Постанова № 44364234, 05.05.2015, Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
05.05.2015
Номер справи
676/4086/14-а
Номер документу
44364234
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 676/4086/14-а

Номер провадження 2-а/676/1/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 травня 2015 року.

Кам"янець- Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

в складі : головуючої судді - Семенюк В.В

при секретарі - Стецюк- Стебницькій Н.С.

з участю позивача - ОСОБА_1

представника позивача - ОСОБА_2

представника відповідача - Кудли І.А.

представника відповідача - ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам"янець- Подільському адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_5 до Кам"янець- Подільської міської ради, відділу Держземагенства у м. Кам"янець- Подільському Хмельницької області, третя особа : ОСОБА_6, про визнання неправомірною відмову у приватизації земельної ділянки та спонукання до прийняття рішення про передачу земельної ділянки у власність,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 та ОСОБА_5 звернулись до суду із позовом до Кам"янець- Подільської міської ради, відділу Держземагенства у м. Кам"янець- Подільському Хмельницької області, третьої особи ОСОБА_6 про визнання неправомірною відмову у приватизації земельної ділянки та спонукання до прийняття рішення про передачу земельної ділянки у власність.

В суді позивачка ОСОБА_1 та представник позивачки ОСОБА_5 ОСОБА_2, уточнивши позовні вимоги, просять визнати неправомірною відмову у прийнятті рішення про передачу позивачам земельної ділянки площею 0,0281 га по АДРЕСА_1 з підстав відсутності погодження меж із суміжним власником , зобов»язати міську раду розглянути питання про передачу позивачам земельної ділянки площею 0,0281 га по АДРЕСА_1 на сесії Кам»янець-Подільської міської ради, зобов»язати відповідачів надати позивачам висновок про погодження виготовленого проекту землеустрою без погодження меж із суміжним власником, зобов»язати відповідачів ухвалити рішення про передачу у власність позивачам земельної ділянки площею 0,0281 га по АДРЕСА_1 ( в т.ч. земельну ділянку під коридором та проходом до цього коридору) без погодження меж із суміжним власником.

В обгрунтування позову вказують, що на підставі свідоцтва про право власності на житло від 12 січня 2005 року за №38 ОСОБА_1 та ОСОБА_5 належить на праві спільної сумісної власності квартира АДРЕСА_1. Власницею квартири НОМЕР_1 є ОСОБА_6, якій передано у приватну власність земельну ділянку площею 0,0663 га по АДРЕСА_1., а в їх користуванні перебуває присадибна земельна ділянка площею 0,0281 га.

Рішенням сесії Кам»янець-Подільської міської ради від 27.04. 2012 року за №30 «Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам України» їм було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою по АДРЕСА_1, орієнтовною площею 0,0372 га. Рішенням сесії Кам»янець-Подільської міської ради від 29.05.2013 року за №114 та від 03.06.2014 року за № 172/64 «Про продовження терміну дії дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» їм було продовжено термін дії даного дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Висновком відділу Держземагенства у м.Кам»янці-Подільському від 30.12.2013 року за № 577 відмовлено в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки відсутнє погодження межі земельної ділянки зі сторони ОСОБА_8

Листом від 14.09.2014 року за № 7/02-14-990 заступник міського голови Горшунов Г. вказав, що постійно діюча комісія по вирішенню земельних спорів рекомендує сесії міської ради передати у власність їм, позивачам, земельну ділянку в конфігурації, відповідно до державних актів, виготовлених на суміжні земельні ділянки та не передавати у власність земельну ділянку під коридором спільної власності та земельну ділянку, зайняту проходом до цього коридору.

18.03.2014 року вони звернулись із заявою про винесення на розгляд сесії міської ради питання щодо затвердження проекту землеустрою земельної ділянки площею 0,0281 га для будівництва та обслуговування житлового будинку по АДРЕСА_1 у м. Кам»янець-Подільському, розробленого ФОП «ОСОБА_10», оскільки вирішення даного питання можливе лише на сесії міської ради. До цього часу вищевказане питання розглянуто не було. Вважають, що попередня відмова відповідачів та не винесення на рогляд сесії вищевказаного питання щодо надання їм земельної ділянки у власність з підстав відсутності погодження меж із суміжним землевласником ОСОБА_6 є такими, що порушують їх права на приватизацію земельної ділянки та перешкоджають оформленню права на неї.

В суді просять позов задовільнити в повному об»ємі.

Представник відповідача - Кам»янець-Подільської міської ради, проти позову у суді заперечує, вказуючи на те, що оскільки позивачам не затвердили проект землеустрою, вирішення передачі земельної ділянки у власність без погодження меж із суміжним землекористувачем на сесії роглядатись не може, оскільки законодавсвтвом не передбачено такого способу захисту порушеного права землекористувача, як спонукання органу самоврядування до прийняття рішення про передачу земельної ділянки у власність без погодження меж із суміжним землевласником та визначення змісту самого рішення.

Представник відділу Дерземагенства у місті Кам'янець-Подільському в суді позов не визнала, оскільки вважає, що питання про передачу земельних ділянок у власність або у користування є компетенцією міських рад, а не відділів Держземагенства, крім того, до відділу Держземагенства неодноразово звертався ФОП «ОСОБА_10.» з приводу погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку по АДРЕСА_1 у м.Кам»янець-Подільському з подальшою передачею у власність ОСОБА_1 та ОСОБА_5 Внаслідок не усунення де-яких недоліків, в тому числі : не погодження меж зі сторони ОСОБА_6, стало підставою рекомендувати комісії з розгляду і вирішення земельних спорів відмовити у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку по АДРЕСА_1 у м. Кам»янець-Подільському з подальшою передачею у власність ОСОБА_1 та ОСОБА_5 Просить у позові відмовити.

Третя особа ОСОБА_6 в судове засідання не з»явилась та звернулась до суду із заявою про рогляд справи у її відсутності. При винесенні рішення просить врахувати її непогодження щодо приватизаціїї земельної ділянки позивачами під коридором спільного користування та проходом до нього, оскільки 1/3 частина коридора є її власністю.

Суд вважає за можливе справу розглядати у відсутності третьої особи.

Заслухавши позивача, її представника, представників відповідачів, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково.

Судом встановлено, що на підставі свідоцтва про право власності на житло від 12 січня 2005 року за № 38 ОСОБА_1 та ОСОБА_5 належить на праві спільної сумісної власності квартира АДРЕСА_1. Співвласником вищезазначеного будинку та власницею квартири № 2 є ОСОБА_6, якій передано у приватну власність присадибну земельну ділянку площею 0,0663 га по АДРЕСА_1., в тому числі і під її частиною в будинку, крім коридора і проходом до нього, який є спільним в користуванні, що підтверджується копією Державного акта на землю від 30.09.2001 року.

Рішенням сесії Кам»янець-Подільської міської ради від 27.04. 2012 року за №30 «Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам України» ОСОБА_1 та ОСОБА_5 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою по АДРЕСА_1, орієнтовною площею 0,0372 га.

Рішенням сесії Кам»янець-Подільської міської ради від 29.05.2013 року за №114 та від 03.06.2014 року за № 172/64 «Про продовження терміну дії дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» їм було продовжено термін дії даного дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Висновком відділу Держземагенства у м.Кам»янці-Подільському від 30.12.2013 року за № 577 позивачам відмовлено в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки відсутній ряд документів, в т.ч. погодження межі земельної ділянки зі сторони ОСОБА_8,

Листом від 14.09.2014 року за № 7/02-14-990 заступник міського голови Горшунов Г. вказав, що постійно діюча комісія по вирішенню земельних спорів рекомендує сесії міської ради передати у власність ОСОБА_1 та ОСОБА_5 земельну ділянку в конфігурації, відповідно до державних актів, виготовлених на суміжні земельні ділянки та не передавати у власність земельну ділянку під коридором спільної власності та земельну ділянку, зайняту проходом до цього коридору.

Згідно ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Статтею 118 Земельного кодексу України визначено підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у власність громадян та органи, повноважені розглядати ці питання.

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 118 даного кодексу громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва і будівництва індивідуальних гаражів в межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. До такого клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки або надає мотивувальну відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і технічно-економічних обгрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою, щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Згідно ч. 8 ст. 118 Земельного кодексу України проект землеустрою, щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому ст. 186-1 цього кодексу. Розроблений проект землеустрою ,щодо відведення земельної ділянки подається комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою.

Дана комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок, щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проект повертається заявнику у зазначений у цій частині строк.Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Якщо проект землеустрою, щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи.

Частиною 9 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність, або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку, що передбачено ч.ч. 10, 11 ст. 118 Земельного кодексу України.

Виходячи з вимог зазначених норм права вбачається, що для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки та для надання її у власність, за результатами розгляду яких ,визначені статтею 118 Земельного кодексу України, органи приймають одне з відповідних рішень. Отримання дозволу на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність.Крім того, надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки є одним із етапів розгляду заяви громадянина про передачу у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності. Розробка проекту землеустрою та його експертиза мають на меті з'ясування всіх обставин, що можуть бути перешкодою надання земельної ділянки у власність, але лише орган виконавчої влади або місцевого самоврядування приймає рішення про затвердження (або не затвердження) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання (або не надання) її у власність, що підтверджується заявою ОСОБА_1 та ОСОБА_5 від 18.03.2014 року про винесення на розгляд сесії міської ради питання про затвердження проекту землеустрою для передачі її у власність, листом від 14.09.2014 року за № 7/02-14-990 заступника міського голови Горшунова Г. про те, що постійно діюча комісія по вирішенню земельних спорів рекомендує сесії міської ради передати у власність ОСОБА_1 та ОСОБА_5 земельну ділянку в конфігурації, відповідно до державних актів, виготовлених на суміжні земельні ділянки та не передавати у власність земельну ділянку під коридором спільної власності та земельну ділянку, зайняту проходом до цього коридору.

Виходячи із вищевикладеного, суд визнає неправомірними дії Кам»янець-Подільської міської ради щодо відмови (або залишення заяви без розгляду) у прийнятті рішення про передачу ОСОБА_1, ОСОБА_5 земельної ділянки площею 0,0281 га та зобов»язує Кам»янець- Подільську міську раду винести на розгляд сесії питання про передачу ОСОБА_1, ОСОБА_5 земельної ділянки площею 0,0281 га по АДРЕСА_1

Не підлягають задоволенню позовні вимоги щодо зобов»язання відповідачів надати позивачам висновок про погодження виготовленого проекту землеустрою без погодження меж із суміжним власником та зобов»язання відповідачів ухвалити рішення про передачу у власність позивачам земельної ділянки площею 0,0281 га по АДРЕСА_1 ( в т.ч. під коридором та земельну ділянку зайняту проходом до цього коридору) без погодження меж із суміжним власником ОСОБА_6, оскільки суд не може спонукати сесію міської ради до винесення будь-якого результативного рішення.

Крім того, слід відмовити в позові до відділу Держземагенства у м. Кам"янець- Подільському Хмельницької області, оскільки винесення питання про передачу земельної ділянки у власність на розгляд сесії міської ради правоспроможні вирішувати лише органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, відповідно до повноважень, визначених ст. 122 Земельного Кодексу.

На підставі ст.ст. 118, 122 ЗК України, ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" та керуючись ст. ст.158-160,163 КАС України ,-

П О С Т А Н О В И В :

Позов задоволити частково.

Визнати неправомірними дії Кам»янець-Подільської міської ради щодо відмови у прийнятті рішення про передачу ОСОБА_1, ОСОБА_5 земельної ділянки площею 0,0281 га по АДРЕСА_1

Зобов”язати Кам»янець- Подільську міську раду винести на розгляд сесії питання про передачу ОСОБА_1, ОСОБА_5

земельної ділянки площею 0,0281 га по АДРЕСА_1

В решті позовних вимог відмовити.

В позовних вимогах ОСОБА_1, ОСОБА_5 до відділу Держземагенства у м. Кам"янець- Подільському Хмельницької області - відмовити.

Стягнути з Кам»янець-Подільської міської ради на користь держави судовий збір у розмірі 36,54 грн.

Стягнути з ОСОБА_1, ОСОБА_5 з кожного по 18,27 грн. судового збору на користь держави.

На постанову може бути подано апеляційну скаргу з направленням її копії апеляційній інстанції до Вінницького апеляційного адміністративного суду через міськрайонний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Кам'янець-Подільського

міськрайонного суду : Семенюк В.В.