
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2015 р.Справа № 820/2894/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Калиновського В.А.
Суддів: Водолажської Н.С. , Бенедик А.П.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03.04.2015р. по справі № 820/2894/15
за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області
до Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти
про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, в якому просив суд стягнути з відповідача на користь УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області (р/р 25605301738 в ЛОУ ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 304665, код ЄДРПОУ 21792459) заборгованість по виплаті різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам які працювали на підприємстві, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи за період часу з 01.02.2015 по 01.03.2015 та яка становить 2322,48 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 03.04.2015 року адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області задоволено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального права, а саме: ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», п. 2 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24 березня 2004 р.,п. 12 ст. 2 Бюджетного кодексу України, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.
Позивач подав заперечення на апеляційну скаргу, в яких він, наполягаючи на законності та обґрунтованості постанови суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.
В судове засідання апеляційної інстанції сторони не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання. В апеляційній скарзі представник відповідача заявив клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Луганський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти зареєстрований в Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Працівникам які працювали в Луганському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти, було призначено наукову пенсію згідно ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", що підтверджується копією розрахунку /а.с.6/ .
Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області на адресу Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти були направлені повідомлення на суму 2322,48 грн. із зазначенням різниці у розмірі пенсій, виплачених Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області /а.с. 8-13/.
Заборгованість Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти перед Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області за період з 01.02.2015 року по 01.03.2015 року 2015 року складає 2322,48 грн. /а.с. 5/.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно із вимогами ст. 24 Закону України „Про науково і науково-технічну діяльність", держава встановлює для наукових працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність, наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Згідно п. 2 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України „Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24 березня 2004 року (далі по тексту Порядок № 372), за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Частиною 9 ст. 25 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" № 1977-XII від 13.12.1991 року та Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24 березня 2004 р. (надалі - Порядок), регламентується порядок фінансування різниці між сумою призначення пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник - пенсіонер.
Відповідно до ч. 10 ст. 24 Закону України ''Про наукову та науково-технічну діяльність", різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Згідно п. 5 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України „Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України „Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається. Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Відповідно до п.8 цього Порядку, у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
Як свідчать матеріали справи, в даному випадку пенсії науковим працівникам Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти призначені та виплачуються Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області.
Розмір різниці, що підлягає відшкодуванню підприємством залежить від форми фінансування цього підприємства протягом всього періоду його діяльності.
Згідно з Порядком №372, різниця між сумою пенсії призначеною на підставі Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленою на загальних підставах відшкодовується підприємством на якому працівник набув науковий стаж з урахуванням розподілу фінансування за рахунок державного бюджету та за рахунок господарських договорів.
Письмові докази свідчать, що частка різниці в розмірі пенсії, що підлягає відшкодуванню Луганським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти складає 2322,48 грн.
Оскільки ДП Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти знаходиться у м. Сєвєродонецьку Луганської області, то функції по збиранню спірних коштів покладені на управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області згідно п. 2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2.
Луганському обласному інституту післядипломної педагогічної освіти були направлені повідомлення про відшкодування нарахованої загальної суми поточних платежів у розмірі 2322,48 грн.
Проте, зазначені кошти на рахунок УПФУ в м. Сєвєродонецьку відповідачем сплачені не були.
Відповідно до п. 9 підп. "а"ст. 87 Бюджетного кодексу України, до видатків, що здійснюються з Державного бюджету, належать видатки на державні спеціальні пенсійні програми.
Матеріалами справи підтверджено, що грошові кошти на виплату наукових пенсій працівникам Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти було виділено управлінням ПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області з Державного бюджету.
З таких підстав, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідач зобов'язаний відшкодовувати Управлінню Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області виплачену наукову пенсію.
Колегія суддів вважає необгрунтованими доводи апеляційної скарги щодо ч. 9 ст. 24 Закону України ''Про наукову та науково-технічну діяльність", відповідно до якої, різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету, з наступних підстав.
Дана норма передбачає, що від фінансування звільняються тільки державні бюджетні наукові установи, організації та навчальні заклади
Згідно п. 1.1 статуту Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти наданого відповідачем вбачається, що відповідач є комунальним закладом освіти, є об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Луганської області, управління яким здійснює обласна рада або уповноважений нею орган.
Відповідно до довідки головного управління статистики у Луганській області, відповідач є комунальною організацією (по класифікації організаційно-правових форм господарювання - 430).
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що відповідач є закладом комунальної форми власності, що виключає застосування до нього вищезазначеної норми, на яку посилається апелянт, яка стосується установ виключно державної форми власності.
За таких обставин, відповідно до ст. 24 Закону України ''Про наукову та науково-технічну діяльність" відповідач зобов'язаний відшкодувати управлінню різницю між сумою призначеної пенсії та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, в повному обсязі, у зв'язку з чим, колегія суддів вважає правомірним та обґрунтованим висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог.
Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 03.04.2015 року по справі № 820/2894/15 прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03.04.2015р. по справі № 820/2894/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Калиновський В.А.Судді(підпис) (підпис) Водолажська Н.С. Бенедик А.П.