Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
07.08.09Справа №2а-5627/09/1/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р. , при секретарі Єлжовій Н.М., за участю представників сторін:
представник позивача - Дедік В.В., довіреність №5654/9/10-0 від 06.08.2009р,
представник позивача - Володькін С.А., довіреність № 2887/9/10-0 від 18.04.2008 року,
представник відповідача - Первенкова В.В., довіреність № 68 від 03.08.2008 року.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
за позовом Державної податкової інспекції у м. Ялта АРК
до Державного підприємства "Санаторій "Форос"
про стягнення,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Кримзвернулась з адміністративним позовом Державна податкова інспекція у м. Ялта АРК до Державного підприємства "Санаторій "Форос" про стягнення заборгованості у сумі 26668, 00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 21.04.09 року по справі № 2а-5627/09/1/0170 було відкрито провадження.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 21.04.09 року по справі № 2а-5627/09/1/0170 було закінчено підготовче провадження та справу призначеного до судового розгляду.
Під час розгляду справи позивач заявив клопотання про залишення без розгляду позову в частині позовних вимог, а саме вимог про: стягнення податкового боргу по податку на прибуток у розмірі 867, 00 гривень у звязку з її сплатою. Ухвалою від 07 серпня 2009 року позовні вимоги в частині стягнення податкового боргу по податку на прибуток у розмірі 867, 00 гривень залишено без розгляду.
У позовній заяві позивач вказує наступне. Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на органи податкової служби України покладені функції держави в здійсненні контролю за дотриманням податкового законодавства, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків і зборів, а також неподаткових доходів, встановлених законодавством. Статус державної податкової служби як державного органу, уповноваженого на виконання функцій держави, визначений ст. ст. 8 - 10 вищезгаданого Закону. При здійсненні своєї діяльності державні податкові інспекції виконують надані законом повноваження органу виконавчої влади.
Рішенням Ялтинської міської Ради від 14.02.1992р. Державне підприємство "Санаторій "Форос" зареєстровано як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа. Згідно ст. 9 Закону України “ Про систему оподатковування ” одним з обов'язків платника податків є сплата у встановлені законами терміни сум податків і зборів (обов'язкових платежів). Однак Державне підприємство "Санаторій "Форос" обов'язок по своєчасній сплаті сум податків і зборів не виконало. Державне підприємство "Санаторій "Форос" знаходиться на обліку у ДПІ в м. Ялта АРК з 25.05.1997р. за № 265-Р(1). Станом на 06.08.09р. у Державного підприємства "Санаторій "Форос" залишилась непогашеною сума податкового боргу по податку на додану вартість в розмірі 25801, 00 грн..
Заборгованість утворилася в результаті донарахування по наданим Державним підприємством "Санаторій "Форос" податковим деклараціям у розмірі 26668, 00 грн., по податку на додану вартість 25801,00 гривень, по податку на прибуток 867, 00 гривень, але підприємство самостійно сплатило податкові зобовязання з оплати податку на прибуток підприємства 867,00 грн., таким чином заборгованість складає 25801,00 грн..
Відповідно до п 7.2 ст.7 Закону України 2181 джерелами погашення податного боргу є будь-які активи платників податків. Згідно п 1.7 ст. 1 Закону України 2181 активи платника податків - грошові кошти, матеріальні і нематеріальні цінності, які належать юридичній або фізичній особі на правах власності або повного господарського ведення.
Так, згідно пп. 3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону України 2181, активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкових зобовязань виключно за рішенням суду.
Таким чином, податковий борг відповідача підлягає стягненню в судовому порядку.
У судове засідання представники позивача зявились, просять суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
У судове засідання представник відповідача Державного підприємства "Санаторій "Форос" зявився, з заявленими позовними вимогами не згоден в частині нарахування позивачем заборгованості по сплаті податкового зобовязання з ПДВ в розмірі 25801,00 гривень, пояснює це тим, що згідно з платіжними дорученнями та квитанціями ДП «Санаторій «Форос» має податкові зобовязання по сплаті ПДВ у розмірі 25355, 00 гривень. Тому, враховуючи наведене Державне підприємство «Санаторій «Форос» визнає адміністративний позов частково.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1,3 статті 4 Закону України “ Про державну податкову службу в Україні ” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1. статті 2 Закону України “ Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами ” № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обовязкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Отже, вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків.
Отже, органи державної податкової служби у відносинах з субєктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є субєктами владних повноважень.
Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція в м. Ялта АРК є органом виконавчої влади та субєктом владних повноважень.
Відповідно до ст.2 Закону України “ Про державну податкову службу в Україні ” № 3813 від 24.12.1993 року головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків, зборів та інших платежів і неподаткових доходів (далі - податків, інших платежів) і внесків до державних цільових фондів, встановлених законодавством України.
Пунктом 11 ч. 1 ст. 11 Закону України “ Про державну податкову службу в Україні ” від 4 грудня 1990 року N 509-XII визначено, що податкові органи мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція в м. Ялта АРК уповноважена здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України субєктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обовязків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобовязаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються субєктами господарювання.
Судом встановлено, що Державне Підприємство «Санаторій «Форос» є юридичною особою, зареєстроване як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Ялтинської міської ради 14.02.1992 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 №593022, довідкою Головного управління статистики в АРК № 09/2-6-01/368 від 01.03.2004 року.
Відповідно до довідки Головного управління статистики Державного комітету статистики України № 09/2-6-01/368 від 01.03.2004 року Державне Підприємство «Санаторій «Форос» здійснює діяльність санаторно-курортних закладів, діяльність з надання місця для короткотермінового проживання в інших приміщеннях, діяльність туристичних агентств та бюро подорожей, діяльність з роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту, кафе, діяльність з загального будівництва будівель (нові роботи, роботи з заміни реконструкції та відновлення) з метою отримання прибутку.
Судом встановлено, що станом на 01.03.2004 року Державне Підприємство «Санаторій «Форос» перебуває на обліку як субєкт підприємницької діяльності, що підтверджується довідкою Головного управління статистики Державного комітету статистики України № 09/2-6-01/368 від 01.03.2004 року.
Судом встановлено, що Державне Підприємство «Санаторій «Форос» з 25.05.1997 року за № 265-Р(1) перебуває на обліку в органах державної податкової служби, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 26.01.2009 року за № 804/9/29-0.
Таким чином, судом встановлено, що Державне Підприємство «Санаторій «Форос» є субєктом господарювання, юридичною особою, платником податків, зобовязаний виконувати обовязки, покладені на нього законами у звязку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “ Про систему оподаткування ” від 25 червня 1991 року N 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобовязані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Порядок, підстави та строки сплати податку на додану вартість, надання податкової звітності встановлений Законом України “ Про податок на додану вартість ” від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР.
Судом встановлено, що Державне Підприємство «Санаторій «Форос» є платником податку на додану вартість, а тому згідно із законодавством України, відповідач зобовязаний сплачувати податок на додану вартість до Державного бюджету України.
Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України “ Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами ” платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України “ Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами ” встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до 7.8.1. статті 7 Закону України “ Про податок на додану вартість ” від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР податковим періодом є один календарний місяць.
Таким чином, Державне Підприємство «Санаторій «Форос» зобовязано щомісячно протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового місяця, подавати до ДПІ в м. Ялта декларації з податку на додану вартість.
Згідно ст.. ст. 14, 15 Закону України “ Про систему оподаткування ” зазначені види зборів і податків є податковим зобовязанням. Згідно п.п. 4.1.1. п. 4.1. ст.. 4 Закону України від 21.12.2000 року № 2181 III “ Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами ” платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає в податковій декларації.
Відповідно до п. 5.1. ст.. 5 від 21.12.2000 року № 2181 III “ Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами ” податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Встановлено, що відповідачем в 2007 2008 роках були подані податкові декларації з ПДВ, які були частково погашені наступним чином:
- податкова декларація від 20.03.07 року за лютий 2007 року, якою задекларовано ПДВ у розмірі 1303 гривень, станом на день розгляду справи заборгованість не погашена;
- податкова декларація від 18.04.07 року за березень 2007 року, якою задекларовано ПДВ у розмірі 2242 гривень, станом на день розгляду справи заборгованість не погашена;
- податкова декларація від 18.05.2007 року за квітень 2007 року, якою задекларовано ПДВ у розмірі 294 гривні, станом на день розгляду справи заборгованість не погашена;
- податкова декларація від 19.10.2007 року за вересень 2007 року, якою задекларовано ПДВ у розмірі 1812 гривень, станом на день розгляду справи заборгованість не погашена;
- податкова декларація від 18.12.2007 року за листопад 2007 року, якою задекларовано ПДВ у розмірі 1538 гривень, станом на день розгляду справи заборгованість не погашена;
- податкова декларація від 15.01.2008 року за грудень 2007 року, якою задекларовано ПДВ у розмірі 1755 гривень, станом на день розгляду справи заборгованість не погашена;
- податкова декларація від 18.02.2008 року за січень 2008 року, якою задекларовано ПДВ у розмірі 1786 гривень, станом на день розгляду справи заборгованість не погашена;
- податкова декларація від 20.03.2008 року за лютий 2008 року, якою задекларовано ПДВ у розмірі 1828 гривень, станом на день розгляду справи заборгованість не погашена;
податкова декларація від 16.04.2008 року за березень 2008 року, якою задекларовано ПДВ у розмірі 857 гривень, станом на день розгляду справи заборгованість не погашена;
- податкова декларація від 19.08.2008 року за липень 2008 року, якою задекларовано ПДВ у розмірі 3368 гривень, але відповідач 29.09.2008 року добровільно сплатив 2000 гривень з цієї суми, тому сума заборгованості складає 1368 гривень, станом на день розгляду справи заборгованість не погашена;
- податкова декларація від 22.09.2008 року за серпень 2008 року, якою задекларовано ПДВ у розмірі 1489 гривень, станом на день розгляду справи заборгованість не погашена;
- податкова декларація від 16.10.2008 року за вересень 2008 року, якою задекларовано ПДВ у розмірі 6857 гривень, але відповідач 09.10.2008 року добровільно сплатив 2500 гривень, потім 14.11.2008 року сплатив ще 2500 гривень з декларованою суми, тому сума заборгованості складає 1857 гривень, станом на день розгляду справи заборгованість не погашена;
- податкова декларація від 20.11.2008 року за жовтень 2008 року якою задекларовано ПДВ у розмірі 2038 гривень, станом на день розгляду справи заборгованість не погашена;
- податкова декларація від 12.12.2008 року за листопад 2008 року, якою задекларовано ПДВ у розмірі 2137 гривень, станом на день розгляду справи заборгованість не погашена;
- податкова декларація від 20.01.2009 року за грудень 2008 року, якою задекларовано ПДВ у сумі 3741, але 19.02.2009 року відповідач добровільно сплатив 200 гривень з декларованої суми, тому сума заборгованості складає 3541 гривень, станом на день розгляду справи заборгованість не погашена. Суми погашення податкового боргу підтверджуються платіжними дорученнями, наданими відповідачем та особовим рахунком.
Таким чином, сума ПДВ, що була задекларована відповідачем, складає 33044 гривень, з яких підприємством самостійно сплачено 7400,00 гривень. Виходячи з наведеного, сума, яку недоплатило підприємство, складає 25844,00 гривні. Але позивач в своїх позовних вимогах просить стягнути з відповідача суму заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 25801, 00 гривень, тому позовні вимоги підлягають задоволенню саме в цій частині.
Судом встановлено, що Державне Підприємство «Санаторій «Форос» при здійсненні своєї господарської діяльності допустило наступні порушення закону:
-пп.. 5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону України “ Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами ” від 21 грудня 2000 року N 2181-III, а саме несплата Державним Підприємством «Санаторій «Форос» суми узгодженого податкового зобовязання у розмірі 25801, 00 гривень;
Відповідно до довідки про суми податкового боргу Державне Підприємство «Санаторій «Форос» станом на 04.08.2009 року та облікової картки відповідача, наданих ДПІ у м. Ялта АР Крим, сума боргу в розмірі 25801, 00 гривень відповідачем не погашена у повному обсязі.
Суд не погоджується з доводами відповідача, що позивачем не врахована проплата ПДВ в розмірі 200 гривень згідно платіжному дорученню № 44 від 22 травня 2009 року суд зазначає, що згідно цього платіжного доручення визначено призначення платежу за квітень 2009 року, тому воно не може бути враховано як погашення заборгованості за грудень 2008 року чи інший податковий період.
Згідно з підпунктом 3.1.1. п.3.1 ст.3 Закону України “ Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами ” від 21 грудня 2000 року № 2181-III активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
На підставі викладеного, суд вважає, що факт несплати Державним Підприємством «Санаторій «Форос» у встановлені статтею 7 Закону України “Про податок на додану вартість ” від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР суми узгодження податкового зобовязання є повністю доведеними позивачем та підтверджується доказами, дослідженими у судовому засіданні.
Приймаючи до уваги, що зазначена сума боргу відповідачем станом на день розгляду справи не сплачена, вона підлягає стягненню з Державного Підприємства «Санаторій «Форос», тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
У звязку зі складністю справи судом 07 серпня 2009 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 12 серпня 2009 року постанова складена у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2.Стягнути з Державного Підприємства «Санаторій «Форос», (ідентифікаційний код 20670777) податкову заборгованість у розмірі 25801, 00 гривень (податок на додану вартість на р/р № 6141010008100 в УГК в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Ялта АР Крим, код платежу 14010100, ЗКПО 34740850).
3.Копію постанови надіслати сторонам.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Трещова О.Р.