
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
18 травня 2015 рокум. Ужгород№ 807/259/15
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гебеш С. А.
при секретарі судових засідань - Нагорна Л.І.
та осіб, що беруть участь у справі:
представника позивача - Грабовський В.А.,
представників відповідачі 1,2,3 - Демчук Л.В., Цуканова О.О.;
представник третьої особи 1 - Янчук В.В.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Ужгороді справу за адміністративним позовом Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд" до Рівненського міського управління юстиції Рівненської області, Державного реєстратора Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області Цюцюра Олени Миколаївної, Державного реєстратора Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області Воронюк Людмили Миколаївної про визнання дій протиправними, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Агробуд-Рівне", -
В С Т А Н О В И В:
Рівненська обласна асоціація по сільському будівництву «Рівнеагробуд» (далі - позивач, Асоціація «Рівнеагробуд») звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовною заявою до Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області, якою просить визнати протиправними дії державного реєстратора до Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області та скасувати реєстраційні записи № 16081060020011654 від 24.12.2014 р. та № 16081070021011654 від 26.12.2014 р
Ухвалою суду від 13.03.2015 року було залучено до участі у справі, в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору, Товариство з обмеженою відповідальністю «Агробуд-Рівне».
Ухвалою суду від 25.03.2015 року, яка занесена до журналу судового засідання, судом залучено до участі у справі, як відповідачів, державного реєстратора Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області Цюцюру О.М. (далі Відповідач-2) та державного реєстратора Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області Воронюк Л.М. (далі Відповідач-3).
Ухвалою суду від 31.03.2015 року судом було замінено первинного відповідача у справі Реєстраційну службу Рівненського міського управління юстиції Рівненської області на належного Рівненське міське управління юстиції Рівненської області (далі Відповідач-1).
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що оскаржувані дії та реєстраційні записи Відповідача 1 та 2 вчинені з порушенням ч. 6 ст. 19 Закону України 15 травня 2003 року N 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», оскільки при вчиненні реєстраційних дій не було надано відповідного рішення загальних зборів учасників ТОВ «Агробуд-Рівне» про провадження діяльності на підставі модельного статуту, подані документи не відповідали вимогам встановленим ст. 8 Закону України від 15 травня 2003 року N 755-IV, документи подавалися не уповноваженою особою, та відповідно державними реєстраторами Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області, вказані документи повинні були бути залишені без розгляду.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з мотивів викладених у позовній заяві та наданих ним в судовому засіданні додаткових письмових та усних поясненнях, та просив суд даний адміністративний позов задовольнити повністю.
Представники Демчук Л.В., Цуканова О.О., які представляють згідно доручень Відповідачів 1, 2 та 3 - проти задоволення даного адміністративного позову заперечили, вважають що при вчиненні оскаржуваних реєстраційних дій жодних норм законодавства відповідачами не порушено, вказане обґрунтовують тим, що законодавством не зобов'язано державного реєстратора перевіряти правдивість відомостей, зазначених у документах та їх дійсність, що подаються державному реєстратору, реєстраційні дії були проведені з дотримання вимог законодавства на підставі поданих заявником документів, а підстав для залишення документів без розгляду передбачених ч.6 ст.19 Закону України 15 травня 2003 року N 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» не було. З врахуванням даної позиції та письмових заперечень, представники відповідачів 1,2 та 3 просили суд у задоволенні даного адміністративного позову відмовити повністю.
Третя особа без самостійних вимог ТОВ «Агробуд-Рівне» проти задоволення позовних вимог заперечила, при цьому зазначила, що позивач 07.03.2014 року втратив свої корпоративні права та не є учасником ТОВ «Агробуд-Рівне», рішення загальних зборів учасників ТОВ «Агробуд-Рівне» про перехід на модельний статут дійсне, та в судовому порядку не скасоване, а документи подані для державної реєстрації є повними та відповідають вимогам законодавства. З врахуванням даної позиції та письмових заперечень, представник третьої особи просив суд у задоволенні даного адміністративного позову відмовити повністю.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення даного адміністративного позову з наступних підстав.
Розглядаючи дану адміністративну справу, суд виходить з того, що предметом оскарження є виключно дії та рішення суб'єкта владних повноважень, а саме дії державних реєстраторів Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області та вчинені ними при внесенні до в Єдиного державного реєстру реєстраційних записів № 16081060020011654 від 24.12.2014 р. та № 16081070021011654 від 26.12.2014 р.
Відповідна правова оцінка в межах вказаної справи надавалась судом виключно щодо питання дотримання вимог законодавства при здійснені державними реєстраторами оскаржуваних дій та прийнятих рішень, а також їх відповідність встановленій Законом України 15 травня 2003 року N 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» процедури державної реєстрації внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Суд не надає правової оцінки посиланням та доводам сторін, з приводу спору, щодо корпоративних прав на частку 99,64 % у статутному капіталі ТОВ «Агробуд-Рівне», оскільки вказаний спір знаходиться поза межами компетенції та юрисдикції адміністративного суду та повинен вирішуватись відповідно до вимог Господарського процесуального кодексу України.
Судом встановлено, що до внесення змін державним реєстратором Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області - Воронюк Л.М., а саме 26.12.2014 р. за № 16081070021011654, до Єдиного державного реєстру з приводу відомостей щодо юридичної особи Товариство з обмеженою відповідальністю «Агробуд-Рівне», позивач - Рівненська обласна асоціація по сільському будівництву «Рівнеагробуд» - згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних і фізичних осіб, являвся учасником вказаної юридичної особи з часткою у статутному капіталі - 848549 грн., що становить 99,64 % статутного капіталу.
23.12.2014 р. Товариством з обмеженою відповідальністю «Агробуд-Рівне» подано до Відповідачів - державних реєстраторів документи для проведення реєстраційної дії «Підтвердження відомостей про юридичну особу».
Як вбачається з опису документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Підтвердження відомостей про юридичну особу» (т. 2 а.с. 49) відповідачем, а саме державним реєстратором Цюцюра О.М. 23.12.2014 р. прийнято від представника ТОВ «Агробуд-Рівне» Малишевої А.А. наступні документи: рішення про продовження діяльності на підставі модельного статуту, оригінал статуту, реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу, документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи.
Відповідно до ч. 11 ст. 19 Закону України 15 травня 2003 року N 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (в редакції чинній на момент спірних правовідносин), - далі Закон України N 755-IV, юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.
У разі якщо юридична особа, засновниками (учасниками) якої затверджено статут, прийняла рішення продовжувати свою діяльність на підставі модельного статуту, юридична особа подає державному реєстратору таке рішення, реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу з відповідною відміткою та примірник оригіналу статуту для проставлення штампу про те, що юридична особа з відповідної дати провадить діяльність на підставі модельного статуту.
Відповідно до ч .6 ст. 19 Закону України N 755-IV:
державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо:
- документи подані не за місцем проведення державної реєстрації;
- документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону;
- документи подані не у повному обсязі;
- документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.
Відповідно до ст. 246 Цивільного кодексу України довіреність від імені юридичної особи видається її органом або іншою особою, уповноваженою на це її установчими документами. Згідно з приписами ст. 247 Цивільного кодексу України строк довіреності встановлюється у довіреності, якщо строк довіреності не встановлений, вона зберігає чинність до припинення її дії. Відповідно до ст. 248 Цивільного кодексу України представництво за довіреністю припиняється у разі закінчення строку довіреності.
З наявної в матеріалах реєстраційної справи за №1_608_011654_91 та копії довіреності виданої ТОВ «Агробуд-Рівне», яка була подана Відповідачу для проведення державної реєстрації вбачається, що строк дії вказаної довіреності визначений до 31 січня 2014 року натомість дія Відповідачем вчинялась 24 грудня 2014 року.
Суд не бере до уваги пояснення, третьої особи, щодо помилковості зазначення строку дійсності довіреності, та того факту, що довіреність датована 23.12.2014 року, з огляду на те, що в будь-якому випадку встановити наявність повноважень у особи на представництво за довіреністю, що оформлена з таким недоліком не можливо.
Тобто, наявні в даному випадку обставини, щодо подання документів особою, яка не має відповідних повноважень. Відповідно державний реєстратор повинен залишити без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
За таких обставин, суд вважає, що відповідачем знехтувані приписи ч. 6 ст. 19 Закону України N 755-IV при проведенні реєстраційної дії від 24 грудня 2014 року та вчиненні реєстраційного запису за № 16081060020011654 по внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо підтвердження відомостей про юридичну особу, зміну інформації про утворення юридичної особи, зміну додаткової інформації Товариства з обмеженою відповідальністю «Агробуд-Рівне».
З приводу оскаржуваного реєстраційного запису за № 16081070021011654 від 26.12.2014 р. судом встановлено наступне.
26.12.2014 р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Агробуд-Рівне» подано до Відповідача документи для проведення реєстраційної дії «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані із змінами в установчих документах».
Як вбачається з опису документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані із змінами в установчих документах» (т. 2 а.с. 54) відповідачем, а саме державним реєстратором Воронюк Л.М. 26.12.2014 р. прийнято від керівника ТОВ «Агробуд-Рівне» Новосад С.М. наступні документи: рішення про внесення змін до складу засновників (учасників) юридичної особи, утвореної на підстав модельного статуту (примірник оригіналу), Договір купівлі-продажу частки в статутному капіталі від 07.03.2014 року за № 171 (нотаріально завірена копія), реєстраційна картка на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
29.12.2014 року державним реєстратором Воронюк Л.М., складено та підписано повідомлення про залишення документів без розгляду (т. 2 а.с. 55), згідно якого документи, що подані, для проведення дії «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані із змінами в установчих документах» щодо ТОВ «Агробуд-Рівне» залишено без розгляду у зв'язку з відсутністю відмітки про перехід на модельний статут при проведенні попередньої дії.
Суд бере до уваги пояснення Відповідача, щодо процедури виправлення допущеної помилки реєстратором при вчинені запису від 24.12.2004 року за № 16081060018011654 та проведення відповідних реєстраційних записів 29.12.2014 р. за № 16081060019011654 «Скасування реєстраційної дії (для виправлення помилок) та № 16081060020011654 «Підтвердження відомостей про юридичну особу (архівна дія з поставленням в електронній реєстраційній картці відмітки про перехід на модельний статут).
Однак, внесення запису від 29.12.2014р. за № 16081060021011654 «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах» та проведення його як архівної дії, щодо реєстраційної дії у вчиненні якої заявнику було відмовлено, та яка фактично не вчинялась, без наявності факту повторного звернення заявника є неправомірним та вчиненим всупереч вимогам закону.
Відповідно до ч. 7 ст. 19 Закону України N 755-IV, якщо документи про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, залишені без розгляду, державний реєстратор видає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження заявнику відповідне повідомлення із зазначенням підстав залишення без розгляду та подані документи.
Відповідно до ч. 8 ст. 19 Закону України N 755-IV, визначено, що у разі якщо документи, що подавалися для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, залишилися без розгляду, заявник може повторно звернутися до державного реєстратора в загальному порядку після усунення причин, що були підставою для залишення зазначених документів без розгляду.
Судом встановлено, що Відповідач прийнявши рішення 29.12.2014 р. про залишення документів без розгляду, за відсутності повторного звернення заявника, провів з власної ініціативи реєстраційну дію від 29.12.2014р. за № 16081060021011654 на підставі документів залишених без розгляду. Вказане суперечить встановленому Законом України N 755-IV порядку державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу.
Крім того, у зв'язку з тим, що наявні підстави для скасування державної
реєстрації реєстраційних дій, від 24 грудня 2014 року за реєстраційним записом № 16081060020011654 та враховуючи, що внаслідок першого оскаржуваного запису фактично було змінено процедуру державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, підлягає скасуванню також реєстраційний запис від 29.12.2014р. за № 16081060021011654, як такий, що вчинений за наслідками першого незаконного реєстраційного запису.
В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).
За таких обставин, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Одночасно суд роз'яснює третій особі, що відповідно до приписів ч. 8 ст. 19 Закону України N 755-IV, вона не позбавлена можливості повторно звернутися до державного реєстратора в загальному та встановленому законом порядку після усунення причин, що є підставою для залишення зазначених документів без розгляду.
Також суд керуючись п. 7 ч. 1 ст. 161 КАС України вважає що в даному випадку відсутні підстави для скасування заходів забезпечення даного адміністративного позову вижитих судом згідно ухвали суду від 31 березня 2015 року в даній адміністративній справі до набрання вказаного рішення суду законної сили.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з державного (місцевого) бюджету, та такими є витрати позивача зі сплати судового збору у розмірі 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 копійки) та дана сума підлягає стягненню з бюджету на користь позивача.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 2, 17, 71, 86, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд" до Рівненського міського управління юстиції Рівненської області, Державного реєстратора Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області Цюцюра Олени Миколаївної, Державного реєстратора Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області Воронюк Людмили Миколаївної про визнання дій протиправними, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Агробуд-Рівне"- задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії державного реєстратора Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області про внесення 24 грудня 2014 року запису № 16081060020011654 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо підтвердження відомостей про юридичну особу, зміну інформації про утворення юридичної особи, зміна додаткової інформації ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "АГРОБУД-РІВНЕ" (ідентифікаційний код юридичної особи 33082153, місцезнаходження: 33028, Рівненська обл., місто Рівне, вулиця 16 Липня, будинок 10).
Визнати протиправними дії державного реєстратора Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області про внесення 26 грудня 2014 року запису № 16081070021011654 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, зміна складу або інформації про засновників ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "АГРОБУД-РІВНЕ" (ідентифікаційний код юридичної особи 33082153, місцезнаходження: 33028, Рівненська обл., місто Рівне, вулиця 16 Липня, будинок 10).
Скасувати реєстраційний запис № 16081060020011654 державного реєстратора Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області у Єдиному державному реєстрі, внесений 24 грудня 2014 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо підтвердження відомостей про юридичну особу, зміну інформації про утворення юридичної особи, зміна додаткової інформації ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "АГРОБУД-РІВНЕ" (ідентифікаційний код юридичної особи 33082153, місцезнаходження; 33028, Рівненська обл., місто Рівне, вулиця 16 Липня, будинок 10).
Скасувати реєстраційний запис № 16081070021011654 державного реєстратора Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області у Єдиному державному реєстрі, внесений 26 грудня 2014 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, зміна складу або інформації про засновників ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "АГРОБУД-РІВНЕ" (ідентифікаційний код юридичної особи 33082153, місцезнаходження: 33028, Рівненська обл., місто Рівне, вулиця 16 Липня, будинок 10).
Стягнути з Державного (місцевого) бюджету України (м. Ужгорода) на користь Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд" витрати зі сплати судового збору в сумі 73,08 грн., що сплачений відповідно до квитанції від 03.03.2015 року №183.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).
СуддяC.А. Гебеш