Ухвала суду № 44343628, 14.05.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2015
Номер справи
804/14334/14
Номер документу
44343628
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

14 травня 2015 рокусправа № 804/14334/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Юхименка О.В.

суддів: Іванова С.М. Мельника В.В.

за участю секретаря судового засідання: Лащенко Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу Державної податкової інспекції

у Бабушкінському районі міста Дніпропетровська

Головного управління Міндоходів

у Дніпропетровській області

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду

від 16 вересня 2014 року

у справі № 804/14334/14

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю

«Тот Груп Україна»,

вул. Глінки, 2, вежа «Ж» кім. 107, м. Дніпропетровськ, 49000;

до відповідача Державної податкової інспекції

у Бабушкінському районі міста Дніпропетровська

Головного управління Міндоходів

у Дніпропетровській області

вул. Героїв Сталінграду, 25, м. Дніпропетровськ, 49061;

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

встановив: Товариством з обмеженою відповідальністю «Тот Груп Україна» подано позов до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі міста Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про -

визнання протиправними дій щодо коригування показників податкової звітності в електронних базах даних, в тому числі дій з виключення в усіх електронних базах даних, а саме в базах «Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України», в інформаційній базі даних «Податковий блок» та «Системі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» сум податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ;

зобов'язання відновити показники податкової звітності в податкових базах даних;

зобов'язання вилучити з податкових електронних баз даних інформацію, внесену на підставі Акту від 04 липня 2014 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Тот Груп Україна».

Дніпропетровський окружний адміністративний суд (суддя Ніколайчук С.В.) своєю постановою від 16 вересня 2014 року позов задовольнив.

Постанова суду мотивована тим, що зміна показників без прийняття податкового повідомлення-рішення та без зміни цих показників підприємством самостійно шляхом подання декларацій (розрахунків) порушує права та інтереси останнього.

Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим актом, у поданій апеляційній скарзі Державна податкова інспекція у Бабушкінському районі міста Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, Відповідач, вказує неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги її заявник посилається на те, що під поняттям «коригування» розуміється «зміна» або «виправлення». Відображення в інформаційних базах результатів податкового контролю щодо платника податків не є зміною податкової звітності, а є лише відомостями щодо фактів, які об'єктивно мали місце - проведення перевірки, її результати. При цьому, дані податкової звітності платника податків залишаються в обсягах, самостійно визначених платником податків.

Позивач не довів свого порушеного права. Дії податкового органу є лише збиранням податкової інформації, які не обумовлюють зміни майнового стану платника податків.

Внесення відповідних даних в інформаційні бази, в тому числі за наслідками проведеної перевірки та висновками акта не є порушенням прав позивача в розумінні статті 2 КАС України.

Просить постанову окружного адміністративного суду скасувати та прийняти нову постанову. У позові відмовити.

Обставини справи: як встановлено судом першої інстанції, 04 липня 2014 року уповноваженими фахівцями держподаткінспекції складено Акт № 696/04-62-22-3/38678196 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Тот Груп Україна» щодо документального підтвердження реальності здійснення господарських відносин їх реальності та повноти відображення в обліку за березень 2014 року».

Згідно до висновків вказаного акту:

зустрічною звіркою ТОВ «Тот Груп Україна» за березень 2014 року не підтверджено реальність здійснення господарських відносин із контрагентами, їх вид, обсяг, якість та розрахунки, а саме встановлено відсутність об'єктів оподаткування та неможливість реального здійснення платником податків операцій постачальники - ТОВ «Тот Груп Україна» - покупці за березень 2014 року не мали та не могли мати ніякого юридичного змісту;

відсутність операцій, що підпадають під визначення статті 185 Податкового кодексу України за березень 2014 року.

За результатами проведеної зустрічної звірки зазначена інформація направлена до податкового органу за місцем реєстрації контрагента - вигодонабувача/транзитера за березень 2014 року, що мали взаємовідносини з ТОВ «Тот Груп Україна».

Податковим органом здійснено коригування сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість в електронній базі даних «Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» системи «Податковий блок».

Суми грошових зобов'язань Позивачу не визначались, податкові повідомлення - рішення не виносились.

Визнання протиправними дій щодо коригування показників податкової звітності; зобов'язання відновити показники податкової звітності в податкових базах даних; зобов'язання вилучити з податкових електронних баз даних інформацію, внесену на підставі Акту від 04.07.2014 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки»; стали предметом судового позову.

Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при винесені оскарженої постанови, виходить з наступного.

За позицією заявника апеляційної скарги, про що зазначено вище, Позивач не довів свого порушеного права. Дії податкового органу є лише збиранням податкової інформації, які не обумовлюють зміни майнового стану платника податків. Внесення відповідних даних в інформаційні бази, в тому числі за наслідками проведеної перевірки та висновками акта не є порушенням прав позивача в розумінні статті 2 КАС України.

В той же час, в силу статті 74 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. <…> Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань.

Автоматизована інформаційна система податкової служби надає можливості розподіленого зберігання і обробки інформації, надання користувачам автоматизованого, санкціонованого доступу до інформації.

По суті, це сукупність програмно-технічних засобів та проблемно-орієнтованих комплексів, які використовуються з метою суттєвого підвищення ефективності процесу інформаційного забезпечення діяльності.

Отже, збирання та обробка (нагромадження інформації в банках даних в місцях використання) є обов'язком певної посадової особи контролюючого органу.

Однак, аналізуючи підпункти 14.1.156, 14.1.157, 54.3.2 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI, які визначають поняття податкових зобов'язань платника податків, податкового повідомлення-рішення, а також обов'язку контролюючого органу самостійно визначати суму грошових зобов'язань, слід дійти висновку, що внесення до облікових карток платника податків змін, які пов'язані зі зміною податкового навантаження (тобто податкової звітності, розшифровки результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань і податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні Державної податкової адміністрації України) з податку на додану вартість, можливе лише на підставі або самостійно поданої декларації платника податку на додану вартість, або прийнятого контролюючим органом податкового повідомлення-рішення після закінчення строків його узгодження.

Коригування облікових даних платника податків в електронних базах даних, ведення яких покладено на контролюючий орган, на підставі акта перевірки без винесення відповідного рішення про визначення податкових зобов'язань є підставою для визнання дій податкового органу такими, що порушують права суб'єкта господарювання.

Слід зазначити, що в силу приписів пункту 73.5 Податкового кодексу України 2 грудня 2010 року N 2755-VI зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року N 1232.

Однак, даний Порядок жодним чином не регулює дії органів доходів і зборів на той випадок, якщо не має можливості провести зустрічної звірки (не надав платник податків запитуваної інформації, не має платника податку за податковою адресою, тощо).

ДПА України своїм наказом від 22 квітня 2011 року N 236 затвердила Методичні рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, згідно з яким у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб`єкта господарювання, відповідальний підрозділ складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб`єкта господарювання.

В той же час, даний наказ не було зареєстровано у Міністерстві юстиції України.

Таким чином, самостійна зміна органом ДПС в електронних базах даних показників податкової звітності без зміни цих показників самим платником податків шляхом подання уточнюючих декларацій (розрахунків) порушує його права та інтереси, оскільки платник податків має право розраховувати на те, що задекларовані ним у податкових деклараціях показники відповідають показникам з централізованої бази даних податкової звітності.

З вчинених дій (невинесення податкового повідомлення-рішення) можна зробити висновок, що контролюючий орган порушив особисте право платника податків на самостійне їх декларування.

В межах апеляційної скарги підстави для скасування або зміни рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -

У Х В А Л И В

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі міста Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2014 року у справі № 804/14334/14 залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Касаційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції у порядку та у строки, визначені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: О.В. Юхименко

Суддя: С.М. Іванов

Суддя: В.В. Мельник