Постанова № 4436521, 23.06.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
23.06.2009
Номер справи
2а-1070/09/10/0170
Номер документу
4436521
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

23.06.09Справа №2а-1070/09/10/0170 11:23 м. Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кудряшової А.М. , при секретарі судового засідання Дерюшковій І.А., за участі представників сторін:

від позивача Грязнова Г.М.;

від відповідача не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції в Нижньогірському районі АР Крим

до Сімейного фермерського господарства "Тетяна"

про стягнення податкового боргу та штрафних санкцій в сумі 15783грн.65коп.

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулась Державна податкова інспекція у Нижньогірському районі АР Крим (далі позивач) із адміністративним позовом до Сімейного фермерського господарства «Тетяна» (далі відповідач) про стягнення заборгованості у сумі 15783,65 грн. Позов мотивовано наявністю у відповідача податкового боргу зі сплати фіксованого сільськогосподарського податку, орендної плати за землю, збору за забруднення навколишнього природного середовища, штрафних (фінансових) санкцій за порушення вимог Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 року за №40/10320 (далі постанова №637).

Ухвалами суду від 09.01.2009 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження адміністративну справу призначено до судового розгляду.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, надав пояснення по суті спору.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений через засоби масової інформації, причин неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення судового розгляду справи не надав. Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд, відповідно до вимог ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу за відсутністю представника відповідача, за наявними у матеріалах справи документами.

Дослідивши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України до компетенції адміністративного суду віднесено спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. ст. 1, 4 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» (далі Закон №509) державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах входять до складу органів державної податкової служби і є органами виконавчої влади.

Згідно із п. 11 ст. 10 Закону №509 державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Враховуючи викладене, позивач у справі є суб'єктом владних повноважень, законом передбачено право звернення позивача до суду із позовом про стягнення заборгованості, справу належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Судом встановлено, що відповідач у справі є юридичною особою, державну реєстрацію якої проведено 01.03.2007 року Нижньогірською районною державною адміністрацією, перебуває на обліку як платник податків, зборів (обовязків платежів) в ДПІ в Нижньогірському районі.

Згідно із статтею 5 Закону України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі Закон №2181) податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до п. п. 1.2, 1.3 ст. 1 Закону №2181 податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Відповідно до пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону №2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. Згідно із пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону №2181 податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Статтями 14, 17 Закону України від 03.07.1992 року №2535-ХІІ «Про плату за землю» визначено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Судом встановлено, що відповідачем подано до ДПІ податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (вх. №8001873 від 19.02.2008 року) в якому визначено суму податкового зобов'язання за 2008 рік у сумі 2243,01 грн., в тому числі за липень 2008 року у сумі 140,19 грн. Заборгованість на суму 140,19 грн. відповідачем не погашено, що підтверджується даними картки особового рахунку позивача.

Згідно із пп. «б» пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону №2181 контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

Відповідно до абзацу 3 підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону №2181 у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах «а» - «в» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Судом встановлено,що позивачем проведено невиїзну документальну перевірку з питання сплати фіксованого сільськогосподарського податку та орендної плати за землю відповідачем за 2005-2008 роки, встановлено порушення вимог чинного законодавства щодо строків сплати узгодженого податкового зобов'язання з фіксованого сільськогосподарського податку та орендної плати за землю, складено акт від 28.07.2008 року №1052/1503/23014105 (а.с. 13,14), на підставі цього акту та відповідно до пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181 прийняті податкові повідомлення-рішення:

від 04.08.2008 року №0001061503/0 про визначення суми податкового зобов'язання з орендної плати за землю на суму 78,40 грн. (а.с. 12),

від 04.08.2008 року №0001071503/0 про визначення суми податкового зобов'язання з орендної плати за землю на суму 140,18 грн. (а.с. 11).

від 04.08.2008 року №0001081503/0 про визначення суми податкового зобов'язання з орендної плати за землю на суму 35,05 грн. (а.с. 11).

Відповідно до п. 4.9 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом ДПА України від 21.06.2001 року №253, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.07.2001 року за №567/5758, якщо податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, то у день надходження до податкового органу такої інформації оформляється відповідний акт, і податкове повідомлення розміщується на дошці податкових оголошень (повідомлень), установленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такого податкового повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), зафіксований в акті про неможливість його вручення платнику податків, вважається днем його вручення.

Матеріалами справи підтверджується, що посадовими особами позивача складено акт від 08.08.2008 року №07/15-03 (а.с. 10) про неможливість вручення платнику податку податкових повідомлень-рішень від 04.08.2008 року №0001061503/0, від 04.08.2008 року №0001071503/0, від 04.08.2008 року №0001081503/0, у звязку із чим вони розміщені на дошці податкових оголошень 11.09.2008 року.

Відповідачем частково погашено суму заборгованості за платежем «орендна плата за земельні ділянки» у розмірі 105,38 грн., залишок боргу складає 288,44 грн.

Крім того, на підставі акту від 28.07.2008 року №1052/1503/23014105 прийнято податкове повідомлення-рішення від 04.08.2008 року №0001051503/0, яким відповідачу визначено суму податкового зобов'язання з фіксованого сільськогосподарського податку у розмірі 162,52 грн. У зв'язку із неможливістю вручення вказаного податкового повідомлення-рішення посадовими особами позивача складено акт від 08.08.2008 року №07/15-03 (а.с. 10), згідно із яким воно розміщено на дошці податкових оголошень 11.09.2008 року.

Судом також встановлено, що посадовими особами позивача виїзну планову перевірку відповідача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, складено акт від 15.08.2008 року №1126/23-01/230114105 (а.с. 17-31), встановлені, зокрема, порушення п. 10 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999 року №303 та п. 2.6 Положення №637.

На підставі цього акту прийнято податкове повідомлення-рішення від 22.08.2008 року №0001922300/0, яким визначено суму податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 366,16 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 22.08.2008 року (а.с. 16). З урахуванням переплати за цим обовязковим платежем у розмірі 33,47 грн. заборгованість відповідача станом на день судового розгляду становить 332,69 грн., що підтверджується даними облікової картки платника податку (а.с. 42, 66), іншими матеріалами справи.

Відповідно до п. 1.2, 1.3 ст. 1 Закону №2181 податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Відповідачем, в порядку, встановленому ст. 71 КАС України, не надано доказів оскарження податкових повідомлень-рішень ДПІ в Нижньогірському районі АР Крим від 04.08.2008 року №0001061503/0, від 04.08.2008 року №0001071503/0, від 04.08.2008 року №0001081503/0, від 04.08.2008 року №0001051503/0, від 22.08.2008 року №0001922300/0 в порядку апеляційного узгодження або до суду, не надані докази повної сплати суми заборгованості, тому несплачені суми податкового зобов'язання, визначені в даних податкових повідомленнях-рішеннях є податковим боргом платника податку, який підлягає погашенню в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону №2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Таким чином, законодавець передбачив такий спосіб примусового стягнення податкового боргу, як звернення стягнення на активи платника податків за рішенням суду.

За таких обставин, суд вважає, що вимоги позивача в частині стягнення 783,65 грн. є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи й підлягають задоволенню.

Судом також встановлено, що на підставі акту від 08.08.2008 року №07/15-03 та відповідно до абз. 2 ст. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» позивачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 15000,00 грн. від 22.08.2008 року №0001932300, яке отримано відповідачем 22.08.2008 року (а.с. 16).

Відповідно до ст. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» передбачені цією статтею штрафи в повному обсязі стягуються до державного бюджету в порядку, встановленому законодавством.

Відповідачем доказів сплати суми штрафних санкцій у розмірі 15000,00 грн. застосованих за рішенням від 22.08.2008 року №0001932300 не надано, судом таких доказів не встановлено. Наявність заборгованості підтверджується даними облікової картки (а.с. 67).

Таким чином, адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Згідно із ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються, тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.

В судовому засіданні 23.06.2009 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 26.06.2009 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Сімейного фермерського господарства «Тетяна» (ідентифікаційний код 23014105, АР Крим, Нижньогірський район, с. Ізобільне, вул. Садова, буд. 10) в дохід місцевого бюджету Ізобільненської сільської ради Нижньогірського району (р/р 31415530700201 в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34740615) суму заборгованості з фіксованого сільськогосподарського податку (код платежу 16040100) у розмірі 162,52 грн.

3.Стягнути з Сімейного фермерського господарства «Тетяна» (ідентифікаційний код 23014105, АР Крим, Нижньогірський район, с. Ізобільне, вул. Садова, буд. 10) в дохід місцевого бюджету Ізобільненської сільської ради Нижньогірського району (р/р 33216812700201 в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34740615) суму заборгованості з орендної плати за землю (код платежу 13050200) у розмірі 288,44 грн.

4.Стягнути з Сімейного фермерського господарства «Тетяна» (ідентифікаційний код 23014105, АР Крим, Нижньогірський район, с. Ізобільне, вул. Садова, буд. 10) в дохід місцевого бюджету Ізобільненської сільської ради Нижньогірського району (р/р 33118329700201 в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026,ЗКПО 34740615) суму заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища (код платежу 50080200) у розмірі 332,69 грн.

5.Стягнути з Сімейного фермерського господарства «Тетяна» (ідентифікаційний код 23014105, АР Крим, Нижньогірський район, с. Ізобільне, вул. Садова, буд. 10) в дохід Державного бюджету Нижньогірського району (р/р 31110104700192 в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34740615) суму заборгованості з штрафних санкцій (код платежу 21080900) у розмірі 15000,00 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення в повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може біти подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя Кудряшова А.М.