Постанова № 44322294, 21.05.2015, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
21.05.2015
Номер справи
161/6175/15-а
Номер документу
44322294
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 161/6175/15-а

Провадження № 2-а/161/217/15

ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 травня 2015 р. Луцький міськрайонний суд Волинської області

у складі:

головуючого - судді Рудської С.М.

при секретарі - Мартинюк О.Г.

за участю:

позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Господарчук І.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку про визнання дій неправомірними

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з вищевказаною позовною заявою на обґрунтування вказавши, що він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України м. Луцька з 28.10.2009 року та отримує пенсію відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». В лютому 2015 року при отриманні пенсії він виявив зменшення її розміру. Як з'ясувалося згодом при нарахуванні та виплаті пенсії відповідач утримав з належної до виплати суми податок на доходи фізичних осіб у розмірі 476,27 грн. (15 %) та військовий збір у розмірі 47,63 грн. (1,5 %). Аналогічні утримання з його пенсії були здійснені у березні та квітні поточного року. Вважаючи такі дії незаконними він звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в м. Луцьку, просив припинити утримання вище вказаних обов'язкових платежів та повернути суми, утримані раніше. Проте у задоволенні його заяви відповідачем було відмовлено, про що відповідач повідомив його листом від 03.04.2015 року № 201/Т-01. Вважає дії відповідача по утриманню податку та військового збору з його пенсії незаконними, такими, що суперечать Конституції України. Просить суд визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку щодо утримання з його пенсії сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору; зобов'язати відповідача повернути незаконно утримані суми вказаних вище обов'язкових платежів та припинити їх подальше утримання.

В судовому засіданні позивач заявлені позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні до викладених у позовній заяві.

Представник відповідача позов не визнала, суду пояснила, що дійсно позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м. Луцьку і отримує пенсію відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». У зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набрав чинності з 01.01.2015 року до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається зокрема суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, розмір яких перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року, у частині такого перевищення. Ставка податку складає 15 % бази оподаткування щодо доходів, зокрема нарахованих (виплачених, наданих) у вигляді пенсії, якщо база оподаткування для місячного оподаткування перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року. З 1 січня 2015 року мінімальний розмір заробітної плати встановлений у розмірі 1218 грн. на місяць. Тобто починаючи з 1 січня 2015 року при виплаті пенсії, що перевищує 3654 грн. утримується податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15 %. Законом України від 28.12.2014 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» внесено зміни до Податкового кодексу України у частині оподаткування військовим збором. Об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 Податкового Кодексу України. Для резидента - це загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні; джерела з їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання). При цьому ставка збору становить 1,5 % від об'єкта оподаткування. Оскільки положення Податкового кодексу України в частині оподаткування пенсії набрали чинності з 01.05.2015 року та невизнані такими, що не відповідають Конституції України, вважає, що дії відповідача щодо утримання з сум пенсії позивача податку на доходи фізичних осіб та військового збору відповідають чинному законодавству. Просить у задоволенні позову відмовити за необґрунтованістю.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 28.10.2009 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в м. Луцьку та отримує пенсію відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

З наданої Управлінням Пенсійного фонду України в м. Луцьку довідки від 26.03.2015 року № 3216 (а.с. 6), слідує, що у лютому та березні 2015 року позивачу було нараховано пенсію у розмірі 6829,16 грн. на місяць, утримано податок на доходи фізичних осіб у розмірі 476,26 грн. та військовий збір у розмірі 47,63 грн.

Податковим кодексом України та Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи № 71 -VIII від 28.12.2014 року (надалі Закон № 71) встановлені особи, з яких утримується податок на доходи фізичних осіб, визначені п. 162.1 ст. 162 Податкового кодексу України, тобто фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи. Об'єктом оподаткування збору є доходи, визначені п. 162.1 ст. 163 Податкового кодексу України, тобто доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).

Відповідно до п. п. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України та Закону №71, до загального місячного (річного) оподаткованого доходу платника податку включаються, суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2015 рік» № 80 від 28.12.2014 року, встановлено, що у 2015 році мінімальна заробітна плата у місячному розмірі складає з 1 січня -1218 грн.

Таким чином, відповідно до положень Податкового кодексу України та Закону № 71, базою оподаткування у 2015 році, є суми пенсій або щомісячного довічного грошового утримання у частині, що перевищує 3654 грн. на місяць (1218,00 грн. х 3).

Відповідно до п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Кодексу оподаткування військовим збором подовжено до набрання чинності рішення Верховної Ради України про завершення реформи Збройних сил України.

Чинним законодавством України встановлено, що платниками військового збору є особи, визначені п. 162.1 ст.162 Податкового кодексу України, а саме - фізичні особи резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Об'єктом оподаткування військового збору є доходи, визначені ст. 163 Податкового кодексу України, тобто доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), тобто, із сум пенсій або щомісячного довічного грошового утримання у частині, що перевищує 3654 грн. сплачується військовий збір.

Розмір пенсії позивача станом на 01.02.2015 складає 6829,16 грн.

Сума пенсії, яка підлягає оподаткуванню, становить 3175,16 грн. (6829,16 грн. -3654,00 грн.), відповідно сума утриманого податку з доходів фізичних осіб у лютому 2015 року скаладає 476,27 грн. (3175,16 грн. х 15%), а сума утриманого військового збору за лютий 2015 року - 47,63 грн. (3175,16 грн. х 1,5%). Аналогічні утримання були здійснені відповідачем і у березні 2015 року.

Відповідно до статті 1 Податкового кодексу України передбачено, що податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальні за порушення податкового законодавства.

Статтею 8 Податкового кодексу України передбачено, що в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом. До загальнодержавних податків (стаття 9 ПКУ) належить податок на доходи фізичних осіб.

Зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.

Статтею 18 Податкового кодексу України передбачено, що податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.

Обов'язки нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету відповідно до пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУпокладено на податкового агента, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку та зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу, що підлягає зарахуванню до бюджету згідно з нормами Бюджетного кодексу України.

Відповідно до статті 64 Бюджетного кодексу України (із змінами та доповненнями) податок на доходи фізичних осіб, який сплачується податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента - юридичної особи, зараховується до відповідного місцевого бюджету за її місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що сплачуються фізичній особі.

Отже, з 01.01.2015 року органи Пенсійного фонду України визначені податковими агентами при нарахуванні та виплаті пенсії.

У разі наявності колізій між нормами законів, що мають однакову юридичну силу, застосуванню підлягає той із них, який прийнято пізніше.

Таким чином застосуванню підлягають норми Податкового Кодексу України в частині відрахувань з пенсії позивача, а не норми Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно зі статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Разом з тим, відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Оскільки, положення Податкового кодексу в частині оподаткування пенсії набрали чинності 01.01.2015 року, і не визнанні такими, що не відповідають Конституції України, то Управління Пенсійного Фонду України в м. Луцьку діє відповідно до чинного законодавства.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку про визнання дій неправомірними є необґрунтованими , оскільки відповідач діяв у межах своїх повноважень.

Керуючись ст.ст 9, 11, 158-163, 185, 186 КАС України, на підставі ст. 3, 8, 19, 22, 58, 67 Конституції України, Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 року, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку про визнання дій неправомірними відмовити за необгрунтованістю.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова у повному обсязі складена 25 травня 2015 року .

Суддя Луцького міськрайонного

суду Волинської області С.М. Рудська