КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОДЕСИ
_____________________ Справа № 520/2607/15-а
Провадження № 2-а/520/128/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.05.2015 року
Київський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого - судді Петренка В.С.
при секретарі - Гарнаженко Н.С., Маценко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом
заступника прокурора міста Одеси
в інтересах ОСОБА_2
до Одеської загальноосвітньої школи - інтернату № 5 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області, Департаменту освіти та науки Одеської міської ради
про стягнення одноразової грошової допомоги, -
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора м. Одеси звернувся з адміністративним позовом в інтересах ОСОБА_2 до Одеської загальноосвітньої школи - інтернату № 5 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області, Департаменту освіти та науки Одеської міської ради, в якому з урахуванням уточнень просив суд стягнути з Одеської загальноосвітньої школи-інтернату № 5 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, недоплачену одноразову грошову допомогу у розмірі 7469,50 грн. на відкритий на його ім'я 10.11.2010 року в установі ВАТ «Державний ощадний банк України», м. Одеса № 7860/0166 поточний рахунок № 27284-П, шляхом стягнення суми через Департамент освіти та науки Одеської міської ради (65039, м. Одеса, вул. Канатна, 134) за реквізитами р/р 35418009032293, код ЄДРПОУ 02145398, МФО 828011, ГУДКСУ в Одеській області.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор посилається на те, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, навчався та виховувався в Одеській загальноосвітній школі-інтернаті № 5 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області, яку закінчив у 2014 році. Він є особою з числа дітей, позбавлених батьківського піклування. Під час навчання перебував на повному державному утриманні.
Прокурор вказує, що після закінчення школи ОСОБА_2 влаштовано до Одеського вищого професійного училища морського туристичного сервісу.
Прокурор також зазначає, що на день закінчення навчання у школі ОСОБА_2 не досяг повноліття, оскільки випускником навчального закладу від став до досягнення ним 18 років, так як народився 14.08.1996.
Таким чином, на переконання прокурора, ОСОБА_2 як випускник школи-інтернату з категорії дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, повинен був отримати одноразову грошову допомогу у розмірі 7716,00 гривень, однак в порушення вимог Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» ОСОБА_2 виплачено 27.10.2014 року допомогу лише у сумі 246,50 грн.
Викладені обставини зумовили звернення прокурора до суду із адміністративним позовом в інтересах дитини, позбавленої батьківського піклування, яка не має спеціальної юридичної освіти, відноситься до соціально незахищеної категорії населення, не має рідних, які б піклувалися про її добробут.
У судовому засіданні прокурор прокуратури м. Одеси Микулінська В.Є. наполягала на задоволенні вимог адміністративного позову.
Представники відповідачів у судове засідання не з'явилися, повідомлені належним чином (а.с. 19, 20, 22).
Вислухавши пояснення прокурора, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено у судовому засіданні ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, навчався та виховувався в Одеській загальноосвітній школі-інтернаті № 5 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області, яку закінчив у 2014 році. Він є особою з числа дітей, позбавлених батьківського піклування. Під час навчання перебував на повному державному утриманні.
Після закінчення школи ОСОБА_2 влаштовано до Одеського вищого професійного училища морського туристичного сервісу.
Згідно ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, у тому числі право на забезпечення у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» особами з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування визнаються особи віком від 18 до 23 років, у яких у віці до 18 років померли або загинули батьки, та особи, які були віднесені до дітей, позбавлених батьківського піклування.
Згідно п. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративним чи законодавчими органами, першочергова увага має приділятись якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Відповідно до вимог ч.7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», випускники навчального закладу із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.
Згідно ст.7 Закону України «Про Державний бюджет на 2014 рік» прожитковий мінімум на дітей віком від 6 до 18 років складає - 1286 гривень.
На день закінчення навчання у школі ОСОБА_2 не досяг повноліття, оскільки випускником навчального закладу від став до досягнення ним 18 років, так як народився 14.08.1996.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 як випускник школи-інтернату з категорії дітей- сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, повинен був отримати одноразову грошову допомогу у розмірі 7716,00 гривень (1286 грн. х 6), проте ОСОБА_2 виплачено 27.10.2014 допомогу лише у сумі 246,50 грн., що підтверджується відповідним листом Департаменту освіти та науки Одеської міської ради (а.с. 5-8).
Таким чином ОСОБА_2 не доплачено 7469,50 гривень, які мають бути стягнуті судом на його користь.
Аналіз змісту ч.7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» свідчить про те, що дана категорія дітей забезпечуються одноразовою грошовою допомогою за рахунок навчального закладу, а саме - школи-інтернату, який є відповідачем по справі. Тобто, функція забезпечення цим видом допомоги делегована навчальному закладу.
Враховуючи викладене, даний спір є адміністративно-правовим та саме такої правової позиції дотримується Вищий адміністративний суд України, який виклав її у постанові від 27.10.2010 року (справа № К-16968/10).
Розпорядженням Одеського міського голови № 16 від 20.01.2015 року внесено зміни до схеми фінансування галузі «Освіта» та ведення бухгалтерського обліку централізованими бухгалтеріями при казначейському обслуговуванні бюджету за затвердженими видатками, затвердженої розпорядженням Одеського міського голови від 30.08.2013 р. № 926-01р.
Школа-інтернат є комунальним бюджетним загальноосвітнім навчальним закладом, засновником якого є Одеська міська рада. Бухгалтерський облік закладу здійснюється через централізовану бухгалтерію Департаменту освіти та науки Одеської міської ради, який є головним розпорядником коштів, передбачених в бюджеті м. Одеси на утримання установ та закладів, що перебувають у його функціональному управлінні.
Частина 2 статті 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтями 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи, що вимоги прокурора є обґрунтованими, а адміністративними відповідачами не надано суду жодного доказу на підтвердження правомірності своїх дій щодо здійснення виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у сумі 246,50 грн. замість 7716,00 грн., суд приходить до висновку про задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 9, 11, 13, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов заступника прокурора міста Одеси в інтересах ОСОБА_2 до Одеської загальноосвітньої школи - інтернату № 5 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області, Департаменту освіти та науки Одеської міської ради
про стягнення одноразової грошової допомоги - задовольнити.
Стягнути з Одеської загальноосвітньої школи-інтернату № 5 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, недоплачену одноразову грошову допомогу у розмірі 7469 (сім тисяч чотириста шістдесят дев'ять) гривень 50 коп. на відкритий на його ім'я 10.11.2010 року в установі ВАТ «Державний ощадний банк України», м. Одеса № 7860/0166 поточний рахунок № 27284-П, шляхом стягнення вказаної суми через Департамент освіти та науки Одеської міської ради (65039, м. Одеса, вул. Канатна, 134) за реквізитами р/р 35418009032293, код ЄДРПОУ 02145398, МФО 828011, ГУДКСУ в Одеській області.
Постанову може бути оскаржено шляхом подання до Одеського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Одеси апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Петренко В. С.