ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" травня 2015 р. Справа № 909/1197/14
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
Головуючий суддя Желік М.Б.
Суддів Костів Т.С.
Марко Р.І.
розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Арсенал Сіті", м. Івано-Франківськ, вул. Національної Гвардії, 3а (вих. № 21 від 23.03.2015 року)
на рішення Господарського суду Івано-Франківської області
від 03.03.2015 року у справі № 909/1197/14
за позовом: Івано-Франківської міської ради, м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 21
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Арсенал-Сіті", м. Івано-Франківськ, вул. Національної Гвардії, 3а
про внесення змін до договору
За участю представників сторін: не з'явились.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
03.03.2015 року Господарським судом Івано-Франківської області прийнято рішення у справі № 909/1197/14 (суддя М.М. Фрич) за позовом Івано-Франківської міської ради до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Арсенал-Сіті" про внесення змін до договору, відповідно до якого позовні вимоги задоволено повністю.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції ТОВ "Арсенал Сіті" подало апеляційну скаргу, в якій просить суд прийняти апеляційну скаргу до свого розгляду, скасувати рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 03.03.2015 року у справі № 909/1197/14, та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, а судові витрати покласти на позивача.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції виносячи оскаржуване рішення не надано оцінки тому чи відповідає подана позивачем редакція змін до договору чинному законодавству, чи є обґрунтованим розмір орендної плати, з огляду на те, що в даних правовідносинах орендна плата виступає державною регульованою ціною, чи відповідає порядок формування розміру орендної плати законодавчо визначеному порядку.
Згідно автоматизованого розподілу справ КП "Документообіг господарських судів", 07.04.2015 року справу за № 909/1197/14 розподілено до розгляду судді - доповідачу Желіку М.Б., та членам колегії суддям Костів Т.С., Марку Р.І. Зазначеному складу колегії суддів відводів не заявляли.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 08.04.2015 року матеріали апеляційної скарги визнано достатніми для прийняття їх до провадження в апеляційній інстанції, розгляд справи призначено на 29.04.2015 року.
29.04.2015 року ухвалою Львівського апеляційного господарського суду розгляд апеляційної скарги відкладався з підстав зазначених у ній.
Від представника позивача через канцелярію суду 29.04.2015 року надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому він просить відмовити в задоволенні вимог апеляційної скарги, а оскаржуване рішення господарського суду залишити без змін. При цьому зазначає, що зміна орендної плати, обумовлена зміною нормативно грошової оцінки земель м. Івано-Франківська є підставою для внесення змін до договору в частині орендної плати.
В судове засідання 20.05.2015 року представники сторін не з'явились, хоча належним чином були повідомлені про час та місце судового засідання. Зважаючи на те, що відкладення розгляду справи за обставин, визначених у ч. 1 ст. 77 ГПК України, є обов'язком лише за умови неможливості вирішення спору в даному судовому засіданні, наявності достатніх доказів для розгляду апеляційної скарги по суті, а також належне повідомлення сторін про час та місце розгляду справи, колегія судів приходить до висновку про можливість розгляду справи на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Розглянувши апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, колегія суддів дійшла висновку, що рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 03.03.2015 року у справі № 909/1197/14 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
При цьому колегія суддів виходила з наступного.
У відповідності до ч. 1 ст. 101 ГПК України, у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу.
Відповідно до чинного законодавства рішення суду є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а за їх відсутності - на підставі закону, що регулює подібні відносини, або виходячи із загальних засад і змісту законодавства України. Оскаржуване рішення господарського суду зазначеним вимогам відповідає.
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
10.01.2007 року між Івано-Франківською міською радою, в особі міського голови (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Маодот-І" (правонаступником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю "Арсенал Сіті") (орендар), укладено договір оренди землі, що зареєстрований у Івано-Франківському міському відділі Івано-Франківської регіональної філії центру державного земельного кадастру при Держкомземагенстві України, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 11.01.2007 року за № 04.07.284.00005 та посвідчений приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу, зареєстровано в реєстрі за № Д1.
Згідно п. 1. Договору орендодавець на підставі постанови Господарського суду Івано-Франківської області від 22.12.2006 року (справа № А-6/401) надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки для комплексної забудови житлового мікрорайону, які знаходяться в межах вулиць Національної Гвардії - Є.Коновальця - О.Сорохтея, в місті Івано-Франківську. Об'єкт оренди - земельні ділянки загальною площею 17,3641 га., з них ділянка № 1 - загальною площею 13,0477 га., ділянка № 2 - площею 4,3164 га, відповідно до плану (схеми) розташування, що додається. На земельній ділянці розташовані об'єкти - тимчасові споруди.
Відповідно до п. 4 Договору нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 14 392 243,18 грн.
Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 253 303,00 грн. в рік на основі розрахунку, поданого орендарем протягом місяця з дня виникнення права користування земельною ділянкою. Розмір орендної плати підлягає щорічному уточненню відповідно до п. 8 цього Договору (п. 7 Договору).
Так, п. 8 Договору встановлено, що розрахунок орендної плати складається на підставі даних державного земельного кадастру за станом на перше січня поточного року і щорічно подається орендарем орендодавцеві до першого лютого поточного року з розбивкою річної суми земельного податку рівними частками за місяць. При складанні розрахунку орендної плати вираховується коефіцієнт індексації грошової оцінки земель, що встановлюється згідно із чинним законодавством.
Пунктом 10 Договору встановлено, що розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, в т.ч. внаслідок інфляції, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках передбачених законом.
Сторони погодили, що договір укладено на десять років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
25.06.2011 року Івано-Франківською міською радою прийнято рішенням від № 248-10/1 "Про внесення змін до рішення сесії міської ради від 10.07.2008 року "Про затвердження матеріалів нормативно грошової оцінки земель м. Івано-Франківська", відповідно до якого вказане рішення викладено в наступній редакції: "Затвердити матеріали нормативно грошової оцінки земель міста Івано-Франківська (додається), які містять: результати по факторної оцінки при визначені комплексного індексу цінності території; визначення зонального коефіцієнта Км2; грошову оцінку земель різного функціонального призначення у розрізі економіко-планувальних зон; опис меж економіко-планувальних зон." Пунктом 2 вказаного рішення передбачає, що дана редакція набуває чинності з 01.01.2012 року.
Як вбачається із витягів з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки станом на 2012-2013 р.р. (арк. справи 49-54), нормативно грошова оцінка земельної ділянки № 1 площею 13,0477 га становить 31 768 309,37 грн., а земельної ділянки № 2 загальною площею 4,3164 га. становить 10 170 962,75 грн.
Відповідно до наданого Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, грошова оцінка яких проведена 26.05.2014 року (арк. справи 55-56) розмір орендної плати за земельну ділянку № 1 площею 13,0477 га становить 953 049,00 грн., розмір орендної плати за земельну ділянку 2 загальною площею 4,3164 га. становить 305 129,00 грн.
Згідно із ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, позивач звертався до відповідача з претензією від 10.06.2014 року, в яких інформував відповідача про внесення змін до рішення міської ради, яким внесено зміни до рішення міської ради від 10.07.2008 року "Про затвердження матеріалів нормативно грошової оцінки земель м. Івано-Франківська" та необхідності у зв'язку з цим внесення змін до укладеного між сторонами договору оренди землі, окрім того позивачем направлялися відповідачу проекти договорів про внесення змін до договору оренди, які отримані відповідачем, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення рекомендованого поштового відправлення.
Згідно із ч. 2, 3 ст. 188 Господарського кодексу України, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
Колегія суддів звертає увагу на те, що обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи із власних інтересів, його використовує.
Згідно із ч. 4 ст. 188 Господарського кодексу України, у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Згідно із ч. 1 ст. 187 Господарського кодексу України, спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
Відповідно до ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Однією із істотних умов договору оренди землі, відповідно до ст. 15 зазначеного Закону є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку ї внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно із ст. ст. 13 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно із ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно п. 14.1.125 ст. 14 Податкового кодексу України нормативно грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Нормативно грошова оцінка земельної ділянки використовується при визначені розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оцінку землі" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (ст. 20 Закону України "Про оцінку землі").
Як встановлено господарським судом, та підтверджується судом апеляційної інстанції, зі змісту базової редакції договору оренди землі вбачається її невідповідність в частині розміру орендної плати цим положенням, що обумовлює встановлену законом необхідність внесення до нього відповідних змін.
Так, у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Станом на день розгляду справи судом, рішення Івано-Франківської міської ради від 25.06.2011 року № 248-10/1 "Про внесення змін до рішення сесії міської ради від 10.07.2008 року "Про затвердження матеріалів нормативно грошової оцінки земель м. Івано-Франківська" у встановленому законом порядку скасовано не було.
Згідно із ст. 30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору, що правильно констатовано місцевим господарським судом.
Відповідно до ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Оскільки доводи, викладені в апеляційній скарзі спростовуються висновками суду апеляційної інстанції колегія суддів визнає їх не належною підставою для зміни чи скасування оскаржуваного рішення, що передбачені у ст. 104 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі наведеного та відповідно до вимог Закону України "Про оренду землі", Закону України "Про оцінку землі", Земельного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 99, 101, 103, 105, Господарського процесуального кодексу України, Львівський апеляційний господарський суд,-
П О С Т А Н О В И В:
1. В задоволенні вимог апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Арсенал Сіті", м. Івано-Франківськ, вул. Національної Гвардії, 3а (вих. № 21 від 23.03.2015 року) відмовити.
2. Рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 03.03.2015 року у справі № 909/1197/14 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Матеріали даної справи повернути в місцевий господарський суд.
Повний текст постанови складено 25.05.2015 року
Головуючий суддя Желік М.Б.
суддя Костів Т.С.
суддя Марко Р.І.