Постанова № 4439626, 28.07.2009, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2009
Номер справи
2а-3693/09/2370
Номер документу
4439626
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2009 року Справа № 2а-3693/09/2370

09 год. 15 хв. м.Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Кульчицького С.О.,

при секретарі - Руденко Ю.В.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1 (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у м. Черкаси до приватного підприємства ІНФОРМАЦІЯ_1 про стягнення податкового боргу у сумі 56 605 грн.,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась державна податкова інспекція в м. Черкаси з адміністративним позовом до приватного підприємства ІНФОРМАЦІЯ_1 про стягнення податкового боргу у сумі 56 605 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач, в порушення вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ не сплатив податковий борг.

Ухвалою суду від 17 липня 2009 року судовий розгляд адміністративної справи призначено на 28 липня 2009 року о 09 годині 00 хвилин.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив позов задовольнити.

Відповідач   до зали судового засідання не з'явився, заперечення на позов не надавав, явку своїх представників на судовий розгляд справи не забезпечив, хоча про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином. Відповідно до ч.5 ст.107 КАС України копія ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі та копія позовної заяви з додатками була надіслана відповідачу разом з інформацією про процесуальні права і обов'язки.

Виходячи з положень ч.2 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача , всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Приватне підприємство ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний кодНОМЕР_1, зареєстроване виконавчим комітетом Черкаської міської ради ІНФОРМАЦІЯ_2р. за НОМЕР_2 Відповідно до довідки від ІНФОРМАЦІЯ_2р. НОМЕР_3 ПП ІНФОРМАЦІЯ_1 взято на облік платників податків в ДПІ в м. Черкаси ІНФОРМАЦІЯ_2р. за НОМЕР_4

Позивач в обґрунтування своєї позиції посилається на ст. 11 Закону України "Про систему оподаткування", відповідно до якої відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України.

Суд вважає, позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі виходячи з наступного.

Податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України (п. 1.2 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами").

Пунктом 1.3 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до п. 5.2 ст. 5 вказаного вище Закону, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, а саме у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.

Оскільки податкове зобов'язання відповідача не було сплачене в установлені строки, таке зобов'язання визнається судом податковим боргом.

Як вбачається з матеріалів позову та доданих до нього документів на момент розгляду адміністративної справи у відповідача існує податковий борг перед бюджетом по податку на прибуток в сумі 8 314 грн. 02 коп., по пені в сумі 477 грн. 75 коп. по податку на прибуток, по податку на додану вартість в сумі 46 544 грн. 34 коп. та по пені в сумі 1 268 грн. 89 коп. по податку на додану вартість, усього на загальну суму 56 605 грн.

 Податковий борг по податку на прибуток виник у зв'язку з несплатою узгодженого податкового зобов'язання, визначеного податковим повідомленням-рішенням ДПІ у м. Черкаси від 15.05.2009 рокуНОМЕР_5 на суму 1 528 грн. 50 коп., яке 25.05.2009 року вручено особисто директору підприємства.

Деклараціями по податку на прибуток підприємства від 09.02.2009 року НОМЕР_6, 12.05.2009 року НОМЕР_7, 10.11.2008 року НОМЕР_8, 22.12.2008 рокуНОМЕР_9 відповідач визначив суму податкового боргу, яка складає 7 198 грн.

Таким чином загальна сума податкового боргу відповідача по податку на прибуток із врахуванням часткової сплати боргу складає 8 314 грн. 02 коп. (1 528 грн. 50 коп. (сума по рішенню від 15.05.2009 рокуНОМЕР_5) + 3 057 грн. (сума по декларації від 12.05.2009 року НОМЕР_7) + 1 413 грн. (сума по декларації від 09.02.2009 року НОМЕР_6) + 617 грн. (сума по декларації від 22.12.2008 рокуНОМЕР_9) + 2 111 грн. (сума по декларації від 10.11.2008 року НОМЕР_8) - 412 грн. 48 коп. (сума часткової сплати боргу).

Заборгованість по пені в сумі 477 грн. 75 коп. по податку на прибуток виникла внаслідок нарахувань пені на основну суму недоїмки за кожен день прострочення її сплати згідно ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Податковий борг по податку на додану вартість виник у зв'язку з несплатою узгодженого податкового зобов'язання, визначеного уточнюючими розрахунками по податку на додану вартість від 22.06.2009 рокуНОМЕР_10 в сумі 1 400 грн., 20.05.2009 року НОМЕР_11в сумі 5 846 грн.

Деклараціями по податку на додану вартість від 19.05.2009 року НОМЕР_12, 21.04.2009 року НОМЕР_13, 20.03.2009 року НОМЕР_14, 20.02.2009 року НОМЕР_15, 20.01.2009 року НОМЕР_16, 20.10.2008 рокуНОМЕР_17, відповідач визначив суму податкового боргу, яка складає 31 509 грн.

За несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання по податку на додану вартість відповідачу нараховано штрафну (фінансову) санкцію податковими повідомленнями - рішеннями від 19.05.2009 року НОМЕР_18, 13.04.2009 року НОМЕР_19, 20.02.2009 року НОМЕР_20, 10.01.2009 рокуНОМЕР_21, 17.11.2008 року НОМЕР_22, 22.10.2008 рокуНОМЕР_23, усього на загальну суму 9 975 грн. 93 коп.

Таким чином загальна сума податкового боргу відповідача по податку на додану вартість із врахуванням часткової сплати боргу складає 46 544 грн. 34 коп. (1 400 грн. (сума по розрахунку від 22.06.2009 рокуНОМЕР_10) + 1 745 грн. 90 коп. (сума по рішенню від 19.05.2009 року НОМЕР_18) + 7 752 грн. ( сума по декларації 19.05.2009 року НОМЕР_12) + 5 846 грн. (сума по розрахунку 20.05.2009 рокуНОМЕР_11) + 1 055 грн. (сума по декларації 21.04.2009 року НОМЕР_13) + 4 835 грн. 66 коп. (сума по рішенню 13.04.2009 року НОМЕР_19) + 5 898 грн. (сума по декларації 20.03.2009 року НОМЕР_14) + 985 грн. 49 коп. (сума по рішенню 20.02.2009 року НОМЕР_20) + 7 580 грн. (сума по декларації 20.02.2009 року НОМЕР_15) + 4 322 грн. (сума по декларації 20.01.2009 року НОМЕР_16) + 2 109 грн. 11 коп. (сума по рішенню 10.01.2009 рокуНОМЕР_21) + 199 грн. 82 коп. (сума по рішенню 17.11.2008 року НОМЕР_22) + 99 грн. 95 коп. (сума по рішенню 22.10.2008 рокуНОМЕР_23) + 4 902 грн. (сума по декларації 20.10.2008 рокуНОМЕР_17) - 2 186 грн. 59 коп. (сума часткової сплати боргу).

Заборгованість по пені в сумі 1 268 грн. 89 коп. по податку на додану вартість виникла внаслідок нарахувань пені на основну суму недоїмки за кожен день прострочення її сплати згідно ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Таким чином, загальна сума податкового боргу відповідача, узгоджена, проте не сплачена та складає 56 605 грн. (8 314 грн. 02 коп. + 477 грн. 75 коп. + 46 544 грн. 34 коп. + 1 268 грн. 89 коп.).

Відповідно до ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачу було направлено першу податкову вимогу від 14.04.08р. НОМЕР_24та другу податкову вимогу від 21.05.08р. № 2/862.

Вказані податкові вимоги були одержані відповідачем 21.04.2008 року та 26.05.2008 року, про що свідчить підпис директора відповідача на корінці першої податкової вимоги від 14.04.08р. НОМЕР_24та копія поштового повідомлення НОМЕР_25.

Статтею 5 Закону «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації. У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.

В зв'язку з несплатою у встановлені строки зазначеного податкового боргу відповідачем, в державному реєстрі обтяжень рухомого майна була зареєстрована податкова застава від 21.04.2008 року за НОМЕР_26. Проте зазначені дії не призвели до сплати відповідачем податкового боргу, тому 22 липня 2009 року 2008 року заступником начальника ДПІ у м. Черкаси ОСОБА_2було винесено рішення відносно відповідача про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргуНОМЕР_27

Згідно даних ДПІ у м. Черкаси податковий борг у сумі 56 605 грн. відповідачем на момент розгляду справи в суді не сплачено, а отже, позивач правомірно звернувся до суду про стягнення його з відповідача.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

В пп.3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Відповідно до п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання, не сплачене у передбачений законом термін, вважається сумою податкового боргу.

Пунктом 1.3 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» зазначає, що податковим боргом є податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

В свою чергу, п. 11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. № 509-ХІІ передбачено право податкових органів подавати до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами, за рахунок їх майна.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись Конституцією України, Законами України «Про державну податкову службу», «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ ст.ст. 9, 69-71, 86, 94, 97, ч. 2 ст. 128, ст.ст. 158-163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з приватного підприємства ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1, р/р НОМЕР_28, НОМЕР_29в Дніпровській філії ФАТ «Укрінбанк» м. Черкаси, МФО 354336, р/р НОМЕР_30, НОМЕР_31, НОМЕР_32 в Черкаській ФГРУ ЗАТ КБ «Приватбанк» м. Черкаси, МФО 354347)   на користь Державного бюджету України через державну податкову інспекцію у м. Черкаси (18000, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, р/р 31114009700002 для сплати податку на прибуток, р/р 31116029700002 для сплати податку на додану вартість, банк одержувач УДК у м. Черкаси, код 22809222, банк одержувач ГУДКУ в Черкаській області МФО 854018) податковий борг у сумі 56 605   (п'ятдесят шість тисяч шістсот п'ять) грн.  

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлений 30 липня 2009 року.

Головуючий С.О. Кульчицький