, на цей період звільняються від своїх обов'язків, зокрема, щодо своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, подання звітності тощо.

Разом з тим, колегія суддів зазначає, що Закон № 1669 не скасовує обов'язків, визначених частиною другою ст. 6 Закону № 2464, а надає можливість платникам єдиного внеску на період АТО не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі. І, як наслідок, законодавець звільнив позивача від застосування штрафних санкцій і пені з боку фіскальних органів.

Колегія суддів вважає безпідставним посилання апелянта на розпорядження Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 1079-р, яким зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», оскільки у розпорядженні № 1053-р визначалися населенні пункти, на яких здійснювалася антитерористична операція.

Інші розпорядження мали інші назви і визначали інші населенні пункти, але за суттю прийняті в подальшому розпорядження Кабінету Міністрів України не стосувалися тих населених пунктів, в яких раніше здійснювалася антитерористична операція.

Відповідно до приписів ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Приймаючи викладене до уваги суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

На підставі наведеного, керуючись статтями 184, 195, 197, п.1 ч. 1ст. 198, 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 квітня 2015 року у справі № 805/1183/15-а за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Красноармійського регіонального виробничого управління комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправними дії, визнання не чинним та скасування рішення - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Судді Т.Г.Арабей

І.В.Геращенко

Г.М. Міронова