Постанова № 44371043, 19.05.2015, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2015
Номер справи
812/105/15
Номер документу
44371043
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

8.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 травня 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/105/15

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Чиркіна С.М.,

за участю

секретаря судового засідання Ігнатович О.А.

та

представників сторін:

від позивача - не прибув

від відповідача - не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства про стягнення коштів за податковим боргом в загальному розмірі 97075,10 грн.,

ВСТАНОВИВ:

17 квітня 2015 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства про стягнення коштів за податковим боргом в загальному розмірі 97075,10 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Кремінське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства не сплачує узгоджені податкові зобов'язання в розмірі 97075,10 грн., з яких: 79034,55 грн. - основного платежу, 18040,55 грн. - пені. Податковий борг виник у зв'язку з несплатою Кремінським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства самостійно визначених у податкових деклараціях податкових зобов'язань. У зв'язку із несвоєчасною сплатою податкового боргу підприємству на підставі ст. 129 Податкового кодексу України було нараховано пеню в сумі 18040,55 грн.

У судовому засіданні представник позивача надав до суду заяву від 19.05.2015 б/н про уточнення позовних вимог без зміні предмету позову (а.с. 57).

У зв'язку з викладеним, представник позивача просить стягнути з відповідача кошти за податковим боргом в загальному розмірі 97075,10 грн., з яких: 79034,55 грн. - основного платежу, 18040,55 грн. - пені; в тому числі: з податку на додану вартість за січень 2015 року в розмірі 2751,76 грн., з яких: 1219,00 грн. - основного платежу, 1532,76 грн. - пені; з плати за користування надрами за IV квартал 2014 року в розмірі - 58821,68 грн., з яких: 48631,63грн. - основного платежу, 10190,05 грн. - пені; зі збору за спеціальне використання води за IV квартал 2014 року в розмірі 35501,66 грн., з яких: 29183,92 грн., 6317,74 грн. - пені; з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала, надала пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав до суду заяву про визнання позову, в якій просив провести розгляд справи без його участі (а.с. 53).

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.

Відповідач - Кремінське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства, ідентифікаційний код 20160935, зареєстроване Кремінської районною адміністрацією Луганської області 17.06.1998, номер запису про державну реєстрацію - 1 366 120 0000 000151 (а.с. 4-6), знаходиться на обліку в Рубіжанській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області з 15.12.1993, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків від 30.04.2015 №151219140034 (а.с. 35).

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Згідно з пунктом 16.1.4 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пункту 14.1.175 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема,календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Розділом V Податкового кодексу України врегульовані питання, пов'язані з обчисленням та сплатою податку на додану вартість.

Кремінське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства зареєстроване платником податку на додану вартість з присвоєнням індивідуального податкового номеру 201609312193, про що свідчить свідоцтво від 18 липня 1997 року №16784394 (а.с. 32).

Відповідно до статті 203 Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

До 01.01.2015 питання, пов'язані з обчисленням та платою за користування надрами регулювались Розділом ХІ Податкового кодексу України (надалі статті Розділу XI Податкового кодексу України наводяться в редакції до 01.01.2015, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин ).

Плата за користування надрами - загальнодержавний платіж, який згідно вимог статті 262 Податкового кодексу України справляється у вигляді: плати за користування надрами для видобування корисних копалин та плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

У відповідності із підпунктом 263.1.1 пункту 263.1 статті 263 Податкового кодексу України платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.

Згідно із підпунктом 263.11.1 пункту 263.11 статті 263 Податкового кодексу України платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин органу державної податкової служби: за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини або за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

У разі якщо місце обліку платника не збігається з місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, копія податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин подається органу державної податкової служби за місцем обліку платника (підпункт 263.11.2 пункту 263.11 статті 263 Податкового кодексу України).

Податковий розрахунок подається платником починаючи з календарного кварталу, що настає за кварталом, у якому такий платник отримав дозвіл на початок (продовження) виконання роботи підвищеної небезпеки або експлуатації об'єкта (підпункт 263.11.3 пункту 263.11 статті 263 Податкового кодексу України).

Порядок сплати податкових зобов'язань встановлений пунктом 263.12 статті 263 Податкового кодексу України, зокрема, платник протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачує податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ним органу державної податкової служби: за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини; за місцем обліку платника в разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Відповідно до вимог підпункту 263.13.1 пункту 263.13 статті 263 Податкового кодексу України платник несе відповідальність за правильність обчислення суми плати за користування надрами для видобування корисних копалин, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання органам державної податкової служби відповідних розрахунків згідно з нормами цього Кодексу та інших законів України.

Контроль за правильністю обчислення, своєчасністю і повнотою справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин до бюджету здійснюють органи державної податкової служби.

До 01.01.2015 правовідносини зі справляння збору за спеціальне використання води регулювалось Розділом XVI Податкового кодексу України (надалі статті Розділу XVI Податкового кодексу України наводяться в редакції до 01.01.2015, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 323.1 статті 323 Податкового кодексу України передбачено, що платниками збору є водокористувачі - суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи (крім бюджетних установ), постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду, отриману шляхом забору води з водних об'єктів (первинні водокористувачі) та/або від первинних або інших водокористувачів (вторинні водокористувачі), та використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.

Згідно пункту 326.1 статті 326 Податкового кодексу України водокористувачі самостійно обчислюють збір за спеціальне використання води та збір за спеціальне використання води для потреб гідроенергетики і рибництва щокварталу наростаючим підсумком з початку року, а за спеціальне використання води для потреб водного транспорту - починаючи з першого півріччя поточного року, у якому було здійснено таке використання.

Пунктами 328.1 - 328.4 статті 328 Податкового кодексу України передбачено, що базовий податковий (звітний) період для збору дорівнює календарному кварталу.

Платники збору обчислюють суму збору наростаючим підсумком з початку року та складають податкові декларації за формою, встановленою в порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Податкові декларації збору подаються платниками збору органам державної податкової служби у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації.

Збір сплачується платниками збору у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації.

На виконання вимог пункту 54.1 статті 54, пункту 203.1 статті 203, статей 326, 328 та підпункту 246.11.1 пункту 246.11 статті 246 Податкового кодексу України відповідач подав до Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби:

- податкову декларацію з податку на додану вартість від 20.02.2015 № 9019119563, в якій самостійно визначив податкові зобов'язання в розмірі 1219,00 грн. (а.с. 12-13);

- податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 4 квартал 2014 року від 19.01.2015 № 9080406118, в якому визначив податкове зобов'язання у розмірі 48631,63 грн. (а.с. 18);

- податкову декларацію збору: за спеціальне використання поверхневих та підземних вод; за спеціальне використання поверхневої води теплоелектростанціями з прямоточною системою водопостачання; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод житлово-комунальними підприємствами; за спеціальне використання води, яка входить, виключно до складу напоїв; за спеціальне використання поверхневих та підземних вод для потреб рибництва; за спеціальне використання кар'єрної, шахтної, дренажної води за 2014 рік від 14.01.2015 № 9080406254, в якій визначив податкове зобов'язання за 4 квартал 2014 року у розмірі 29183,92 грн. (а.с. 23-25)

В порушення вимог пункту 57.1 статті 57, пункту 203.2 статті 203, пункту 263.12 статті 263 та пункту 328.4 статті 328 Податкового кодексу України відповідач протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, самостійно суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість, з плати за користування надрами та зі збору за спеціальне використання води, визначену у податкових деклараціях, повністю не сплатив, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг з податку на додану вартість в сумі 1219,00 грн., зі збору за спеціальне використання води в сумі 29183,92 грн. та з плати за користування надрами в сумі 48631,63грн., що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника (а.с. 11, 15-17, 20-22).

Нарахування пені згідно із підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України розпочинається:

- при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;

- при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.

Підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України передбачено, що у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Відповідно до пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.

Згідно зворотного боку облікової картки платника податків (а.с. 11, 15-17, 20-22) на час розгляду справи за відповідачем рахується непогашена пеня в розмірі 1532,76 грн., 10190,05 грн. та 6317,74 грн., нарахована у зв'язку з несвоєчасним погашенням відповідачем узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість, з плати за користування надрами та зі збору за спеціальне використання води відповідно.

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).

До набрання чинності Податковим кодексом України спеціальним законом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначав процедуру оскарження дій органів стягнення, був Закон України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідно до статті 6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним до 01 січня 2011 року) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов'язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.

Податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

На виконання вищезазначених положень Закону України від 21 грудня 2000 року №2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним до 01 січня 2011 року) податковим органом Кремінському виробничому управлінню водопровідно-каналізаційного господарства було вручено першу податкову вимогу від 30.08.2002 № 1/99 та другу податкову вимогу від 22.07.2003 № 2/31 (а.с. 6 - звороній бік, 7).

Оскільки перша податкова вимога від 30.08. 2002 № 1/99 та друга податкова вимога від 22.07.2003 № 2/31 є чинними (доказів про скасування або відкликання податкових вимог суду не надано), суд прийшов до висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 19 травня 2015 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 25 травня 2015 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 9, 17, 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства про стягнення коштів за податковим боргом в загальному розмірі 97075,10 грн. задовольнити повністю.

Стягнути в доход Державного бюджету України кошти Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (ідентифікаційний код 20160935, місце знаходження: 92900, Луганська область, м. Кремінна, вул. Дзержинського, буд. 2-А) в загальному розмірі 97075 (дев'яносто сім тисяч сімдесят п'ять) гривень 10 копійок, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, з яких:

- з податку на додану вартість в розмірі 2751 (дві тисячі сімсот п'ятдесят одна) гривня 76 копійок за січень 2015 року, з яких: 1219 (одна тисяча двісті дев'ятнадцять) гривень - основного платежу, 1532 (одна тисяча п'ятсот тридцять дві) гривні 76 копійок - пені;

- з плати за користування надрами в розмірі - 58821 (п'ятдесят вісім тисяч вісімсот двадцять одна) гривня 68 копійок за 4 квартал 2014 року, з яких: 48631 (сорок вісім тисяч шістсот тридцять одна) гривня 63 копійки - основного платежу, 10190 (десять тисяч сто дев'яносто) гривень 05 копійок - пені;

- зі збору за спеціальне використання води в розмірі 35501 (тридцять п'ять тисяч п'ятсот одна) гривня 66 копійок за 4 квартал 2014 року, з яких: 29183 (двадцять дев'ять тисяч сто вісімдесят три) гривні 92 копійки, 6317 (шість тисяч триста сімнадцять) гривень 74 копійки - пені.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Постанова у повному обсязі складена та підписана 25 травня 2015 року.

Суддя С.М. Чиркін