
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2015 р.м.ОдесаСправа № 484/2554/13-а
Категорія: 2.1 Головуючий в 1 інстанції: Сотська С.О.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Єщенка О.В.,
суддів - Димерлія О.О.
- Романішина В.Л.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 на постанову Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 16.07.2013 року по справі за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Виконавчого комітету Первомайської міської ради Миколаївської області про зобов'язання привести дорожнє покриття у відповідність до Державного стандарту України, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 звернулись до суду з позовом до Виконавчого комітету Первомайської міської ради Миколаївської області, в якому просили визнати протиправною бездіяльність виконкому та про зобов'язання привести дорожнє покриття вулиць Чернецького, Воровського та Урицького у відповідність до Державних стандартів України.
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що вони є жителями міста Первомайська, в дорожньому господарстві якого склалася ситуація, що унеможливлює нормальний дорожній рух в місті. Таке становище загрожує безпеці, життю людей, які пересуваються вулицями міста, та призводить до псування належних їм транспортних засобів. Зокрема, в неналежному експлуатаційному стані знаходиться дорожнє покриття проїзної частини вулиці Чернецького, біля будинків № 3, 87,91, 95,149: вулиці Воровського, біля будинків 93,90,110, магазинів "Ольвія", "Тендем", дорожнє покриття вулиці Урицького, біля будинків 80, 83, 113,118,133,143,167,16-18. На думку позивачів Виконком міської ради не забезпечує безпечні та зручні умови руху пішоходів та автомобільного транспорту, дороги не утримують за встановленими для них будівельними нормами та державними стандартами, а ремонт їх не проводиться вчасно. Посилаючись на зазначені обставини, просили про задоволення позову.
Постановою Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 16.07.2013 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 в апеляційній скарзі зазначають про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянти вважають, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У зв'язку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови із задоволенням позовних вимог.
Оскільки сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення почтових відправлень, однак в судове засідання вони не з'явилися, поважність своєї неявки суду не повідомили, тому апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до вимог ст.197 КАС України за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що рішенням Первомайської міської ради від 25.12.2012 року № 12 "Про бюджет міста Первомайська на 2013 рік" передбачено кошти на здійснення поточного ремонту доріг на суму 702,2 тис. грн., на здійснення робіт по грейдеруванню вулиць на суму 99,9 тис. грн.
Виконавчим комітетом міської ради від 12.04.2013 року № 144 затверджено перелік доріг комунальної власності, поточний ремонт яких буде виконуватися в 2013 році за рахунок місцевого бюджету в межах затверджених лімітів.
Як вбачається із додатку до рішення виконавчого комітету до зазначеного переліку першочергового виконання поточного ремонту увійшли ділянки доріг по 29 вулицях міста та під'їзд до трьох залізничних переїздів.
Згідно з розпорядженням голови Миколаївської облдержадміністрації від 25.01.2013 року № 22-р та 18.03.2013 року № 66-р, та від 30.04.2013 року № 129-р за рахунок коштів спеціального фонду обласного бюджету в сумі 2750,0 тис. грн. передбачено здійснити капітальний ремонт по вулицях Корабельній, Достоевського, Коротченко, Гвардійська, Революції, фактичним обсягом робіт 9737,1 м.кв.; за рахунок субвенції з обласного бюджету на суму 885,5 тис. грн. передбачено здійснити капітальний та поточний ремонт дорожнього покриття вулиць А. Чернецького фактичним обсягом робіт 2799 м.кв.
За рахунок коштів субвенції з державного бюджету на суму 2008,3 тис. грн. передбачено здійснити ремонтні роботи дорожнього покриття на двох ділянках вулиці Урицького та на ділянці вулиці Гвардійській фактичним обсягом робіт 4676,5 м.кв.
В квітні 2013 року оголошено тендер на проведення торгів згідно чинного законодавства про державну закупівлю послуг по об'єктах ремонту дорожнього покриття вулиці АЛернецького (від будинку 8/3 до будинку 97) вулиці Урицького (від будинку 72 до будинку 86, та від містка до вулиці 40 років жовтня).
19.06.2013 року управлінням ЖКХ Первомайської міської ради отримано від інспекції ДАБК у Миколаївській області декларацію про початок виконання будівельних робіт на об'єктах вулиці Урицького (від будинку № 8 до будинку № 32), вулиці А Лернецького (від будинку 52 до будинку 75).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Згідно ч. 1 ст. 142 Конституції України матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Ст. 31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, а також шляхів місцевого значення.
Під бездіяльністю, орієнтуючись на загальні норми права, слід розуміти певну форму поведінки особи, пов'язану з невиконанням нею дій, які вона повинна була і могла вчинити в силу покладених на неї обов'язків згідно з чинним законодавством України.
Відповідно до ст. 4 Закону України від 18.09.1991 року № 1562-ХП "Про джерела фінансування дорожнього господарства України" в міських бюджетах щорічно передбачаються видатки на проведення робіт, пов'язаних з будівництвом, реконструкцією, ремонтом і утриманням автомобільних доріг, для чого у складі бюджету створюється територіальний бюджетний фонд.
Дохідна частина дорожнього фонду формується за рахунок:
а) збору за першу реєстрацію транспортного засобу.
Відповідно до ст. 69 Бюджетного кодексу України зараховується до надходжень спеціального фонду міського бюджету у розмірі 50%;
б) збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності в частині торгівельної діяльності нафтопродуктами, скрапленим та стиснутим газом на стаціонарних, малогабаритних і пересувних автозаправних станціях, заправних пунктах.
Відповідно до ст. 69 Бюджетного кодексу України зараховується до надходжень спеціального фонду міського бюджету в розмірі 100%;
в) частини коштів Державного дорожнього фонду України відповідно до порядку, розподілу, встановлених Кабінетом Міністрів України згідно із законами, тобто субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах. Порядок використання затверджується щорічно Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до підпункту "г", підпункту 1.2.1 пункту 1.2 розділу І "Порядку проведення ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів", затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 23.09.2003 року № 154, до об'єкту благоустрою населених пунктів належать вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки, майданчики для паркування транспортних засобів.
Як вбачається з наданих до справи доказів, Рішенням міської ради від 25.12.2012р. №12 «Про бюджет м. Первомайська на 2013 рік» (зі змінами) на фінансування робіт пов'язаних з поточним і капітальним ремонтом, утриманням автомобільних доріг в 2013 році затверджені доходи спеціальному фонду бюджету в сумі 3508,1тис.грн.. Згідно даних казначейського звіту станом на 01.01.2014 року надійшло коштів в сумі 2275,3тис.грн., в т.ч. за рахунок:
а) збір за першу реєстрацію транспортного засобу - затверджений план складає 293,500тис.грн., надійшли кошти в сумі 297,5тис.грн., або 101,3% річного плану;
б) збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності в частині торгівельної діяльності нафтопродуктами, скрапленим та стиснутим газом на стаціонарних, малогабаритних і пересувних автозаправних станціях, заправних пунктах - затверджений план складає 114,5тис.грн., надійшли кошти в сумі 114,6тис.грн., або 100% річного плану;
в) субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах - затверджений план складає 2008,3тис.грн., надійшли кошти в сумі 1483,9тис.грн., або 73,9% річного плану;
г) субвенція з обласного бюджету місцевим бюджетам за рахунок коштів державного бюджету на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах - затверджений план складає 885,5тис.грн., надійшли кошти в сумі 173,0тис.грн., або 19,5% річного плану;
д) субвенція з обласного бюджету за рахунок залишку коштів станом на 01 січня 2013 року субвенції з державного бюджету на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах на оплату робіт, виконаних у 2012 році - 206,3тис.грн., надійшли кошти в сумі 206,3тис.грн., або 100,0% річного плану.
Станом на 01.01.2013 року на рахунках бюджету м. Первомайська вільний залишок коштів дорожнього фонду становив 704,0тис.грн., в т.ч.: збір за першу реєстрацію транспортного засобу - 193,1тис.грн., збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності в частині торгівельної діяльності нафтопродуктами -167,1тис.грн., субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах - 343,8 тис. грн.
Рішенням міської ради від 25.12.2012р. №12 «Про бюджет м. Первомайська на 2013 рік» по спеціальному фонду міського бюджету на фінансування робіт пов'язаних з будівництвом, реконструкцією, ремонтом і утриманням автомобільних доріг затверджені видатки в сумі 4205,6тис.грн., профінансовано в 2013 році - 2420,2тис.грн., в т.ч. в розрізі надходжень:
а) за рахунок надходжень податків та зборів до міського бюджету -768,0тис.грн., в т.ч. залучено залишок бюджетних коштів спеціального фонду, що утворився станом на 01.01.2013р. на фінансування робіт з ремонту доріг міста в сумі 360,0тис.грн., профінансовано - 649,9тис.грн., в т.ч. на погашення кредиторської заборгованості станом на 01.01.2013р., що виникла у зв'язку з не проведенням органами УДКСУ платіжних доручень головного розпорядника бюджетних коштів при зареєстрованих фінансових зобов'язаннях згідно відповідних документів - 111,0тис.грн.;
б) субвенція з обласного бюджету місцевим бюджетам за рахунок коштів державного бюджету на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах, заплановано - 885,5тис.грн., профінансовано кошти в сумі 173,0тис.грн., в т.ч.:
- поточний ремонт дорожнього покриття вул. А.Чернецького (від буд. № 83 до буд.№97) в м. Первомайську Миколаївської області, заплановано - 283,4тис.грн., фінансування не проводилось.
- капітальний ремонт дорожнього покриття вул. А.Чернецького (від буд. № 51 до буд.№75) в м. Первомайську Миколаївської області, заплановано - 602,1тис.грн., профінансовано - 173,0тис.грн..
в) субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах, заплановано - 2008,3тис.грн., профінансовано кошти в сумі 1053,5тис.грн., в т.ч.:
- поточний ремонт дорожнього покриття вул. Урицького (від буд. № 72 до буд.№86 та від містка до вул. 40 років Жовтня) в м. Первомайську Миколаївської області, заплановано - 642,7тис.грн., профінансовано -386,0тис.грн.;
- капітальний ремонт внутріпїньоквартального проїзду по вул. Гвардійській (від вул. Гвардійської до вул. Юмашева) в м. Первомайську Миколаївської області, заплановано - 395,2тис.грн., фінансування не проводилось.;
- капітальний ремонт дорожнього покриття вул. Урицького (від буд. № 8 до буд.№32) в м. Первомайську Миколаївської області, заплановано - 970,4тис.грн., профінансовано - 667,5тис.грн..
г) за рахунок вільного залишку коштів станом на 01.01.2013 року субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах, заплановано - 337,5тис.грн., виконано - 337,5тис.грн., в т.ч.:
- поточний ремонт дорожнього покриття по вул. 12 Грудня (від вул..Київська до буд.№41 по вул. 12 Грудня), заплановано - 112,0тис.грн., виконано - 112,0тис.грн. за рахунок вільного залишку коштів станом на 01.01.2013 року, погашення кредиторської заборгованості, яка виникла у зв'язку з не проведенням органами УДКСУ платіжних доручень головного розпорядника бюджетних коштів при зареєстрованих фінансових зобов'язаннях згідно відповідних документів;
- капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. 12 Грудня (від буд.№41 по вул. 12 Грудня) до вул. Папаніна, заплановано - 225,5тис.грн., виконано - 225,5тис.грн. за рахунок вільного залишку коштів станом на 01.01.2013 року, погашення кредиторської заборгованості, яка виникла у зв'язку з не проведенням органами УДКСУ платіжних доручень головного розпорядника бюджетних коштів при зареєстрованих фінансових зобов'язаннях згідно відповідних документів.
д) субвенція з обласного бюджету за рахунок залишку коштів станом на 01 січня 2013 року субвенції з державного бюджету на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах на оплату робіт, виконаних у 2012 році - 206,3тис.грн., профінансовано - 206,3тис.грн.
Кредиторська заборгованість станом на 01.01.2014р. складає 643,9тис.грн., в т.ч.:
- оплата за виконані роботи за рахунок надходжень податків та зборів до міського бюджету - 116,5тис.грн, в т.ч.: поточний ремонт доріг, встановлення дорожніх знаків - 75,1тис.грн., виготовлення та експертиза проектно-кошторисної документації - 41,4тис.грн.;
- субвенція з обласного бюджету місцевим бюджетам за рахунок коштів державного бюджету на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах -197,5тис.грн., капітальний ремонт дорожнього покриття вул. ОСОБА_6 (від буд. № 51 до буд. №75) в м. Первомайську Миколаївської області;
- субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах - 329,9 тис. грн., в т.ч.: поточний ремонт дорожнього покриття вул. Урицького (від буд. № 72 до буд. № 86 та від містка до вул.40 років Жовтня) в м. Первомайську Миколаївської області - 65,0тис.грн.; капітальний ремонт дорожнього покриття вул. Урицького (від буд. № 8 до буд. № 32) в м. Первомайську Миколаївської області - 249,3тис.грн.; капітальний ремонт внутрішньоквартального проїзду по вул. Гвардійській (від вул. Гвардійської до вул. Юмашева) в м. Первомайську Миколаївської області - 15,6тис.грн. Кредиторська заборгованість виникла у зв'язку з не проведенням УДК платіжних доручень головного розпорядника бюджетних коштів при зареєстрованих фінансових зобов'язаннях згідно відповідних документів. Кредиторська заборгованість в 2014 році погашена в повному обсязі.
Рішенням міської ради від 25.12.2012р. №12 «Про бюджет м. Первомайська на 2013 рік» (зі змінами) по загальному фонду міського бюджету на фінансування робіт по грейдеруванню вулиць затверджені видатки в сумі 100,3тис.грн., в складі видатків міського бюджету виділених на благоустрій міста. За звітними даними станом на 01.01.2014 року профінансовано кошти в сумі 55,8тис.грн., або 55,6% від річного плану. Кредиторська заборгованість за виконані роботи станом на 01.01.2014р. складає 44,5тис.грн.
Виходячи з вищезазначеного, дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції та наголошує на тому, що згідно норм діючого законодавства виконавчий комітет має право розпоряджатися коштами на ремонт доріг тільки в сумі, яка виділена в бюджеті і затверджена сесією міської ради та субвенціями які надійшли з обласного та державного бюджетів.
Як вбачається з матеріалів справи, виконавчий комітет Первомайської міської ради Миколаївської області діяв в рамках своїх повноважень та згідно передбаченого бюджету фінансування.
Апеляційна скарга в свою чергу не має конкретних посилань, які саме норми матеріального чи процесуального права було порушено судом першої інстанції при винесенні оскаржуваної постанови.
Згідно ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
З огляду на викладене апеляційний суд не приймає до уваги доводи апелянта, оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків, зазначених у рішенні суду першої інстанції.
На підставі викладеного колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення вимог апелянта.
Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції, відповідно до ст. 200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову місцевого суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 195,197,198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 залишити без задоволення, а постанову Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 16.07.2013 змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили в порядку, встановленому частиною 5 статті 254 КАС України, і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: суддя О.В.Єщенко
суддя О.О.Димерлій
суддя В.Л.Романішин