МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв.
07 травня 2015 року Справа № 814/980/15
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомуправління ПФУ в Центральному районі м.Миколаєва, пр. Жовтневий, 55-є, м. Миколаїв, 54018
довідділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Миколаївській області, вул. Адміральська, 27/1, м. Миколаїв, 54001 провизнання протиправною та скасування постанови від 27.02.2015 р. ВП № 46245791, В С Т А Н О В И В:
Позивач - управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва, звернувся до суду з адміністративним позовом до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Миколаївській області (далі - Відповідач).
Позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову про стягнення виконавчого збору від 27.02.2015 р. ВП № 46245791. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що звертався до відповідача з клопотанням про зупинення виконавчого провадження, в задоволенні якого було відмовлено. Позивач добровільно виконав рішення суду 20.02.2015 р. Крім того, Законом України "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 606) прямо передбачено, що виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів.
Відповідач подав письмові заперечення проти позову, в яких зазначає, що позивач не виконав добровільно рішення суду в термін, встановлений у постанові про відкриття виконавчого провадження. Підстави для зупинення виконавчого провадження були відсутні, оскільки їх перелік передбачений ст. 37-38 Закону № 606 і є вичерпним (а. с. 27).
Сторони подали клопотання про розгляд справи за їх відсутності, в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд дійшов висновку, що позов належить задоволенню, виходячи з наступного:
29.01.2015 р. відповідачем відкрито виконавче провадження № 46245791 за виконавчим листом Центрального районного суду м. Миколаєва від 20.01.2015 р. по справі № 1423/10470/2011 (а. с. 13-14). Рішенням суду позивача зобов'язано провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 Позивачу надано строк на самостійне виконання рішення суду до 05.02.2015 р.
Як свідчить штамп вхідної кореспонденції на супровідному листі, постанова про відкриття виконавчого провадження отримана позивачем 04.02.2015 р. (а. с. 13).
06.02.2015 р. позивач направив відповідачу листа, в якому клопотав про зупинення виконавчого провадження до моменту розгляду Вищим адміністративним судом України клопотання про зупинення виконання рішення суду, яке подане разом з касаційною скаргою на рішення (а. с. 15).
17.02.2015 р. відповідач повідомив про залишення клопотання про зупинення виконавчого провадження без задоволення (а. с. 21).
27.02.2015 р. відповідач направив позивачу вимогу провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, а також у разі невиконання законних вимог державного виконавця надати письмове пояснення про причини невиконання вимоги (а. с. 36).
Одночасно з вимогою відповідач виніс постанову про стягнення виконавчого збору в розмірі 1360,00 грн. за невиконання рішення суду в наданий для добровільного виконання строк (а. с. 8).
Позивач добровільно виконав рішення суду після отримання ухвали Вищого адміністративного суду від 04.02.2015 р. про відмову у відкритті касаційного провадження, яка надійшла на адресу відповідача 09.02.2015 р. (а. с. 19-20). Так, розпорядженням від 20.02.2015 р. № 168725 позивач здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 2010 р., про що направив відповідачу листа від 27.02.2015 р. (а. с. 9-11).
Таким чином, на момент винесення постанови про стягнення виконавчого збору за невиконання рішення суду, воно фактично було виконане позивачем.
Частиною 1 ст. 28 Закону № 606 передбачено, що у разі невиконання боржником у строк, встановлений частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного його виконання, рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - юридичної особи.
У той же час, відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону № 606 державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.
Обґрунтовуючи поважність причин пропуску строку на добровільне виконання рішення суду позивач зазначив про особливий порядок повороту виконання рішень в адміністративних справах з питань присудження пенсій, так як виконання рішення до вирішення справи касаційним судом може призвести до завдання суттєвої матеріальної шкоди державі.
Крім того, при винесенні оскаржуваної постанови відповідач не врахував, що пенсія є щомісячною пенсійною виплатою в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"). Згідно ч. 2 ст. 28 Закону № 606 виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів.
З огляду на викладене вище, оскаржувана постанова є протиправною та підлягає скасуванню.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості (частина 1 статті 11 КАС України).
Згідно ст. 71 ч. 2 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись ст. 2, 7, 17, 94, 158, ч.3 ст. 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Миколаївській області про стягнення виконавчого збору від 27.02.2015 р. ВП № 46245791.
Постанова суду першої інстанції набирає чинності з моменту закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Суддя Н. В. Лісовська