ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" травня 2015 р. Справа № 926/1083/13
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії:
головуючого-судді Костів Т.С.
суддів Марко Р.І.
Кордюк Г.Т.
при секретарі Карпенко В.О.
розглянувши апеляційну скаргу Виконавчого комітету Чернівецької міської ради, м.Чернівці, № 01/02-18-2246/0 від 10.04.2015 року
на рішення господарського суду Чернівецької області від 01.04.2015 року
у справі № 926/1083/13
за позовом: Чернівецької обласної ради, м.Чернівці
до відповідача-1: Виконавчого комітету Чернівецької міської ради, м.Чернівці
до відповідача-2: Чернівецької міської ради, м.Чернівці
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Обласного комунального торговельного підприємства "Наука", м.Чернівці
про: визнання незаконним та скасування підпункту 1.4 пункту 1 рішення Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 13.12.2011 року №786/21 і свідоцтва про право власності на нерухоме майно
За участю представників сторін:
від позивача: Єлєніч М.О.- представник на підставі довіреності б/н від 26.01.2015 року;
від відповідача-1: не з'явився;
від відповідача-2: не з'явився;
від третьої особи: не з'явився.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
В С Т А Н О В И В :
рішенням господарського суду Чернівецької області від 01.04.2015 року у справі № 926/1083/13 (суддя Ніколаєв М.І.) позов Чернівецької обласної ради до відповідачів: Виконавчого комітету Чернівецької міської ради та Чернівецької міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Обласного комунального торговельного підприємства "Наука" про визнання незаконним та скасування підпункту 1.4 пункту 1 рішення Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 13.12.2011 року № 786/21 і свідоцтва про право власності на нерухоме майно задоволено.
Не погоджуючись з рішенням господарського суду Чернівецької області від 01.04.2015 року у справі № 926/1083/13, відповідач-1 - Виконавчий комітет Чернівецької міської ради - подав апеляційну скаргу.
Зокрема, скаржник мотивує свою апеляційну скаргу тим, що власне скаржник уповноважений вирішувати питання щодо комунального майна. Чернівецька обласна рада не надала підтверджуючі документи, що саме вона на сьогоднішній день є власником майна, право власності за позивачем не оформлювалось і жодними іншими відповідними документами не встановлювалось. Судом першої інстанції, на думку апелянта, не надано належну правову оцінку тому, що пунктом 2 рішення обласної ради від 27.12.1991 року «Про перелік об'єктів комунальної власності обласної, міської та районних Рад народних депутатів» вказано: виконавчим комітетам обласної, Чернівецької міської та районних Рад народних депутатів, обласним управлінням, відомствам та іншим господарським органам, уповноваженим управляти майном місцевих рад області, споруд, обладнання, іншого майна грошових коштів і госпрозрахункових підприємствах, організаціях та установах, що знаходяться на утриманні місцевих бюджетів і до 01.02.1992 року передати їх згідно переліків у комунальну власність відповідним радам. Також в рішенні Чернівецької обласної ради №45-2/98 від 07.1998 року зазначено: обласній державній адміністрації завершити інвентаризацію об'єктів спільної власності територіальних громад, що перебували в її безпосередньому віданні і до 01.09.1998 року передати документи обліку та акт за наслідками інвентаризації зазначених об'єктів виконавчому апарату обласної ради. Позивачем не надано жодного документу, який підтвердив би проведення такої інвентаризації, де б вбачалось, що приміщення розташовані на вул.Марії Заньковецької,4 м.Чернівці ввійшли в склад інвентаризаційного майна Чернівецької обласної ради. Судом першої інстанції також не надано оцінку реєстраційному посвідченню про право власності на будівлю розташовану по вул. Марії Заньковецької в цілому яке видане 08.04.1995 року за Чернівецькою міською радою, що підтверджує те, що приміщення перейшло у комунальну власність територіальної громади міста Чернівці. Із Статуту обласного комунального торговельного підприємства «Наука», затвердженого в 2004 році не вбачається, що воно є правонаступником державного комунального торговельного підприємства «Наука», яке згідно рішення Чернівецької обласної ради від 26.01.1993 року включено в переліки об'єктів комунальної власності обласної ради народних депутатів. Твердження позивача проте, що в рішенні Чернівецької міської ради від 25.01.1992року №253 відсутній об'єкт з адресою вул.Заньковецької,4 спростовується тим, що в зазначеному рішенні додатку 1 рішення міської ради від 25.01.1992 року №253 зазначалось, що майно, яке знаходиться на утриманні міського бюджету переходить у комунальну власність: житлові ремонтно-експлуатаційні підприємства м.Чернівці з №1 по 18 включно з житловим і нежитловим фондом, що є на їх обліку. Згідно довідки Чернівецького комунального обласного бюро технічної інвентаризації, яка надавалась станом на 20.02.2003 року департаменту економіки Чернівецької міської ради вказувалось на те, що право власності на будинковолодіння №4 по вулиці М.Заньковецької в місті Чернівці, згідно інвентаризаційної справи зареєстровано за місцевою радою на підставі рішення міськвиконкому №1401 від 24.11.1949 року.
На підставі викладеного апелянт просить скасувати рішення господарського суду Чернівецької області від 01.04.15 р. у справі № 926/1083/13, та відмовити у позові повністю.
Довідкою про автоматичний розподіл справ між суддями від 20.04.2015 р. справу № 926/1083/13 призначено судді-доповідачу Костів Т.С. та іншими суддями, які входять до складу колегії визначено суддів - Марка Р.І. та Желіка М.Б..
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 23.04.2015 р. подані матеріали апеляційної скарги визнано достатніми для прийняття їх до провадження в апеляційній інстанції, розгляд справи призначено на 05.05.2015 р..
Розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 05.05.2015 р., у зв'язку із перебуванням у відпустці судді Желіка М.Б. у склад колегії для розгляду справи № 926/1083/13 господарського суду Чернівецької області замість судді Желіка М.Б. введено суддю - Кордюк Г.Т..
При виготовленні ухвали Львівського апеляційного господарського суду від 23.04.2015 р. було допущено описку щодо найменування апелянта. Замість апелянта (відповідача-1) - Виконавчий комітет Чернівецької міської ради вказано, що апеляційна скарга подана відповідачем-2 - Чернівецькою міською радою.
Ухвалою суду від 05.05.15 року, виправлено допущено описку та внесено зміни в ухвалу Львівського апеляційного господарського суду від 23.04.15 року щодо найменування апелянта, а саме замість ,,Чернівецької міської ради'' слід читати ,,Виконавчий комітет Чернівецької міської ради''.
Ухвалою суду від 05.05.15 року розгляд справи відкладався на 19.05.15 року з підстав, викладених у ній.
Представнику роз'яснено його права та обов'язки згідно ст.22 ГПК України.
Представник позивача в судове засідання 19.05.15 року з'явився, проти апеляційної скарги заперечив з підстав, викладених у поданому письмовому відзиві на неї. (вх. № 01-04/2863/15 від 07.05.15 року), надав усні пояснення по суті спору.
Представники апелянта, відповідача 2 та третьої особи в судове засідання не з'явились, причин неявки суду не довели.
Згідно із п.3.9.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 року ,,Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції'', у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору. Окрім того, враховуючи, що явка представників сторін у судове засідання не була визнана судом обов'язковою, а також достатність матеріалів справи для розгляду апеляційної скарги по суті, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши апеляційну скаргу, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила наступне:
як правильно встановлено судом першої інстанції, рішенням Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 24.11.1949 року затверджено список будинків міської ради, до якого у т.ч. входив будинок №4 по вул. Заньковецької в м. Чернівці. 08.04.1995 року видане реєстраційне посвідчення на підставі рішення Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 24.11.1949 року щодо будинку №4 по вул. Заньковецької в м. Чернівці.
У своїй апеляційній скарзі апелянт зазначає про те, що судом першої інстанції також не надано оцінку реєстраційному посвідченню про право власності на будівлю розташовану по вул. Марії Заньковецької в цілому яке видане 08.04.1995 року за Чернівецькою міською радою, що підтверджує те, що приміщення перейшло у комунальну власність територіальної громади міста Чернівці.
Однак, посилання скаржника на зазначений документ не доводить наявності у нього права власності на це майно, оскільки таким реєстраційним посвідченням підтверджувалось право державної власності. Статтею 10 Конституції Української Радянської Соціалістичної Республіки від 20.08.1978 року визначено, що основу економічної системи Української РСР становить соціалістична власність на засоби виробництва у формі державної (загальнонародної) і колгоспно-кооперативної власності. У відповідності до статті 87 Цивільного кодексу Української РСР (в редакції 1963 року), соціалістичною власністю є: державна (загальнодержавна) власність; колгоспно-кооперативна власність; власність профспілкових та інших громадських організацій. Статтею 89 Цивільного кодексу Української РСР визначено, що державна власність - основна форма соціалістичної власності. Держава є єдиним власником всього державного майна. Підстави набуття (припинення) права власності визначаються за законодавством, чинним на час виникнення відповідних правовідносин.
Поняття комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць та підстави її набуття передбачено ст. 7 Закону Української РСР "Про місцеві ради народних депутатів та місцеве самоврядування" від 07.12.1990 (втратив чинність у 1997 році), згідно якої до комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць належить майно, яке передається безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, майно, яке створюється і купується органами місцевого самоврядування за рахунок належних їм коштів, а також майно, вказане в Законі України "Про власність".
Відповідно до статті 2 Закону Української РСР "Про власність", власність в Українській РСР виступає в таких формах: індивідуальна (особиста і приватна трудова), колективна, державна. Всі форми власності є рівноправними.
За статтею 31 Закону України "Про власність" комунальна власність належала до державної власності. Суб'єктами права комунальної власності є адміністративно-територіальні одиниці в особі обласних, районних, міських, селищних, сільських Рад народних депутатів (стаття 32 Закону).
На виконання постанов Верховної Ради УРСР від 08.12.1990 "Про порядок введення в дію Закону Української РСР "Про місцеві ради народних депутатів та місцеве самоврядування", від 26.03.1991 "Про введення в дію Закону Української РСР "Про власність", Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 05.11.1991 року № 311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)", у пункті 3 якої передбачено, що розмежування майна між власністю областей, міст Києва та Севастополя і власністю районів, міст обласного підпорядкування, районів міст Києва та Севастополя провадиться облвиконкомами, Київським і Севастопольським міськвиконкомами з участю виконкомів нижчестоящих Рад народних депутатів.
Керуючись вищевказаною постановою уряду України Чернівецькою обласною Радою народних депутатів Х сесії ХХІ скликання прийнято рішення від 27.12.1991 р. "Про перелік об'єктів комунальної власності обласної, міської та районних Рад народних депутатів", яким затверджено перелік об'єктів комунальної власності обласної, міської та районних Рад народних депутатів (додатки 1, 2 та 3).
Пунктом 2 даного рішення передбачено, що виконавчим комітетам обласної, Чернівецької міської та районних Рад народних депутатів, обласним управлінням, відомствам та іншим господарським органам, уповноваженим управляти майном місцевих Рад області, станом на 1 січня 1992 року провести інвентаризацію будівель, споруд, обладнання, іншого майна та грошових коштів в госпрозрахункових підприємствах, організаціях та установах, що знаходяться на утриманні місцевих бюджетів і до 1 лютого 1992 року передати їх згідно переліків у комунальну власність відповідним Радам народних депутатів. Акт інвентаризації та акт передачі у комунальну власність відповідним Радам народних депутатів суду не надавався.
Обгрунтовуючи свої заперечення щодо рішення, скаржник покликається на відсутність належних доказів у позивача на підтвердження його права власності. Водночас, жодного доказу наявності у самого скаржника права комунальної власності на спірне майно, яке б надавало йому право прийняти оскаржуване рішення, суду не надано. Міркування скаржника про належність спірного майна саме йому на праві комунальної власності ґрунтуються на загальних положеннях законодавства та невжитті позивачем раніше заходів, спрямованих на реалізацію ним правомочностей власника.
Статтею 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що органи місцевого самоврядування відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності. Згідно статті 29 вищенаведеного Закону визначено повноваження щодо управління комунальною власністю, які належать до відання виконавчих органів міських рад. Не заперечуючи цього права скаржника, колегія суддів звертає увагу на ту обставину, що такі правомочності стосуються лише тих об'єктів, які дійсно належать до комунальної власності відповідної територіальної одиниці на дату реалізації таких повноважень.
Крім того, згідно рішення Чернівецької міської Ради народних депутатів від 25.01.1992 року № 253 "Про перелік об'єктів комунальної власності Чернівецької міської Ради народних депутатів", в переліку об'єктів комунальної власності Чернівецької міської Ради народних депутатів спірний об'єкт також не значиться. Посилання скаржника на тривале використання саме ним спірного майна шляхом здачі його в оренду та відсутності заперечень щодо цього у позивача, не заслуговує на увагу враховуючи, що про застосування позовної давності сторонами не заявлялось, а в основі спору сторони не покликаються на давність набуття майна.
Матеріалами справи підтверджується, що спірне майно використовувалось в режимі обласної комунальної власності. Так, обласне об'єднання по розповсюдженню книг "Чернівцікнига" з його безпосереднім майном та підвідомчими магазинами віднесено до Переліку державного майна, що знаходиться у комунальній власності обласної Ради народних депутатів згідно з пунктом 2.5 "Поліграфічна промисловість" додатку № 1 до рішення Чернівецької обласної ради від 27.12.1991 р. Додатком № 2 до вказаного рішення визначено Перелік державного майна підприємств, установ і організацій, яке безоплатно передається до комунальної власності Чернівецької міської Ради народних депутатів; при цьому, у даному додатку об'єкта нерухомості по вул. Заньковецької, 4 в м. Чернівці (магазин "Книга") не значиться. Рішенням загальних зборів трудового колективу магазину "Наука" від 06.04.1992 року вирішено вийти з об'єднання "Чернівцікнига" та створити державне підприємство "Наука", директором якого запропоновано призначити гр. Барановську Н.В.
На підставі рішення Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 04.08.1992 року №429/15 зареєстровано статут державного комунального торговельного підприємства "Наука", згідно п. 1.1 якого дане підприємство створене на основі державної комунальної власності Чернівецької обласної ради на базі структурної одиниці "Чернівцікнига" - книжкового магазину №7 "Наука". Юридична адреса державного комунального торговельного підприємства "Наука" - м. Чернівці, вул. М. Заньковецької,4. Відтак, в процесі розмежування державної та комунальної власності державне комунальне торговельне підприємство (по книжній торгівлі) "Наука", що знаходилось по вул. М.Заньковецької, 4 в. м. Чернівці передано до комунальної власності Чернівецької обласної ради народних депутатів.
Рішенням ХIV сесії Чернівецької обласної ради ХХІ скликання від 26.01.1993 року "Про часткові зміни і доповнення до рішення Х сесії ХХІ скликання Чернівецької обласної ради народних депутатів від 27 грудня 1991 року "Про перелік об'єктів комунальної власності обласної, міської та районних Рад народних депутатів" включено в перелік об'єктів комунальної власності обласної ради народних депутатів утворені внаслідок комерціалізації державне комунальне торговельне оптово-роздрібне підприємство "Чернівцікнига" та державне комунальне торговельне підприємство (по книжній торгівлі) "Наука".
Відповідно до ч.2. п.10 розділу V Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" майно передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте ними на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні та обласні ради або уповноважені ними органи.
Рішенням ІI сесії Чернівецької обласної ради XХІII скликання від 09.07.1998 року затверджено Перелік об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснюють структурні підрозділи облдержадміністрації та інші органи виконавчої влади, до якого увійшло державне комунальне торговельне підприємство "Наука", що знаходиться по вул. М.Заньковецької, 4 в. м. Чернівці. Рішенням IV сесії Чернівецької міської ради XXII скликання від 29.09.1998 року №60 підтверджено право власності територіальної громади м. Чернівці на об'єкти нерухомості, що перебувають у користуванні суб'єктів спільної власності територіальних громад, у т.ч. і на спірне нежитлове приміщення.
Суд першої інстанції правомірно не прийняв таке рішення до уваги як таке, що суперечить закону. Органам місцевого самоврядування не надано повноважень присвоювати майно, розташоване на території відповідних адміністративно-теритріальних одиниць, а тим більше, в односторонньому порядку, та набувати його з підстав, не передбачених законом.
Рішенням Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 03.12.2011 року №786/21 вирішено оформити право комунальної власності територіальної громади м. Чернівців на нежитлові приміщення першого поверху в житловому будинку літ. "А" на вул. Заньковецької Марії, 4 в м. Чернівці загальної площею 140,40 кв.м., в т.ч. приміщення 18-1 - 18-7. На підставі вищевказаного рішення за територіальною громадою м. Чернівці зареєстровано право власності на нежитлове приміщення першого поверху в житловому будинку літ. "А" на вул. Заньковецької Марії, 4 в м. Чернівці загальної площею 140,40 кв.м., в т.ч. приміщення 18-1 - 18-7, про що свідчить свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 16.12.2011 року САЕ №254067.
03.09.2013 року державний реєстратор прав на нерухоме майно Реєстраційної служби міського управління юстиції відмовив позивачу у державній реєстрації права власності на нежитлове приміщення першого поверху в житловому будинку літ. "А" на вул. Заньковецької Марії, 4 в м. Чернівці загальної площею 140,40 кв.м., в т.ч. приміщення 18-1 - 18-7 у зв'язку з тим, що заявлене право вже зареєстроване за територіальною громадою м. Чернівці. Станом на момент вирішення спору спірне приміщення зареєстроване за територіальною громадою м. Чернівці, знаходиться на балансі Управління житлового господарства Шевченківської районної ради у місті Чернівці та на підставі договору оренди №4 від 18.01.2012 року перебуває в оренді обласного комунального торговельного підприємства "Наука".
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України. Відповідно до вимог ч.4 ст. 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.
Відповідно до п. 10 ст. 59 "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Згідно із ч. 1 ст. 392 Цивільного кодексу України, правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
Відповідно до ст. 21 ЦК України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
При цьому, суд першої інстанції підставно врахував позицію Вищого господарського суду України, висловлену в постановах ВГС України від 29.10.2013 року №926/362/13, від 04.12.2012 року №5027/319/2012, від 17.01.2013 року №5027/296/2012 року, від 15.04.2014 року №920/1477/13 та від 27.11.2014 року №909/153/14.
Відтак, спірний підпункт 1.4 пункту 1 рішення Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 13.12.2011 року №786/21 суперечить вимогам закону та порушує права позивача. Вимога про визнання недійсним свідоцтва про право власності на нерухоме майно САЕ №254067 від 16.12.2011 року є похідною від вимоги про визнання незаконним та скасування підпункту 1.4 пункту 1 рішення Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 13.12.2011 року №786/21, на підставі якого видано дане свідоцтво.
У відповідності до ч. 1 ст. 101 ГПК України, у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обгрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього. Відповідач додаткових доказів не подав і суду апеляційної інстанції, не обґрунтовував неможливості подання таких доказів суду першої інстанції.
Відповідно до ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Однак, у встановленому законом порядку підстави, передбачені у ст. 104 ГПК України для скасування або зміни судового рішення не були доведені суду належними доказами.
Розглянувши апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи, наявні в них докази, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, рішення господарського суду Чернівецької області від 01.04.2015 року у справі № 926/1083/13 слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 1, 21, 33, 43, 49, 99, 101, 103, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1.Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Чернівецької міської ради, м.Чернівці, №01/02-18-2246/0 від 10.04.2015 року - залишити без задоволення, а рішення господарського суду Чернівецької області від 01.04.2014 р. у справі № 926/1083/13 - без змін.
2.Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку.
3.Матеріали справи скерувати до господарського суду Чернівецької області.
Повний текст постанови суду оформлено і підписано відповідно до вимог статті 105 ГПК України 25.05.2015 року.
Головуючий-суддя Костів Т.С.
Суддя Марко Р.І.
Суддя Кордюк Г.Т.