
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2015 року м. Житомир
справа № 806/1180/15
категорія 9.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Семенюк М.М.,
з участю секретаря судового засідання Лисайчука А.О.,
представників позивача Герасименка Ю.М., Києнка Д.О., представників відповідача Євченка В.О., Миколенко Л.П., Тимощук В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Ставищенської сільської ради до Управління Державної казначейської служби України у Брусилівському районі Житомирської області про визнання дій незаконними та зобов'язання провести оплату платіжного доручення №1 від 10.02.2015 року на суму 4800000,00 грн.,
встановив:
позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати дії Управління Державної казначейської служби України у Брусилівському районі Житомирської області щодо не перерахування коштів по платіжному дорученню № 1 від 10.02.2015 року на суму 4800000 грн. щодо розміщення вільних коштів спеціального фонду сільського бюджету на депозитних рахунках в банку - незаконними;
- зобов'язати Управління Державної казначейської служби України у Брусилівському районі Житомирської області провести оплату платіжного доручення №1 від 10.02.2015 року Ставищенської сільської ради на суму 4800000 грн. щодо розміщення вільних коштів спеціального фонду сільського бюджету на депозитних рахунках в банку.
В обґрунтування позову зазначає, що відповідач, в порушення вимог діючого законодавства, не перерахував кошті сільської ради на депозит в банку, внаслідок чого позивач не отримує відповідного доходу.
Представника позивача в судовому засіданні позов підтримали та просили його задовольнити.
Представники відповідача заперечували проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених в письмових запереченнях на позовну заяву (а.с.32-33).
Проаналізувавши досліджені докази у сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
02.01.2013 року між позивачем та відповідачем був укладений договір про здійснення розрахунково-касового обслуговування (а.с.7-9).
Як вбачається з ч.8 ст.16 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 року № 2456-VI, керівник місцевого фінансового органу має право за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради в межах поточного бюджетного періоду здійснювати на конкурсних засадах розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на депозитах або шляхом придбання державних цінних паперів, цінних паперів, емітованих Автономною Республікою Крим, відповідною міською радою, з подальшим поверненням таких коштів до кінця поточного бюджетного періоду.
Порядок здійснення операцій, передбачених цією частиною статті, визначається Кабінетом Міністрів України з дотриманням таких вимог:
укладання договору банківського вкладу (депозиту) з установою банку - при розміщенні на депозитах.
Рішенням сорок восьмої сесії VI скликання Ставищенської сільської ради від 22.01.2015 року (а.с.10-11) було дозволено сільській раді за погодженням з постійною комісією сільської ради з питань бюджету і комунальної власності в межах поточного бюджетного періоду здійснювати на конкурсних засадах розміщення тимчасово вільних коштів сільського бюджету на депозитах з подальшим поверненням коштів до кінця поточного бюджетного періоду.
На засіданні комісії Ставищенської сільської ради 22.05.2015 року (а.с.12) було визначено Державний експортно-імпортний банк України переможцем конкурсу щодо розміщення тимчасово вільних коштів сільського бюджету, з яким 09.02.2015 року позивач уклав договір банківського вкладу зі сплатою процентів щомісяця № 52015W6 (а.с.15-16) з розміром вкладу 4800000 грн. та терміном його повернення 20.12.2015 року.
При цьому в договорі № 52015W6 визначені умови дострокового повернення вкладу (п.3.4.11, розділ 4), заборони безспірного списання банком коштів із вкладного (депозитного) рахунка позивача (п.6.2), а також відповідальності банку в разі неповернення чи несвоєчасного повернення коштів із вкладних (депозитних) рахунків (розділ 5).
Пунктом 3 Порядку розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних (депозитних) рахунках у банках, затвердженого Постановою КМ України від 12.01.2011 року № 6 (далі - Порядок) встановлено, що умовами розміщення тимчасово вільних коштів на вкладних (депозитних) рахунках у банках є:
1) прийняття Верховною Радою Автономної Республіки Крим або місцевою радою відповідного рішення;
2) укладення договору банківського вкладу (депозиту) між фінансовим органом та банком;
3) визначення у договорі банківського вкладу (депозиту) між фінансовим органом та банком обов'язкових умов щодо права вкладника на повернення вкладу (депозиту) або його частини на першу вимогу вкладника та щодо заборони безспірного списання банком коштів із вкладного (депозитного) рахунка фінансового органу, а також відповідальності банку в разі неповернення чи несвоєчасного повернення коштів із вкладних (депозитних) рахунків на відповідні рахунки місцевих бюджетів, відкриті в органах Державної казначейської служби, з яких перераховувалися тимчасово вільні кошти для розміщення на вкладних (депозитних) рахунках;
4) відсутність на дату розміщення тимчасово вільних коштів простроченої кредиторської заборгованості за відповідним фондом місцевого бюджету (відповідними напрямами його використання), крім тієї, що виникла внаслідок недоотримання коштів субвенцій з державного бюджету та бюджетів інших рівнів;
5) відсутність на дату розміщення тимчасово вільних коштів загального фонду місцевого бюджету непогашених середньострокових позик, отриманих за рахунок коштів єдиного казначейського рахунка в поточному бюджетному періоді;
6) розміщення на конкурсних засадах тимчасово вільних коштів у банках, статутний капітал яких становить або перевищує 10 млрд. гривень, у яких держава прямо та/або опосередковано володіє 75 чи більше відсотками статутного капіталу та/або голосів та до яких протягом останнього року Національний банк не застосовував заходів впливу у вигляді розпорядження щодо обмеження, зупинення чи припинення здійснення окремих видів операцій з високим ступенем ризику та призначення тимчасової адміністрації.
Як свідчать матеріали справи та не заперечується представниками відповідача, позивачем були виконані умовами розміщення тимчасово вільних коштів на вкладних (депозитних) рахунках у банках, встановлені п. 6 Порядку.
Відповідно до п. 12 Порядку, перерахування тимчасово вільних коштів здійснюється органами Державної казначейської служби у разі дотримання умов, визначених пунктом 3, на підставі поданих фінансовим органом таких документів:
1) рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим або місцевої ради про розміщення тимчасово вільних коштів на вкладних (депозитних) рахунках у банках;
2) довідки про внесення змін до помісячного розпису фінансування місцевого бюджету;
3) договору банківського вкладу (депозиту) між фінансовим органом та банком;
4) розпорядження про виділення коштів загального (спеціального) фонду місцевого бюджету;
5) платіжного доручення;
6) листа-повідомлення про перерахування коштів (якщо сума вкладу перевищує 1 млн. гривень), надісланого не пізніше ніж за один робочий день до дати перерахування.
З матеріалів справи вбачається та не заперечується представниками відповідача, що позивачем до Управління Державної казначейської служби України у Брусилівському районі Житомирської області були надані всі документи, передбачені п. 12 Порядку - рішення сорок восьмої сесії VI скликання Ставищенської сільської ради від 22.01.2015 року (а.с.10-11), довідки про зміни до помісячного розпису фінансування спеціального фонду бюджету на 2015 рік (а.с.43), договір банківського вкладу зі сплатою процентів щомісяця № 52015W6 від 09.02.2015 року (а.с.15-16), розпорядження голови Ставищенської сільської ради про виділення коштів спеціального фонду місцевих бюджетів від 10.02.2015 року №5 (а.с.41), платіжне доручення № 1 від 10.02.2015 року на суму 4800000 грн. (а.с.14), лист-повідомлення Ставищенської сільської ради № 18 від 09.02.2015 року про перерахування коштів (а.с.42).
Згідно п. 12 Порядку, операції, пов'язані з розміщенням тимчасово вільних коштів, проводяться органами Державної казначейської служби відповідно до Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого Державною казначейською службою.
Порядком казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженим наказом Мінфіну від 23.08.2012 року № 938, передбачено, що:
"16.9. Місцеві фінансові органи за рішенням відповідної ради мають право розміщувати тимчасово вільні кошти місцевих бюджетів (далі - тимчасово вільні кошти) на вкладних (депозитних) рахунках у банках з метою отримання доходів із зарахуванням їх до дохідної частини відповідного місцевого бюджету.
16.10. Рішення відповідної ради та договір банківського вкладу (депозиту) є підставою для внесення змін до помісячного розпису місцевого бюджету в установленому порядку.
16.11. Виділення тимчасово вільних коштів для розміщення на вкладний (депозитний) рахунок здійснюється на підставі розпорядження про виділення коштів загального (спеціального) фонду місцевих бюджетів (додаток 26 до цього Порядку), наданого місцевим фінансовим органом. Перерахування цих коштів на вкладні (депозитні) рахунки, відкриті в банках, у разі дотримання умов, визначених законодавством, здійснюється на підставі платіжного доручення, наданого місцевим фінансовим органом, з відповідного рахунка, відкритого в органах Казначейства.
Розпорядження виконується органом Казначейства у порядку, визначеному в пунктах 16.7 та 16.8 глави 16 цього Порядку".
Всупереч вищевказаним нормативно-правовим документам, відповідачем не було виконано розпорядження про виділення коштів загального (спеціального) фонду місцевих бюджетів голови Ставищенської сільської ради про виділення коштів спеціального фонду місцевих бюджетів від 10.02.2015 року №5 за рішенням сорок восьмої сесії VI скликання Ставищенської сільської ради від 22.01.2015 року про виділення (перерахувати) тимчасово вільні кошти в сумі 4800000 грн. для розміщення на вкладний (депозитний) рахунок у банку.
Враховуючи наведене, суд вважає позов обґрунтованим, а порушене право позивача таким, що підлягає захисту. При цьому, беручи до уваги, що в даному випадку виконанню підлягає не платіжне доручення, строк виконання та дії якого, згідно п. 10.3 Порядком казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженим наказом Мінфіну від 23.08.2012 року № 938, та п. 3.5 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою НБУ від 21.01.2004 року № 22, складає 30 календарних днів, а розпорядження про виділення коштів загального (спеціального) фонду місцевих бюджетів голови Ставищенської сільської ради про виділення коштів спеціального фонду місцевих бюджетів від 10.02.2015 року №5 за рішенням сорок восьмої сесії VI скликання Ставищенської сільської ради від 22.01.2015 року про виділення (перерахувати) тимчасово вільні кошти в сумі 4800000 грн. для розміщення на вкладний (депозитний) рахунок у банку, то суд, відповідно до ч.2 ст. 11 КАС України, для повного захисту прав та інтересів позивача виходить за межі позовних вимог.
Посилання відповідача на те, що він не міг виконати розпорядження про виділення тимчасово вільних коштів у зв'язку із відсутністю відповідного підкріплення, суд до уваги не приймає, оскільки 4800000 грн. були на рахунках позивача, що підтверджено представниками відповідача, а діюче законодавство з питань розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних (депозитних) рахунках у банках, не пов'язує їх розміщення з надходженням підкріплення з Державної казначейської служби України.
Враховуючи, що позов задоволено, судові витрати, здійснені позивачем у розмірі 73,08 грн., відповідно до ст. 94 КАС України, присуджуються йому повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії (бездіяльність) Управління Державної казначейської служби України у Брусилівському районі Житомирської області щодо невиділення (неперерахування) тимчасово вільних коштів в сумі 4800000 грн. для розміщення на вкладний (депозитний) рахунок у банку на підставі розпорядження про виділення коштів загального (спеціального) фонду місцевих бюджетів голови Ставищенської сільської ради за рішенням сорок восьмої сесії VI скликання Ставищенської сільської ради від 22.01.2015 року.
Зобов'язати Управління Державної казначейської служби України у Брусилівському районі Житомирської області виділити (перерахувати) тимчасово вільні кошти в сумі 4800000 грн. для розміщення на вкладний (депозитний) рахунок у банку на підставі розпорядження про виділення коштів загального (спеціального) фонду місцевих бюджетів голови Ставищенської сільської ради за рішенням сорок восьмої сесії VI скликання Ставищенської сільської ради від 22.01.2015 року.
Присудити Ставищенській сільській раді понесені нею судові витрати у розмірі 73,08 грн. з Державного бюджету України, зобов'язавши орган Державної казначейської служби України стягнути судові витрати із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження, якщо апеляційної скарги не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.М. Семенюк
Повний текст постанови виготовлено: 25 травня 2015 р.