Постанова № 44346584, 21.05.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2015
Номер справи
820/2385/15
Номер документу
44346584
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"21" травня 2015 р. № 820/2385/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі

Головуючого судді Спірідонов М.О.

за участю секретаря судового засідання Шевченко А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом

Бєлова Володимира Володимировича - Голова ліквідаційної комісії, заступник директора Міжшкільного навчально-виробничого комбінату № 1 Харківської районної ради Харківської області до Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області Тесленко Вікторії Володимирівни Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

1. Дії державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківській області Тесленко Вікторії Володимирівни стосовно відмови здійснити державну реєстрацію припинення юридичної особи Міжшкільного навчально-виробничого комбінату № 1 Харківської районної ради Харківської області, 35598159, в результаті його ліквідації за принципом мовчазної згоди, визнати протиправними.

2. Зобов'язати державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківській області Тесленко Вікторію Володимирівну здійснити державну реєстрацію припинення юридичної особи Міжшкільного навчально-виробничого комбінату № 1 Харківської районної ради Харківської області, 35598159, в результаті його ліквідації за принципом мовчазної згоди, зазначивши конкретний термін для виконання цих дій.

3. Внести відповідний запис до Єдиного державного реєстру, зазначивши конкретний термін для виконання цих дій.

4.Судові витрати покласти на відповідача.

В обґрунтування позову вказано, що 25.11.2013 реєстраційною службою Харківського районного управління юстиції Харківській області було зареєстровано зміну назви Кулиничівського МНВК на МНВК № 1. Це підтверджується ОСОБА_3 НОМЕР_2 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, виданою 29.11.2013 державним реєстратором Мокрій О.В. директору МНВК № 1 ОСОБА_5 Про зміну назви своєчасно було проінформовано Харківську об'єднану державну податкову інспекцію головного управління Міндоходів у Харківській області (далі-Харківська ОДПІ), яка 26.11.2013 взяла на облік МНВК № 1.

Рішенням Харківської районної ради від 27.06.2014 ліквідовано Міжшкільний навчально-виробничий комбінат № 1 Харківської районної ради Харківської області. 25.07.2014 до реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції були надані документи для здійснення ліквідації МНВК № 1.

04.09.2014 до Харківської ОДШ позивач подав заяву для проведення перевірки МНВК № 1 та видачі довідки про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів. 07.10.2014 Харківській ОДПІ, було вручено лист відділу освіти Харківської райдержадміністрації з проханням зазначити терміни, у які буде здійснено перевірку МНВК № 1 та видано довідку про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів.

10.02.2015 позивач подав державному реєстратору Тесленко В.В.: довідку Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості із сплати страхових коштів; довідку Харківського архіву про прийняття документів, які підлягають довгостроковому зберіганню; Реєстраційну карту про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи у зв'язку з ліквідацією; лист з проханням здійснити державну реєстрацію припинення юридичної особи МНВК № 1 в результаті його ліквідації за принципом мовчазної згоди, внести відповідний запис до Єдиного державного реєстру.

Однак державним реєстратором Тесленко В.В. було надано Повідомлення про залишення документів без розгляду від 10.02.2015 № 022-12-БС/562. В ньому зазначено, що від органів державної податкової служби та/або Пенсійного фонду України надійшло повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, і воно не відкликане. Також в повідомленні йдеться, що документи подані не в повному обсязі. Таким чином дії державного реєстратора Тесленко В.В. стосовно відмови здійснити державну реєстрацію припинення юридичної особи МНВК № 1 в результаті його ліквідації за принципом мовчазної згоди, є протиправними, суперечать вимогам ч. 5 ст. 36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Позивач та представник позивача в судове засідання з'явились, позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив.

Судом встановлено, що Рішенням XIX сесії Харківської районної ради V скликання від 15.07.2008 було створено Кулиничівський міжшкільний навчально-виробничий комбінат Харківської районної ради Харківської області (далі-Кулиничівський МНВК).

Рішенням Харківської районної ради від 02.07.2013 Кулиничівський МНВК було перейменовано на Міжшкільний навчально-виробничий комбінат № 1 Харківської районної ради Харківської ради (далі - МНВК № 1).

25.11.2013 реєстраційною службою Харківського районного управління юстиції Харківській області було зареєстровано зміну назви Кулиничівського МНВК на МНВК № 1

Рішенням Харківської районної ради від 27.06.2014 ліквідовано Міжшкільний навчально-виробничий комбінат № 1 Харківської районної ради Харківської області.

25.07.2014 до реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції були надані документи для здійснення ліквідації МНВК № 1.

04.09.2014 до Харківської ОДПІ Харківської області позивачем було надано заяву для проведення перевірки МНВК № 1 та видачі довідки про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів.

07.10.2014 Харківській ОДПІ, було вручено лист відділу освіти Харківської райдержадміністрації з проханням зазначити терміни, у які буде здійснено перевірку МНВК № 1 та видано довідку про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів.

10.02.2015 року Державним реєстратором юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області Тесленко В.В. було винесено повідомлення про залишення документів без розгляду з підстав, що від органів державної податкової служби та/або Пенсійного фонду України надійшли повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, і воно не відкликане; документи подані не в повному обсязі.

Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Щодо визнання дій державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківській області Тесленко Вікторії Володимирівни стосовно відмови здійснити державну реєстрацію припинення юридичної особи Міжшкільного навчально-виробничого комбінату № 1 Харківської районної ради Харківської області, 35598159, протиправними то в цій частині позов підлягає задоволенню, оскільки як було встановлено судом державним реєстратором Тесленко В.В. було надано Повідомлення про залишення документів без розгляду від 10.02.2015 № 022-12-БС/562. В ньому зазначено, що від органів державної податкової служби та/або Пенсійного фонду України надійшло повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, і воно не відкликане. Також в повідомленні йдеться, що документи подані не в повному обсязі.

Судом встановлено, що відповідачу позивачем була надана довідка від 09.02.2015 року № 1390-11/24 Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області про відсутність заборгованості із сплати страхових коштів МНВК № 1.

Також судом встановлено, що позивачем до відповідача були надані всі документи для проведення дій з державної реєстрацію припинення юридичної особи Міжшкільного навчально-виробничого комбінату № 1 Харківської районної ради Харківської області, 35598159, в результаті його ліквідації .

Суд зазначає, що відповідачем в повідомленні не зазначено які саме документи не були подані позивачем для внесення запису про припинення юридичної особи Міжшкільного навчально-виробничого комбінату № 1 Харківської районної ради Харківської області, 35598159, в результаті його ліквідації

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Державна реєстрація юридичних осіб здійснюється відповідно до вимог спеціального нормативно-правового акту в сфері державної реєстрації - Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», який набрав чинності з 1 липня 2004 року.

Відповідно до ч. ч. 1,2 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Норми Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" в частині дій державного реєстратора є імперативними нормами.

Порядок проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації визначено статтею 36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".

Згідно із частиною 9 статті 36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" органи доходів і зборів, Пенсійного фонду України під час проведення заходів щодо припинення юридичної особи надсилають в електронній формі або на паперовому носії державному реєстраторові протягом десяти робочих днів з дати публікації повідомлення про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи одне з таких повідомлень, що має бути засвідчено підписом відповідної посадової особи у встановленому порядку, а саме:

- повідомлення про початок проведення позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з рішенням про припинення юридичної особи;

- повідомлення про неможливість проведення позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з рішенням про припинення юридичної особи.

У разі надіслання державному реєстраторові повідомлення про неможливість проведення органами доходів і зборів, Пенсійного фонду України позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з рішенням про припинення юридичної особи, таке повідомлення не пізніше двох місяців з дати публікації повідомлення про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи має бути замінено відповідним органом доходів і зборів та/або Пенсійного фонду України повідомленням про проведення позапланової перевірки або про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.

Повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації органами доходів і зборів та/або Пенсійного фонду України надсилаються державному реєстраторові в електронній формі або на паперовому носії із зазначенням обґрунтованих обставин, які підтверджують проведення перевірки або неможливість її проведення, наявність грошових зобов'язань або заборгованості із сплати податків, зборів та/або єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування або наявність інших обставин, за яких юридичну особу не може бути припинено.

Органи доходів і зборів та/або Пенсійного фонду України зобов'язані не пізніше десяти робочих днів з дати, коли вони дізналися про усунення обставин, які були підставою заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, в електронній формі або на паперовому носії відкликати повідомлення про наявність таких заперечень.

Форми повідомлень, зазначених у цій частині, порядок їх заповнення та подання державному реєстраторові встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику та Пенсійним фондом України відповідно.

Дата надходження до державного реєстратора повідомлень органів доходів і зборів, Пенсійного фонду України вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.

Суд аналізуючи зміст вище зазначеної норми Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" приходить до висновку, що для того щоб державний реєстратор прийняв відповідне повідомлення про заперечення податкового органу або Пенсійного фонду воно повинно відповідати критеріям відповідним критеріям, а саме у повідомленні повинно бути зазначено:

- обґрунтовані обставини, які підтверджують проведення перевірки або неможливість її проведення, наявність грошових зобов'язань або заборгованості із сплати податків, зборів та/або єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування або наявність інших обставин, за яких юридичну особу не може бути припинено.

До цього державний реєстратор повинен був отримати повідомлення про неможливість проведення органами доходів і зборів, Пенсійного фонду України позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з рішенням про припинення юридичної особи.

Суд, аналізуючи зміст повідомлення податкового органу зазначає, що воно не містить у собі даних у відповідності до яких можливо зробити висновок про неможливість проведення органами доходів і зборів позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з рішенням про припинення юридичної особи.

Крім цього у відповідності до положень ст. 71 КАС України відповідачем не надано до суду доказів отримання повідомлення від податкового органу про неможливість проведення позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з рішенням про припинення юридичної особи.

Крім цього в повідомленні податкового органу не зазначено обґрунтованих обставин, які підтверджують проведення перевірки або неможливість її проведення, наявність грошових зобов'язань або заборгованості із сплати податків, зборів та/або єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування або наявність інших обставин, за яких юридичну особу не може бути припинено.

Виходячи з вище викладеного суд приходить до висновку, що дії державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківській області Тесленко Вікторії Володимирівни стосовно відмови здійснити державну реєстрацію припинення юридичної особи Міжшкільного навчально-виробничого комбінату № 1 Харківської районної ради Харківської області, 35598159, є протиправними.

Враховуючи вище викладене суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та скасувати повідомлення державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківській області Тесленко Вікторії Володимирівни від 10 лютого 2015 року про залишення документів без розгляду.

Що стосується позовних вимог позивача, а саме: зобов'язання державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківській області Тесленко Вікторію Володимирівну здійснити державну реєстрацію припинення юридичної особи Міжшкільного навчально-виробничого комбінату № 1 Харківської районної ради Харківської області, 35598159, в результаті його ліквідації за принципом мовчазної згоди, зазначивши конкретний термін для виконання цих дій та внести відповідний запис до Єдиного державного реєстру, зазначивши конкретний термін для виконання цих дій то в цій частині позов не підлягає задоволенню, оскільки в разі скасування повідомлення у відповідача виникає обов'язок щодо повторного розгляду заяви позивача, а в цьому випадку вище зазначені вимоги позивача є передчасними.

Судові витрати підлягають стягненню згідно положень ст. 94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Бєлова Володимира Володимировича - Голова ліквідаційної комісії, заступник директора Міжшкільного навчально-виробничого комбінату № 1 Харківської районної ради Харківської області до Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області Тесленко Вікторії Володимирівни, Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківській області Тесленко Вікторії Володимирівни стосовно відмови здійснити державну реєстрацію припинення юридичної особи Міжшкільного навчально-виробничого комбінату № 1 Харківської районної ради Харківської області, 35598159.

Скасувати повідомлення державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківській області Тесленко Вікторії Володимирівни від 10 лютого 2015 року про залишення документів без розгляду.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Бєлова Володимира Володимировича - Голова ліквідаційної комісії, заступник директора Міжшкільного навчально-виробничого комбінату № 1 Харківської районної ради Харківської області, код НОМЕР_1 частину сплаченого судового збору відповідно до задоволеної частини позовних вимог у розмірі 36 (тридцять шість) грн. 54 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.

Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови виготовлено 25 травня 2015 року.

Суддя Спірідонов М.О.