Постанова № 44371769, 21.05.2015, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2015
Номер справи
819/1114/15-а
Номер документу
44371769
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1114/15-a

21 травня 2015 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючого судді Баранюка А.З.

при секретарі судового засідання Шпіцері О.М.

за участю:

представника позивача - Цимбалюка О.М.;

представника відповідача - Серетного Т.І.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Приватного малого підприємства "Галактика" до Відділу Держземагенства у м. Тернополі, третя особа Тернопільська міська рада про скасування державної реєстрації, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулося Приватне мале підприємство "Галактика" (надалі - позивач) із адміністративним позовом до Відділу Держземагенства у м. Тернополі (надалі - відповідач) про скасування державної реєстрації земельної ділянки 0,296 га, кадастровий номер 6110100000:04:003:0037, за адресою вул. Головацького, 3А, м. Тернопіль.

У зв'язку із клопотанням представника відповідача до участі у справі, як третю особу, судом було залучено Тернопільську міську раду, яке є розпорядником земельної ділянки.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, та пояснив що у користуванні ПМП "Галактика" є земельна ділянка площею 0,70 по вул. Головацького, 3, м. Тернопіль. Рішенням Тернопільської міської ради від 12.07.2013 року №6/35/72 надано в оренду на п'ять років обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Головацького, 3а", земельну ділянку площею 0,2960 га для завершення будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою вул. Головацького, 3а, м. Тернопіль з наданням в оренду терміном на п'ять років, яка частково наклалася на земельну ділянку позивача.

Зазначене рішення Тернопільської міської ради та договір оренди були визнані недійсними господарським судом Тернопільської області. Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2015 року у справі № 819/536/15-а також скасовано рішення Реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області від 01 серпня 2013 року про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 0,296 га, розташована за адресою: Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Головацького 3а., а також скасовано рішення Реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області від 01 серпня 2013 року індексний номер 4693280 про державну реєстрацію права оренди цієї земельної ділянки.

З огляду на наведене представник позивача пояснив, що відпали передбачені законом підстави для державної реєстрації земельної ділянки, а тому просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив та пояснив, що на даний час немає передбаченого законом порядку та технічної можливості внести зміни до Державного земельного кадастру щодо скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі рішення суду, а тому просив у задоволенні позову відмовити.

Тернопільська міська рада явку повноважного представника у судове засідання не забезпечила, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлялася належним чином, а тому суд вважає що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення третьої особи про час і місце розгляду справи з його участю та реалізації нею права судового захисту своїх прав та інтересів.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши докази по справі, з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, 26 квітня 2001 року ПМП "Галактика" видано державний акт серії ІІ-ТР №002030 від 26.04.2001р. про надання у постійне користування 0,7000 га землі в межах згідно з планом користування для будівництва 12-квартирного житлового будинку за адресою по вул. Головацького, 3, м. Тернопіль, відповідно до рішення 16 сесії 3 скликання Тернопільської міської ради народних депутатів від 15 березня 2001 року. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №587.

12 липня 2013р. Тернопільська міська рада прийняла рішення №6/35/72 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0,2960 га для завершення будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою вул. Головацького, 3а обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Головацького, 3а", яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2960 га для завершення будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою вул. Головацького, 3а, надано обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельний кооператив «Головацького,3а» в оренду терміном на 5 років земельну ділянку площею 0,2960 га та зобов'язано обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив «Головацького,3-а» в двомісячний термін здійснити державну реєстрацію права оренди земельної ділянки відповідно до чинного законодавства.

Рішенням господарського суду Тернопільської області від 22 серпня 2013 року у справі № 921/750/13-г/4, визнано недійсним рішення Тернопільської міської ради від 12.07.2013 року № 6/35/72 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0,2960 га для завершення будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою вул. Головацького, 3а обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Головацького,3а". Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 18 листопада 2013 року, рішення господарського суду Тернопільської області від 22 серпня 2013 року залишено без змін.

Рішенням господарського суду Тернопільської області від 30 січня 2014 року у справі №921/1254/13-г/6, за позовом Приватного малого підприємства «Галактика», м. Тернопіль до обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Головацького-3а» та Тернопільської міської ради, визнано недійсним договір оренди земельної ділянки площею 0,2960 га яка знаходиться за адресою вул. Головацького, 3а у м. Тернополі, укладений між Тернопільською міською радою та обслуговуючим кооперативом «Житлово-будівельний кооператив «Головацького-3а» від 19 липня 2013 року, зареєстрований за №4901 від 27 липня 2013 року. Рішення залишено без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 16 квітня 2014 року.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2015 року у справі № 819/536/15-а за позовом МПМ "Галактика" до Реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції скасовано рішення Реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції від 01 серпня 2013 року індексний номер 4693057 про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно - земельну ділянку площею 0,296 га, розташована за адресою: Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Головацького 3а, кадастровий номер 6110100000:04:003:0037 та скасовано рішення Реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції від 01 серпня 2013 року індексний номер 4693280 про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки загальною площею 0,296 га на підставі укладеного договору оренди земельної ділянки від 19.07.2013 року між Тернопільською міською радою та обслуговуючим кооперативом "Житлово-будівельний кооператив «Головацького,3а».

Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.

Згідно з п. 9 статті 791 Земельного кодексу України земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту його формування та державної реєстрації права власності на нього. Формування земельної ділянки передбачає визначення його площі, меж та внесення інформації про нього до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номеру.

Статтею 1 Закону України "Про державний земельний кадастр" (Далі - Закон № 3613-VI) передбачено, що державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Відповідно до ст. 5 Закону № 3613-VI ведення Державного земельного кадастру здійснюється, у тому числі, шляхом внесення змін до відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру.

Частиною 2 ст. 15 Закону № 3613-VI передбачено, що відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зазначену в частині другій статті 30 цього Закону, зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно із ч. 1 ст. 16 Закону № 3613-VI земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер.

Частиною 6 ст. 16 Закону № 3613-VI кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.

Статтею 24 Закону № 3613-VI державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється, зокрема, за заявою особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

З матеріалів справи слідує, що земельна ділянка з кадастровим номером 6110100000:04:003:0037 надавалася обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Головацького, 3а" на підставі рішення Тернопільської міської ради від 12 липня 2013р. №6/35/72 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0,2960 га для завершення будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою вул. Головацького, 3а".

В подальшому це рішення міської ради було визнано недійсним, було визнано недійсним договір оренди, а також було скасовано державну реєстрацію права оренди обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Головацького, 3а" на цю земельну ділянку.

Тобто були скасовані підстави для реєстрації самої земельної ділянки.

Підстави скасування державної реєстрації земельної ділянки передбачено в ч. 10 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» та п. 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року №1051 (надалі - Порядок № 1051), відповідно до яких державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: 1) поділу чи об'єднання земельних ділянок - на підставі заяви про державну реєстрацію земельних ділянок, які утворилися в результаті такого поділу чи об'єднання; 2) коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника, - на підставі даних про те, що протягом одного року Державному кадастровому реєстраторові органом державної реєстрації прав не надано відповідної інформації в порядку інформаційного обміну.

Таким чином суд погоджується із поясненнями представника відповідача, що цими законодавчими актами встановлено виключний перелік підстав скасування державної реєстрації земельної ділянки та не передбачено рішення суду як підставу для внесення змін до Державного земельного кадастру, проте це не може слугувати підставою для відмови у вирішенні справи.

Статтею 124 Конституції України закріплено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Згідно з ч. 4 ст. 8 КАС України забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини, та відповідно до ч. 1, 2 ст. 8 КАС України при вирішенні справи має застосовуватись принцип верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, суд вважає, що правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на землю основані на принципі юридичної визначеності.

Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акту або порядку, який визначає механізм реалізації прав та свобод особи, закріплених у конституційних та інших актах.

Рішенням Конституційного Суду України від 1 грудня 2004 року № 18-рп/2004 роз'яснено, що поняття "охоронюваний законом інтерес" треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.

У цьому рішенні Конституційний Суд України зазначив, що у випадках, коли інтерес не підлягає охороні ані законом, ані правом, законодавець завжди прямо про це зазначає.

Таким чином суд вважає, що заявлені позовні вимоги позивача спрямовані на користування земельною ділянкою, яка була надана у встановленому законом порядку, ці вимоги зумовлені загальним об'єктивним змістом права постійного користування землею і такі вимоги прямо не опосередковані у суб'єктивному праві. В силу ст. 8 КАС України вони є самостійним об'єктом судового захисту індивідуальних потреб позивача, і ці потреби не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам. Законом також не встановлено, що такий інтерес позивача не підлягає охороні.

Разом з тим, ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У п. 4 Порядку № 1051 вказано, що ведення Державного земельного кадастру здійснює Держземагентство та його територіальні органи.

До складу Держземагентства та його територіальних органів входять Державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом України "Про Державний земельний кадастр" та цим Порядком.

Відповідно до п. 9 Порядку № 1051 до повноважень Державного кадастрового реєстратора територіальних органів Держземагентства у районах, містах республіканського (Автономної Республіки Крим) та обласного значення належать, зокрема, здійснення державної реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні, скасування такої реєстрації; формування поземельних книг на земельні ділянки, внесення записів до них, забезпечення зберігання поземельних книг.

Суд зауважує, що Верховною Радою України розглядається проект Закону України "Про внесення змін до статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" (щодо врегулювання підстав скасування державної реєстрації земельної ділянки за рішенням суду) № 2412 від 18.03.2015.

Отже, до внесення змін до ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" Державні кадастрові реєстратори територіальних органів Держземагентства не мають повноважень (в тому числі дискреційних) щодо вчинення дій із скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі рішення суду, проте зобов'язані вчинити такі дії у разі прийняття змін Верховною Радою України.

Частиною 7 ст. 9 КАС України передбачено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Враховуючи те, що в ч. 10 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено випадки саме скасування державної реєстрації земельної ділянки Державним кадастровим реєстратором і ці випадки потребують доповнення стосовно скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі рішення суду, застосовуючи аналогією закону, суд приходить до висновку, що способом захисту прав позивача є скасування державної реєстрації земельної ділянки судом, а тому позов підлягає до задоволення як обґрунтовано заявлений.

Керуючись ст.ст. 158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки 0,296 га, кадастровий номер 6110100000:04:003:0037, за адресою вул. Головацького, 3А, м. Тернопіль.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

В повному обсязі постанова підписана 26 травня 2015 року.

Головуючий суддя Баранюк А.З.

копія вірна

Суддя Баранюк А.З.