Постанова № 44370630, 20.05.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2015
Номер справи
805/758/15-а
Номер документу
44370630
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 травня 2015 р. Справа № 805/758/15-а

приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом Маріупольської міської ради Донецької області до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Мухас Владімірос Костантінос, про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 19.07.2013 №ДЦ1421320000, -

В С Т А Н О В И В:

Маріупольська міська рада Донецької області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Донецькій області про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 19.07.2013 №ДЦ1421320000.

В обґрунтування позову зазначено, що 19.07.2013 за № ДЦ 1421320000 відповідачем зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, а саме: реконструкція квартири під нотаріальну контору з організацією окремого входу у житловому будинку за адресою: пр. Будівельників, буд. 86, прим. 32, м. Маріуполь, Донецька область, замовником визначено Мухаса Владіміроса Константіноса. Спірна декларація про готовність зареєстрована з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки як вбачається із характеристики об'єкта до квартири здійснена прибудова у вигляді ганку площею 5,5 м.кв. Однак, у декларації третьою особою зазначено, що реконструкцію здійснена в геометричних межах об'єкту. Земельна ділянка під забудову не була виділена, що свідчить про те, що заявником у декларації викладені недостовірні відомості.

Представник позивача до суду не прибув, про дату час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. На адресу суду надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача до суду не прибув, про дату час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. На адресу суду надіслав письмові заперечення в яких посилався на те, що Інспекція перевіряє повноту даних, зазначених у декларації про готовність об'єкта до експлуатації, та виносить їх до відповідного реєстру. При цьому законодавством не передбачено проведення перевірки достовірності даних, зазначених у декларації. Замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації. Просив у задоволені позову відмовити.

Третя особа до суду не прибув, про дату час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції у Донецькій області є територіальним органом суб'єкту владних повноважень - центрального органу виконавчої влади Державної архітектурно-будівельної інспекції України, утвореним постановою КМУ від 23 травня 2011 року № 549 «Про утворення територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції».

Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції у Донецькій області здійснює свою діяльність на підставі Положення, затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 01 жовтня 2014 року № 221.

У відповідності до пункту 3 цього Положення Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції у Донецькій області відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого, приймає в установленому порядку в експлуатацію закінчені будівництвом об'єкти, які за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належать до І-ІІІ категорії складності (шляхом реєстрації декларації про готовність об'єкта, до експлуатації та повертає такі декларації).

19.07.2012 року Інспекцією Державного архітектурно - будівельного контролю у Донецькій області зареєстровано за № ДЦ1421320000 декларацію про готовність об'єкта до експлуатації «Реконструкція квартири під нотаріальну контору з організацією окремого входу у житловому будинку за адресою: пр. Будівельників, буд. 86, прим. 32, м. Маріуполь, Донецька область», замовник Мухас Владімірос Константінос.

В п. 11-1 декларації про готовність об'єкта до експлуатації зазначено, що документом який посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою: не вимагається згідно з п. 4 ст. 34 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності».

В п. 13 спірної декларації зазначено нежитлове приміщення літ. «а» ганок для господарських потреб 5,5 м.кв.

11 квітня 2014 Мухас Владімірос Константінос звернувся до Маріупольської міської ради Донецької області з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для облаштування окремого входу у нежитлове приміщення площею 0,7 га, розташованого за адресою: пр. Будівельників, буд. 86, прим. 32, м. Маріуполь, Донецька область.

Згідно технічного паспорту, виготовленого ДП «Донецьким державним проектним інститутом «Донецькпроект», станом на липень 2013 об'єкт за адресою: пр. Будівельників, буд. 86, прим. 32, м. Маріуполь, Донецька область, основний розмір нежитлового приміщення 25,3 м.кв. та допоміжні ганок літ «а» 4,1 м.кв.

З витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №8536407 від 28.08.2013 нежитлове приміщення загальною площею 29,4 м.кв. (складові частини об'єкту нерухомості ганок «а») за адресою: пр. Будівельників, буд. 86, прим. 32, м. Маріуполь, Донецька область, належить Мухасу Владіміросу Константіносу.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності визначні Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про архітектурну діяльність" для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Статтею 7 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється шляхом контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування (далі - вихідні дані), проектної документації.

Відповідно до ч. 4 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" реконструкцію, реставрацію або капітальний ремонт об'єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані, а також реконструкцію або капітальний ремонт автомобільних доріг, залізничних колій, ліній електропередачі, зв'язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій у межах земель

їх розміщення, а так само нове будівництво відповідно до містобудівної документації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури на замовлення органів державної влади та органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної чи комунальної власності, може бути проведено за відсутності

документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.

Відповідно до статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю розглядають відповідно до закону справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Згідно ч.10 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності " замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про готовність об'єкта до експлуатації, та за експлуатацію об'єкта без зареєстрованої декларації або сертифіката.

Відповідно до ч. 2 ст. 39-1 цього Закону у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня скасування.

Згідно п. 29 Порядку проведення в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів від 13 квітня 2011 №461, у разі виявлення Інспекцією недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню Інспекцією.

Інспекція скасовує реєстрацію декларації шляхом видачі відповідного наказу та виключає запис про її реєстрацію з єдиного реєстру протягом п'яти робочих днів з дня виявлення факту подання недостовірних даних, наведених у декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом.

Інспекція скасовує реєстрацію декларації за рішенням суду про скасування реєстрації декларації, що набрало законної сили.

Про скасування реєстрації декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня її скасування.

Після скасування реєстрації декларації замовник має право повторно подати її згідно з вимогами, встановленими законодавством.

За таких обставин, здійснена третьою особою прибудова у вигляді ганку літ. «а» до спірного нежитлового приміщення без виділення земельної ділянки є самочинним будівництвом. Відтак посилання заявником у п. 11-1 декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 19.07.2013 року за №ДЦ1421320000 на положення ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" є недостовірними даними.

Враховуючи вищевикладене, в силу ч. 2 ст. 39-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" реєстрація декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 19.07.2013 року №ДЦ1421320000 підлягає скасуванню.

Керуючись статтями 2, 17, 18, 19, 94, 158-163, 167, 185-186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Маріупольської міської ради Донецької області - задовольнити.

Скасувати реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованою Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю у Донецькій області 19.07.2013 року за №ДЦ1421320000.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Дмитрієв В.С.