Постанова № 4438571, 18.06.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
18.06.2009
Номер справи
2а-1268/09/10/0170
Номер документу
4438571
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

18.06.09

Справа №2а-1268/09/10/0170

11:27 м.Сімферополь

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кудряшової А.М. , при секретарі судового засідання Дєрюшковій І.А., за участі представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1;

від відповідача - не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі АРК

до Приватного підприємцяОСОБА_2

про стягнення заборгованості по фінансовим санкціям у сумі 324,21 грн

 

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі АР Крим(далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим із позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2(далі - відповідач) про стягнення заборгованості у розмірі 324,21 грн. Позов мотивовано наявністю у відповідача заборгованості зі сплати сум штрафу і пені, застосованих за несвоєчасну сплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Ухвалами суду від 09.01.2009 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження адміністративну справу призначено до судового розгляду.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, надав пояснення по суті справи.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, через засоби масової інформації, причин неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення судового розгляду справи не надав.

Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд, відповідно до вимог ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу за відсутністю представника відповідача за наявними у матеріалах справи документами.

Заслухавши представника позивача, дослідивши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.

Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ст. 3 КАС України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Компетенцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ визначено ст. 17 КАС України, згідно із п. 4 ч. 1 якої компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року №121/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України.

Згідно із п. 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 р. N 8-2, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 р. за N 442/6730 управління Пенсійного фонду України (далі - Фонд) у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду. Відповідно до пп. 5 п. 2.2 цього Положення управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах контролює надходження страхових внесків та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності нарахування та сплати страхових внесків, призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.

Отже контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів здійснюється органами Пенсійного фонду України. Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 64, абз. 8 ч. 3 ст. 106 Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058) орган Пенсійного фонду має право звертатись до суду з позовами про стягнення недоїмки.

Таким чином, управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим, реалізуючи свої завдання та функції у правовідносинах з фізичними та юридичними особами виступає як суб'єкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.

Враховуючи викладене, позивач у справі є суб'єктом владних повноважень, законом передбачено право звернення позивача до суду із позовом про стягнення заборгованості, справу належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Згідно з п. 1 частини 1 статті 14 Закону страхувальниками визнаються роботодавці, в тому числі фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.

Як вбачається з матеріалів справи відповідач є юридичною собою, ідентифікаційний номер 220941351 (а.с. 7, 8), є страхувальником і платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до п. 2 ст. 5 Закону №1958 виключно цим Законом визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, а також стягнення заборгованості за цими внесками.

Відповідно до п. 6, 7 ст. 64 Закону №1058 територіальні органи Пенсійного фонду мають право застосовувати фінансові санкції, стягувати з платників страхових внесків недоїмку по страхових внесках.

Згідно із п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону №1058 (в редакції, чинній на момент прийняття позивачем рішення про застосування фінансових санкцій і нарахування пені) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;

20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;

50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Судом також встановлено, що позивачем на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону №1958 прийнято рішення про застосування штрафних санкцій і нарахування пені від 08.09.2006 року №631 на суму 324,21 грн., яке отримано відповідачем 08.09.2006 року, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення (а.с. 13).

Відповідно до ч. 13 ст. 106 Закону №1058 суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

Оскарження рішення виконавчого органу Пенсійного фонду про нарахування пені та накладання штрафів зупиняє строки їх сплати до винесення вищим органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строки сплати фінансових санкцій також призупиняються до винесення судом рішення в разі оскарження страхувальником вимоги про сплату недоїмки, якщо накладення фінансових санкцій пов'язано з її виникненням або несвоєчасною сплатою.

Відповідачем у встановленому порядку не надано доказів сплати сум штрафних санкцій і пені у повному обсязі, не надано доказів оскарження рішення позивача від 08.09.2006 року №631, матеріалами справи підтверджується наявність заборгованості, тому адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

В судовому засіданні 18.06.2009 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 23.06.2009 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2(ідентифікаційний номер ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1) на користь управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі АР Крим (п/р 25601010045001 в КРУ ВАТ «Державний ощадний банк України», м. Сімферополь, МФО 324805, ЗКПО 20727218) заборгованість у розмірі 324,21 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення в повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може біти подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

 

Суддя Кудряшова А.М.