
Справа № 651/113/15-ц
Провадження № 2/651/63/15
Р І Ш Е Н Н Я
і м ' я м У к р а ї н и
27.05.2015 року
Верхньорогачицький районний суд
Херсонської області в складі:
під головуванням судді ЗАГРУННОГО В.Г.
при секретарі ДАНІЄЛЯН Е.Н.
за участю
прокурора СТАСІВОЇ Н.І.
представника позивача
Верхньорогачицької
районної державної адміністрації КОНОПЛЯНКО Л.О.
представника позивача
Головного управління
Держземагенства України
у Херсонській області РЕМЄЗКОВА О.К.
відповідача ОСОБА_3
судового розпорядника ДАДІКЯН Н.Г.
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в залі Верхньорогачицького районного суду Херсонської області смт.Верхній Рогачик Верхньорогачицького району Херсонської області цивільну справу № 651/113/15-ц за позовом Великолепетиського міжрайонного прокурора в інтересах Держави в особі Верхньорогачицької районної державної адміністрації, Головного управління Держземагенства України в Херсонській області до ОСОБА_3 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки,
В С Т А Н О В И В:
17.04.2015 прокурор звернувся до суду в інтересах Держави в особі Верхньорогачицької районної державної адміністрації, Головного управління Держземагенства України в Херсонській області з позовом до ОСОБА_3 з підстав, зазначених в заяві.
Прокурор в попередньому судовому засіданні підтримала заявлені позовні вимоги, пояснивши, що Статтею 37 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що згідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, яке знаходиться під особливою охороною держави. Відповідно до ст. 1 Земельного кодексу України земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності, право власності на землю - це право володіти, користуватися, розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, Земельного кодексу України.
Порушення встановленого законом порядку володіння, користування і розпорядження землями, що перебувають у державній та комунальній власності, спричиняють шкоду державі і є підставою для втручання органів прокуратури, у тому числі для звернення з позовами до суду в інтересах держави щодо внесення змін до договорів оренди.
Так, Великолепетиською міжрайонною прокуратурою вивчено стан законності в частині дотримання вимог земельного та податкового законодавства України.
Встановлено, що 17 грудня 2009 року між Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією та ОСОБА_3, на підставі розпорядження голови Верхньорогачицької районної державної адміністрації від 11.12.2009 №533 укладено договір оренди земельної ділянки площею 18,0 га, з них пасовища - 18,0 га із земель запасу, для сінокосіння та випасання худоби, яка знаходиться за межами населених пунктів Верхньорогачицької селищної ради Верхньорогачицького району Херсонської області, строком на 10 років.
Договір зареєстровано у Верхньорогачицькому районному відділі Херсонської регіональної філії Державного підприємства «Центру ДЗК», про що здійснено запис у Державному реєстрі земель від 11червня 2010 за № 041071800062.
Згідно п. 5 вказаного договору нормативно грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнту індексації 3,022 складає 35901 грн..
Пунктом 9 зазначеного договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 50 грн. за 1 га на рік, що становить 2,51% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та вносити на розрахунковий рахунок орендодавця № НОМЕР_1 місцевий бюджет Верхньорогачицької селищної ради код 04401718 банк УДК по Херсонській області МФО 852010, код платежу 13050500.
Відповідно до пункту 13 умов договору розмір орендної плати переглядається один раз на 3 роки у разі:
* зміни умов господарювання, передбачених договором;
* зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, в тому числі внаслідок інфляції при зміні коефіцієнту індексації;
* погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
* в інших випадках, передбачених законом.
Розмір орендної плати що встановлена у вказаному договорі та додатковій угоді не відповідає вимогам діючого законодавства з наступних підстав.
З 01.01.2011р. набув чинності Податковий кодекс України, розділ 13 якого регулює питання сплати податку на землю та орендної плати за користування земельною ділянкою. Відповідно до ЗУ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 №1166-VII, який набрав чинності 01.04.2014, внесено зміни до Податкового кодексу України.
Так, згідно вимог підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - 3 % нормативної грошової оцінки.
Таким чином, Податковим кодексом України на законодавчому рівні визначено граничний розмір орендної плати, тобто орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду орендної плати.
Відповідно до вимог ч. 2 ст.22 Земельного кодексу України до земель сільськогоспо-дарського призначення, серед іншого, належать сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги).
Отже, у вказаному договорі оренди земельної ділянки розмір орендної плати визначено нижче розміру, встановленого діючим законодавством України, в зв'язку з чим бюджетом недоотримано суму орендної плати, чим порушено державні інтереси.
Зазначене не дає можливості наповнити бюджет, тому, з метою захисту інтересів держави Великолепетиським міжрайонним прокурором вирішено звернутися до суду.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» №5245-VI від 06.09.2012, який набрав чинності з 01.01.2013, землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими. Землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності чи на яких розташовані об'єкти нерухомого майна комунальної власності, є землями державної власності.
Вищевказаним Законом внесено зміни до ст.122 Земельного кодексу України та визначено, що розпорядником земель сільськогосподарського призначення державної власності являється центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи.
Відповідно до ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Держземагентство України оприлюднює показники нормативної грошової оцінки 1 гектара сільськогосподарських угідь (ріллі та перелогів, багаторічних насаджень, природних сіножатей, пасовищ) у середньому по Україні та в розрізі регіонів України за період 1995 - 2015 років.
Оприлюднені показники нормативної грошової оцінки 1 гектара сільськогосподарських угідь є базою для визначення розміру земельного податку, фіксованого сільськогосподарського податку, орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, втрат сільськогосподарського виробництва, мінімального розміру орендної плати за земельну частку (пай), державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом.
Нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь в Україні станом на 01.07.1995 була проведена відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 № 213. В основу розрахунку нормативної грошової оцінки земель покладено рентний доход, який створюється при виробництві зернових культур і визначається за даними економічної оцінки земель, проведеної у 1988 році.
За результатами її проведення отримані значення нормативної грошової оцінки 1 гектара угідь (ріллі та перелогів, багаторічних насаджень, природних сіножатей та пасовищ) у цілому по Україні, Автономній Республіці Крим і областях, адміністративних районах та сільськогосподарських підприємствах.
Нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення, проведена станом на 01.07.1995, підлягає індексації станом на 01.01.2015 на коефіцієнт 3,997, який визначається виходячи з добутку коефіцієнтів індексації за: 1996 рік - 1,703, 1997 рік - 1,059, 1998 рік - 1,006, 1999 рік - 1,127, 2000 рік - 1,182, 2001 рік - 1,02, 2005 рік - 1,035, 2007 рік - 1,028, 2008 рік - 1,152, 2009 рік - 1,059, 2010 рік - 1,0, 2011 рік - 1,0, 2012 рік - 1,0, 2013 рік - 1,0, 2014 - 1,249.
Відповідно до листа відділу Держземагентства у Верхньорогачицькому районі Херсонської області від 02.04.2015 №8-28-0.1-230/2-15, згідно пункту 289.3 статті 289 Податкового кодексу України, листа Держземагентства України від 14.01.2015 №6-28-0.22-215/2-15 «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель» застосовується коефіцієнт 3,997, тому нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 18,0 га з урахуванням коефіцієнту індексації станом на 01.01.2015 року становить 47 484,36 грн. (сорок сім тисяч чотириста вісімдесят чотири грн. тридцять шість коп.)
Відділом Держземагентства у Верхньорогачицькому районі 01.07.2014 за № 1172 направлено відповідачу лист з повідомленням про необхідність внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 17.12.2009, зареєстрованому у Верхньорогачицькому районному відділі Херсонської регіональної філії Державного підприємства «Центру ДЗК» 11червня 2010 за № 041071800062.
Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення вказаний лист відповідачем отримано 22.07.2014. Проте, згідно листа відділу Держземагентства у Верхньорогачицькому районі Херсонської області від 02.04.2015 №8-28-0.1-230/2-15 до цього часу відповіді або заяви щодо згоди на зазначену пропозицію не отримано.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Отже, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Оскільки сторонами в Договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати (пункт 13 Договору), а мінімальний розмір орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Враховуючі викладене, необхідно внести зміни до пункту 9 договору оренди землі від 17.12.2009, зареєстрованого у Верхньорогачицькому районному відділі Херсонської регіональної філії Державного підприємства «Центр ДЗК», про що здійснено запис у Державному реєстрі земель від 11.06.2010 за № 041071800062 та викласти його в наступній редакції: Пункт 9 « 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок орендодавця в розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік».
У зв'язку з визначенням в вказаному договорі оренди земельної ділянки розміру орендної плати, нижче розміру, встановленого діючим законодавством України, існує ризик недоотримання місцевим бюджетом значної суми орендної плати. Зазначене не дає можливості наповнити бюджет, що є підставою для звернення прокурора до суду.
Просить суд внести зміни до договору оренди землі договору оренди землі від17.12.2009, зареєстрованому у Верхньорогачицькому районному відділі Херсонської регіональної філії Державного підприємства «Центру ДЗК» 11червня 2010 за № 041071800062, загальною площею 18,0 га, із земель запасу, для сінокосіння та випасання худоби, яка знаходиться за межами населених пунктів Верхньорогачицької селищної ради Верхньорогачицького району Херсонської області, укладеного між Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією та гр. ОСОБА_3, виклавши пункт 9 вказаного договору в наступній редакції:
Пункт 9 «9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок орендодавця в розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік».
Судові витрати стягнути з відповідача.
В разі визнання відповідачем позову, просить ухвалити судове рішення у попередньому судовому засіданні та визнати докази по справі такими, що не підлягають доказуванню на підставі ст. 61 ЦПК України.
Представники Верхньорогачицької районної державної адміністрації Коноплянко Л.О. та Головного управління Держземагенства України в Херсонській області Ремєзков О. К. в попередньому судовому засіданні позовні вимоги та пояснення, викладені прокурором підтримали та просили їх задовольнити в повному обсязі.
В разі визнання відповідачем позову, просять ухвалити судове рішення у попередньому судовому засіданні та визнати докази по справі такими, що не підлягають доказуванню на підставі ст. 61 ЦПК України.
Відповідач ОСОБА_3 в попередньому судовому засіданні позов визнав повністю та пояснив, що він не заперечує проти їх задоволення та внесення змін до договору оренди землі договору оренди землі від17.12.2009, зареєстрованому у Верхньорогачицькому районному відділі Херсонської регіональної філії Державного підприємства «Центру ДЗК» 11червня 2010 за № 041071800062, загальною площею 18,0 га, із земель запасу, для сінокосіння та випасання худоби, яка знаходиться за межами населених пунктів Верхньорогачицької селищної ради Верхньорогачицького району Херсонської області, укладеного між Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією та ОСОБА_3.
Також просить суд ухвалити судове рішення у попередньому судовому засіданні та визнати докази по справі такими, що не підлягають доказуванню на підставі ст. 61 ЦПК України.
На підставі ч. 4 ст. 130 ЦПК України ухвалення у попередньому судовому засіданні судового рішення у разі визнання заявлених вимог проводиться в порядку, встановленому ст.174 ЦПК України.
На підставі ч.4 ст. 174 ЦПК України та в зв'язку з визнанням заявлених вимог, суд вважає можливим розглянути справу в попередньому судовому засіданні та ухвалити рішення по суті заявлених вимог, оскільки для цього встановлені всі законні підстави.
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Згідно із ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку. Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" та ст. 638 ЦК України розмір орендної плати є істотною умовою договору, яка визначена законом та є необхідною для договорів даного виду.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Суд, прийнявши до уваги клопотання сторін, вважає можливим їх задовольнити, визнати докази по справі такими, що не підлягають доказуванню на підставі ст. 61 ЦПК України, оскільки обставини визнані сторонами і заперечень проти заявлених позовних вимог в учасників процесу немає та задовольнити заявлені вимоги в повному обсязі.
Крім того, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір в сумі 243 гривні 60 копійок
Керуючись ст..ст. 15, 21, 30 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 632, 638, 651, 652 ЦК України, ч. 4 ст. 130, ст.ст. 174-175, 213-215, 294, 367 ч.1 п.1 Цивільного процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Великолепетиського міжрайонного прокурора в інтересах Держави в особі Верхньорогачицької районної державної адміністрації, Головного управління Держземагенства України в Херсонській області до ОСОБА_3 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки - задовольнити.
Внести зміни до договору оренди землі від17.12.2009, зареєстрованому у Верхньорогачицькому районному відділі Херсонської регіональної філії Державного підприємства «Центру ДЗК» 11червня 2010 за № 041071800062, загальною площею 18,0 га, із земель запасу, для сінокосіння та випасання худоби, яка знаходиться за межами населених пунктів Верхньорогачицької селищної ради Верхньорогачицького району Херсонської області, укладеного між Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією та гр. ОСОБА_3, виклавши пункт 9 вказаного договору в наступній редакції:
Пункт 9 «9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок орендодавця в розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік».
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави на р/р 31210206700091 МФО 852010 ЄДРПОУ 37879164 банк одержувача ГУ ДКУ у Херсонській області код платежу 22030001 - судовий збір в сумі 243гривні 60 копійок.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Херсонської області протягом десяти днів з дня його проголошення, через Верхньорогачицький районний суд Херсонської області.
ГОЛОВУЮЧИЙ : В.Г. Загрунний