категорія статобліку-2.11.14
справа № 2-а-6059/09/0470
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 червня 2009 року м.Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Павловського Д.П.
при секретарі Шевченко Ю.В.
за участі представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства «Южнерудпром» до Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
22 квітня 2009р. відкрите акціонерне товариство «Южнерудпром» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової адміністрації у Дніпропетровської області, в якому просить: визнати незаконними дії Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області (49600, м. Дніпропетровськ, вул. Сімферопольська, 17 - а) щодо відмови Відкритому акціонерному товариству «Южнерудпром» (код ЄДРПОУ 05467518) у списанні безнадійного податкового боргу викладеній у Листі від 17.04.09 р. № 10293/10/24 - 221 у сумі 3 801637, 51 грн., зобов'язати Державну податкову адміністрацію у Дніпропетровській області (49600, м. Дніпропетровськ, вул. Сімферопольська, 17 - а) списати безнадійний податковий борг Відкритого акціонерного товариства «Южнерудпром» (код ЄДРПОУ 05467518) у сумі 3 801 637, 51 грн. (три мільйони вісімсот одна тисяча шістсот тридцять сім гривень 51 коп.).
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 25.03.09 р. ВАТ «Южнерудпром» було направлено до ДПА у Дніпропетровській області заяву про списання безнадійного податкового боргу ВАТ «Южнерудпром» № 09/02 - 3 (вхідний відповідача № 1121/10). Листом від 17.04.09 р. № 10293/10/24 - 221 ДПА у Дніпропетровській області повідомила, що розглянула лист ВАТ «Южнерудпром» та вирішила, що облікований за підприємством борг не підпадає під термін «безнадійний», а відтак не підлягає списанню. Викладене рішення ДПА у Дніпропетровській області є таким, що не відповідає чинному законодавству відповідно до нижчезазначених об'єктивних підстав.
Плановою комплексною документальною перевіркою дотримання податкового та валютного законодавства ВАТ «Южнерудпром» (код ЄДРПОУ 05467518) за період з 01.01.2002 року по 31.12.2003 р., проведеною Лівобережною МДПІ м. Дніпропетровська, встановлено порушення п. 4.1 ст. 4, пп. 5.3.9 п. 5.9 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» 22.05.1997 року № 283/97-ВР, в результаті чого занижено податок на прибуток за 2002 рік на суму 968930 грн. та за 2003 рік на суму 754844 грн.; порушено ст. 7, 8, 9, 10 Декрету КМУ «Про прибутковий податок з громадян» №13-92 від 26.12.92 р зі змінами та доповненнями, в результаті чого додатково нараховано 1362,47 грн. прибуткового податку. Згідно пп. 17.1.9 п. 17.1 ст. 17 Закону України №2181-ІІІ від 21.12.2000 р. нараховано штрафні санкції у розмірі 20% від донарахованої суми недобору. За результатами перевірки донараховано податків до сплати на загальну суму 1 898 821,47 грн. та нараховано штрафних санкцій на загальну суму 1 902 816,04 грн., всього до сплати нараховано 3 801 637,51 грн. Акт за результатами перевірки було складено 26.05.2004 року. Згідно п. 18.2.1. Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року (далі - Закон) підлягає списанню безнадійний податковий борг, у тому числі пеня, нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції.
Судове рішення щодо податку на прибуток винесено 02.12.2004 р., щодо податку на додану вартість - 20.12.2004 р. Таким чином, відповідно із зазначених дат податкові зобов'язання з податку на прибуток та ПДВ вважаються узгодженим та починає перебіг 1095-денний термін для стягнення податкового боргу. На даний час з моменту узгодження вказаних податкових зобов'язань у судовому порядку пройшло відповідно 1530 (одна тисяча п'ятсот тридцять) та 1512 (одна тисяча п'ятсот дванадцять) календарних днів. Щодо інших податкових зобов'язань, які були узгоджені згідно Акту перевірки та отримання відповідних податкових повідомлень - 26.05.2004 року, 1095 календарних днів на стягнення у зв'язку з відмовою самостійного погашення закінчилися 27.05.2007 року. На даний час з моменту підписання Акту пройшло 1512 (одна тисяча п'ятсот дванадцять) календарних днів. Необхідно також зауважити, що 25.11.2004 року Господарським судом Дніпропетровської області було порушено процедуру банкрутства ВАТ «Южнерудпром», відкрито ліквідаційну процедуру та 07.02.2006 року затверджено ліквідаційний баланс підприємства. Згідно Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, виданої станом на 21.12.2007 року ВАТ «Южнерудпром» було припинено 06.11.2006 року (запис №15 про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи у зв'язку з визнанням її банкрутом) та відновлено 21.12.2007 року (запис №17 про скасування реєстраційної дії за судовим рішенням, оформленої записом №15 від 06.11.2006 р.) у зв'язку зі скасуванням Вищим господарським судом України Ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 07.02.2006 р. про затвердження ліквідаційного балансу та ліквідацію ВАТ «Южнерудпром». Відповідно до ст. 91. Цивільного кодексу України юридична особа здатна мати такі ж цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність), як і фізична особа, крім тих, які за своєю природою можуть належати лише людині. До цивільної правоздатності відноситься також можливість юридичної особи виступати відповідачем в суді. Цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення. Тобто, загалом пройшло без урахування проміжку зупинення строку перебігу давності: 703 + 454 = 1 157 днів та 685 + 454 = 1 139 днів.
Таким чином згідно п. 15. 2 Закону (встановлює граничний строк стягнення податкового боргу) та п. 18.2.1 Закону (встановлює списання податкового боргу) податковий борг ВАТ «Южнерудпром» підлягає списанню як безнадійний у зв'язку зі спливом 1095 - денного строку стягнення податкового боргу. Посилання ДПА у Дніпропетровській області у своєму листі від 17.04.09 р. № 10293/10/24 - 221 на преамбулу Закону та зазначення, що Закон № 2181 - ІІІ не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначенні Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі Закон № 2343 - XII) не є змістовними, так як наразі, на момент заяви про сплив строку стягнення податкового боргу та списання безнадійного податкового боргу у провадженні жодній з судових процедур передбачених Законом № 2343 - XII: розпорядження майном, санація, укладання мирової угоди, ліквідація - ВАТ «Южнерудпром» не знаходиться.
У судовому засіданні представник позивача за довіреністю - ОСОБА_1, позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх повністю.
Представник відповідача за довіреністю ОСОБА_2, позовні вимоги не визнала, суду пояснила, що функції та правові основи діяльності органів державної податкової служби визначені Законом України від 04.12.90 №509 «Про державну податкову службу в Україні» далі - Закон №509), зокрема, вичерпний перелік функцій ДПА у Дніпропетровської області визначено у статті 9 цього Закону. Відповідно до цієї статті державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в містах з районним поділом (крім міст Києва та Севастополя) виконують функції, передбачені статтею 8 цього Закону, крім функцій, зазначених у пунктах 2, 3, 8, 11, 12, 13, 16, а також пункті 15 цієї статті у частині забезпечення виготовлення марок акцизного збору. Вказаний у статті 9 Закону №509 перелік функцій органів державної податкової служби обласного рівня не передбачає права цього органу приймати рішення про списання безнадійного боргу. Надавати платникам податків відстрочення та розстрочення податкових зобов'язань, вирішувати питання щодо податкового компромісу, а також приймати рішення про списання безнадійного боргу в порядку, передбаченому законом згідно із пункту 10 статті 11 Закон №509 мають право саме органи державної податкової служби, на обліку у яких знаходяться платники податків. Порядок списання безнадійного податкового боргу, затверджений наказом ДПА України від 14.03.01 №103 та зареєстрований у Міністерстві юстиції України 10.01.02 за №16/6304 (далі -Порядок №103).
У пункті 1.4 Порядку №103 визначено поняття контролюючий орган, відповідно до якого це державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу. Відповідно до установчих документів ВАТ «Южнерудпром» юридичною адресою товариства є: м.Дніпропетровськ, вул. Томська, 283, в зв'язку з чим товариство знаходиться на обліку у Лівобережній міжрайонній податковій інспекції М .Дніпропетровська. Отже, враховуючи вимоги статей 2, 10, 11 Закону №509 даним контролюючим органом у розумінні п.1.4 Порядку №103, який здійснює контроль за ВАТ Южнерудпром» щодо за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування ним податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу, - є Лівобережна МДПІ м.Дніпропетровська, яка відповідно до статті 18 Закону України від 21.12.00 №2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» має право списати безнадійний податковий борг. За результатами розгляду документів, наданих контролюючим органом або безпосередньо платником податків, керівник (його заступник) органу державної податкової служби приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком 2 (п.5.3 Порядку №103). Таким чином, рішення про списання безнадійного податкового боргу відповідно до п.5.3 Порядку №103 приймається саме керівник Лівобережної МДПІ м. Дніпропетровська, а не керівник ДПА у Дніпропетровській області.
Також, у судовому засіданні були досліджені письмові докази - документи, що містять в собі відомості про обставини, які мають значення для справи, а саме: копія Листа ДПА у Дніпропетровській області від 17.04.09 р. № 10293/10/24 - 221, копія Довідки з ЄДРПОУ від 21.12.2007 року, копія Статуту позивача, копія Свідоцтва про державну реєстрацію № 767273, копія довідки АА № 045380 від 18.06.08 р., копія довідки АА № 240436 від 04.06.09 р., копія виписки № 219136 від 09.06.09 р.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення та доводи представників, які беруть участь у справі, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до п. 1.3. Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року (далі - Закон №2181), податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до п. 5.2.1. Закону №2181, зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків , визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Відповідно до п.п. 15.2.1. Закону №2181, у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або до визнання боргу безнадійним.
Відповідно до п. 18.2.1. Закону №2181, підлягає списанню безнадійний податковий борг, у тому числі пеня, нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції. Пунктом «в» даної норми визначено, що під терміном "безнадійний" слід розуміти податковий борг юридичних та фізичних осіб, стосовно якого минув строк позовної давності, встановлений Законом.
Відповідно до листа ДПА України від 04.11.2003 р. № 17199/7/24-1117, «Щодо списання податкового боргу юридичних та фізичних осіб, визнаного безнадійним» зазначено, що не підлягає списанню такий податковий борг, якщо відносно платника податків розпочато процедуру банкрутства і в цей період його податковий борг визначається безнадійним. Такий виняток встановлено оскільки якщо списання безнадійного податкового боргу провадиться відносно платника податків, щодо якого розпочато процедуру банкрутства, то у такому випадку списання здійснюється у строки зазначені в мировій угоді та у рішенні суду, яким затверджується звіт ліквідатора або закінчення процедури банкрутства з будь - яких інших причин (ст. 40 Закону № 2343 - XII).
Відповідно листа ДПА України від 07.02.2008 р. N 2167/7/24-0117, днем виникнення безнадійного податкового боргу вважається дата, визначена в даних відповідних органів, а саме 1095 календарний день від дня узгодження податкового зобов'язання (рішення керівника контролюючого органу (або його заступника) на підставі даних обліку).
Відповідно до ст.1 ЗУ «Про державну податкову службу в Україні», до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі - органи державної податкової служби).
Як передбачено ст.2 цього ж Закону, завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Відповідно до ст.9 даного Закону, Державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в містах з районним поділом (крім міст Києва та Севастополя) виконують функції, передбачені статтею 8 цього Закону, крім функцій, зазначених у пунктах 2, 3, 8, 11, 12, 13, 16, а також пункті 15 цієї статті у частині забезпечення виготовлення марок акцизного збору.
У разі коли зазначені в частині першій цієї статті органи державної податкової служби безпосередньо здійснюють контроль за платниками податків, інших платежів, вони виконують щодо цих платників ті ж функції, що й державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції.
Згідно із нормами ст.8 цього ж Закону, Державна податкова адміністрація України виконує безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану із здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Таким чином, відповідно до норм чинного податкового законодавства України, податковий борг ВАТ «Южнерудпром» підлягає списанню як безнадійний у зв'язку зі спливом 1095 - денного строку стягнення податкового боргу, також відповідно до закону Державна податкова адміністрація у Дніпропетровській області організовує роботу державних податкових інспекцій пов'язану із здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів, а в даному випадку організовує роботу щодо прийняття рішення (за місцем реєстрації платника податків) про визнання безнадійним та списання податкового боргу за зверненням позивача.
Згідно ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
За таких підстав, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов відкритого акціонерного товариства «Южнерудпром» до Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області (49600, м. Дніпропетровськ, вул. Сімферопольська, 17-а) щодо відмови відкритому акціонерному товариству «Южнерудпром» (код ЄДРПОУ 05467518) у списанні безнадійного податкового боргу у сумі 3 801 637 грн. (три мільйони вісімсот одна тисяча шістсот тридцять сім гривень) 51 коп.
Зобов'язати Державну податкову адміністрацію у Дніпропетровській області (49600, м. Дніпропетровськ, вул. Сімферопольська, 17-а) визнати безнадійним та с писати податковий борг у сумі 3 801 637 грн. (три мільйони вісімсот одна тисяча шістсот тридцять сім гривень) 51 коп.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова складена у повному обсязі 17.06.2009р.
Суддя Д.П. Павловський