Постанова № 4436539, 14.08.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
14.08.2009
Номер справи
2а-3741/09/10/0170
Номер документу
4436539
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

14.08.09Справа №2а-3741/09/10/0170 17:50 м. Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кудряшовой А.М. , при секретарі судового засідання Дєрюшковій І.А., за участі представників сторін:

від прокурора - Васьків Я.Й.;

від позивача - не з'явився;

від відповідача - не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Прокурор Бахчисарайського району в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі АРК

до Управління комунального господарства с. Углове

про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, штрафним санкціям та пені на загальну суму 76125грн.27коп

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Бахчисарайського району (далі - прокурор) звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі АР Крим (далі - позивач) із позовом до Управління комунального господарства с. Углове (далі - відповідач) про стягнення заборгованості у розмірі 76125,27 грн. Позов мотивовано наявністю у відповідача заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сум штрафу і пені, застосованих за несвоєчасну сплату страхових внесків.

Ухвалами суду від 25.02.2009 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.

Під час судового розгляду представник позивача неодноразово уточняв позовні вимоги, 17.06.2009 року представником позивача направлено до суду письмове клопотання про зменшення суми позовних вимог, в якому він просив стягнути з відповідача узгоджену сторонами суму заборгованості в розмірі 12749,87 грн.

Представник прокурора в судовому засіданні уточнений адміністративний позов підтримав, надав пояснення по суті спору.

В судове засідання представники позивача і відповідача не з'явились, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлені належним чином.

Представник позивача заявив клопотання про розгляд справи за його відсутності. Представник відповідача причин неявки в судове засідання не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи не надав. Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд, відповідно до вимог ч. 3 ст. 122, ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу за відсутністю представників позивача і відповідача за наявними у матеріалах справи документами.

Заслухавши пояснення представника прокурора, дослідивши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.

Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ст. 3 КАС України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Компетенцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ визначено ст. 17 КАС України, згідно із п. 4 ч. 1 якої компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року №121/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України.

Згідно із п. 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 р. N 8-2, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 р. за N 442/6730управління Пенсійного фонду України (далі - Фонд) у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду. Відповідно до пп. 5 п. 2.2 цього Положення управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах контролює надходження страхових внесків та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності нарахування та сплати страхових внесків, призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.

Отже контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів здійснюється органами Пенсійного фонду України. Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 64, абз. 8 ч. 3 ст. 106 Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058) орган Пенсійного фонду має право звертатись до суду з позовами про стягнення недоїмки.

Таким чином, управління Пенсійного фонду України в м. Ялті АР Крим, реалізуючи свої завдання та функції у правовідносинах з фізичними та юридичними особами виступає як субєкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.

Пунктом 8 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено, що позивачем в адміністративній справі може бути особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду. Частиною 2 ст. 60 КАС України передбачено, що прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.

Згідно із ст. 36-1 Закону України від 05.11.1991 року №1789-ХІІ «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Формою такого представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб. При цьому прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.

Враховуючи викладене, позивач у справі є суб'єктом владних повноважень, законом передбачено право звернення прокурора і позивача до суду із позовом про стягнення заборгованості, справу належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Як вбачається з матеріалів справи відповідач є юридичною особою, платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і страхувальником в розумінні Закону №1058.

Відповідно до п. п. 4, 6 ч. 2 ст. 17 Закону №1058 страхувальник зобов'язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Частиною 6 ст. 20 цього Закону передбачено обов'язок страхувальників сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для виду страхувальника, яким є відповідач, є календарний місяць.

Відповідно до п. 6, 7 ст. 64 Закону №1058 територіальні органи Пенсійного фонду мають право застосовувати фінансові санкції, стягувати з платників страхових внесків недоїмку по страхових внесках.

Згідно із п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону №1058 (в редакції, чинній на момент прийняття позивачем рішень про застосування фінансових санкцій і нарахування пені) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;

20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;

50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Як вбачається з матеріалів справи (а.с. 9-18) відповідачем самостійно обчислювався розмір внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розрахунках за період з грудня 2007 року по вересень 2008 року. Крім того, на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону №1058 за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків позивачем прийняті рішення: від 17.12.2007 року №593 (а.с. 21), за яким застосовано штраф у розмірі 2051,41 грн. і нараховано пеню у розмірі 317,20 грн.; від 09.04.2008 року №293, за ким застосовано штраф у розмірі 1572,74 грн. і нараховано пеню на суму 342,87 грн.; від 09.04.2008 року №294, за яким застосовано штраф у розмірі 3489,26 грн. і нараховано пеню на суму 1035,96 грн.; від 16.09.2008 року №1260, за яким застосовано штраф у розмірі 1045,50 грн. і нараховано пеню у розмірі 260,32 грн. Вказані рішення отримані відповідачем, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, наявними в матеріалах справи. Відповідачем частково погашено суму заборгованості, станом на день судового розгляду її розмір складає 12749,87 грн. що підтверджується актом звіряння заборгованості між сторонами від 15.06.2009 року, даними картки особового рахунку страхувальника.

Відповідачем у встановленому порядку не надано доказів сплати сум страхових внесків, самостійно визначених ним у поданих до органу Пенсійного фонду України розрахунках, доказів оскарження вищевказаних рішень про застосування штрафних санкцій і нарахування пені; матеріалами справи підтверджується наявність заборгованості відповідача, тому адміністративний позов, з урахуванням уточнення вимог, підлягає задоволенню.

Згідно із ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються, тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.

В судовому засіданні 17.06.2009 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 22.06.2009 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Управління комунального господарства с. Углове (ідентифікаційний код 31715622, Бахчисарайський район, с. Углове, вул. Леніна, 64) на користь Управління Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі АР Крим заборгованість у сумі 12749,87 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення в повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може біти подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя Кудряшова А.М.