Постанова № 44324473, 18.05.2015, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
18.05.2015
Номер справи
569/6179/15-а
Номер документу
44324473
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 569/6179/15-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 травня 2015 року м.Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області в особі суддi Рудики Л.Д., pозглянувши в порядку скороченого провадження спpаву за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в місті Рівне про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

24 квітня 2015 року ОСОБА_2 звернувся із позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне про визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України в місті Рівне щодо здійснення перерахунку та виплати призначеної йому пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12 липня 2001 року), виходячи із розрахунку 80% заробітної плати на підставі довідки від 27 серпня 2012 року №18-248, та зобов'язання провести йому перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції від 12 липня 2001 року), виходячи із розрахунку 90% від суми заробітної плати згідно довідки №18-248 від 27 серпня 2012 року, виданої прокуратурою Рівненської області, із 01 липня 2012 року з урахуванням проведених виплат.

12 травня 2015 року до суду надійшло письмове заперечення представника відповідача Управління Пенсійного Фонду України в м.Рівне, в якому він просить в задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Суд, визнав наявні матеріали достатніми для прийняття судового рішення в порядку скороченого провадження згідно абзацу 2 ч.1 ст. 183-2 КАС України. Дослідивши всі обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, зокрема, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення «Про пенсійний фонд України» і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 перебуває на пенсійному обліку відповідача із 28 вересня 2001 року та отримує пенсію за вислугою років, відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру». Страховий стаж роботи позивача становить 27 років 5 місяців 5 днів, в тому числі 20 років 8 місяців 16 днів - робота на посадах прокурорів і слідчих прокуратури, крім того - строкова служба та навчання у вищому юридичному начальному закладі. З урахуванням наявного стажу та положень ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції чинній до 01 жовтня 2011 року, позивач отримував пенсію із розрахунку 90 відсотків заробітку. 31 травня 2012 року. КМ України прийнято постанову № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14 червня 2012 року та не передбачала жодних обмежень у максимальному розмірі пенсійної виплати та її відсоткового обчислення, у зв'язку з чим з 01 липня 2012 року у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.

Встановлено, що 06 вересня 2012 року позивач звертався із письмовою заявою про перерахунок пенсії та довідкою про заробітну плату №18-248 від 27 серпня 2012 року до УПФ в м. Рівне. На підставі звернення позивача із вересня 2012 року йому було перераховано пенсію, проте інформацію щодо розрахунку пенсії та здійснення перерахунку відповідач не надсилав. ОСОБА_2 отримав з листа № 188/10 від 30 березня 2015 року про те, що перерахунок пенсії із 01.07.2012 року проведений правильно, відповідно ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які є чинними від 01.10.2011 року. При цьому розмір пенсії обчислений за нормами Закону в редакції чинній на час набрання чинності зазначеною вище постановою КМ України.

Відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (у редакції, чинній із 01.10.2011 року), пенсію працівникам прокуратури обчислюють у розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, у яку включено всі види оплати праці та з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Важаючи, що відповідач здійснив йому перерахунок пенсії у розмірах 80% від суми місячної заробітної плати, тобто у нижчих відсотках від призначеної йому пенсії встановленої Законом України на час її призначення, протиправно, позивач ОСОБА_2 звернувся до суду.

Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 3662-12 від 26.11.1993 року, в редакції Закону № 2663-111 від 12.07.2001 року, - прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески одержані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 %, але не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до ч. 12 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповідно до розділу 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року, що набрав чинності 01 жовтня 2011 року, було внесено зміни до Закону України «Про прокуратуру», обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Таким чином, перерахунок пенсії проводиться на підставі документів пенсійної справи та документів, додатково поданих пенсіонерами, в даному випадку наданої позивачем довідки прокуратури Рівненської області № 18-248 від 27 серпня 2012 року.

Зі змісту вказаної статті, в редакції чинній на час призначення пенсії за вислугою років позивача, вбачається, що перерахунок мав бути проведеним з розміру раніше призначеної вже пенсії, тобто 90 % відсотків від суми місячного чинного заробітку і при перерахунку мають бути взяті до уваги збільшені показники, підвищення заробітної плати, які надані відповідною довідкою. Всупереч наведеним нормам відповідачем не в повному обсязі виплачується позивачу пенсія, а листом Управління Пенсійного Фонду України у м. Рівне № 118/10 від 30 березня 2015 року повідомлено, що підстав для перерахунку пенсії позивачу немає.

Встановлено, що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 пройшло збільшення посадових окладів працівникам прокуратури, а при перерахунку пенсії відповідач безпідставно керувався ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в новій редакції, згідно якої пенсія призначається у розмірі 80 % від суми місячної чинної заробітної плати, а не п.17 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 26 листопада 1993 року, в редакції Закону № 2663-111 (2663-14) від 12 липня 2001 року, тобто позивачу був здійснений перерахунок пенсії у розмірах нижчих ніж встановлено законодавством України у спірному періоді.

Доводи відповідача в тому, що підставами для перерахунку пенсії працівнику прокуратури зумовлені лише прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31 травня 2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» та чинного на час перерахунку Закону «Про прокуратуру» є безпідставними з огляду на наступне.

Згідно ст. 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Тому звуження змісту та обсягу права позивача на отримання пенсії в розмірі 90 % з раніше призначеної пенсії шляхом прийняття нових законів, або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається.

Крім того, відповідно до ст.ст. 22,64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян встановлено законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при розрахунку пенсії позивачу підлягає застосуванню розмір, встановлений згідно ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», № 3662-12 від 26 листопада 1993 року в редакції Закону № 2663-111(2663-14) від 12 липня 2001 року, відповідно до якого розмір пенсії має становити 90 % від суми місячного чинного заробітку. Враховуюче викладене, суд дійшов висновку про те, що відповідач неправомірно провів позивачу перерахунок пенсії в розмірі 80% від суми місячного заробітку.

Позивач звернувся до суду з пропуском шестимісячного строку звернення до суду за захистом прав, свобод, встановленого ст.99 КАС України, у зв'язку з чим суд прийшов до висновку про зобов'язання відповідача 24 жовтня 2014 року здійснити перерахунок пенсії за вислугу років, тобто в межах строку звернення до суду.

Вимога про поновлення строку звернення до адміністративного суду до задоволення не підлягає, оскільки, як вбачається із матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду м.Рівне та щомісячно отримує пенсію, а отже обізнаний з її розміром.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку що позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії - підлягає задоволенню частково.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22, 64, 92 Конституції України, ч.17 ст.51-1 Закону України «Про прокуратуру» № 3662-12 від 26 листопада 1993 року в редакції Закону України № 2663-111 від 12 липня 2001 року , ст.18, 50, 98, 104-107, 122, 158- 163, 183-2 , 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Управління пенсійного фонду України в м. Рівне щодо здійснення перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_2, виходячи із розрахунку 80% заробітної плати на підставі довідки від 27 серпня 2012 року №18-248, призначеної відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону №2663-ІІІ від 12 липня 2001 року), протиправними.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Рівне починаючи із 24 жовтня 2014 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії за вислугу років відповідно до приписів ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції Закону №2663-ІІІ від 12 липня 2001 року), виходячи із розрахунку 90% від суми заробітної плати згідно довідки №18-248 від 27 серпня 2012 року, виданої прокуратурою Рівненської області, з урахування проведених виплат.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський мiський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя -