ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
6 серпня 2009 року Справа № 2а-3791/09/2370
10 год. 20 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Кульчицького С.О.,
при секретарі - Руденко Ю.В.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Канівської об'єднаної державної податкової інспекції у Черкаській області до фізичної особи - підприємцяОСОБА_2 про звернення стягнення на активи платника податків в рахунок погашення його податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Канівська об'єднана державна податкова інспекція звернулась до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, в якій просить стягнути на користь Державного бюджету за рахунок активів через Канівську ОДПІ 42 050 грн. 38 коп. податкового боргу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач, в порушення вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ не сплатив податковий борг.
Ухвалою суду від 30 липня 2009 року судовий розгляд адміністративної справи призначено на 6 серпня 2009 року о 10 годині 00 хвилин.
До судового розгляду справи 06.08.2009р. за вх. НОМЕР_1 відОСОБА_2надійшла заява про повне визнання позовних вимог та про розгляд справи за його відсутності.
В судовому засіданні представник позивача звернувся із письмовою заявою, в якій уточнив позовні вимоги по справі та просив стягнути з відповідача заборгованість по податках в сумі 42 050 грн. 38 коп.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача , всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
ОСОБА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_2, зареєстрований виконавчим комітетом Канівської міської ради Черкаської області як фізична особа - підприємець ІНФОРМАЦІЯ_1р. за НОМЕР_3, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця серія НОМЕР_4. Відповідно до копії корінця свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість від 25.01.2008р. НОМЕР_5 відповідача взято на облік в Канівській ОДПІ.
Канівською ОДПІ на підставі направлення від 24.10.2008 року № 15, п.1 ст.11, абз. 1-5, 9 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та відповідно до плану - графіка проведено планову документальну перевірку фінансово - господарської діяльності суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи -ОСОБА_2з питань дотримання вимог податкового законодавства за період діяльності з 14.03.07 року по 30.06.2008 року, про результати якої складено акт від 19.11.2008 рокуНОМЕР_6.
В розділі 3 акту «Перевірка правильності ведення податкового обліку та правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, встановлених законодавством» встановлено, що перевіркою повноти визначення валового доходу за період з 01.04.2007 року по 30.06.2008 року виявлено його заниження всього у сумі 311 580 грн. 47 коп., у тому числі за 2008 рік в сумі 103 566 грн. 17 коп., за І півріччя 2008 року в сумі 208 014 грн. 30 коп.
Відповідно до даних виписки банку про рух коштів на рахунку відповідача, сума валового доходу за період ІІ-ІV квартали 2007 року склала 103 566 грн. 17 коп., за період І - ІІ квартали 2008 року склала 208 014 грн. 30 коп.
Заниження валового доходу на суму 311 580 грн. 47 коп. виникло внаслідок відсутності контролю за рухом коштів на банківському рахунку.
В частині перевірки повноти сум включених до складу податкового зобов'язання в деклараціях з податку на додану вартість встановлено, що відповідач занизив суми податку на додану вартість до сплати до бюджету в березні 2008 року на суму 716 грн. 84 коп.
Перевіркою правомірності віднесення до податкового кредиту сум податку на додану вартість в ціні придбаних товарів (робіт, послуг) встановлено, що відповідачем завищено податковий кредит в деклараціях по ПДВ за лютий та березень 2008 року на суми 26 240 грн. та 4 400 грн., відповідно тим самим занижено суми ПДВ до сплати у відповідні періоди на суми 26 240 грн. та 4 400 грн.
Таким чином перевіркою встановлено порушення відповідачем пп. 3.1.1 п.3.1 ст.3, п.4.1, п. 4.2 ст. 4, пп. 7.4.4, пп.7.4.5, п.7.4, ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року № 168/97-ВР, в результаті чого занижено податок на додану вартість до сплати до бюджету в періоді, що перевірявся, на загальну суму 31 357 грн. 24 коп., у тому числі в лютому 2008 року на суму 26 240 грн., та у березні 2008 року на суму 5 117 грн. 24 коп.
На підставі зазначеного акту позивачем прийнято та направлено відповідачу податкове повідомлення-рішення від 21.11.2008р. НОМЕР_7 на суму 47 035 грн. 86 коп., з них за основним платежем 31 357 грн. 24 коп. та 15 678 грн. 62 коп. за штрафними (фінансовими) санкціями, яке було отримано відповідачем 24.11.2008 року.
Таким чином, суму податкового боргу відповідача з ПДВ було узгоджено і вона складала 47 035 грн. 86 коп. Станом на 28.07.2009 року відповідачем не сплачено 41 569 грн.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачу було направлено першу податкову вимогу від 05.12.08р.НОМЕР_8 та другу податкову вимогу від 23.12.08р.НОМЕР_9.
Вказані податкові вимоги були одержані відповідачем 22.12.2008 року та 20.02.2009 року, про що свідчить підпис відповідача на корінці першої податкової вимоги від 22.01.08р.НОМЕР_8 та копія поштового повідомлення НОМЕР_10
Статтею 5 Закону «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації. У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.
В зв'язку з несплатою у встановлені строки зазначеного податкового боргу відповідачем, в державному реєстрі обтяжень рухомого майна була зареєстрована податкова застава від 12.02.2009 року за НОМЕР_11
13.04.2009 року на підставі ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» Канівської ОДПІ проведено невиїзну документальну перевірку неподання податкової декларації з податку на додану вартість відповідачем за грудень 2008 року та за січень 2009 року, про результати якої складено актНОМЕР_12 від 13.04.2009 року.
Перевіркою встановлено, що станом на 13.04.2009 року відповідачем не було подано до Канівської ОДПІ декларації про податку на додану вартість за грудень 2008р. та січень 2009 р. по строку їх подання не пізніше відповідно до 20.01.2009р. та 20.02.2009р., чим порушено пп.7.2.8 п.7.2, пп.7.8.2 п. 7.8 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», пп.2 п.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування», пп. «б» п.4.1.4 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
На підставі зазначеного акту позивачем прийнято та направлено відповідачу податкове повідомлення-рішення від 16.04.2009р. НОМЕР_13 на суму 170 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями, яке було отримано відповідачем 16.04.2009 року.
18.05.2009 року на підставі ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» Канівської ОДПІ проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по податку на додану вартість за період з 31.03.2008 року по 25.04.2008 року, протягом граничних строків для сплати платником податків відповідачем, про результати якої складено акт НОМЕР_14 від 18.05.2009 року.
Перевіркою встановлено, що податкові зобов'язання визначенні при проведенні документальної перевірки Канівської ОДПІ, повідомлення - рішення НОМЕР_7 від 21.11.2008 року в сумі 31 357 грн. 24 коп. сплачено із затримкою від 50 до 161 днів, чим порушено вимоги пп.5.3.1 п. 5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
На підставі зазначеного акту позивачем прийнято та направлено відповідачу податкові повідомлення-рішення від 19.05.2009р.НОМЕР_15 про стягнення суми штрафу в розмірі 199 грн. 94 коп. та НОМЕР_16 про стягнення суми штрафу в розмірі 70 грн., які були отримані відповідачем 20.05.2009 року.
Заборгованість по пені в сумі 41 грн. 30 коп. по податку на додану вартість виникла внаслідок нарахувань пені на основну суму недоїмки за кожен день прострочення її сплати згідно ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Станом на 30.06.2009 року облікована податкова заборгованість по податку на додану вартість з урахуванням часткової сплати складає 42 050 грн. 38 коп., в тому числі основний платіж 42 009 грн. 08 коп. та пеня за несвоєчасну сплату платежів до бюджету 41 грн. 30 коп., що підтверджується обліковою карткою платника від 28.07.2009 року.
Таким чином, загальна сума податкового боргу відповідача, узгоджена, проте не сплачена і становить 42 050 грн. 38 коп. (41 569 грн. + 170 грн. + 199 грн. 94 коп. + 70 грн. + 41 грн. 30 коп.).
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України (п. 1.2 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами").
Пунктом 1.3 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п. 5.2 ст. 5 вказаного вище Закону, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, а саме у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.
Оскільки податкове зобов'язання відповідача не було сплачене в установлені строки, таке зобов'язання визнається судом податковим боргом.
Відповідно до п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання, не сплачене у передбачений законом термін, вважається сумою податкового боргу.
В свою чергу, п. 11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. № 509-ХІІ передбачено право податкових органів подавати до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами, за рахунок їх майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись Конституцією України, Законами України «Про державну податкову службу», «Про податок на додану вартість», «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст. 9, 69-71, 86, 94, 97, ст.ст. 158-163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємцяОСОБА_2(АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_2, р/р НОМЕР_17 в Черкаській філії ГРУ ЗАТ КБ «ПриватБанк») на користь Державного бюджету через Канівську ОДПІ (19000, Черкаська область, м. Канів, вул. Енергетиків, 16 для зарахування на реєстраційний рахунок № 34120999700006 УДК в Черкаській області, МФО 854018, код 22809050) податковий борг у сумі 42 050 (сорок дві тисячі п'ятдесят) грн. 38 коп.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий С.О. Кульчицький