
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 травня 2015 р.м.ОдесаСправа № 821/3750/14
Категорія: 8.3.13 Головуючий в 1 інстанції: Хом'якова В.В. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
доповідача, судді - Димерлія О.О.
суддів - Романішина В.Л., Єщенка О.В.
за участю секретаря - Цуцкірідзе М.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2014 року за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Новоолексіївський елеватор» до Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області про скасування податкового повідомлення-рішення, податкової вимоги,
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2014 року товариство з обмеженою відповідальністю «Новоолексіївський елеватор» звернулося до Херсонського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області, в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог та часткового прийняття його судом, просив: скасувати податкове повідомлення-рішення від 21 серпня 2014 року №000173220, яким товариству збільшено грошове зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб на 68 975,17 грн. та нараховано штрафні (фінансові) санкції в сумі 17 243,79 грн. за порушення ст.289 Податкового кодексу України; скасувати податкову вимогу відповідача від 04 вересня 2014 року №704-25.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при здійсненні розрахунку орендної плати з юридичних осіб за 2013 рік ним не порушено вимог ст.289 Податкового кодексу України, оскільки збільшення нормативної грошової оцінки земельної ділянки не є підставою для автоматичного збільшення податкового зобов'язання за платежем орендна плата без внесення відповідних змін до договору оренди цієї ділянки. Рішення Новоолексіївської селищної ради про збільшення нормативної грошової оцінки землі було прийнято з порушенням порядку його прийняття та не доведено належним чином до власників та орендарів земельних ділянок. Оскільки сторони договору оренди не вносили до договору ніяких змін щодо збільшення розміру орендної плати, то, на думку позивача, відсутні підстави вважати законним збільшення ТОВ «Новоолексіївський елеватор» суми грошового зобов'язання з орендної плати оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням.
За наслідками розгляду адміністративного позову Херсонським окружним адміністративним судом 22 жовтня 2014 року ухвалено постанову про задоволення адміністративного позову ТОВ «Новоолексіївський елеватор».
Суд першої інстанції визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області від 21.08.2014р. №0001732200, а також скасував податкову вимогу відповідача від 04.09.2014р. №704-25.
Приймаючи означене рішення, Херсонський окружний адміністративний суд виходив з того, що в 2013 році товариством правомірно розраховувалася орендна плата в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка становить 2 210 683 грн., як це було передбачено договором оренди землі від 10.07.2007р., укладеним між ТОВ «Новоолексіївський елеватор» та Новоолексіївською селищною радою. Оскільки у договорі оренди землі відсутні умови щодо автоматичної зміни розміру орендної плати при збільшенні нормативної грошової оцінки, тому підвищення розміру нормативної грошової оцінки землі рішенням селищної ради не може бути автоматичною підставою для виникнення у платника податків (орендаря) обов'язку для перерахування суми податкового зобов'язання по орендній платі з урахуванням такого рішення, а у податкового органу права для самостійного донарахування платнику податків вказаного податку.
В апеляційній скарзі Генічеська ОДПІ Головного управління Міндоходів у Херсонській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить суд скасувати оскаржуване судове рішення та постановити нове - про відмову в задоволенні позову ТОВ «Новоолексіївський елеватор». При цьому, апелянт не зазначає, у чому полягає неправильність чи неповнота дослідження доказів і встановлення обставин у справі та (або) застосування норм права, а лише посилається на неправомірність розрахунку орендної плати товариством за 2013 рік на підставі нормативної грошової оцінки землі станом на 01.01.2012р., тоді як станом на 01.01.2013р. таку оцінку було суттєво збільшено рішенням Новоолексіївської селищної ради від 02.03.2012р. №468.
Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Перевіряючи повноту з'ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.
Як вбачається з матеріалів справи та правильно встановлено судом першої інстанції, 10 липня 2007 року між ТОВ «Новоолексіївський елеватор» та Новоолексіївською селищною радою було укладено договір оренди землі загальною площею 7,0225 га строком на 49 років з орендною платою у розмірі 3% від нормативно - грошової оцінки, яка на момент підписання договору складала 2210683 грн.
Станом на 01.01.2012р., з урахуванням коефіцієнтів індексації земель несільськогосподарського призначення, розрахованих відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. №783, нормативна грошова оцінка орендованої ТОВ «Новоолексіївський елеватор» землі складала 2772477,47 грн.
18 лютого 2013 року ТОВ «Новоолексіївський елеватор» було подано до ДПІ податкову декларацію з плати за землю №9007450804 за 2013 рік, в якій задекларовано розмір орендної плати 83174,32 грн., виходячи з розрахунку: 2772477,47 грн. х 3% = 83174,32 грн.
На підставі наказу Генічеської ОДПІ №260 від 24.07.2014р., відповідно до п.п.78.1.4. п.78.1 ст.78, ст.79 Податкового кодексу України, у період з 29.07.2014р. по 04.08.2014р. відповідачем було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Новоолексіївський елеватор» з питання надання податкової декларації та сплати орендної плати за землю з юридичних осіб за 2013 рік, за результатами якої складено акт перевірки №394/22/-1/32952590 від 06.08.2014р.
Актом перевірки зафіксовано порушення позивачем п.286 ст.286 Податкового кодексу України, що полягає у декларуванні ТОВ «Новоолексіївський елеватор» орендної плати за землю за 2013 рік в неповному розмірі. Зокрема, в акті перевірки зазначено, що станом на 01 січня 2013 року рішенням XX сесії VI скликання Новоолексіївської селищної ради від 02.03.2012р. №468 були підвищені ставки нормативно - грошової оцінки землі, в результаті чого нормативно-грошова оцінка земельної ділянки, якою користується ТОВ «Новоолексіївський елеватор» загальною площею 7.0225 га складала вже 5071649,50 грн. А відтак, за висновками податкового органу, річна орендна плата має складати 152149,49 грн., виходячи з розрахунку 5071649,50 грн. х 3% = 152149,49 грн. Отже, орендна плата в 2013 році була занижена позивачем на 68975,17 грн.
21 серпня 2014 року, на підставі акту перевірки №394/22/-1/32952590 від 06.08.2014р., Генічеською ОДПІ Головного управління Міндоходів у Херсонській області було прийнято податкове повідомлення-рішення №0001732200 про збільшення ТОВ «Новоолексіївський елеватор» грошового зобов'язання по орендній платі за землю за 2013 рік на 68975 грн. та застосування штрафних санкцій в сумі 17243,79 грн.
На визначені зазначеним податковим повідомленням-рішенням грошові зобов'язання 04 вересня 2014 року відповідачем сформовано податкову вимогу №704-25, яку вручено позивачу.
Як зазначалось вище, задовольняючи позов ТОВ «Новоолексіївський елеватор» про скасування податкового повідомлення-рішення від 21.08.2014р. №000173220 та податкової вимоги від 04.09.2014р. №704-25, суд першої інстанції дійшов висновку, що оскільки до договору оренди землі не вносилися зміни в частині збільшення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, то, відповідно, відсутні підстави для нарахування податкових зобов'язань в інших розмірах, ніж це передбачено самим договором оренди.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком Херсонського окружного адміністративного суду. При цьому, апеляційний суд виходить з наступного.
Відповідно до п.п.14.1.72, п.п.14.1.73 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Відповідно до ст.206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно ст.269 Податкового кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі. Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку визначаються Податковим кодексом України.
У статті 270 Податкового кодексу України зазначено, що об'єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, а також земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності
Відповідно до ст.13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами, а право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
В той же час, відповідно до ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про оренду землі» однією з істотних умов договору оренди землі між орендодавцем та орендарем є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату .
Згідно ст.21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Розмір та умови оплати, вказані в договорі, не можуть суперечити діючому на час укладення договору законодавству.
З 01 січня 2011 року порядок обчислення земельного податку регулюється положеннями Податкового кодексу України.
За змістом п.271.1 ст.271 цього Кодексу базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом (п.п.271.1.1); площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено (п.п.271.1.2).
З аналізу зазначеної норми вбачається, що грошова оцінка земельних ділянок - це визначення їх грошового еквіваленту на рентній основі. Загалом призначення нормативної грошової оцінки полягає у використанні її результатів для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель (ст.5 ЗУ «Про оцінку земель»).
Законом України «Про оцінку землі» визначаються правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні. Цей Закон спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.
Статтями 18, 20, 23 вказаного Закону встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.
Системний аналіз вказаних норм дає підстави дійти висновку, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок (а отже і функціональний коефіцієнт окремої земельної ділянки) затверджується міською радою.
Як зазначалось вище, станом на 01 січня 2013 року, згідно рішення XX сесії VI скликання Новоолексіївської селищної ради від 02 березня 2012 року №468, нормативно - грошова оцінка землі, якою користується ТОВ «Новоолексіївський елеватор» загальною площею 7.0225 га, склала 5071649,50 грн.
Згідно акту перевірки, відповідачем 18 червня 2014 року направлено запит № 2842/10/22-015 до відділу Держземагенства у Генічеському районі з проханням, серед іншого, надати інформацію щодо розміру нормативної грошової оцінки за 2013 рік земельної ділянки, що належить ТОВ «Новоолексіївський елеватор», у відповідь на який листом Держземагенства у Генічеському районі від 23 червня 2014 року № 01-07/884 відповідача повідомлено, що станом на 01 січня 2013 року грошова оцінка запитуваної земельної ділянки складає 5071649,50 грн.
Відповідно до ст.289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Враховуючи вищевикладене та зміни, які відбулись з 01 січня 2011 року у зв'язку зі вступом в силу Податкового кодексу України, при визначенні орендної плати за землю за 2013 рік відповідач обґрунтовано виходив із розміру нормативно - грошової оцінки землі, якою користується ТОВ «Новоолексіївський елеватор», що визначена рішенням XX сесії VI скликання Новоолексіївської селищної ради від 02 березня 2012 року №468
Колегія суддів звертає увагу на те, що розмір орендної плати за землю є водночас, як умовою договору оренди, так і формою податку на землю, тому справляння плати за землю належить до сфери регулювання податкового законодавства, а сплата обов'язкових платежів, за таких обставин, не може залежати від умов договору.
Таким чином, річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам ст.288 Податкового кодексу України та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати. При цьому, виходячи із принципу пріоритетності норм ПК України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у п.5.2 ст.5 ПК України, до моменту внесення до договору оренди землі відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж це закріплено Кодексом.
Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності належить до загальнодержавних податків, порядок нарахування та сплати якого регламентований положеннями Податкового кодексу України, тому положення договору оренди земельної ділянки, які суперечать Податковому кодексу України в частині визначення розміру орендної плати, не можуть застосовуватися та мати пріоритет над нормами Податкового кодексу України.
А відтак, на думку суду апеляційної інстанції, податкове повідомлення-рішення Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Херсонській області від 21.08.2014р. №000173220 та податкова вимога відповідача від 04.09.2014р. №704-25 є законними та не підлягають скасуванню.
Колегія суддів не бере до уваги доводи ТОВ «Новоолексіївський елеватор» про порушення Новоолексіївською селищною радою порядку прийняття рішення XX сесії VI скликання селищної ради від 02 березня 2012 року №468, відсутність оприлюднення відповідного аналізу регуляторного впливу проекту рішення, оскільки на час розгляду даної справи вказане рішення є чинним та у випадку, якщо позивач вважає, що воно прийнято незаконно, останній не позбавлений був права оскаржити його в судовому порядку, однак в матеріалах справи відсутні відомості про реалізацію ТОВ «Новоолексіївський елеватор» цього права. Дотримання селищною радою при прийнятті рішення №468 від 02.03.2012р. вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» не являється предметом даного спору.
Про запровадження з 01.01.2013р. нової нормативної грошової оцінки землі селищна рада повідомляла ТОВ «Новоолексіївський елеватор» в жовтні та грудні 2013 року та, у зв'язку з цим, запрошувала позивача звернутися до Новоолексіївської селищної ради для підписання додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 10.07.2007р. Однак, ТОВ «Новоолексіївський елеватор» не зверталося до селищної ради для укладення такої угоди, а також, знаючи про затвердження нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки, товариство не зверталося до відповідного органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів для отримання довідки (витягу) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, не перерахувало суму податкового зобов'язання по орендній платі та не подало таку довідку з податковою звітністю до податкового органу за місцем знаходження земельної ділянки.
Згідно ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Колегія суддів вважає, що відповідачем доведено правомірність та обґрунтованість прийняття оскаржуваних податкового повідомлення-рішення і податкової вимоги з урахуванням вимог, встановлених ч.2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України, а тому, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ТОВ «Новоолексіївський елеватор» не підлягає задоволенню.
Оскільки під час розгляду справи судом першої інстанції порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постановлене судове рішення, на підставі ст.202 КАС України, підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 185, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області задовольнити.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2014 року скасувати та прийняти нову постанову.
Відмовити в задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Новоолексіївський елеватор» до Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області про скасування податкового повідомлення-рішення рішення від 21 серпня 2014 року №000173220 та податкової вимоги від 04 вересня 2014 року №704-25.
Постанова суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України на протязі двадцяти днів.
Суддя-доповідач: Димерлій О.О.
Судді: Романішин В.Л.
Єщенко О.В.