КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 травня 2015 року справа № 810/460/15
Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є.;
при секретарі судового засідання - Сакевич Ж.В.;
за участю:
представника позивача - Писанки А.М.;
представника відповідача - Паланички О.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю «Фоззі-Фуд» до Київської міської митниці Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування рішень,
в с т а н о в и в:
позивач, товариство з обмеженою відповідальністю «Фоззі-Фуд», звернувся до суду з адміністративним позовом до Київської міської митниці Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування рішень.
В обґрунтування своїх вимог вказав, що при митному оформленні товарів, які ввозились на митну територію України, ним було визначено їх митну вартість за основним методом - ціною договору (контракту). Цей показник було заявлено у митних деклараціях, до яких були додані усі документи, що подаються декларантом для підтвердження заявленої митної вартості товарів і обраного методу її визначення згідно переліку, встановленому Митним кодексом України. Також позивач зазначив, що крім обов'язкових документів до митного органу були подані додаткові документи, які, на його думку, не мають розбіжностей, відтак вважає повністю підтвердженим складову митної вартості імпортованих товарів, а тому наполягає на безпідставності прийнятих відповідачем рішень. Однак, митний орган не погодився із заявленою позивачем митною вартістю товарів та прийняв рішення про коригування їх вартості.
За наведених обставин, позивач вважає рішення митного органу про коригування митної вартості товарів від 05.08.2014 № 100250002/2014/000253/2; від 05.08.2014 № 100250002/2014/000245/1; від 05.08.2014 № 100250002/2014/000254/2; від 05.08.2014 № 100250002/2014/000252/2; від 05.08.2014 № 100250002/2014/000246/1 протиправними, оскільки при їх прийнятті відповідачем невірно встановлені факти та застосовано норми закону.
У призначений день та час в судове засідання з'явився представник позивача та представник відповідача.
Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача заперечував проти позовних вимог з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов, просив суд в задоволенні позову відмовити.
У наданих суду запереченнях відповідач зазначив, що згідно частини другої статті 58 МКУ, метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірно та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов'язковою при її обчисленні.
Відповідно до частини десятої статті 58 МКУ, при визначенні митної вартості до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, додаються такі витрати (складові митної вартості), якщо вони не включалися до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті: вартість упаковки або вартість пакувальних матеріалів та робіт, пов'язаних із пакуванням.
Згідно з частиною двадцять першою статті 58 МКУ, використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості повинні бути об'єктивними, піддаватися обчисленню та підтверджуватися документально.
У пункті 2.1 контракту від 25.12.2013 № 456-S вказано, що ціна включає в себе вартість продукції, тари, термоусадочної упаковки, маркування навантаження, витрати з митного оформлення товару в країні продавця. Проте, у позивача відсутня така складова митної вартості як вартість робіт, пов'язаних із пакуванням та невиконана умова наявності всіх складових митної вартості.
Умови поставки у вищезазначеному контракті не співпадають з товоросупровідними документами, які надавались на момент митного оформлення. У довідці про транспортні витрати не зазначені складові, які можуть вплинути на митну вартість товару, а саме витрати на вивантаження контейнера, перевантаження на залізничний транспорт та експедиційні послуги в порту Клайпеди.
Умови оплати в пункті 8.1 вищезазначеного контракту не відповідають товаросупровідним документам. Документ, який надавався в якості копії митної декларації країни відправлення не містить відміток митного органу країни відправлення, не містить інформації по ціні та є транзитним документом.
Такі розбіжності дали відповідачу підставу для витребування додаткових документів, у зв'язку з чим, відповідно до статті 53 Митного кодексу України, декларанту було надіслано електронне повідомлення та запропоновано надати додаткові документи, а саме: виписки з бухгалтерської документації; каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; копію митної декларації країни відправлення; висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
Для підтвердження витрат на транспортування декларанту, відповідно до частини другої, третьої статті 53 МКУ було запропоновано подати транспортні (перевізні) документи, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів, (пункт III Правил, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 24.05.2012 № 599).
Стосовно експертного висновку Київської обласної (регіональної) торгово-промислової палати від 05.08.2014 № Ц-327 відповідач вказує, що зазначений висновок не може бути підґрунтям у вирішенні питання визначення митної вартості, оскільки експертом вартісний аналіз проводився на підставі документів фірми-виробника товару, орієнтований безпосередньо на ТОВ «Фоззі-Фуд». Також експертом зазначено, що даний експертний висновок носить довідково-інформаційний характер, та інформація, отримана з інших джерел, вважається досить вірогідною, але експерт не гарантує у будь-якій формі факт її достовірності, тобто достовірність викладеної у висновку інформації викликає у відповідача сумніви.
Крім того зазначає, що надані в якості підтвердження транспортних витрат документи від виконавця ООО «ЕПРОПА-ТРАНС Лтд» містять розбіжності, а саме CMR, у графі 16 зазначена інша компанія, від якої не надано жодного документа. Разом з тим, сам факт надання певних додаткових документів на вимогу митного органу свідчить про підтвердження заявленої митної вартості імпортованих товарів.
Заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
товариство з обмеженою відповідальністю «Фоззі-Фуд» є юридичною особою, код за ЄДРПОУ: 32294926. 25.12.2013 між ТОВ «Фоззі-Фуд» та «Iceland Seafood ehf» (Ісландія) був укладений контракт купівлі-продажу товарів № 456-S.
05.08.2014 ТОВ «Фоззі-Фуд» до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів була подана митна декларація (далі - МД) № 100250002/2014/067039 з метою митного оформлення в митному режимі імпорту товару - "Скумбрія свіжоморожена" (Frozen Mackerel/Scomber Scombrus), розмірний ряд 300 - 500 г, торговельна марка «Iceland Seafood», виробник «Iceland Seafood ehf», країна виробництва: Ісландія (IS), за митною вартістю 1, 83 доларів США /кг (поставка 456-87).
Аналогічні МД на зазначений товар були подані:
04.08.2014 № 100250002/2014/067015 за митною вартістю 1, 83 доларів США/кг (поставка 456-88);
05.08.2014 № 100250002/2014/067036 за митною вартістю 1, 83 доларів США/кг (поставка 456-92);
05.08.2014 № 100250002/2014/067044 за митною вартістю 1, 83 доларів США/кг (поставка 456-93);
04.08.2014 № 100250002/2014/067016 за митною вартістю 1, 83 доларів США/кг (поставка 456-94).
На підтвердження задекларованої митної вартості ТОВ «Фоззі-Фуд» надало наступні документи, які відповідно до частини другої статті 53 Митного кодексу України підтверджують митну вартість (перелік вказано у графах 44 вказаних МД та у картках відмови у митному оформленні цих МД), зокрема, для поставки 456-87 (МД від 05.08.2014 № 100250002/2014/067039):
декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 Митного кодексу України - від 05.08.2014 № 100250002/2014/067039;
зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності - контракт № 456-S від 25.12.2013 між ТОВ «Фоззі-Фуд» та «Iceland Seafood ehf» (Ісландія) та Додаткова угода № 3 до нього (коди 4104 та 4103 відповідно);
рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу) - рахунок-фактура від 28.07.2014 № ER077854 (код 3105);
якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару - рахунок не було сплачено на момент митного оформлення, оскільки відповідно до пункту 8.1 контракту № 456-S від 25.12.2013 передбачена післяплата через 45 календарних днів з дати інвойсу, згідно з пунктом 2.1 Контракту і за умови надання повного комплекту документів, вказаних у розділі 7 Контракту;
за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару - відсутні у зв'язку з передбаченою пунктом 8.1 контракту № 456-S від 25.12.2013 післяплатою за товар;
транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів (постачання здійснювалось за умовами поставки FCA NL Rotterdam) - міжнародна автомобільна накладна CMR від 30.07.2014 № 026390 (код 2730), довідка про транспортні витрати від 04.08.2014 № 456-87 до договору від 10.06.2010 № L-228 (код 3007); договір про надання послуг з організації перевезень вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні і транспортно-експедиційного обслуговування від 10.06.2010 № L-228 (код 4301); заявка на перевезення № 456-87 від 28.07.2014 (код 9000);
копія імпортної ліцензії, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню - імпорт не підлягав ліцензуванню;
якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування - страховий поліс від 30.07.2014 № 2144.
Аналогічні документи подані під час оформлення МД по іншим оскаржуваним поставкам. Митний орган повідомив декларанта ТОВ «Фоззі-Фуд», що відповідно до статті 53 Митного кодексу України необхідне подання додаткових документів, що підтверджують митну вартість товару, а саме:
виписка з бухгалтерської документації;
каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару;
копія митної декларації країни відправлення;
висновки про якісні та вартісні характеристики товару, підготовлений експертною організацією, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини;
транспортні (перевізні) документи, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів.
05.08.2014 декларант ТОВ «Фоззі-Фуд» разом з листом № 1374 надав наступні додаткові документи:
Прайс-лист виробника товару від 28.07.2014 б/н;
Комерційну пропозицію від 28.07.2014 б/н;
Статистика цін № 15.1-20/913ПІ від 05.08.2014;
Копія митної декларації країни відправлення № MRN14NL0005101567BFA6;
Експертний висновок про відповідність контрактної вартості ціноутворюючим факторам ринку від 05.08.2014 № Ц-327.
Також зазначеним листом ТОВ «Фоззі-Фуд» письмово повідомило митницю про те, що для підтвердження витрат на транспортування разом з електронною МД вже подавались транспортні (перевізні) документи, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів, а також про вартість страхування, а саме:
Довідка про транспортні витрати від 04.08.2014;
Страховий поліс від 30.07.2014 № 2144;
Договір перевезення від 10.06.2010 № L-228;
Заявка на перевезення № 456-87 від 28.07.2014.
Також зазначеним листом ТОВ «Фоззі-Фуд» повідомило митницю про неможливість надання на даний час інших документів (виписки з бухгалтерської документації у зв'язку з передбаченою післяплатою за товар та неможливістю поставки товару на облік до закінчення його митного оформлення).
Аналогічні листи подані по іншим поставкам.
Всі документи, які надавались під час митного оформлення для підтвердження заявленої митної вартості товарів, зберігаються у митниці, що не заперечувалося відповідачем.
Відповідачем прийняті рішення про коригування митної вартості товарів, ввезених ТОВ «Фоззі-Фуд» за вказаними МД:
від 05.08.2014 № 100250002/2014/000253/2 (Поставка 456-87);
від 05.08.2014 № 100250002/2014/000245/1 (Поставка 456-88);
від 05.08.2014 № 100250002/2014/000254/2 (Поставка 456-92);
від 05.08.2014 № 100250002/2014/000252/2 (Поставка 456-93);
від 05.08.2014 № 100250002/2014/000246/1 (Поставка 456-94).
Таким чином, митна вартість була збільшена, внаслідок чого виникла переплата митних платежів.
Збільшення митної вартості відбувалося наступним чином:
рішення про коригування митної вартості товарів від 05.08.2014 № 100250002/2014/000253/2 (Поставка 456-87) - митна вартість, заявлена позивачем за 1 методом 1, 83 доларів США/кг, митна вартість, визначена відповідачем - за 6 методом 2, 23 доларів США/кг, у зв'язку з чим сума переплати податків складає 18 574, 26 гривень;
рішення про коригування митної вартості товарів від 05.08.2014 № 100250002/2014/000245/1 (Поставка 456-88) - митна вартість, заявлена позивачем за 1 методом 1, 83 доларів США/кг, митна вартість, визначена відповідачем - за 6 методом 2, 23 доларів США/кг, у зв'язку з чим сума переплати податків складає 18 574, 00 гривень;
рішення про коригування митної вартості товарів від 05.08.2014 № 100250002/2014/000254/2 (Поставка 456-92) - митна вартість, заявлена позивачем за 1 методом 1, 83 доларів США/кг, митна вартість, визначена відповідачем - за 6 методом 2, 23 доларів США/кг, у зв'язку з чим сума переплати податків складає 18 574, 26 гривень;
рішення про коригування митної вартості товарів від 05.08.2014 № 100250002/2014/000252/2 (Поставка 456-93) - митна вартість, заявлена позивачем за 1 методом 1, 83 доларів США/кг, митна вартість, визначена відповідачем - за 6 методом 2, 23 доларів США/кг, у зв'язку з чим сума переплати податків складає 18 574, 26 гривень;
рішення про коригування митної вартості товарів від 05.08.2014 № 100250002/2014/000246/1 (Поставка 456-94) - митна вартість, заявлена позивачем за 1 методом 1, 83 доларів США/кг, митна вартість, визначена відповідачем - за 6 методом 2, 23 доларів США/кг, у зв'язку з чим сума переплати податків складає 18 574, 00 гривень, всього на суму 92 870, 78 гривень.
Розрахунок заявленої митної вартості товарів ТОВ «Фоззі-Фуд» можливо провести, розділивши суму у валюті (28 рядок рішення про коригування митної вартості) на кількість товарів (25 рядок рішення то коригування митної вартості). При цьому, визначена митним органом митна вартість вказана в рядку 30 Рішення (вартість за одиницю - 1 кг).
Сума переплати податків та зборів наявна в графах В «Подробиці розрахунків» МД, поданих після відмови у митному оформленні за заявленою митною вартістю, де другий раз відображено суму під кодом « 028» - для податку на додану вартість.
Зазначена сума переплати податків та зборів також може бути розрахована за кожним рішенням про коригування митної вартості: вона дорівнює 20 % (ставка ПДВ) від різниці між визначеною митним органом та заявленої декларантом митної вартості.
У всіх рішеннях вказано, що митна вартість визначена за резервним методом, при цьому, в порушення вимог законодавства у рішенні про коригування митної вартості від 05.08.2014 № 100250002/2014/000245/1 не зазначено обставин прийняття такого рішення, рядок 33 - не заповнений.
Згідно з частиною другою статті 263 Митного кодексу України, у разі відмови у прийнятті митної декларації або в митному оформленні товарів, у тому числі у зв'язку з прийняттям органом доходів і зборів рішення про коригування митної вартості товарів нова митна декларація подається органу доходів і зборів, який здійснює митне оформлення товарів, не пізніше 10 робочих днів з дати такої відмови, якщо товари протягом зазначеного часу не розміщено на складі тимчасового зберігання чи на складі органу доходів і зборів.
З метою митного оформлення товарів ТОВ «Фоззі-Фуд» відповідно до статті 55 Митного кодексу України були подані нові МД з наданням фінансових гарантій:
від 05.08.2014 № 100250002/2014/067094 (Поставка 456-87);
від 05.08.2014 № 100250002/2014/067058 (Поставка 456-88);
від 05.08.2014 № 100250002/2014/067092 (Поставка 456-92);
від 05.08.2014 № 100250002/2014/067087 (Поставка 456-93);
від 05.08.2014 № 100250002/2014/067059 (Поставка 456-94).
Відповідно до пунктів 7 та 8 частини третьої статті 52 Митного кодексу України, позивач звернувся до митного органу із запитами про надання письмової інформації щодо причин, через які заявлена митна вартість не може бути визнана, та щодо інформації про порядок і метод визначення митної вартості, застосовані при її коригуванні.
На вказані запити ТОВ «Фоззі-Фуд» були отримані листи відповідача:
від 09.09.2014 № 10150/1/26-70-61-05 (Поставки 456-87);
від 09.09.2014 № 10151/1/26-70-61-05 (Поставки 456-88);
від 09.09.2014 № 10149/1/26-70-61-05 (Поставки 456-92);
від 09.09.2014 № 10162/1/26-70-61-05 (Поставки 456-93);
від 09.09.2014 № 10148/1/26-70-61-05 (Поставки 456-94).
У вказаних листах відповідачем зазначено тільки про виникнення сумнівів стосовно заявленої митної вартості та про те, що декларантом ТОВ «Фоззі-Фуд» витребувані додаткові документи надано не в повному обсязі.
Відповідно до частини восьмої статті 55 Митного кодексу України, для підтвердження заявленої митної вартості товарів ТОВ Фоззі-Фуд» протягом 80 днів з дня випуску товарів було надано відповідачу разом з листом від 24.10.2014 № УРБ 10/14-4870 всі витребувані додаткові документи по вказаним поставкам товарів, в тому числі виписки з бухгалтерської документації, які знаходяться у митного органу.
Митним органом була надана відповідь про відсутність підстав для перегляду прийнятих рішень про коригування митної вартості товарів (лист відповідача від 03.11.2014 № 12233/1/26-70-52-05).
Відповідач зазначив, що в поданих до митного оформлення документах разом з митними деклараціями:
від 05.08.2014 № 100250002/2014/067094 (Поставка 456-87);
від 05.08.2014 № 100250002/2014/067058 (Поставка 456-88);
від 05.08.2014 № 100250002/2014/067092 (Поставка 456-92);
від 05.08.2014 № 100250002/2014/067087 (Поставка 456-93);
від 05.08.2014 № 100250002/2014/067059 (Поставка 456-94), виявлено розбіжності, що унеможливлює перевірку числового значення заявленої митної вартості.
Вказані вимоги були зумовлені тим, що відповідно до пункту 2.1 контракту від 25.12.2013 № 456-S ціна мала включати в себе вартість продукції, тари, термоусадочної упаковки, маркування навантаження, витрати з митного оформлення товару в країні продавця. Тобто, підтвердженню підлягала така складова митної вартості як вартість робіт, пов'язаних із пакуванням.
Крім того, умови поставки в вищезазначеному контракті не співпадають з товаросупровідними документами, які надавались на момент митного оформлення. У довідці про транспортні витрати не зазначені складові, які можуть вплинути на митну вартість товару, а саме витрати на вивантаження контейнера, перевантаження на ж/д транспорт та експедиційні послуги в порту Клайпеди.
Відповідно до частини другої статті 58 Митного кодексу України, метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов'язковою при її обчисленні.
Відповідно до частини десятої статті 58 Митного кодексу України, при визначенні митної вартості до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, додаються такі витрати (складові митної вартості), якщо вони не включалися до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті: вартість упаковки або вартість пакувальних матеріалів та робіт, пов'язаних із пакуванням; відповідно до частини двадцять першої статті 58 Митного кодексу України, використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості повинні бути об'єктивними, піддаватися обчисленню та підтверджуватися документально.
Відповідно до пункту 2.1 контракту від 25.12.2013 № 456-S ціна включає в себе вартість продукції, тари, термоусадочної упаковки, маркування навантаження, витрати з митного оформлення товару в країні продавця. Тобто відсутня така складова митної вартості як вартість робіт пов'язаних із пакуванням та не виконується умова наявності всіх складових митної вартості.
Відповідно до пункту 2.1 вищезазначеного контракту, зазначаються строки виписки рахунку «не раніше ніж за 5 днів до поставки товару».
На думку відповідача, умови оплати в пункті 8.1 вищезазначеного контракту не відповідають товаросупровідним документам. Документ, який надавався в якості копії митної декларації країни відправлення не містить відміток митного органу країни відправлення, не містить інформації по ціні та є транзитним документом.
Отже, в оскаржуваних позивачем рішеннях про коригування митної вартості товарів від 05.08.2014 № 100250002/2014/000253/2 (Поставка 456-87); від 05.08.2014 № 100250002/2014/000245/1 (Поставка 456-88); від 05.08.2014 № 100250002/2014/000254/2 (Поставка 456-92); від 05.08.2014 № 100250002/2014/000252/2 (Поставка 456-93); від 05.08.2014 № 100250002/2014/000246/1 (Поставка 456-94) зазначено, що умови оплати в інвойсі не відповідають умовам оплати по контракту.
З вищевказаними твердженнями відповідача суд не погоджується з огляду на таке.
В пункті 8.1 контракту від 25.12.2013 № 456-S передбачено, що оплата здійснюється через 45 календарних днів з дати інвойсу і за умови надання повного комплексу документів.
В абзаці 3 пункту 8.1 контракту від 25.12.2013 № 456-S зазначено, що дані умови можуть бути змінені за погодженням сторін. Тобто, згідно з абзацом 3 пункту 8.1 контракту, сторони можуть змінити умови оплати, про що зазначено в інвойсах.
Крім того суд зазначає, що контроль митної вартості відповідно до частини першої статті 54 Митного кодексу України здійснюється органом доходів і зборів під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості, а не шляхом перевірки виконання сторонами зовнішньоекономічного договору, його умов щодо строків оплати тощо, що не належить до компетенції митного органу.
Позивачем здійснено повну оплату вартості товарів у сумі, зазначеній в інвойсах, прайс-листах, комерційних пропозиціях та експортних деклараціях країни відправлення, що підтверджується наданими позивачем до митного органу разом із заявою від 24.10.2014 № УРБ 10/14-4870 платіжними дорученнями.
Отже, зазначені на думку митного органу розбіжності щодо умов оплати під час розгляду справи не знайшли свого підтвердження, оскільки сторони мали правові підстави погодити в інвойсах інші умови оплати, що, зокрема, не впливає на числові значення митної вартості, тому відповідач не мав правових підстав посилатися на зазначене як на підставу для невизнання заявленої позивачем митної вартості.
Крім того суд зазначає, що в оскаржуваному рішенні про коригування митної вартості від 05.08.2014 № 100250002/2014/000245/1 (Поставка 456-88), графа 33 взагалі не заповнена, що вказує на протиправність його винесення.
З огляду відповідача, додаткові документи, що були надані ТОВ «Фоззі-Фуд» листом від 24.10.2014 № УРБ 10/14-4870, не могли бути підставою для перегляду рішення про коригування митної вартості оцінюваного товару, оскільки відсутня цінова інформація на ідентичні та подібні товари, відсутні основи для віднімання (додавання) вартості тощо.
Відповідно до частини третьої статті 54 Митного кодексу України, за результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів орган доходів і зборів прийняв письмове рішення про коригування митної вартості товарів відповідно до положень статті 55 Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 58 Митного кодексу України, метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов'язковою при її обчисленні.
Метод визначення митної вартості за ціною договору щодо ідентичних товарів не застосований у зв'язку з відсутністю вартості операції з ідентичними товарами, прийнятої органом доходів і зборів, з дотриманням умов, зазначених у статті 59 Кодексу.
Метод визначення митної вартості за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів не застосований у зв'язку з відсутністю вартості операції з подібними (аналогічними) товарами, які продано на експорт в Україну і час експорту яких збігається з часом експорту оцінюваних товарів або є максимально наближеним до нього, та прийнятої органом доходів і зборів з дотриманням умов, зазначених у статті 60 Кодексу.
Метод визначення митної вартості на основі віднімання вартості не застосований у зв'язку з відсутністю ціни, за якою ідентичні або подібні (аналогічні) товари були продані в Україні не пов'язаному із продавцем покупцю відповідно до положень статті 62 Кодексу.
Метод визначення митної вартості товарів на основі додавання вартості (обчислена вартість) не застосований у зв'язку з відсутністю наданої виробником товарів, що оцінюються, або від його імені інформації про їх вартість з дотриманням умов, зазначених у статті 63 Митного кодексу України.
Митна вартість визначена із застосуванням резервного методу відповідно до статті 64 Кодексу з використанням способів, які не суперечать законам України і є сумісними з відповідними принципами і положеннями Генеральної угоди з тарифів і торгівлі, яка щонайбільшою мірою ґрунтується на раніше визнаних (визначених) органами доходів і зборів митних вартостях.
Позивач не погоджується з рішеннями про коригування митної вартості товарів і просить їх скасувати, що і є предметом розгляду даної справи.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Статтею 7 Митного кодексу України передбачено, що державну митну справу становлять визначені порядок і умови переміщення товарів через митний кордон України, їх митний контроль та митне оформлення, застосування механізмів тарифного і нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, справляння митних платежів, ведення митної статистики, обмін митною інформацією, ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, здійснення відповідно до закону державного контролю нехарчової продукції при її ввезенні на митну територію України, запобігання та протидія контрабанді, боротьба з порушеннями митних правил, організація і забезпечення діяльності органів доходів і зборів та інші заходи, спрямовані на реалізацію державної політики у сфері державної митної справи, становлять державну митну справу.
Згідно з частиною першою статті 49 Митного кодексу України, митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
На підтвердження митної вартості товару, позивачем було надано митному органу пакет документів, передбачений статтею 335 та частиною другою статті 53 Митного кодексу України, про що вказано у МД та картці відмови. Перелік наданих документів наведений у графі 44 вищезазначених нових МД, які подані після винесення оскаржуваних рішень, картці відмови (коди документів затверджені Наказом Мінфіну України «Про затвердження відомчих класифікаторів інформації з питань державної митної справи, які використовуються у процесі оформлення митних декларацій» від 20.09.2012 № 1011), зокрема:
Прайс-лист виробника товару від 28.07.2014 б/н;
Комерційну пропозицію від 28.07.2014 б/н;
Статистика цін № 15.1-20/913ПІ від 05.08.2014;
Копія митної декларації країни відправлення № MRN14NL0005101567BFA6;
Експертний висновок про відповідність контрактної вартості ціноутворюючим факторам ринку від 05.08.2014 № Ц-327.
Також зазначеним листом ТОВ «Фоззі-Фуд» письмово повідомило митницю про те, що для підтвердження витрат на транспортування разом з електронною МД вже подавались транспортні (перевізні) документи, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів, а також про вартість страхування, а саме:
Довідка про транспортні витрати від 04.08.2014;
Страховий поліс від 30.07.2014 № 2144;
Договір перевезення від 10.06.2010 № L-228;
Заявка на перевезення № 456-87 від 28.07.2014.
Аналогічні документи подані по іншим поставкам.
Після чого, відповідачем були прийняті оскаржувані позивачем рішення.
Таким чином, митна вартість товарів була збільшена і, відповідно, збільшений розмір переплаченого мита та ПДВ по даним поставкам на 92 870, 78 гривень.
Факти, які на думку відповідача вплинули на коригування - використані декларантом відомості не підтверджені документально.
Після чого, зазначено види документів, які були витребувані митним органом у позивача:
виписка з бухгалтерської документації;
каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару;
копія митної декларації країни відправлення;
висновки про якісні та вартісні характеристики товару, підготовлений експертною організацією, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини;
Також, в оскаржуваних рішеннях зазначено, що митна вартість визначена за резервним методом. Процедура консультацій між митним органом та декларантом проведена.
Відповідно до частини другої статті 263 Митного кодексу України, у разі відмови у прийнятті митної декларації або в митному оформленні товарів, у тому числі у зв'язку з прийняттям органом доходів і зборів рішення про коригування митної вартості товарів нова митна декларація подається органу доходів і зборів, який здійснює митне оформлення товарів, не пізніше 10 робочих днів з дати такої відмови, якщо товари протягом зазначеного часу не розміщено на складі тимчасового зберігання чи на складі органу доходів і зборів.
З метою декларування товарів на підставі прийнятих рішень, ТОВ «Фоззі-Фуд» були подані нові МД.
Відповідно до частини другої статті 55 Митного кодексу України, прийняте органом доходів і зборів письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів має містити:
1) обґрунтування причин, через які заявлену декларантом митну вартість не може бути визнано;
2) наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом;
3) вичерпний перелік вимог щодо надання додаткових документів, передбачених частиною третьою статті 53 цього Кодексу, за умови надання яких митна вартість може бути визнана органом доходів і зборів;
4) обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої органом доходів і зборів, та фактів, які вплинули на таке коригування.
Відповідачем не вказано: обґрунтування причин, через які заявлену декларантом митну вартість не може бути визнано; обґрунтованого математичного розрахунку ціни товару за одиницю (із зазначенням конкретних складових цього розрахунку), визначеної митницею у спірних рішеннях, а лише містяться посилання на норми закону. Крім того, митним органом не зазначено це в письмовому поясненні, після митного оформлення товарів.
Згідно з частиною третьою статті 53 Митного кодексу України, у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу органу доходів і зборів зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи:
1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається;
2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом);
3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту);
4) виписку з бухгалтерської документації;
5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів;
6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару;
7) копію митної декларації країни відправлення;
8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
Проте, представники митного органу не довели декларанту про те, що подані документи містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Під час митного оформлення товарів, за якими були винесені оскаржувані рішення, позивачем надавались усі необхідні основні документи, передбачені частиною другою статті 53 Митного кодексу України. Будь-яких розбіжностей у зазначених документах митним органом не було вказано. При цьому, митний орган не вказує, які саме факти чи складові митної вартості потрібно підтвердити запитуваними документами. Не вказується і причини та підстави необхідності надання таких документів, а також не вказується про будь-які розбіжності чи наявні ознаки підробки в таких основних документах.
Слід врахувати, що право митниці на витребування додаткових документів закон тісно пов'язує з наявністю розбіжностей чи ознак підробки у основних документах, які повинні доводитись митним органом при витребовуванні додаткових документів. Однак, відповідач жодним чином не вказує на наявність розбіжностей чи ознак підробки в поданих документах, а лише безпідставно витребовує додаткові, що є явним порушенням митного законодавства.
Крім того, зі змісту наданих позивачем документів вбачається, що всі відомості, необхідні для перевірки числового значення складових митної вартості, наявні.
У зв'язку з цим суд вважає витребовування додаткових документів безпідставними. При цьому, Митний кодекс України зобов'язує надавати ці документи лише у разі їх наявності у декларанта.
Позивач зазначив, що на час винесення оскаржуваних рішень, у останнього були відсутні наступні документи:
- виписки з бухгалтерської документації у зв'язку з передбаченою післяплатою за товар та неможливістю поставки товару на облік до закінчення його митного оформлення.
Листом Міндоходів України від 31.03.2014 вих. № 7420/7/99-99-24-02-04-17 «Щодо додержання законодавства України з питань визначення митної вартості» передбачено, що Кодексом визначений виключний перелік підстав для запиту додаткових документів для підтвердження митної вартості товарів. До таких підстав, вiдповiдно до частини третьої статті 53 Кодексу віднесено:
наявність в документах, які підтверджують митну вартість товарів, розбіжностей;
наявність в документах, які підтверджують митну вартість товарів, ознак підробки;
вiдсутнiсть в документах, якi пiдтверджують митну вартiсть товарiв, всiх вiдомостей, що пiдтверджують числовi значення складових митної вартостi товарiв, чи вiдомостей щодо цiни, що була фактично сплачена або пiдлягає сплатi за цi товари.
Додаткові документи відповідно до частини четвертої статті 53 Митного кодексу України запитуються органом доходів i зборiв виключно у випадку наявності у останнього підстав вважати, що існуючий взаємозв'язок мiж продавцем i покупцем вплинув на заявлену декларантом митну вартiсть.
Iнших пiдстав для запиту додаткових документiв законодавством України з питань державної митної справи не встановлено.
У випадку встановлення визначених законодавством пiдстав для запиту додаткових документiв, посадова особа органу доходiв i зборiв здiйснює письмовий запит додаткових документiв iз зазначенням конкретних документiв, якi необхiдно подати. При цьому, необхiднiсть надання окремих додаткових документiв повинна визначатися посадовою особою, виходячи з особливостей зовнiшньоекономiчної операцiї.
Рiшення про коригування митної вартостi товарiв приймається органом доходiв i зборiв виключно у випадках, якщо встановлено, що заявлено:
- неповнi та/або недостовiрнi вiдомостi про митну вартiсть, в тому числi, невiрно визначено митну вартiсть товарiв.
Перелiк таких випадкiв є виключний та визначений частиною шостою статті 54 Митного кодексу України.
Суд звертає увагу, що у рiшеннi про коригування митної вартостi товарiв повиннi обов'язково вказуватись визначенi Кодексом пiдстави його прийняття iз зазначенням конкретних джерел iнформацiї та вiдомостей у цих джерелах, що свiдчать про наявнiсть таких пiдстав.
Проте, митний орган вказаних вимог законодавства не дотримався.
Слід зазначити, що підстава для незастосування основного методу визначення митної вартості товару передбачена частиною другою статті 58 Митного кодексу України. Відповідно до вищевказаної норми, метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов'язковою при її обчисленні.
Правову позицію з даного питання було викладено в постановах Верховного Суду України від 29.05.2012 по справі № 21-91а12 та від 11.09.2012 по справі № 21-262а12, зокрема в останніх було зазначено:
- «за умови не наведення митним органом доказів того, що документи, подані декларантом для митного оформлення товару є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, а витребування цим органом переліку документів, передбачених пунктом 11 Порядку № 1766, без зазначення обставин, які ці документи повинні підтвердити, суд дійшов правильного висновку про протиправність рішення цього органу щодо застосування шостого (резервного) методу визначення митної вартості»;
- «ненадання декларантом запитуваних митним органом документів, за відсутності обґрунтування неможливості визначення митної вартості товару за першим методом, не є достатнім для висновку про наявність підстав для застосування митним органом іншого методу визначення митної вартості».
Таким чином ненадання декларантом всіх запитуваних митним органом документів, за відсутності обґрунтування неможливості визначення митної вартості товару за першим методом, не є достатнім для висновку про наявність підстав для застосування митним органом коригування митної вартості.
Відносно визначення митної вартості товарів за методом 2-ґ (стаття 57 Митного кодексу України, за резервним методом), слід зазначити таке.
Митним органом не доведено, що неможливо було застосувати інші методи визначення митної вартості, окрім резервного.
Згідно з частиною третьою статті 57 Митного кодексу України, кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу.
Визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами:
1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції);
2) другорядні:
а) за ціною договору щодо ідентичних товарів;
б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів;
в) на основі віднімання вартості;
г) на основі додавання вартості (обчислена вартість);
ґ) резервний.
Згідно зі статтями 59, 60 Митного кодексу України, у разі якщо митна вартість оцінюваних товарів не може бути визначена згідно з положеннями статті 58 цього Кодексу, за основу для її визначення береться вартість операції з ідентичними товарами або подібними (аналогічними), що продаються на експорт в Україну з тієї ж країни і час експорту яких збігається з часом експорту оцінюваних товарів або є максимально наближеним до нього.
Дані міжнародного торговельного веб-сайту alibaba.com, витяги з яких наявні в матеріалах справи, свідчать про те, що аналогічний товар - свіжоморожена скумбрія (Mackerel/Scomber Scombrus) походженням з Ісландії пропонується до продажу за ціною 1, 55 - 1, 8 доларів США/кг, що на 2 - 18 % нижче або дорівнює митній вартості, задекларованій позивачем.
Відповідно до частини першої статті 452 Митного кодексу України, інформація щодо обсягів експорту та імпорту конкретних видів товарів надається центральним органам виконавчої влади за їх вмотивованим запитом (одноразово) або на підставі міжвідомчих угод про інформаційний обмін (регулярно).
Таким чином вбачається, що митний орган мав можливість застосувати метод 2-а або 2-б визначення митної вартості товарів (за ціною договору щодо ідентичних або подібних товарів), проте цього не зробив, застосувавши метод 2-ґ (резервний).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2001 № 310 «Питання Міністерства економіки», Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків віднесено до сфери управління Міністерства економіки України.
На даний час Держзовнішінформ є державним органом, уповноваженим надавати цінову інформацію на імпорт і експорт товарів та здійснювати цінову експертизу товарів. Про необхідність врахування зазначеного судами при розв'язані спорів щодо оцінки митної вартості було наголошено у Довідці Вищого адміністративного суду України від 01.10.2008 б/н «Про результати вивчення та узагальнення практики розгляду ВАСУ касаційних скарг на судові рішення у справах про порядок справляння митними органами передбачених законами податків і зборів».
Враховуючи наявні дані ДП «Держзовнішінформ» (витяги з бюлетеня «Огляд цін українського та світового товарних ринків» № 6(212) 2014 за червень 2014 року, № 7(213) 2014 за липень 2014 року, № 8(214) 2014 за серпень 2014 року), світові ціни на свіжоморожену скумбрію FОВ Норвегія розмірного ряду -600г у травні, червні та липні 2014 року становлять 1, 96 доларів США/кг, в той час як заявлена позивачем митна вартість у зазначеному періоді складала 1, 83 доларів США/кг, а визначена відповідачем митна вартість - 2, 23 доларів США/кг, що на 14 % перевищує визначену митницею вартість по відношенню до світових цін.
Отже, визначена митним органом у вищезазначених рішеннях митна вартість товару на 14 % перевищує світові ціни на цей товар у зазначений період.
Відповідно до витягу з цінової бази даних Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби за період з 19.08.2013 по 19.11.2013, митна вартість скумбрії свіжомороженої цілої, країна походження: Ісландія, ввезеної в приблизно такій кількості (близько 18 тис. кг), у 48 випадках складає - 1, 74 - 2, 60 доларів США/кг, тобто нижче визначеної відповідачем митної вартості товарів.
Таким чином вбачається, що митна вартість, визначена ТОВ «Фоззі-Фуд», повністю відповідає вартості подібного товару з Норвегії. У митного органу були відсутні обґрунтовані сумніви у визначені митної вартості з посиланням на дані автоматизованої системи Державної митної служби України, без врахування інформації з інших джерел інформації, зокрема, спеціалізованого видання «Огляд цін українського та світового товарних ринків» ДП «Держзовнішінформ».
Відповідно до статті 57 Митного кодексу України, визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: 1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); 2) другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний.
Основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції).
Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу.
Отже, як вбачається з матеріалів справи, у митного органу була наявна інформація щодо вартості аналогічних товарів. Проте, митний орган з незрозумілих підстав не використав наявну в нього інформацію з Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби України. При цьому, одним суб'єктам господарювання відповідач випускає у вільний обіг товари за значно нижчими цінами, ніж задекларовані були позивачем.
Відповідач посилається на неможливість застосування методу 2-а у зв'язку з відсутністю цінової інформації на ідентичні товари; 2-б - у зв'язку з відсутністю цінової інформації на подібні товари; 2в та 2г - не використані через відсутність основи для віднімання (додавання) вартості. Але, як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, така інформація була наявна та доступна для відповідача, при цьому останній в порушення вимог Митного кодексу України, не використав її.
Таким чином, оскаржувані рішення містять протилежні визначення про відсутність інформації щодо подібних товарів та застосування такої інформації одночасно.
В рішеннях про коригування митної вартості товарів не зазначено докладну інформацію та джерела, які використовувалися митним органом при визначенні митної вартості товарів.
Відповідно до частини третьої статті 64 Митного кодексу України, митна вартість імпортних товарів не визначається згідно із положеннями цієї статті на підставі:
1) ціни товарів українського походження на внутрішньому ринку України;
2) системи, яка передбачає прийняття для митних цілей вищої з двох альтернативних вартостей;
3) ціни товарів на внутрішньому ринку країни-експортера;
4) вартості виробництва, іншої, ніж обчислена вартість, визначена для ідентичних або подібних (аналогічних) товарів відповідно до положень статті 63 цього Кодексу;
5) ціни товарів, що поставляються з країни-експортера до третіх країн;
6) мінімальної митної вартості;
7) довільної чи фіктивної вартості.
З аналізу положень пункту 2 та пункту 6 частини третьої статті 64 Митного кодексу України вбачається, що резервний метод не може бути визначений за мінімальною, а також максимальною митною вартістю, при цьому з двох альтернативних вартостей береться менша (про це свідчить положення зазначених вище пунктів «не визначається із системи вищої з двох альтернативних вартостей»).
Згідно графи 33 розділу 2 «Правил заповнення рішення про коригування митної вартості товарів», затверджених Наказом Міністерства фінансів України від 24.05.2012 № 598, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 01.06.2012 за № 883/21195, у випадку визначення митної вартості оцінюваних товарів із застосуванням резервного методу (стаття 64 Кодексу) зазначаються докладна інформація та джерела, які використовувалися митним органом при її визначенні.
Отже, як вбачається з вищевикладеного, відповідач в порушення вимог Митного кодексу України, не зазначає необхідної інформації в оскаржуваних рішеннях, що є підставою для визнання їх протиправними та, відповідно, їх скасування.
Відносно не проведення процедури консультацій, слід зазначити таке.
Згідно з частиною четвертою статті 57 Митного кодексу України, застосуванню другорядних методів передує процедура консультацій між органом доходів і зборів та декларантом з метою визначення основи вартості згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу. Під час таких консультацій орган доходів і зборів та декларант можуть здійснити обмін наявною у кожного з них інформацією за умови додержання вимог щодо її конфіденційності.
Відповідно до вимог графи 33 «Правил заповнення рішення про коригування митної вартості товарів», затверджених наказом Міністерства фінансів України від 24.05.2012 № 598, у графі також вказується про проведення процедури консультацій між митним органом та декларантом з метою обґрунтованого вибору методів визначення митної вартості товарів відповідно до вимог статей 59 - 61 Кодексу.
Результати проведеної консультації, а також причини, через які не можуть бути застосовані методи визначення митної вартості товарів за ціною договору щодо ідентичних, подібних (аналогічних) товарів (наприклад, відсутня інформація щодо вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів), фіксуються у графі.
В графі 33 оскаржуваних рішень зазначено, що процедура консультацій проведена та вказані причини, через які не можуть бути застосовані методи визначення митної вартості товарів окрім резервного.
Зазначення даної обставини в оскаржуваних рішеннях не є достатнім доказом проведення консультації, у разі заперечення цього факту позивачем, так як консультація проводиться до прийняття рішення. Представник ТОВ «Фоззі-Фуд» під час судового розгляду справи заперечував даний факт.
Під час розгляду справи відповідачем не було надано доказів на підтвердження вжиття ним заходів з метою дотримання процедури консультацій.
Так, митне оформлення товарів здійснювалось шляхом електронного декларування. При цьому, ніякої іншої інформації, крім вимоги про надання додаткових документів та прийнятих рішень про коригування митної вартості до позивача не надходило, що свідчить про відсутність зі сторони митного органу будь якої мети щодо визначення основи вартості. Також ТОВ «Фоззі-Фуд» не засвідчувало жодним чином запис у рішенні про коригування митної вартості про проведення консультацій, що також підтверджується матеріалами справи.
При цьому, в графі 33 рішень не зафіксовані результати проведеної консультації, а лише вказані причини, через які не можуть бути застосовані методи визначення митної вартості товарів.
Митний орган в оскаржуваних рішеннях зазначає про проведення процедури консультацій з Декларантом (позивачем). Проте зазначення про проведення консультацій в оскаржуваних рішеннях не є достатнім та належним доказом того, що такі консультації дійсно проводились.
При цьому, позивач категорично заперечує факт проведення процедури консультацій. Натомість відповідачем дані твердження спростовано не було.
Зазначене свідчить, що відповідач не дотримався передбаченого статтею 266 Митного кодексу України порядку визначення митної вартості товару.
Повноваження щодо процедури консультації мають виникати виключно з підстав, визначених у частині п'ятій статті 55 Митного кодексу України (за бажанням декларанта) та у частині четвертій статті 57 Митного кодексу України (під час застосування другорядних методів). Перелік таких підстав є вичерпним.
Згідно з частинами п'ятою та шостою статті 55 Митного кодексу України, декларант може провести консультації з органом доходів і зборів з метою обґрунтованого вибору методу визначення митної вартості на підставі інформації, яка наявна в органі доходів і зборів.
На вимогу декларанта консультації проводяться у письмовому вигляді.
Відповідно до частини четвертої статті 57 Митного кодексу України, застосуванню другорядних методів передує процедура консультацій між органом доходів і зборів та декларантом з метою визначення основи вартості згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу. Під час таких консультацій орган доходів і зборів та декларант можуть здійснити обмін наявною у кожного з них інформацією за умови додержання вимог щодо її конфіденційності.
В матеріалах справи відсутні документи, які б свідчили про те, що позивач скористався правом, встановленим частиною п'ятою статті 55 Митного кодексу України.
Проведення консультації відносно вибору методу визначення митної вартості товару лише на підставі інформації, яка наявна у митного органу, є порушенням вимог вищевказаної норми Митного кодексу України.
Крім того, в порушення графи 33 «Правил заповнення рішення про коригування митної вартості товарів», затверджених наказом Міністерства фінансів України від 24.05.2012 № 598, відповідачем не вказано результати проведеної консультації.
Відносно відмови відповідача скасувати свої рішення при наданні протягом 80-ти днів додаткових документів, слід зазначити таке.
ТОВ «Фоззі-Фуд» протягом 80 днів з моменту випуску товарів у вільний обіг звернулось до відповідача з заявою від 24.10.2014 № УРБ 10/14-4870 на визнання заявленої митної вартості та скасуванню рішень, надаючи додаткові документи, які витребовувались митним органом.
Листом від 03.11.2014 № 12233/1/26-70-52-05 митним органом було відмовлено у перегляді рішень про коригування митної вартості, що на думку суду, враховуючи наявні в матеріалах справи докази, є безпідставним та необґрунтованим. Відповідач свою відмову мотивував, виходячи з наступного.
Щодо рішень про коригування митної вартості від 05.08.2014 № 100250002/2014/000253/2 (Поставка 456-87); від 05.08.2014 № 100250002/2014/000245/1 (Поставка 456-88); від 05.08.2014 № 100250002/2014/000254/2 (Поставка 456-92); від 05.08.2014 № 100250002/2014/000252/2 (Поставка 456-93); від 05.08.2014 № 100250002/2014/000246/1 (Поставка 456-94).
По даним рішенням відповідачем зазначено, що надані додаткові документи не можуть бути підставою для перегляду рішень про коригування митної вартості оскільки не подано основних документів, які підтверджують відомості про заявлену митну вартість товарів; умови оплати по контракту не відповідають умовам оплати по інвойсу; невідповідність обраного декларантом або уповноваженою ним особою методу визначення митної вартості товару умовам, наведеним у главі 9 Митного кодексу України; у митного органу наявна інформація щодо числових значень складових митної вартості та інших умов, що могли вплинути на ціну товарів, яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості.
Згідно з частиною 8 статті 55 Митного кодексу України, протягом 80 днів з дня випуску товарів декларант або уповноважена ним особа може надати органу доходів і зборів додаткові документи для підтвердження заявленої ним митної вартості товарів, що декларуються.
Як встановлено судом, додаткові документи подані ТОВ «Фоззі-Фуд» з дотриманням встановленого законом 80-денного строку з дня випуску товарів, що в свою чергу не заперечувалося відповідачем.
Щодо виконання позивачем не в повному обсязі вимоги митного органу про надання додаткових документів, суд зазначає наступне.
Право відповідача на витребування додаткових документів закон пов'язує з вичерпним переліком підстав, які стосуються недоліків у наданих для митного оформлення товарів основних документах для підтвердження митної вартості товарів, перелік яких наведений у частині другій статті 53 Митного кодексу України.
ТОВ «Фоззі-Фуд» надало відповідачу всі документи, передбачені частиною другою статті 53 Митного кодексу України, на підтвердження заявленої митної вартості товару, вказані документи не містили жодних розбіжностей, та в повній мірі підтверджували заявлену вартість товару.
Отже, відповідач взагалі не мав передбачених частиною третьою статті 53 Митного кодексу України підстав на витребування додаткових документів.
Крім цього, позивачем були надані усі витребовувані документи, крім виписки з бухгалтерської документації, які як встановлено судом, була надана позивачем пізніше згідно листа від 24.10.2014 № УРБ 10/14-4870.
Відповідно до частини п'ятої статті 53 Митного кодексу України, забороняється вимагати від декларанта або уповноваженої ним особи будь-які інші документи, відмінні від тих, що зазначені в цій статті.
Щодо відсутності такої складової митної вартості, як вартість робіт пов'язаних з пакуванням, суд зазначає наступне.
В частині другій статті 53 Митного кодексу України зазначено, що документами, які підтверджують митну вартість товарів, є, зокрема, зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності.
Відповідно до частини четвертої статті 58 Митного кодексу України, митною вартістю товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт в Україну, скоригована в разі потреби з урахуванням положень частини десятої цієї статті.
Згідно з частиною десятою статті 58 Митного кодексу України, при визначенні митної вартості до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, додаються такі витрати (складові митної вартості), якщо вони не включалися до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті:
1) витрати, понесені покупцем:
а) комісійні та брокерська винагорода, за винятком комісійних за закупівлю, що є платою покупця своєму агентові за надання послуг, пов'язаних із представництвом його інтересів за кордоном для закупівлі оцінюваних товарів;
б) вартість ящиків тари (контейнерів), в яку упаковано товар, або іншої упаковки, що для митних цілей вважаються єдиним цілим з відповідними товарами;
в) вартість упаковки або вартість пакувальних матеріалів та робіт, пов'язаних із пакуванням;
Слід зазначити, що згідно пункту 2.1 Контракту № 456-S від 25.12.2013, ціна на товар встановлюється в інвойсах на кожну поставку товару, та включає в себе вартість продукту, тари, термоусадочної упаковки, маркування, навантажування, витрати на митне оформлення вантажу в країні продавця.
Таким чином витрати на упакування, в тому числі і роботи по пакуванню включені у вартість товару, і, тому, відповідно до частини десятої статті 58 Митного кодексу України вони додатково не включаються у митну вартість товару і не підлягають підтвердженню позивачем. Відтак, зазначення цього митним органом як підстава виникнення розбіжностей в документах є необґрунтованим, так як фактично вимагається калькуляція на товар у позивача без законних на то підстав (частина четверта статті 53 Митного кодексу України, коли продавець та покупець є пов'язаними особами).
Незважаючи на те, що з рішень відповідача вбачається, що вони за своїм змістовим наповненням відповідають частині другій статті 55 Митного кодексу України, крім рішення про коригування митної вартості від 05.08.2014 № 10025002/2014/000245/1 де в графі 33 відсутні будь-які відомості про обставини прийняття такого рішення, суд вважає безпідставним неприйняття додаткових документів, надісланих позивачем засобами поштового зв'язку для перегляду прийнятих рішень та висновок відповідача про неможливість визначення митної вартості імпортованих товарів за ціною договору (контракту) щодо таких товарів, в зв'язку з неподанням документів в повному обсязі, на вимогу митного органу, які підтверджують відомості про заявлену митну вартість товарів (згідно з переліком та відповідно до умов, наведених у статті 53 Митного кодексу України), оскільки такі документи позивачем були надані і могли стати підставою для перегляду рішення про коригування митної вартості товарів.
Таким чином, суд дійшов висновку, що митний орган неправомірно відмовив позивачу у визнанні задекларованої ним митної вартості товару за основним методом, визначив митну вартість за резервним методом та прийняв оскаржувані рішення про коригування митної вартості товарів, тому ці рішення підлягають скасуванню.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною другою статті 71 цього Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте, відповідачем не надано суду належних та достатніх доказів на підтвердження позиції щодо правомірності застосування норм митного законодавства, а відтак, відповідач не довів суду правомірність прийняття оскаржуваних рішень.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню в частині скасування оскаржуваних рішень.
Щодо вимоги позивача про витребування у Київської міжрегіональної митниці Міндоходів документів, на підставі яких здійснювалось прийняття оскаржуваних рішень та витяг з цінової бази даних Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби за період з 05.03.2014 по 05.08.2014 по товару «скумбрія свіжоморожена» за кодом УКТ ЗЕД 0303541010 з Ісландії з метою підтвердження рівня митної вартості на зазначений товар та можливості застосування інших методів визначення митної вартості, то такі вимоги задоволенню не підлягають з огляду на невідповідність їх вимогам процесуального законодавства, визначених частиною четвертою статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України. Крім того, відповідачем наявність зазначених вище документів не заперечувалася.
Саме скасування рішень відповідача про коригування митної вартості товарів від 05.08.2014 № 100250002/2014/000253/2; від 05.08.2014 № 100250002/2014/000245/1; від 05.08.2014 № 100250002/2014/000254/2; від 05.08.2014 № 100250002/2014/000252/2; від 05.08.2014 № 100250002/2014/000246/1 є належним захистом порушених прав позивача.
Одночасно суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання прийнятих рішень протиправними, з огляду на те, що скасуванням таких рішень права позивача повністю відновлені.
Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Скасувати рішення відповідача про коригування митної вартості товарів від 05.08.2014р.№№10025002/2014/000253/2; 10025002/2014/000245/1;10025002/2014/000254/2;10025002/2014/000252/2 та 10025002/2014/000246/1.
Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судовий збір у розмірі 185,75 грн. (сто вісімдесят п'ять) грн.75 коп.
У задоволенні решти позовних вимог,-відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Брагіна О.Є.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 21 травня 2015 р.